Obnoviť stránku

Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Ako si čistiť zuby manuálnou zubnou kefkou

Pri používaní manuálnej zubnej kefky je najdôležitejšie osvojiť si správnu techniku čistenia. Optimálna a pravidelná starostlivosť o ústnu dutinu vám pomôže udržať si zdravé zuby a ďasná po celý život. Na čo by ste rozhodne pri každodennej ústnej hygiene nemali zabúdať a koľko času čisteniu zubov venovať? Poradíme vám v našom sprievodcovi.

Ako si čistiť zuby manuálnou zubnou kefkou

Manuálne zubné kefky v otázkach a odpovediach

Akú manuálnu kefku si vybrať?

Vyberajte kefku s jemnými rovno strihanými štetinami. Najčastejšie bývajú zubnými lekármi odporúčané štetiny s rovnakou dĺžkou, ale dôležitá je aj ich tvrdosť a hustota. K dispozícii sú kefky s ultra mäkkými, stredne mäkkými a mäkkými štetinami. Podľa odborníkov mäkšie štetiny vyčistia zuby oveľa lepšie, pretože sa ľahšie dostanú do medzizubných priestorov, zatiaľ čo kefky s tvrdším typom štetín tam tak hladko nevkĺznu a navyše môžu dráždiť ďasná. Ultra mäkké štetiny by teda mali rozhodne uprednostniť ľudia s citlivými ďasnami. Kefky s tvrdými štetinami nie sú na bežné čistenie vôbec vhodné, využitie však nájdu pri čistení zubných protéz. Nech už si zvolíte akúkoľvek tvrdosť štetín, majte na pamäti, že na zubnú kefku nie je vhodné príliš tlačiť, pretože tlak zvyšuje riziko poranenia ďasien. Čo sa týka hustoty štetín, platí, že čím viac, tým lepšie. Kvalitná kefka by mala mať 3 500 štetín, zoženiete však aj modely s počtom 7 600 štetín.

Čoho ďalšieho si pri výbere manuálnej zubnej kefky všímať?

Okrem kvality štetín si všímajte tiež riešenie rukoväte. Kefka sa vám musí pohodlne držať v ruke. Dôležitá je tiež hlavica, ktorá musí byť dostatočne malá, aby dosiahla aj na ťažko dostupné miesta, ako sú strany posledných stoličiek. Ideálna veľkosť hlavy kefky pre dospelých je okolo 2 centimetrov. V neposlednom rade sa veľa ľudí rozhoduje aj podľa farby kefky.

Ako často a koľko minút si zuby čistiť?

V ideálnom prípade by ste zuby mali čistiť po každom jedle. Ako minimum odporúčajú zubní lekári čistenie 2 – 3× denne. Pokiaľ chcete mať istotu, že pre zdravie svojich zubov robíte maximum, čistite ich po každom jedle. Minimálna dĺžka čistenia zubov by mala byť 2 – 3 minúty, zubní lekári ale uvádzajú, že za menej ako 5 minút si zuby dokonale vyčistiť nemožno.

Akým spôsobom si zuby čistiť?

Technika čistenia je najdôležitejším faktorom redukujúcim vznik zubného ochorenia. Viac o tom, ako by mala vyzerať a čo zahŕňa, sa dočítate nižšie.

Zásady správnej techniky čistenia zubov

Zuby si čistite minimálne 2× denne. Ideálne však po každom jedle.

  • Naneste na kefku malé množstvo zubnej pasty približne veľkosti hrášku.
  • Štetiny hlavice kefky priložte pozdĺž línie ďasien v uhle 45°.
  • Nezvierajte kefku kŕčovito, pri čistení je dôležitý voľný pohyb zápästia. Zuby čistite krátkymi stieravými pohybmi hlavice.
  • Ústnu dutinu si pomyselne rozdeľte na štvrtiny: vľavo hore, vľavo dole, vpravo dole a vpravo hore – každý segment dôkladne vyčistite (aspoň 30 sekúnd).
  • Začnite čistením vonkajšej strany zubov, pokračujte na zadnú stranu a zakončite čistením hryzacích plôch zubov.
  • Čistite zuby po dobu minimálne 2,5 – 3 minút, alebo do doby, než budú dokonale hladké a čisté.
  • Použite medzizubnú kefku a vyčistite s ňou všetky priestory medzi zubami.
  • Použite zubnú niť a priestory medzi zubami dočistite.
  • Vypláchnite ústnu dutinu ústnou vodou.
  • Na záver jemnou masážou kefky vyčistite povrch jazyka.

