Obnoviť stránku

Poco X5 Pro 5G (RECENZIA): Solídny telefón, ktorý ale ničím neprekvapí

Poco X5 Pro 5G, úvod

Poco X5 Pro 5G (RECENZIA):
Solídny telefón, ktorý ale ničím neprekvapí

Recenzia

Aktualizované  • Autor: Matěj Toul

Ubehol ďalší rok a my tu máme nový Poco X5 Pro 5G. Minuloročný model si od recenzentov odniesol pomerne zmiešané reakcie a je vidieť, že si výrobca vzal kritiku k srdcu. Možno ale nie tak, ako by ste čakali. X5 Pro 5G je jednoducho bezpečnou stávkou na istotu. Mobilný telefón prichádza s kolekciou vyladených parametrov, ale na prvý pohľad sa nesnaží o nič nové. Ako sa telefón používa a čo skutočne ponúka? Dočítate sa v našej recenzii.

Poco X5 Pro 5G (RECENZIA) – OBSAH

 1. Balenie Poco X5 Pro 5G je nádielka všetkého podstatného
 2. Displej poteší bohatými, vernými farbami aj obnovovacou frekvenciou
 3. Dizajn Poco X5 Pro 5G od minulého roka poriadne dospel
 4. Herný telefón síce Poco X5 Pro nie je, podpora 5G ale príde vhod
 5. Fotoaparát Poco X5 Pro 5G poslúži dobre
 6. Batéria X5 Pro 5G vás podrží, nabíjanie je svižné
 7. Poco X5 Pro 5G má MIUI 14 s Androidom 12, aktualizácia je však dostupná
 8. Ďalšie varianty Poco X5 Pro 5G
 9. Recenzia Poco X5 Pro 5G – verdikt

Balenie Poco X5 Pro 5G je nádielka všetkého podstatného

Poco X5 Pro 5G k vám príde v pomerne objemnej krabičke s oku lahodiacim dizajnom vo farbách samotného telefónu – žltej a čiernej. Tá obsahuje všetko, čo by ste pri čínskom telefóne v strednej triede čakali. Konkrétne je to USB-A na USB-C nabíjací kábel, návod, rýchlonabíjačka podporujúca maximálny nabíjací výkon telefónu 67 W a ako bonus aj priehľadný silikónový kryt. Za zmienku tiež stojí, že mobil má už z výroby nalepené ochranné sklo. Skrátka všetko, čo by ste si mohli priať.

Poco X5 Pro 5G, balenie
Balenie Poco X5 Pro 5G je skutočne bohaté.

Displej poteší bohatými, vernými farbami aj obnovovacou frekvenciou

Displej si rozhodne zaslúži pochvalu. Síce je rovnaký ako u predchodcu a neprekvapivo sa inšpiroval aj v podobne nacenených modeloch Xiaomi, nie je tu však čo vytknúť. V hranatom tele panel vyzerá skvele, vďaka technológii AMOLED nie je o bohaté farby ani skvelú čiernu núdza, mobil podporuje aj Always On. Zobrazenie je ďalej skvele plynulé vďaka 120 Hz panelu – ten už je ale v tejto cenovej sfére pomerne zabehnutým štandardom.

Poco X5 Pro 5G, displej Poco X5 Pro 5G, chrbát
Poco X5 Pro 5G sa skvele drží, hoci je v ruke trochu väčší.

Dizajn Poco X5 Pro 5G od minulého roka poriadne dospel

Na prvý pohľad sa Poco X5 Pro 5G dizajnom inšpiroval predchádzajúcim Pocom a vypožičal si fotomodul od Xiaomi Redmi Note 12 Pro. Osobne si myslím, že sa táto fúzia mimoriadne vydarila. Premiestnenie loga „POCO“ na stranu navyše trochu otvorilo priestor na chrbte a mobil teraz skrátka vyzerá skvele. V ponuke je v čiernej, modrej a samozrejme žltej farbe, ktorou sú mobily Poco známe.

Poco X5 Pro 5G, dizajn
Poco X5 Pro má na chrbte zaujímavú textúru.

Fanúšikov prémiovej konštrukcie asi nepoteší, že ako hranatý rámček, tak chrbát telefónu sú kompletne z plastu. V cenovej sfére, v ktorej sa X5 Pro pohybuje, sme však tak akurát na hranici, kedy by som bol za tradičnú kombináciu skla a kovu rád, ale na druhej strane nemôžem výrobcovi voľbu lacnejšieho materiálu zazlievať. Poco dizajn navyše vážne dobre predáva príjemným matným finišom a mobil pôsobí veľmi ľahko, hoci je 181 g bežná hodnota.

