Obnoviť stránku

Mobilné kryty – recenzie, test

Test krytov na mobilné telefóny (RECENZIA):
Ktoré stoja za to?

Recenzia

Aktualizované • Autor: Matěj Toul

Ak vyberáte kryt na mobilný telefón, mali by ste zbystriť. V porovnávacom teste sme sa pozreli na niekoľko popredných značiek z našej ponuky a porovnali ich produkty hneď v niekoľkých aspektoch. S telefónom Samsung Galaxy A52 5G sme zistili, ako sú na tom jednotlivé kryty s ergonómiou, dizajnom a dodatočnými funkciami. Výsledky sa dočítate v nasledujúcich odsekoch.

Porovnávací test mobilných krytov (RECENZIA) – OBSAH

  1. Na čo je na telefóne kryt?
  2. V súboji sa stretli kryty piatich rôznych výrobcov
  3. Niektorí výrobcovia sa vyhrajú aj s balením
  4. Nasadiť a zložiť mobilný kryt nie je žiadna veda
  5. Výrezy mobilných krytov vždy presne sedeli
  6. Vzhľad mobilného krytu je pre mnohých rozhodujúcim faktorom
  7. Zhrnutie porovnávacieho testu mobilných krytov

Na čo je na telefóne kryt?

Dôvodov, prečo chcieť na mobile kryt, je hneď niekoľko. V prvom rade je to samozrejme ochrana. kryt chráni mobilný telefón pred pádmi, nárazmi a inými situáciami, ktoré nezriedka končia poškodením mobilu. Možno ale chcete mobilný kryt z estetických dôvodov – má predsa len veľký vplyv na vzhľad celého zariadenia, a ak sa vám na telefóne niečo nepáči, kryt je rýchla a cenovo výhodná cesta, ako to zmeniť. Ďalším dôvodom býva praktickosť. Niektoré kryty majú dodatočné funkcie ako stojan, priestor na platobné karty, mince a pod.

i Častým materiálom mobilných krytov je TPU. Táto skratka označuje termoplastický polyuretán – materiál vyniká kombináciou pružnosti a pevnosti. TPU kryt dopraje telefónu slušný stupeň ochrany proti nárazom a navyše veľmi nestojí.

V súboji sa stretli kryty piatich rôznych výrobcov

Pre čo najväčšiu informatívnu hodnotu porovnávacieho testu sme vybrali jeden a viac krytov od celkovo piatich rôznych výrobcov. Kryty sme pre väčšiu prehľadnosť rozdelili do troch kategórií. Gumové priehľadné TPU kryty, pevné kryty s mnohokrát atraktívnym dizajnom a flipové puzdrá zamerané na funkčnosť. Z TPU krytov sa pozrieme na týchto zástupcov:

Pevné kryty sú najčastejšie, avšak nie výhradne, plastové. Do testu sme vybrali tieto:

Flipové puzdrá sa zameriavajú na funkčnosť. Porovnali sme tieto dva modely:

Niektorí výrobcovia sa vyhrajú aj s balením

Zatiaľ čo väčšina výrobcov do balenia skrátka dáva kryt v plastovom (alebo v prípade AlzaGuard Crystal Clear papierovom) obale, niektorí ponúkajú aj pár bonusov. Z našich skúseností nejde o nič, čo by vám kryt priamo predalo, ale zároveň to môže byť príjemný bonus. Kryt Spigen Liquid Crystal mal napríklad v balení aj čistiaci obrúsok, Nillkin Frosted potom samostatný stojan na telefón.

AlzaGuard papierové balenie Spigen balenie s obrúskom Nillkin Frosted stojanček v balení
Niektorí výrobcovia chcú zákazníkov zaujať hneď po rozbalení napr. papierovým obalom, čistiacou handričkou alebo stojanom.

Nasadiť a zložiť mobilný kryt nie je žiadna veda

Mobilný kryt ste pravdepodobne už aspoň raz nasadzovali. A ak nie, naozaj nie je čoho sa báť, nasadenie je rýchle a jednoduché, nemusíte nikde ťažko tlačiť ani nič podobné. Minimálne v prípade všetkých testovaných krytov to tak bolo. Rovnako jednoduché je aj skladanie krytu, hoci tu sme narazili na menšie ťažkosti s krytom Nillkin Frosted. Tento pevný kryt drží na telefóne naozaj dôkladne, čo nie je zle – skôr naopak. Keď ho ale budete chcieť dať dole, počítajte s tým, že s krytom budete chvíľu bojovať.