Po dokončení čistenia kefku umyte pod tečúcou vodou a nechajte ju uschnúť na vzduchu.

Schéma chrupu

Zubná pasta, doplnky a skladovanie kefky

Akú zubnú pastu používať?

Dostupné sú najrôznejšie druhy zubných pást určených na zuby citlivé, paradentózne, zafarbené a ďalšie. Pasta s obsahom fluoridu pomáha bojovať proti vzniku zubného kazu a mineralizovať sklovinu. Po vyčistení zubnou pastou si ústa dôkladne vypláchnite. Zubnú pastu neprehĺtajte, nie je určená na konzumáciu a môže spôsobovať zdravotné problémy.

Musím používať medzizubné kefky a zubné nite?

Áno. Väčšina zubných kazov vzniká práve z dôvodu nedostatočného čistenia medzizubných priestorov, ktoré predstavujú ideálne prostredie na rast baktérií a vírusov. Po každom čistení zubnou kefkou použite medzizubnú kefku a všetky medzizubné priestory s ňou vyčistite. Ideálne je čistenie zakončiť použitím zubnej nite a strany zubov s jej pomocou dočistiť.

Na čo slúžia jednozväzkové zubné kefky?

Jednozväzkové kefky sa používajú na špeciálnu starostlivosť o ústnu dutinu, dostanú sa totiž aj na veľmi ťažko prístupné miesta. Využívajú ich napríklad pacienti s parodontálnym ochorením, nositelia fixných ortodontických aparátov, ale aj ľudia s implantátmi a mostíkmi.

Ústna voda – áno, alebo nie?

Ústna voda má dezinfekčné účinky a pomôže zlikvidovať zvyšky baktérií, ktoré v ústach zostanú aj po dôkladnom čistení. Ústna voda je doplnkom k mechanickému čisteniu a jeho účinky dopĺňa. Spoločne tak pôsobí proti vzniku zubného kameňa, kazu a ochoreniu ďasien ešte efektívnejšie.

Prečo je dobré používať ústnu sprchu?

Ústne sprchy sa pomaly stávajú bežnou súčasťou zubnej hygieny, a v kombinácii s ústnou vodou dokážu zázraky. Cielene mierený prúd vody perfektne vyčistí medzizubné priestory, zároveň ústna sprcha jemne namasíruje ďasná, ako aj odstráni zvyšky zubného povlaku v okolí zubných krčkov. Používanie ústnej sprchy je ľahké a k dispozícii sú aj modely v cestovnom vyhotovení, takže ju môžete využívať kdekoľvek.

Je lepšia manuálna alebo elektrická zubná kefka?

Najdôležitejšia je vždy správna technika čistenia. Faktom však zostáva, že elektrická zubná kefka čistenie uľahčuje. Pri jej použití je ľahšie zvládnuť techniku čistenia. Investícia pri jej nadobudnutí môže byť tiež motiváciou na dôkladnejšie čistenie. Výsledky štúdií dokazujú, že ľudia si čistia s elektrickou zubnou kefkou zuby dlhšiu dobu než s manuálnou.

Ako často kefku vymieňať?

Sledujte známky opotrebenia na hlavici kefky. Pokiaľ si všimnete, že štetiny nedržia tvar, rozbiehajú sa do strán, alebo inak zmenili svoj vzhľad, je najvyšší čas kefku vymeniť za novú. Aj v prípade, že na prvý pohľad štetiny nejavia známky opotrebenia, vymieňajte kefku každé tri mesiace. V hlavici kefky sa hromadia vírusy a baktérie, ktoré môžu byť zdrojom infekcie, a preto je vhodné ju vymeniť aj po každej chorobe.

Ako zubnú kefku skladovať?

