Obnoviť stránku

Trápi vás pomalý internet?

Prezrieť routery

Prečo router od poskytovateľa nestačí, a prečo je stabilná WiFi dôležitá?

Ešte nikdy nebola rýchla WiFi tak neoceniteľná. Schválne, skúste si spočítať, koľko máte doma bezdrôtovo pripojených zariadení – určite ich nebude málo. Keď k tomu ešte pridáte požiadavku na pohodlné streamovanie videa, drvivej väčšine routerov dôjde dych. Routery, ktoré totiž štandardne dodávajú poskytovatelia, stoja za starú belu. Pokiaľ máte internet od operátora, výmena modemu za VDSL môže rýchlosť až zdvojnásobiť. Ako zmerať silu a stabilitu signálu a na čo si dať pozor pri výbere routera?

router

Výmena VDSL modemu je ľahká

Jedným z najrozšírenejších typov internetového pripojenia je ADSL (DSL, technológia využívajúca pretrvávajúce telefónne vedenie). Na trhu je niekoľko desiatok poskytovateľov, a snáď každý sa vám bude snažiť vnútiť vlastný modem. Áno, výhoda už kompletného nastavenia je pre celý rad používateľov lákavá, ale je vykúpená vyššou obstarávacou cenou a často aj starším modelovým radom. Rovnako ako ADSL aj VDSL (Very High Speed ​​DSL) modem možno pochopiteľne zakúpiť čisto vo vlastnej réžii a celkovo to pre vás bude aj finančne výhodnejšie. Chýbajúce nastavenie potom zaberie stredne pokročilému používateľovi zhruba 10 minút.

Aplikácia na meranie sily signálu

Žijeme v dobe, keď prakticky každý vlastní inteligentné zariadenie, ktoré môže poslúžiť na zmeranie intenzity signálu. Stačí len nainštalovať správnu aplikáciu, ktorá spolupracuje s WiFi modulom vnútri telefónu. Na platforme Android má neotrasiteľnú pozíciu aplikácie WiFi Analyzer, ktorej ovládanie zvládne aj laik. Tento program disponuje veľmi dôležitou funkciou skenovania kanálov jednotlivých WiFi sietí. Práve zlé nastavenie kanálov je najčastejšou príčinou problémov s WiFi v bytových domoch, kde sa môže zdať hľadanie voľného kanála ako márna snaha. Niektoré kvalitnejšie WiFi routery majú funkciu na skenovanie voľných kanálov zabudovanú priamo v administračnom rozhraní a vyhýbajú sa tak ruchu ostatných signálov.

Kľúčové požiadavky na nový WiFi router

Ešte než si vyberiete konkrétny model WiFi routeru, odporúčame zamyslieť sa nad základnými požiadavkami na fungovaní domácej bezdrôtovej siete.

  • Dnes už je nutnosťou využívať moderné bezdrôtové rozhranie 802.11ac, ktoré funguje v dvoch pásmach súčasne. Na 2,4 GHz a 5 GHz. Kľúčovou výhodou modernejšieho 5 GHz pásma je viac vysielacích kanálov a oveľa vyššie prenosové rýchlosti. Ideálna pre hráčov on-line hier alebo streamovanie kvalitného videa bez zasekávania.
  • Bezpečnosť na vysokej úrovni vrátane vydávania pravidelných záplat. V tomto bode už bohužiaľ rad výrobcov zlyháva a často neponúka poctivú podporu počas celej životnosti routera. Tu musíme vyzdvihnúť zariadenie Turris Omnia, ktoré je premiantom v oblasti bezpečnosti a v pravidelných intervaloch vydáva záplaty. Vysokú latku však tiež držia produkty známej značky Synology.
  • Prídavné funkcie pre geek, ale aj zodpovední rodičia. Moderný WiFi router umožní ľahko sledovať prevádzku celej siete, nastavovať priority na vybrané režimy (QoS) alebo po pripojení USB disku poslúži ako jednoduchý NAS server. Nesmie chýbať ani podrobná možnosť rodičovskej kontroly a schopnosť vytvorenia úplne oddelenej siete pre hostí vo vašej domácnosti.
Ako vybrať router VDSL modemy Routery pre domácnosť Routery pre hráčov

Je nutné používať router od poskytovateľa internetu?

Nie. Prakticky každý poskytovateľ internetového pripojenia sa chce na svojom zákazníkovi priživiť aj s ponukou vlastného WiFi routeru, typicky za mesačný paušál. V drvivej väčšine prípadov ide ale o technologicky staršie routery s obmedzenou funkčnosťou. Vždy možno použiť vlastný WiFi router, s ktorým máte najlepšie skúsenosti, a plne vyhovuje vašim požiadavkám.

Aj malé zariadenie dokáže veľké veci, a signál už nikdy nestratíte.

WiFi router by mal byť v ideálnom prípade umiestnený uprostred vášho domu či bytu. Router funguje najlepšie, ak je nainštalovaný na vyššom mieste. Pozor na pohlcovače signálu, najväčším je pochopiteľne železobetón v obvodových múroch. Najlepším riešením na prekonanie prekážok sú powerliny, ktoré vodia internet po existujúcej elektrickej sieti cez zásuvky. Ako zosilniť WiFi signál a pokryť rozsiahle priestory? A čo je powerline?

signál

Ako zosilniť WiFi signál?