Výrezy mobilných krytov vždy presne sedeli

Čo sa týka spracovania jednotlivých krytov, výrobcovia si zaslúžia pochvalu. Výrezy na porty a tlačidlá vždy sedeli presne, prípadne výrobca zvolil inú dizajnovú cestu. Napríklad AlzaGuard Premium Leather portom a tlačidlám úplne ustúpil. V čom sa našlo pár rozdielov medzi krytmi, bol otvor pre fotomodul. Zatiaľ čo väčšina výrobcov zvolila cestu najmenšieho odporu s jedným veľkým otvorom pre celú kameru, kryty AlzaGuard Crystal Clear a Epico Silk Matt prekrývali aj fotomodul a otvory tu boli až priamo pre jednotlivé objektívy.

i Všetky kryty sme skúšali na smartfóne Samsung Galaxy A52 5G. Jeho recenziu si môžete prečítať tu: Samsung Galaxy A52 5G (RECENZIA): zlepšenia vo všetkých smeroch ho posúvajú do čela strednej triedy.

Vzhľad mobilného krytu je pre mnohých rozhodujúcim faktorom

Dizajn je pre mobilné kryty jedným z najdôležitejších aspektov. Ak sa vám páči vzhľad samotného telefónu, pravdepodobne budete chcieť priehľadný TPU obal, ktorý mu dá vyniknúť. Ak však chcete vzhľad smartfónu zmeniť alebo vylepšiť, vyberať môžete z celého radu dizajnov a materiálov. Máte radšej minimalistický dizajn, alebo niečo kreatívnejšie? Sedí vám skôr mäkký, alebo pevný kryt? Všetky testované kryty sú buď priehľadné, alebo čierne. V ponuke však nájdete aj veľa rôznofarebných krytov.

Spigen Liquid Crystal Clear

Spigen Liquid Crystal Clear je jednoducho skvelý TPU kryt. Na dizajne priehľadného krytu nie je veľmi čo riešiť, nájdete tu však dodatočnú funkciu, ktorá ho odlišuje od ostatných. Ide o patentovanú technológiu Air Cushion, vďaka ktorej sú rohy krytu mierne vystúpenejšie, a tým aj odolnejšie voči pádom. Na samotnom kryte navyše Air Cushion vyzerá vcelku zaujímavo. Kryt na telefóne celkovo pôsobí pomerne masívne.

Spigen Crystal Clear design Spigen Crystal Clear porty Spigen Crystal Clear tlačidlá Spigen Crystal Clear tlačidlá
Mobilný kryt Spigen Liquid Crystal Clear sa od ostatných líši ochrannou technológiou Air Cushion.

Fixed Skin

Kryt Fixed Skin prekvapil predovšetkým svojou tenkosťou. Keď ho totiž vezmete do ruky, chová sa takmer ako želé a nie guma. Pravdepodobne aj vďaka tomu je ho na telefón možné veľmi jednoducho nasadiť a drží na ňom veľmi pekne.

Fixed Skin dizajn Fixed Skin porty Fixed Skin tlačidlá
Fixed Skin je až prekvapivo mäkký mobilný kryt z priehľadného TPU.

Fixed Clear Slim

Fixed Clear Slim patrí medzi tie štandardnejšie TPU kryty. Okrem trochu väčšieho odsadenia pri fotomodule (lepšia ochrana proti odreniu šošoviek pri pokladaní na stôl) na kryte nie je nič, čo by bolo možné vytknúť, ale ani nič, čo by stálo za vyzdvihnutie. Jednoducho zlatá stredná cesta.

Fixed Clear Slim dizajn Fixed Clear Slim porty Fixed Clear Slim tlačidlá
Fixed Clear Slim ničím nezaujme, ale ani ničím neurazí. Ponúkne solídny priemer.

Epico Ronny Gloss Case

Kryt Epico Ronny Gloss Case je ďalším z testovaných TPU krytov. Po dizajnovej stránke je zaujímavý predovšetkým tým, že má veľké výrezy na tlačidlá. Vyčnievajú približne pol centimetra do strany. Tlačidlá však fungujú úplne bez problémov a aj kryt samotný drží veľmi dobre.

Epico Ronny Gloss dizajn Epico Ronny Gloss porty Epico Ronny Gloss tlačidlá
Epico Ronny Gloss Case je ďalším priemerným puzdrom, u ktorého sa nedá nič moc vytknúť ani pochváliť.
i Priehľadné a farebné TPU kryty ponúkajú úplne rovnaké vlastnosti. Je tak predovšetkým na vás, či preferujete dizajn telefónu, alebo dáte prednosť dizajnu výrobcovi krytu.