Kefku uchovávajte v suchu. Po každom použití kefku dôkladne opláchnite vodou a nechajte na vzduchu štetiny vyschnúť. Bezprostredne po použití kefku neukladajte do puzdra ani na ňu nenasadzujte kryt hlavice, ten ostatne slúži predovšetkým na uschovanie kefky pri cestovaní. Vo vlhkom prostredí sa ľahšie množia baktérie.

Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov

Ako správne čistiť zuby

Každodenné čistenie zubov nie je len spôsob, ako si udržať pocit čistoty a sviežosti v ústach. Je to tiež spôsob, ako udržať zdravé celé telo. Zubní lekári odporúčajú čistiť zuby minimálne dvakrát denne počas 2,5 minút. Keď si zuby čistíte správne, odstraňujete nahromadený povlak a baktérie, ktoré sa inak môžu hromadiť medzi zubami a na jazyku. Tým môžete predchádzať ochoreniu ďasien a zubnému kazu a tiež podporovať silnejší imunitný systém a zdravší životný štýl.

Ako vybrať klasickú zubnú kefku

Na trhu je toľko veľkostí, tvarov a štýlov zubných kefiek, že výber tej správnej môže byť mätúci. Niektoré kefky sľubujú hĺbkové čistenie, svieži dych, a dokonca bielenie zubov. Iné sú určené špeciálne na zubné náhrady alebo ortodoncie. Pokiaľ ide o zubné kefky, existujú kefky pre dojčatá na prst, kefky pre batoľatá a deti a kefky pre dospelých. Existujú dva typy zubných kefiek, manuálne a elektrické. Zubné kefky majú aj tri rôzne typy štetín – mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Najlepšia manuálna zubná kefka pre dospelých je kefka s mäkkými štetinami. Väčšina zubárov sa zhodne na tom, že kefky s mäkkými štetinami najlepšie odstraňujú nečistoty a povlak zo zubov bez toho, aby poškodzovali sklovinu a ďasná. Rovnako by ste mali zvoliť kefky s malou hlavicou, ktoré pohodlnejšie dosiahnu na zadné zuby a umožnia vám ľahšie čistenie zubov tam a späť.

Ako čistiť zuby deťom

Do 18 mesiacov používajte na čistenie zubov iba vodu. Od 18 mesiacov do 6 rokov používajte zubnú pastu s nízkym obsahom fluoridov vo veľkosti hrášku. Od 6 rokov používajte zubnú pastu pre dospelých s obsahom fluoridu vo veľkosti hrášku. Používajte mäkkú, malú detskú zubnú kefku.

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Všeobecne sa uznáva, že elektrické zubné kefky sú účinnejšie ako manuálne, a veľa zubných lekárov odporúča prvé z nich, aby svojim pacientom pomohli maximalizovať účinnosť čistenia zubov. Pokiaľ uvažujete o kúpe elektrickej zubnej kefky, je k dispozícii množstvo rôznych typov s rôznymi funkciami a širokou škálou cien.

Ako si čistiť zuby elektrickou zubnou kefkou

Ak chcete použiť elektrickú zubnú kefku, stačí na hlavicu kefky naniesť zubnú pastu a držať kefku v uhle 45 stupňov, rovnako ako pri manuálnej zubnej kefke. Potom dobíjaciu elektrickú kefku zapnite a prechádzajte s ňou od jedného zuba k druhému. Pri čistení zubov pohybujte kefkou jemne dopredu a dozadu a krúživými pohybmi prechádzajte po prednej, zadnej a hornej (žuvacej) ploche zubov. Nedrhnite silne pozdĺž línie ďasien, mohli by ste si ďasná podráždiť.

Ako na správne čistenie medzizubných priestorov?

Čistenie medzizubných priestorov je dôležité pre zdravie ústnej dutiny, ako aj pre celkové zdravie. Vedeli ste, že vaše zuby majú päť povrchov, ktoré treba čistiť? Zubná kefka síce dokáže odstrániť povlak z väčšiny povrchov, ale nedostane sa medzi zuby, kde sa hromadia zvyšky jedla a povlak. Preto je čistenie medzizubných priestorov po čistení zubov také dôležité – je to totiž jediný spôsob, ako odstrániť povlak zo všetkých povrchov zubov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08