Obnoviť stránku

Tehotenstvo po týždňoch: 33. týždeň

Článok

Aktualizované

Kto si myslí, že 33. týždeň tehotenstva už len budeme ležať s nohami hore a nič nerobiť, toho rýchlo vyvedieme z omylu. Tridsiaty tretí týždeň tehotenstva toho musíme ešte veľa prebrať a vyriešiť, takže sa opäť pripravte na poriadnu dávku rád aj užitočných informácií. V ďalšej kapitole nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch sa dozviete napríklad to, že 33. týždeň tehotenstva je na čase začať s pravidelnou masážou hrádze, a tiež si povieme niečo o možnostiach analgézia pri pôrode. Samozrejme nezabudneme spomenúť, ako sa v 33. týždni tehotenstva vyvíja vaše bábätko aj ako sa vyššie štádium tehotenstva dotýka budúcej mamičky.

33. týždeň tehotenstva

Obsah článku 33. týždeň tehotenstva

33. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Váha bábätka býva 33. týždeň tehotenstva okolo 2 kilogramov a jeho dĺžka sa blíži 45 centimetrom. Mozog bábätka rastie mimoriadne rýchlo, a tak nie je divu, že tridsiaty tretí týždeň tehotenstva zväčší hlavička svoj obvod až o 1,3 centimetra. Až do pôrodu zostane bábätku jediná úloha – dvojnásobne zvýšiť svoju váhu, s čím súvisí nutnosť pravidelného a vyváženého stravovania.

i

33. týždeň tehotenstva venujte pozornosť strave, ktorá by mala byť nielen vyvážená, ale aj zameraná na bielkoviny a tuky. Práve tie vaše bábätko potrebuje na zdarné dokončenie svojho rastu a k celkovému zosilneniu. Ako vhodne sa v tehotenstve stravovať vám poradí náš článok: Čo jesť a nejesť v tehotenstve?

Všetkými zmyslami

Zmysly vášho bábätka sú natoľko vyvinuté, že je už teraz schopné vidieť svet, ktorý ho obklopuje, uvedomuje si chuť plodovej vody, počuje, ako vám tlčie srdiečko, a vníma vlastné dotyky a pohyby, keď si napríklad saje prstík. Asi by bolo schopné aj tridsiaty tretí týždeň tehotenstva cítiť vône okolo seba, tie sa však v plodovom vaku nešíria. Počas 33. týždňa tehotenstva už je skrátka bábätko schopné vnímať seba aj svoje okolie všetkými piatimi zmyslami.

33. týždeň tehotenstva – poloha bábätka

Veľa mamičiek zaujíma, či je už ich bábätko otočené hlavičkou dole. Pravdou je, že väčšina bábätiek sa práve tridsiaty tretí týždeň tehotenstva nachádza v polohe hlavou dole, a pokiaľ to tak nie je, ešte stále existuje veľká pravdepodobnosť, že sa do pôrodu samo pretočí. Iba v 4 % prípadov nastáva situácia, kedy k pretočeniu bábätka nedôjde. Na maternicové hrdlo potom miesto hlavy nalieha nožičkami, panvou, prípadne aj kolienkami. Ak niektorú z týchto polôh zistí lekár v 36. týždni tehotenstva, môže vám navrhnúť pokus o pretočenie plodu pomocou špeciálneho chvatu cez brušnú stenu. V polovici prípadov býva tento hmat účinný a napomáha pôrodu prirodzenou cestou. V opačnom prípade sa väčšinou pristupuje k pôrodu cisárskym rezom.

Pravidelná aktivita bábätka

Tridsiaty tretí týždeň tehotenstva je ideálna doba na to, aby ste začali pravidelne sledovať pohyby vášho bábätka. Jeho intervaly, pri ktorých strieda aktívnu a pokojovú fázu, prebiehajú v rozmedzí 20 – 40 minút. Samé by ste mali poznať podľa intenzity pohybov, či vaše bábätko spí, alebo je naopak nahor. Tiež už môžete zaznamenať jeho reakcia na okolité zvuky či svetlo, ale aj na vašu aktivitu či príjem cukru. Skúste si denne vyhradiť 2 hodiny, v ktorých sa budete sústrediť na pohyby svojho bábätka. Môžu sa prejavovať ako jemné šteklenie, prevaľovanie zo strany na stranu aj ako silné kopanie. V priebehu dvoch hodín by ste mali zaznamenať približne desať pohybov svojho dieťaťa, pričom najaktívnejšie býva ráno, po obede a večer pred zaspaním.

33. týždeň tehotenstva
Bábätko vás 33. týždeň tehotenstva vníma všetkými zmyslami.

33. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Na klasické tehotenské problémy, ako opuchy končatín, nespavosť, hemoroidy alebo kŕčové žily, ste si už asi zvykli. Problém by mohol nastať v prípade, že sa niektorý z problémov zhoršuje, obzvlášť potom, pokiaľ ide o náhle bolesti hlavy sprevádzané nevoľnosťou či zhoršeným videním. V takom prípade ihneď kontaktujte lekára, ktorý vylúči vážne ochorenie tehotných žien nazývané preeklampsia.

i

Ak vás zaujíma, čo je preeklampsia, ako vzniká, prebieha aj ako ohrozuje tehotnú ženu aj nenarodené bábätko, prečítajte si náš článok: Preeklampsia – choroba ohrozujúca matku aj plod

Tehotenské príznaky v 33. týždni tehotenstva

Okrem vyššie uvedených príznakov sa v 33. týždni tehotenstva môžete stretnúť s poslíčkami, nepravidelnými kontrakciami, ktoré s pôrodom zatiaľ nesúvisia. Niektoré budúce mamičky zaznamenajú návaly horúčavy, ktoré súvisia so zrýchľujúcim sa metabolizmom. Spomenúť by sme mali aj veľmi intímnu tému, ktorou sú varixy vulvy. Ide o kŕčové žily v blízkosti pohlavných orgánov, ktoré vznikajú intenzívnym tlakom bábätka na podbruško. Väčšinou tieto nepríjemnosti samy po pôrode vymiznú, niekedy je však nutné pristúpiť k odbornému zákroku.

Syndróm karpálnych tunelov

A máme tu ďalšie zo zdravotných ťažkostí, ktoré so sebou pre časť mamičiek nesie 33. týždeň tehotenstva. Syndróm karpálnych tunelov majú na svedomí otoky nervov v oblasti okolo zápästia. Tie sa často objavujú aj inokedy ako v tehotenstve a môžu za ne hlavne stereotypné pohyby ako písanie na počítači alebo strihanie vlasov, v prípade tehotných žien je však hlavnou príčinou nadmerné zadržiavanie vody v tele. Opuchy spojené s bolesťou po pôrode väčšinou vymiznú, dovtedy si možno pomôcť niekoľkými spôsobmi:

  • Zápästie je možné zabandážovať tak, aby zostalo natiahnuté.
  • Skúste obmedziť stereotypné pohyby – písanie na počítači, hru na klavír.
  • Pri spaní zaujmite takú polohu, ktorá nezaťažuje zápästie žiadnym tlakom.
  • V prípade neustupujúcich bolestí je možné požiadať lekára o aplikáciu úľavovej injekcie do zápästia.

Masáž hrádze

Tridsiaty tretí týždeň je načase, aby ste začali vykonávať pravidelnú masáž hrádze, vďaka ktorej znížite pravdepodobnosť jej nástrihu pri pôrode. Ideálne je masírovať oblasť medzi pošvou a konečníkom pravidelne každý deň pomocou vhodného masážneho olejčeka. Masáž hrádze vykonávate tak, že vsuniete polovicu palca do pošvy a vyvíjate tlak dole smerom ku konečníku, až kým nepocítite mierne pálenie až mravčenie. V tejto pozícii je vhodné zotrvať aspoň dve minúty a potom pokračovať s masážou. Jemné tkanivo masírujte krúživými pohybmi medzi palcom a ukazovákom, účinné je tiež prechádzať po spodnej strane hrádze v tvare písmena U a vyvíjať dostatočný tlak. Masáž hrádza vykonávajte vždy po dôkladnom umytí rúk a buďte veľmi opatrné, nech si pri nej nespôsobíte nechcené poranenia.

Výbava pre bábätko

O prvej výbavičke pre bábätko sme sa zmieňovali už v kapitole 31. týždeň tehotenstva, kedy sme vám ponúkli zoznam oblečkov aj detskej kozmetiky na prvé dni aj po príchode domov z pôrodnice. Teraz sa však zameriame na širšiu výbavu, ktorú by budúce mamičky mali mať už premyslenú. V nasledujúcom zozname nájdete to najnutnejšie a ešte jedna rada: Pri výbere nie vždy platí, že najdrahšie znamená najlepšie. Berte preto hlavne do úvahy praktickú stránku veci, až potom sa zamerajte na dizajnové či farebné spracovanie.

Zoznam hlavných potrieb a výbavy pre bábätko

Potreby pre bábätko v domácnosti

33. týždeň tehotenstva
Výber detskej postieľky a ďalších potrieb patrí k príjemným starostiam nastávajúcich rodičov.

i

Neviete, ako vybrať autosedačku a aká autosedačka bude tá pravá pre vaše bábätko? Možno vás inšpiruje jedna z našich recenzií: Autosedačka Avionaut Pixel 2019 (RECENZIA)

Analgézia pri pôrode

Možno už uvažujete o možnosti využitia analgézie pri pôrode. Ide o formu zmierňovania pôrodných bolestí, ktorá umožní rodičke oddýchnuť si od pôrodnej bolesti a pripraviť sa na konečné vytlačenie bábätka. Samotný pôrod nijak neovplyvňuje, ten naďalej prebieha prirodzene. V súčasnej dobe sú v pôrodniciach podávané dve formy analgézie.