Epico Carbon

Prvým testovaným TPU krytom, ktorý ponúka trochu iný dizajn, je Epico Carbon. Na rozdiel od predchádzajúcich krytov Carbon nie je priehľadný, ale čierny. A aby toho nebolo málo, kryt má na väčšine svojho povrchu aj zaujímavú textúru imitujúcu brúsenú oceľ, ktorá je veľmi príjemná na dotyk. Pri hornej a spodnej strane potom môžeme vidieť textúru imitujúcu práve karbón, vďaka čomu dostal kryt svoj názov.

Epico Carbon dizajn Epico Carbon porty Epico Carbon tlačidlá
Epico Carbon ponúka veľmi zaujímavý dizajn. Textúra brúsenej ocele je príjemná na dotyk a spolu s imitáciou karbónu a čiernou farbou vyzerá kryt veľmi elegantne.

Epico Silk Matt

Trochu minimalistickejší prístup zvolil TPU kryt Epico Silk Matt. Je tiež čierny, avšak bez textúry. Ide skrátka o jednoduchý, jednofarebný kryt. Medzi jeho výhody patrí kompletné prekrytie fotomodulu. Na rozdiel od predchádzajúcich krytov nepoužíva jeden veľký výrez pre fotomodul, ale päť malých pre jednotlivé objektívy a blesk.

Epico Silk Matt dizajn Epico Silk Matt porty Epico Silk Matt tlačidlá
Epico Silk Matt ponúka minimalistický čierny dizajn s dodatočnou ochranou fotomodulu.

AlzaGuard Crystal Clear

Pokiaľ chcete priehľadný kryt s výrezmi pre objektívy, páčiť sa vám bude AlzaGuard Crystal Clear. Opäť ide o priehľadné TPU puzdro, avšak s vylepšenou ochranou fotoaparátu. Ak navyše radi podporíte životné prostredie, možno oceníte aj papierový obal aj vrecko.

AlzaGuard Crystal Clear dizajn AlzaGuard Crystal Clear porty AlzaGuard Crystal Clear tlačidlá
AlzaGuard Crystal Clear ponúka dodatočnú ochranu fotomodulu v transparentnom vyhotovení.

Spigen Thin Fit

S produktom Spigen Thin Fit sa presúvame medzi pevné kryty. Začíname pozvoľna s minimalistickým dizajnom. Kryt je čierny a okrem loga Spigen neponúka po dizajnovej stránke nič unikátne. V jednoduchosti je ale často sila.

Spigen Thin Fit dizajn Spigen Thin Fit porty Spigen Thin Fit tlačidlá
Prvý z testovaných pevných krytov Spigen Thin Fit ponúka jednoduché čierne vyhotovenie.

Spigen Tough Armor

Spigen Tough Armor sa radí medzi veľmi odolné kryty a nebojí sa to dať najavo. Dizajn tohto krytu je veľmi masívny až industriálny, zato toho veľa vydrží. Povrch je protišmykový, a tak kryt drží v ruke až výnimočne dobre. Príjemnou výhodou je aj stojan umiestnený priamo v puzdre, ktorý sa síce vyklápa trochu horšie, ide ale o veľmi užitočnú vychytávku, ktorá kryt odlišuje od ostatných.

Spigen Tough Armor dizajn Spigen Tough Armor porty Spigen Tough Armor tlačidlá Spigen Tough Armor stojanček
Kryt Spigen Tough Armor je jednoznačne najmasívnejší z testovaných. Má aj zabudovaný stojanček.

Nillkin Frosted

Ďalším pevným krytom so stojanom je Nillkin Frosted. Tu však výrobca stavil na trochu iné riešenie. Stojanček nie je súčasťou krytu, v balení sa nachádza samostatne. Na jednej strane je to doplnok určite vítaný, na strane druhej nie je ako samostatné príslušenstvo príliš praktický. Ku krytu totiž nie je nijako pripevnený a pre používanie je nutné ho nosiť zvlášť, takže hrozí, že ho jednoducho stratíte. Nillkin Frosted bol tiež jediným z krytov, ktorý sa dá naozaj ťažko dávať dole. To ale na jednu stranu svedčí o tom, že drží naozaj skvele.

Nillkin Frosted dizajn Nillkin Frosted porty Nillkin Frosted tlačidlá Nillkin Frosted stojanček
Plastový kryt Nillkin Frosted má stojanček umiestnený samostatne v balení.
i Stojančeky pri mobilných krytoch poslúžia skvele napríklad pri čítaní alebo sledovaní filmu. Oceníte ich aj pri fotení prednou kamerou, alebo natáčaní videí na sociálne siete.

