Ak nechcete robiť kompromisy, mechanická klávesnica je pre vás to pravé. Vďaka spínačom najvyššej kvality poskytne skvelý zážitok pri písaní, hraní hier aj každodennom používaní.
Mechanické klávesnice sú konštruované inak ako štandardné membránové. Zatiaľ čo obyčajné klávesnice majú dve fólie s plošnými spojmi, medzi ktorými dochádza ku kontaktu pri stlačení klávesu, mechanické klávesnice obsahujú skutočné spínače. Tie sú podobné skôr tým, ktoré sa používajú v elektrotechnike.
Mechanické spínače sú odolné, trvanlivé a pri stlačení poskytujú príjemnú spätnú väzbu. Navyše, obvykle spínajú už zhruba v polovici celkového zdvihu, čo je možné využiť ako pri hraní hier, tak aj pri písaní. Klávesnice s mechanickými spínačmi sú spravidla drahšie ako membránové, čo je dôsledok prvotriedneho spracovania, ktoré často zahŕňa kov.
Delenie mechanických spínačov
Mechanické spínače sú definované niekoľkými parametrami. Podľa nich možno aj bez vyskúšania odhadnúť, ako sa bude spínač správať.
Priebeh pohybu mechanických spínačov
Mechanické spínače delíme na tri základné skupiny podľa hmatovej a zvukovej odozvy.
Lineárne mechanické spínače – tieto spínače sú tiché a po celú dobu ich stláčania kladú konzistentný odpor.
Taktilné mechanické spínače – taktiež tiché spínače, ktoré však až do bodu aktivácie postupne zvyšujú odpor. Po jeho prekonaní dôjde k uvoľneniu a prudkému dosiahnutiu koncovej polohy.
Mechanické spínače s preklikom – ich priebeh je veľmi podobný dotykovým spínačom. Rovnako ako ony zvyšujú odpor až do bodu aktivácie, jeho prekonanie je však sprevádzané takisto hlasitým zvukovým efektom – cvaknutím. Spätná väzba s preklikom je všeobecne považovaná za najuspokojivejšiu a taktiež je pre mnohých tým, čo definuje mechanický spínač.
Priebehy spínačov. Zľava: lineárny, taktilný, s preklikom.
Ďalšie parametre
Aktivačná sila – jednotkou je centinewton (cN). Stlačenie silou jedného centinewtona možno chápať ako zaťaženie jedným gramom. Aktivačná sila je nutná na prekonanie aktivačnej vzdialenosti mechanického spínača.
Aktivačná vzdialenosť – táto vzdialenosť sa nachádza medzi východiskovou polohou mechanického spínača a jeho aktivačným bodom, v ktorom dôjde k zopnutiu.
Celková vzdialenosť – taktiež možno o nej referovať ako o zdvihu. Ide o vzdialenosť medzi najvyššou a najnižšou polohou spínača mechanickej klávesnice.
Životnosť – minimálne množstvo úderov, ktoré spínač znesie pred akoukoľvek zmenou funkčnosti.
Modely mechanických spínačov podľa parametrov
Spínač
Priebeh
Aktivačná sila
Aktivačná vzdialenosť
Celková vzdialenosť
Životnosť
Cherry MX Red
Lineárny
45 cN
2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Cherry MX Brown
Taktilný
45 cN
2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Cherry MX Blue
S preklikom
60 cN
2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Cherry MX Black
Lineárny
60 cN
2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Cherry MX Speed
Lineárny
45 cN
1,2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Logitech Romer-G
Taktilný
45 cN
1,5 mm
3 mm
70 mil. stlačení
Razer Green
S preklikom
50 cN
1,9 mm
4 mm
80 mil. stlačení
Razer Orange
Taktilný
45 cN
1,9 mm
4 mm
80 mil. stlačení
Razer Yellow
Lineárny
45 cN
1,9 mm
4 mm
80 mil. stlačení
Kailh Red
Lineárny
50 cN
2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Kailh Brown
Taktilný
50 cN
2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Kailh Blue
S preklikom
60 cN
2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Kailh Black
Lineárny
60 cN
2 mm
4 mm
50 mil. stlačení
Najpoužívanejšie spínače v mechanických klávesniciach
Cherry MX Red
Cherry MX Red sú dnes pravdepodobne najrozšírenejším typom mechanických spínačov v herných klávesniciach. Svoju obľubu si u hráčov vydobyli predovšetkým vďaka lineárnemu priebehu a vysokej kvalite.
Cherry MX Brown
Spínač Cherry MX Brown je oproti MX Red nemenej populárny. Na rozdiel od červených spínačov má však taktilný priebeh, čo je pravdepodobne hlavný dôvod jeho obľúbenosti medzi častými pisateľmi, či v univerzálnych nasadeniach, vrátane hrania.
Cherry MX Blue
Cherry MX Blue zastupuje veľmi typickú skupinu mechanických spínačov. Disponuje preklikom, ktorý môže byť pre mnohých dôvodom k nákupu. Do akýchkoľvek zdieľaných priestorov sa však príliš nehodí, jeho zvukový prejav je totiž pomerne hlasný.
Logitech Romer-G
Romer-G sú originálne spínače od Logitech. Ich vývoj prebiehal v spolupráci s japonskou spoločnosťou Omron, ktorá má dlhoročné skúsenosti v oblasti elektronických súčiastok. Romer-G pochopiteľne nájdeme len v produktoch Logitech.
Razer Green
Aj Razer má vlastné spínače. Najčastejšie používaným je Razer Green. Disponuje preklikom rovnako ako Cherry MX Blue, nájdeme ho však iba v mechanických klávesniciach Razer.
Kailh Red
Kailh je najznámejší čínsky výrobca mechanických spínačov. Vyrába lacnejšej alternatívy produktov Cherry a nájdeme ich zvyčajne v mechanických klávesniciach nižšej triedy. Kailh Red je najčastejšie používaný spínač tejto spoločnosti a ťaží z rovnakých vlastností ako Cherry MX Red.