Rýchle tipy na začiatok
- Tlačítkové telefóny sú skvelé pre seniorov a do drsných podmienok.
- Dobrý smartfón nahradí aj tablet a hernú konzolu.
- Operačný systém voľte podľa svojich známych, vzájomná kompatibilita uľahčuje život.
- Dotykový displej radšej väčší, ako menší, budete prekvapení, čo všetko sa zmestí do vrecka.
- Rýchle nabíjanie sa hodí viac, ako by ste tušili.
- Výkon iba z počtu jadier a frekvencie nezistíte.
Výber mobilu nie je žiadna veda
Postupujte od celku, až po detaily, od funkcií nutných, cez chcené, až po zbytočné. Každý má dôležité vlastnosti zoradené inak – niekto hľadá veľký displej, iný veľké tlačidlá. Na základné rozhodnutie vám pomôže tento postup:
Tlačidlá alebo dotykový displej?
Ak preferujete smartfón, aby ste mohli hrať hry, pozerať videá, fotiť a inštalovať aplikácie, dotykový displej je jednoznačnou voľbou. Pre seniorov je naopak vhodnejší tlačidlový telefón, pretože sa jednoduchšie ovláda, vydrží aj niekoľko dní bez nabíjania a niekedy má aj SOS tlačidlo na privolanie pomoci.
Aký máte na mobil rozpočet?
Hoci výnimky existujú, väčšinou dostanete to, za čo zaplatíte. Dobrou správou je, že aj základné smartfóny hravo zvládnu posielať SMS, telefonovať a prehrávať hudbu. So zvýšením ceny však získate vyšší výkon, lepší fotoaparát alebo zvýšenú odolnosť voči vode či rozbitiu.
Ako veľký mobilný telefón zvoliť?
Na väčší displej lepšie uvidíte, menší sa zase ľahko zmestí do vrecka. Súčasným trendom sú displeje väčšie, výnimkou nie sú obrazovky s uhlopriečkou 5,5". Aj tie sa prekvapivo zmestia do vrecka nohavíc, ovládanie jednou rukou je však komplikovanejšie.
Android alebo iPhone?
Ak nehľadáte tlačidlový telefón, stretnete sa prakticky len s dvoma operačnými systémami: Androidom a iOS v zariadeniach značky Apple. Android si môžete ľahko prispôsobiť a mnoho aplikácií je možné stiahnuť zadarmo, iOS zase bojuje kvalitou. Ak nemáte svojho favorita, prečítajte si porovnanie mobilných operačných systémov.
Koľko pamäte budete potrebovať?
Do pamäte telefónu sa ukladajú fotografie z fotoaparátu, aplikácie alebo pesničky vo formáte MP3. Najviac miesta zaberú hry, videá a mapy pre navigáciu, pokojne aj niekoľko GB. Len najmenej náročným používateľom bude stačiť pamäť 16 GB, a aj pri kapacite 32 GB sa bude hodiť podpora pamäťových kariet.
Ktorý mobil dobre fotí?
Fotomobilom určite nesmie chýbať technológia automatického zaostrovania a stabilizácie. Sledovať by ste mali aj tzv. svetelnosť, ktorá by sa mala pohybovať medzi hodnotami f/1 – 2. Naopak, rozlíšenie je často zavádzajúce, napr. 12 Mpx fotoaparát môže mať lepšie výsledky, ako 20 Mpx.
Aký výkon je dosť vysoký?
Väčšina smartfónov stredných a vyšších tried má dostatočný výkon na to, aby ste si dobre zahrali hry alebo pozreli filmy vo Full HD rozlíšení. S rastúcou cenou ale pridávate roky k dobe, počas ktorej bude mať mobil dostatok síl, a zvyšujete detaily, ktoré uvidíte napríklad v hrách.
Ktoré funkcie sú dôležité?
- Čítačka odtlačkov prstov – aby váš telefón nemohol používať nikto, kto nemá.
- Rýchlonabíjanie – pretože keď zabudnete cez noc telefón nabiť, nebude vám chýbať celý deň.
- Notifikačná dióda – upozorní, keď sa niečo deje, bez toho aby svieti celý displej a urýchľoval tak vybíjanie.
- Dual SIM/Hybridný slot – ak potrebujete nosiť číslo osobné aj pracovné, alebo používate dva tarify.
- FM rádio – keď chcete počúvať potrebné dopravné spravodajstvo. Klasické vysielanie však možno nahradiť internetovým rádiom.
- NFC – ak chcete bezkontaktnú platobnú kartu nahradiť telefónom alebo často používate bezdrôtové príslušenstvo.