Fixed Story

Fixed Story je pevným krytom vyrobeným zo silikónu. Vďaka tomu je o niečo ohybnejší než ostatné testované produkty a silikón je navyše veľmi príjemný na dotyk. Kryt tiež dobre pruží, takže má všetky predpoklady pre to, aby telefón ochránil pred pádom.

Fixed Story dizajn Fixed Story porty Fixed Story tlačidlá
Fixed Story je vďaka využitiu silikónu oveľa pružnejšie než ostatné testované kryty.

AlzaGuard Premium Leather

AlzaGuard Premium Leather sa od ostatných líši v mnohých ohľadoch. V prvom rade je to materiál. Na rozdiel od plastu a silikónu je, ako je podľa názvu zrejmé, vyrobený z umelej kože. Tá je na dotyk veľmi príjemná a mobilu dodáva na eleganciu. Ďalej sa líši aj riešením výrezov na porty a tlačidlá. Namiesto výrezov pre jednotlivé prvky telefónu sa im AlzaGuard Premium Leather úplne vyhýba.

AlzaGuard Premium Leather dizajn AlzaGuard Premium Leather porty AlzaGuard Premium Leather tlačidlá
AlzaGuard Premium Leather ponúka exkluzívny vzhľad vďaka využitiu umelej kože.

Epico Elite Flip Case

Epico Elite je prvým testovaným zástupcom tzv. flip puzdier. Ich výhodou je, že okrem chrbta telefónu kryjú tiež prednú časť, navyše často majú hneď niekoľko praktických vychytávok. Epico Elite poteší kapsičkami na karty a bankovky, magnetickým pútkom alebo možnosťou kryt ohnúť tak, že funguje ako stojan. To všetko v príjemnom finiši z umelej kože. Mobilný telefón samotný sa potom umiestňuje do vnútorného čierneho TPU krytu.

Epico Elite Flip Case dizajn Epico Elite Flip Case priečinky Epico Elite Flip Case pútko Epico Elite Flip Case stojanček
Epico Elite Flip Case je ideálnym spoločníkom používateľov zameraných na funkčnosť.

Fixed Opus New Edition

Fixed Opus New Edition je vo svojej podstate veľmi podobný. Taktiež má priečinky na karty a bankovky, magnetické pútko a možnosť ohnutia do stojanu. Líši sa teda hlavne samotným vzhľadom, ale aj materiálom. Zatiaľ čo vonkajší kryt tvorí taktiež umelá koža, na vnútornú časť použil výrobca priehľadný TPU.

Fixed Opus dizajn Fixed Opus priečinky Fixed Opus pútko Fixed Opus stojanček
Fixed Opus New Edition je ďalším z flip puzdier, v tomto prípade s vnútorným krytom z priehľadného TPU.

Zhrnutie porovnávacieho testu mobilných krytov

Porovnávací test ukázal, že žiadny kryt nie je vyložene najlepší ani najhorší. Pri výbere venujte pozornosť predovšetkým materiálu. Kým umelá koža je spravidla príjemnejšia na dotyk a lepšie sa drží, vystužený plast váš telefón, za cenu väčších rozmerov, lepšie ochráni pri páde. Strednou cestou sú potom kryty z TPU, ktoré poskytnú základnú ochranu, a to s minimálnym navýšením na rozmeroch. Všímajte si tiež materiál na vnútornej strane krytu. Zatiaľ čo väčšina výrobcov vnútro vôbec nerieši, niektorí svoj kryt napr. vyobložia alebo ďalej vystužia. Veľkú úlohu pri ochrane môže hrať tiež presah krytu cez displej a fotomodul. Čím väčší bude, tým menšia je šanca, že sa mobilný telefón pri bežnom využívaní poškriabe o hrubší povrch.

Recenzia krytov – zhrnutie
Každý testovaný kryt má čo ponúknuť, či už je to cena, alebo vybavenosť. Dizajn je potom veľmi subjektívny.
i Mohlo by vás zaujímať
Matěj Toul

Matěj Toul

Volám sa Matěj Toul a ako mileniál som technológiám samozrejme prepadol už v mladom veku. Vo svete 21. storočia si beriem od všetkého trochu a snažím sa držať krok s dobou. Naopak, v civilnom živote by ste ma najčastejšie našli buď s gitarou v ruke, za klavírom alebo nad vinylovými platňami.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06