Herný telefón síce Poco X5 Pro nie je, podpora 5G ale príde vhod

Je zrejmé, že Poco veľký návrat vlajkových čipsetov do extrémne lacných telefónov podľa vzoru X3 Pro v pláne nemá. Koniec koncov sa tu opakuje vzor, ktorý predviedlo samo Xiaomi v dnes už „archaickom“ Xiaomi Mi 9, kedy si výrobca získal veľa fanúšikov telefónom s bezkonkurenčným pomerom cena/výkon a podobný mobilný telefón už nikdy nevydal.

i

Pokiaľ hľadáte herný telefón za podobnú cenu ako Poco X5 Pro, skúste napríklad adepta OnePlus z minulého roka. Jeho recenziu nájdete tu – OnePlus Nord 2T 5G (RECENZIA): elegán strednej triedy s rýchlym nabíjaním.

Na druhej strane sa nedá povedať, že by bol Qualcomm Snapdragon 778G 5G zlou voľbou. Koniec koncov, celý rad konkurentov v strednej triede je týmto drakom tiež osadený. Ide o čipset s pomerne slušným výkonom, ktorý si poradí s celým radom hier, hoci u tých náročnejších plný potenciál 120 Hz panelu nevyužijete. Podpora 5G je potom príjemnou čerešničkou na torte, ktorá už je síce pomerne obvyklá aj u lacnejších mobilov, stále však poteší.

Fotoaparát Poco X5 Pro 5G poslúži dobre

Už sme si povedali, že fotomodul Poco X5 Pro 5G vyzerá skvele na pohľad. Dobrou správou je, že je aj celkom funkčný. Za najväčším objektívom z trojice sa ukrýva 108 Mpx snímač ISOCELL HM2 od Samsungu, ktorý nájdete v celom rade ďalších telefónov Xiaomi, okrem iného ale aj v predchodcovi Poco X4 Pro 5G. Pre majiteľov minuloročného modelu tak fotoaparát nebude nič nové.

Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia
Všestranný hlavný fotoaparát Poco X5 Pro 5G dokáže zachytiť pekné snímky.

Hlavnému snímaču sa za svetla darí veľmi dobre a na zachytenie každodenných momentov určite postačí. Farby nie sú nijako prepálené a ostrosť obrazu je porovnateľná s ďalšími telefónmi, ktoré používajú pixel binning (zloženie celého 108 Mpx obrazu zo snímača do 12 Mpx fotky). Ak vychytáte dobrý denný čas, mobil je schopný vyhotoviť aj celkom efektné fotografie.

Za náročnejších svetelných podmienok už je to výrazne horšie. Na snímkach Poco X5 Pro nie je nič moc vidieť, a keď už áno, kvalita obrazu pomerne trpí. Trochu ma pri testovaní zaskočil nočný režim, a to tým, že z mojich skúseností prakticky nič nerobí. Keď je v scéne viac svetla, tak ho nočný režim rozprestrie aj do tmavých miest, ale pri skutočne nočných záberoch oblohy alebo pouličného osvetlenia je efekt minimálny.

Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia – makro Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia – nočné Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia – nočné
Mobil Poco X5 Pro má aj makro (vľavo). Nočný režim (vpravo) však oproti bežnej fotke (uprostred) robí minimálny rozdiel.

Poco X5 Pro 5G má vo výbave ešte ďalšie dva snímače. Širokouhlý dostal rozlíšenie 8 Mpx a na svet sa pozerá objektívom so svetelnosťou f/2,2. Funguje úprimne až prekvapivo dobre. Hoci je na papieri medzi hlavným a širokouhlým fotoaparátom veľký rozdiel, v praxi sú ich fotky veľmi podobné. Tretia je makro kamerka s 2 Mpx snímačom. Osobne som tomuto typu kamier nikdy veľmi neprišiel na chuť a výrobca sa ani neobťažoval urobiť pre ňu samostatnú sekciu v aplikácii kamery. Pokiaľ ju ale chcete používať, zapnúť ju je možné v nastavení fotoaparátu a výsledky vyzerajú dobre.

i Tieto a ďalšie fotky nájdete v plnej kvalite na Google Disku.