Na zvýšenie dosahu bezdrôtovej siete sa používa WiFi extender (repeater). Ten sa pripája priamo do elektrickej siete a jeho cena začína už na niekoľkých pár eurách. Ani jeho inštalácie sa nemusíte báť. Typicky stačí stlačiť tlačidlo WPS (WiFi Protected Setup) na opakovači aj na routeri. Obe zariadenia sa potom automaticky spárujú a hneď potom si môžete vychutnať silný stabilný signál aj tam, kde predtým nebol.

Ako pokryť WiFi signálom rozľahlé priestory? Použite WiFi Mesh

WiFi opakovač nie je ideálnym riešením na naozaj veľké domy alebo atypicky pojaté byty. Zladiť viacero opakovačov medzi sebou a následne ešte s routerom je totiž tak trochu alchýmia. Novinkou roku 2017 sa stala rodina produktov nazvaná WiFi Mesh. Ide o aktuálny trend v oblasti bezdrôtových sietí. Zjednodušene povedané stačí pripojiť jednu "krabičku" na internet, ďalšie rozmiestniť po danom priestore a zapojiť do elektrickej siete. Krabičky už potom medzi sebou navzájom bezdrôtovo komunikujú a zaisťujú najlepšie možné pokrytie.

Celá sieť sa pritom tvári ako jeden prístupový bod a vy môžete so svojimi notebookmi, inteligentnými telefónmi či tabletmi ľubovoľne prechádzať, zatiaľ čo inteligentná elektronika sa sama stará o prepájanie medzi jednotlivými prístupovými bodmi. Napríklad ASUS Lyra sa skladá z troch jednotiek a má ambíciu pokryť plochu s rozlohou približne 550 m2.

Kam nedosiahne WiFi, tam pomôžu powerline adaptéry

WiFi router doplnený o opakovače alebo Mesh je síce fajn, ale pokryť niektoré krajné miesta bude rovnako problém. Obzvlášť miestnosti zastrčené za železobetónovým múrom. Riešenie sa dá nájsť vždy a z nášho pohľadu je práve táto situácia vhodná na vedenie siete po elektrických kábloch. Táto technológia sa nazýva Powerline Ethernet. Premiantom v tejto kategórii je značka TP-LINK, ktorá sa pýši podporou teoretickej rýchlosti až 1 200 Mbit/s. V praxi síce dosiahnete na nižšie hodnoty, ale celkovo ide o kvalitné a používateľsky prívetivé riešenia. Navyše nemusíte nikde vŕtať a ťahať novú kabeláž. Rýchlosť a spoľahlivosť prenosu dát je silne závislá od konkrétneho stavu elektrických rozvodov a prípadného rušenia vznikajúceho všemožnými domácimi spotrebičmi.

Powerline Routery s veľkým dosahom Repeater

Gamer bez pingu, ľahko bude challenger.

Slabý router, slabý hráč. Vaše herné výkony idú ruka v ruke s odozvou. Priznajte si to – k čomu je vám, že viete trafiť hlavu, keď vás nepriateľ uvidí o sekundu skôr. Už dávno neplatí, že káblové riešenie je najlepšie riešenie a moderné gamingové routery si otravnú kabeláž povozia na chrbte. Ako sa pozná herný router od bežného a čo je to packet loss?

Gamer

Packet Loss je nepriateľ všetkých hráčov

Packet Loss, slovensky strata paketov, je chyba prenosu dát v sieti. Ide o jeden z najväčších dôvodov problémov s internetovým pripojením. Vzniká najmä zlyhaním sieťového hardvéru, zlým smerovaním alebo zahltením siete. Vznikajú potom problémy – lagy v online hrách, kockované streamy a deformácia hlasu pri internetových hovoroch. Možno tomu ľahko predísť použitím kvalitného routeru.

Prečo je stabilná WiFi sieť dôležitá?

Každú bezdrôtovú sieť možno vylepšovať. Aj keď je WiFi dostupná v celom dome, iste sa nájde rad miest, kde je signál slabý a výrazne klesá prenosová rýchlosť. Obzvlášť ak napríklad ide o detskú izbu vybavenú hernou konzolou Xbox One X, kde rad hier vyžaduje sťahovanie desiatok GB dát. Riešením je premiestnenie WiFi routeru. To však nie je vo väčšine prípadov možné, a preto sa k slovu dostane nákup zariadení s lepším dosahom, prípadne využitie WiFi opakovača (repeater). Jeho úlohou je zosilňovať signál a rozšíriť pokrytie bezdrôtovej siete.

Routery pre hráčov VDSL modemy Najrýchlejší routery

Bezpečný Router od CZ.NIC

Turris Omnia je router, ktorý nemá na trhu obdobu a rozhodne má čo ponúknuť. Treba oceniť bezpečnosť a systém automatických aktualizácií. Máme pre vás podrobné skúsenosti z jeho používania.

Bezpečnosť predovšetkým, pretože na vašom súkromí záleží.

Poznáte to z filmov, hacker príde s notebookom a s niekoľkými kliknutiami sa pripojí cez váš router do siete a začne páchať neplechu. Našťastie to takto v skutočnom svete nefunguje a moderné routery sú jedny z najbezpečnejších zariadení, s ktorými sa môžeme stretnúť. Ako sa najlepšie brániť?

Bezpečnosť

Simulujte útok s Honeypot

Niektoré routery, ako Turris Omnia, sú vybavené funkciou Honeypot. Tá umožňuje prichádzajúci útok smerovať na izolované servery, ktoré nasimuluje možný dopad daného routera. Ľahko tak spoznáte, o čo sa útočník pokúšal, pretože všetky jeho akcie sa zaznamenávajú. Navyše ide o 100 % bezpečné riešenie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17