Epidurálna analgézia

Pri epidurálnej analgézii je rodičke do bedrovej chrbtice aplikovaná látka tlmiaca bolesť. Tento proces nijako neovplyvňuje pohyblivosť ženy, tá naďalej vníma kontrakcie, avšak nie tak bolestivo. Vďaka epidurálnej analgézii sa rodička viac uvoľní a uľaví sa jej od bolesti. V prípade, že dôjde k stuhnutiu pôrodnej bránky, epidurálna analgézia prispieva tiež k jej uvoľneniu. O jej podaní rozhoduje lekár, nie je totiž vhodná pre všetky ženy, napríklad ženy trpiace poruchou zrážanlivosti krvi ju dostať nemôžu.

Nežiaduce účinky epidurálnej analgézie

V určitých prípadoch môže rodička pri podaní epidurálnej analgézie pocítiť bolesti hlavy, brnenie nôh alebo nevoľnosti. V každom prípade je nutné ihneď informovať lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Udáva sa, že nežiaduce účinky pri podaní epidurálnej analgézie pocíti len veľmi malé percento žien, približne 1 – 3 % rodičiek.

Aplikácia epidurálnej analgézie

Epidurálna analgézia sa najčastejšie podáva v prvej dobe pôrodnej pri otváraní na 3 – 7 cm. Rodička zaujme polohu na boku alebo v sede, vyhrbí chrbát a anestéziológ jej najprv umŕtvi miesto vpichu. Potom jej zavedie ihlu do miesta medzi stavcami a následne aj hadičku, tzv. katéter, ktorým lekári podávajú tlmiacu látku znecitlivejúcu nervy vedúce do brucha. Účinok jedného podania trvá približne 2 hodiny a je možné ako regulovať dávku analgézia, tak jej podanie až 3× zopakovať.

Cena epidurálnej analgézie

Cena za epidurálnu analgéziu záleží na konkrétnej pôrodnici. Niekde vám ju aplikujú úplne zadarmo, inde je bezplatná len, pokiaľ ju odporučí lekár zo zdravotných dôvodov. Tými môžu byť napríklad pôrod príliš veľkých detí, stuhnutie pôrodnej bránky alebo pôrod panvovým koncom. Pokiaľ sa výkon platí ako nadštandardný, počítajte s čiastkou do 100 EUR.

Inhalačná analgézia

Ide o bezpečnú metódu, pri ktorej je rodičke pomocou inhalačnej masky podávaná zmes oxidu dusného, inak známeho ako rajský plyn, a kyslíka v rovnakom pomere. Rodička sa pred nástupom kontrakcie nadýcha tejto zmesi, ktorej účinky majú rýchly nástup a približne po piatich minútach odznievajú. Táto doba však stačí na utlmenie bolestí, celkové upokojenie aj psychické uvoľnenie, keďže oxid dusný je známy svojimi euforickými účinkami.

Aplikácia inhalačnej analgézie

Inhalačnú analgéziu je možné využiť v priebehu celého pôrodu, žena si totiž sama riadi jej množstvo pomocou hĺbky a rýchlosti nádychov. Je tiež možné ju kombinovať s epidurálnou analgéziou. Je vhodná takmer pre všetky ženy. Nie je návyková ani nijako nepoškodzuje bábätko a má minimálne nežiaduce účinky.

Cena inhalačnej analgézie

Vo väčšine pôrodníc si inhalačnú analgéziu hradia rodičky samé, avšak v niekoľkých málo nemocniciach je jej podanie bezplatné. V prípade vlastnej úhrady počítajte s čiastkou okolo 40 EUR.

Tipy na 33. týždeň tehotenstva:

  • Poraďte sa s partnerom, ako oznámite svojej rodine a priateľom radostnú novinku o príchode bábätka. Či už zvolíte nejakú vtipnú básničku alebo klasické oznámenia, nie je na škodu spísať si zoznam všetkých, ktorým sa chcete pochváliť.
  • Tašku do pôrodnice už by ste mali mať 33. týždeň tehotenstva takmer nachystanú, takže si ju radšej ešte skontrolujte podľa nášho článku: Čo so sebou do pôrodnice? Nachystajte si tašku do pôrodnice včas
  • Dolaďte pomaly výbavu, potvrďte si výber pôrodnice aj budúceho pediatra, a akonáhle budete mať v ruke rozhodnutie o materskej, môžete už odpočívať nielen 33. týždeň tehotenstva, ale aj nasledujúce týždne až do pôrodu.
  • Príde vám, že v klasickej zavinovačke je bábätko veľmi utesnené a nemá dostatok priestoru? Práve tento pocit majú bábätká rady a pôsobí na ne upokojujúcim dojmom. Pamätajú si ho totiž z maternice a majú s ním spojený pocit istoty a bezpečia.

Ako bude prebiehať vaše tehotenstvo a vývoj bábätka, až skončí 33. týždeň tehotenstva? Čo je potrebné ešte pripomenúť a stihnúť do doby, než sa bábätko narodí? Ešte nie je čas zaspať na vavrínoch, a preto pokračujeme v našom seriáli Tehotenstvo po týždňoch.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11