Ak je pre vás fotoaparát hlavným kritériom, možno by som skôr odporučil si trochu priplatiť napríklad za Google Pixel 6a. Celkovo ale fotografická trojica Poco X5 Pro občasným fotografom pekne poslúži, pokiaľ neplánujete fotiť v noci. Čo mi ale celkom chýba, je optická stabilizácia aspoň pre hlavný fotoaparát, ktorú si napríklad podobne nacenený, už spomínaný Xiaomi Redmi Note 12 Pro, dovoliť mohol.

Batéria X5 Pro 5G vás podrží, nabíjanie je svižné

Výdrž je u Poco X5 Pro 5G skvelá. Pokiaľ pôjdete niekam na výlet, kedy nebudete k mobilu neustále prilepení, pokojne vás podrží aj niekoľko dní. Akonáhle sa vrátite ku klasickému dňu plnému chatovania, videí na YouTube, počúvania hudby na Spotify a sociálnych sietí, celkom bezpečne môžete počítať s dňom a pol na jedno nabitie. A keď na to príde, nabíjanie je vďaka 67 W adaptéru otázkou desiatok minút. Konkrétne vychádza nabitie do plna na približne 45 minút.

Poco X5 Pro 5G má MIUI 14 s Androidom 12, aktualizácia je však dostupná

Keď som mobilný telefón prvýkrát spustil, trochu ma zaskočila kombinácia najnovšej systémovej nadstavby Xiaomi – MIUI 14 a staršieho operačného systému Android 12. Nejde ale o veľkú nepríjemnosť, pretože v čase písania recenzie je už aktualizácia na Android 13 dostupná a môžete si ju okamžite stiahnuť a nainštalovať v nastavení telefónu.

Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia – makro Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia – nočné Poco X5 Pro 5G, fotorecenzia – nočné
Rozhranie je MIUI 14 na Androide 12. Aktualizáciu na Android 13 však môžete vykonať hneď.

Rozhranie telefónu je inak prehľadné a celkom príjemné na používanie, hoci je trochu „plnšie“, než je zvykom pri nadstavbách iných značiek. Mobily Xiaomi ale vždy mierili skôr na používateľov, ktorí preferujú funkcionalitu, a rozhranie vám skrátka dáva čo najviac informácií na jednom mieste, čo určite nie je zle. Stále však pretrváva problém bloatwaru, ktorým je MIUI dnes už preslávené. Osobne nepotrebujem, aby mi mobilný telefón sám inštaloval TikTok, AliExpress, celý rad náhodných hier ako „Bubble Shooter“, „Crazy Juicer“ a ďalšie podobné aplikácie.

Ďalšie varianty Poco X5 Pro 5G

Testovaným telefónom je Poco X5 Pro 5G s 8 GB RAM a 256 GB internou pamäťou v žltom vyhotovení. Iné pamäťové varianty telefón nemá, môžete si však zvoliť inú farbu, konkrétne sú k dispozícii tri – čierna, žltá a modrá. K 3. 6. 2023 je cena nastavená na 380 €.

Recenzia Poco X5 Pro 5G – verdikt

Poco X5 Pro 5G – verdikt

Poco X5 Pro 5G

Mobily

Poco X5 Pro 5G je vyvážená stredná trieda, ktorej sa nedá príliš čo vytknúť, ale na druhej strane ani nemá nič, čo by sa dalo priamo vyzdvihnúť. Snáď možno dizajn, ktorým sa snaží aspoň trochu vystúpiť zo stereotypu. Ak hľadáte mobil pod 400 € a nemáte žiadne preferencie ohľadom špecifikácie, Poco X5 Pro 5G zvládne od všetkého niečo. Ak hľadáte striktne fotomobil, alebo napríklad herný telefón, máte aj lepšie možnosti.

Klady

 • Skvelý 120 Hz AMOLED displej
 • Podpora 5G
 • Originálny, na pohľad pekný dizajn
 • Síce plastová konštrukcia, ale dobre spracovaná
 • Výdrž batérie je nadpriemerná
 • 67 W nabíjací adaptér (navyše priamo v balení)
 • Fotoaparát si za dobrého svetla poradí

Zápory

 • Chýba optická stabilizácia fotoaparátu
 • Veľa bloatwaru v rozhraní systému
 • Pomer cena/výkon by mohol byť lepší

i

Mohlo by vás zaujímať

Poco X5 Pro 5G je veľmi solídny mobilný telefón zo strednej triedy, ktorý poteší menej náročných používateľov hľadajúcich mobil na každodenné využitie. Pokiaľ ale máte od telefónu špecifické očakávania na poli výkonu alebo fotoaparátu, hľadajte skôr u konkurencie.

Poco X5 Pro 5G Mobily Poco

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06