Obnoviť stránku

Tehotenstvo po týždňoch: 26. týždeň

Článok

Aktualizované

Stojíte takmer pred bránami tretieho trimestra, a tak nie je divu, že sa 26. týždeň tehotenstva môžete cítiť s rastúcim bruškom ľahko nekomfortne. Preto je tu pokračovanie nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch, v ktorom sa dozviete, aké zmeny prináša 26. týždeň tehotenstva pre vás aj vaše bábätko, aj ako sa najlepšie vysporiadate s prípadnými tehotenskými ťažkosťami charakteristickými pre dvadsiaty šiesty týždeň tehotenstva. Poradíme vám, ako predísť mdlobám alebo závratom aj ako posilniť svaly panvového dna. Tiež vám odporučíme skvelú fyzickú aktivitu, ktorá bude zábavná ako pre vás, tak pre všetko bábätko. Jednoducho urobíme všetko pre to, aby pre vás bol aj 26. týždeň tehotenstva príjemným obdobím.

26. týždeň tehotenstva

Obsah článku 26. týždeň tehotenstva

26. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

26. týždeň tehotenstva sa váha vášho bábätka pohybuje okolo 770 gramov a jeho dĺžka v rozmedzí od 34 až 36 centimetrov. V polovici 7. mesiaca je dieťatko veľkostne porovnateľné s pekne urasteným hlávkovým šalátom, a tiež jeho vývoj sa zdokonaľuje a dokončuje. Napríklad očká dieťaťa sú už 26. týždeň tehotenstva kompletne dotvorené, bábätko ich preto môže začať pomaly otvárať. Tiež pohlavné orgány získavajú svoju konečnú podobu. Chlapčekom zostupujú semenníky do mieška, dievčatám sa prehlbuje pošva. Aké ďalšie zmeny a novinky vo vývoji vášho bábätka možno zaznamenať dvadsiaty šiesty týždeň tehotenstva?

Celodenný tréning

Že je vaše bábätko pekný neposeda, to ste už iste zaznamenali. Okrem kopancov, kotrmelcov a iných vylomenín má však tiež 26. týždeň tehotenstva dôležité povinnosti, ktoré nesmie zanedbávať. Patrí medzi ne hlavne nácvik dýchacích pohybov, tréning sacieho reflexu a precvičovanie úchopu. Dýchacie pohyby v podobe nádychu a výdychu plodovej vody slúžia dieťatku ako príprava na prvý nádych po pôrode, sací reflex poctivo precvičuje na svojich prstoch a na pevný úchop mu skvele poslúži pupočná šnúra, ktorá sa stáva jeho obľúbenou hračkou a s ktorou sa rado preťahuje.

i

Viete, že dúhovka dieťaťa získa najprv modré sfarbenie, ktoré vydrží až do pôrodu a pretrvá aj niekoľko týždňov po narodení? Na výslednú farbu očí vášho dieťatka si preto budete musieť ešte nejaký čas počkať.

Vycibrený sluch

26. týždeň tehotenstva dokáže bábätko rozoznať a počuť okrem vášho hlasu tiež hlasy ostatných ľudí, s ktorými často hovoríte. A nielen to. Pokiaľ mu pustíte nejakú hudbu, s chuťou si v jej rytme v brušku zatancuje, dokonca sa mu tiež ľahko zdvihne tepová frekvencia. 26. týždeň tehotenstva je preto ideálne obdobie začať s hudobnou výchovou vášho bábätka, takže mu púšťajte svoju obľúbenú muziku, spievajte aj tancujte. Je totiž dokázané, že deti, ktoré boli v prenatálnom období zvukovo stimulované, lepšie reagujú na nové podnety a ľahšie zvládajú stres.

Pravák, alebo ľavák?

V mozgu dieťatka sa neustále tvoria nové nervové spojenia, vďaka čomu je bábätko stále šikovnejšie a vnímavejšie. Už 26. týždeň tehotenstva je tiež dotvorená polovica mozgu, tzv. dominantná hemisféra, ktorá určuje, či bude vaše dieťa neskôr lepšie ovládať pravú, alebo ľavú ruku.

26. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Ste v 7. mesiaci tehotenstva, a tak sa pripravte na to, že už nebudete toľko pohybovo zdatné. Možno vás prekvapí, ako ľahko sa pri sebemenšej námahe zadýchate. Nemalo by vás to však ani 26. týždeň tehotenstva odradiť od pravidelného pohybu, ktorý samozrejme vhodne prispôsobíte vášmu telesnému stavu.

Tehotenské ťažkosti v 26. týždni tehotenstva

Ako sa budete 26. týždeň tehotenstva cítiť a akým spôsobom sa na vás pokročilejšie štádium tehotenstva prejaví, je veľmi individuálnou záležitosťou. Siedmy mesiac tehotenstva vás môžu potrápiť opuchy, hemoroidy, pálenie záhy, divoké sny, častejšie zadýchavanie aj ďalšie javy, ktoré sa u niektorých tehotných žien prejavia len okrajovo, u iných prepuknú naplno a dokážu tehotenstvo pekne znepríjemniť. Príroda nám tak možno ukazuje, že materstvo je poriadne náročný koníček, ktorý nám dá ešte pekne zabrať.

Pálenie záhy v tehotenstve

26. týždeň tehotenstva plod rýchlejšie rastie a pribúda aj množstvo plodovej vody, na čo prirodzene reaguje maternica. Následkom jej zväčšovania dochádza k utláčaniu vnútrobrušných orgánov vrátane žalúdka. Ten je vytláčaný nahor a často sa stáva, že sa kyslé žalúdočné šťavy vracajú späť do pažeráka. Vy potom taký stav pociťujete ako nepríjemné pálenie záhy. Ako prevencia sa odporúča jesť viackrát denne menšie porcie, vynechať korenisté či inak výrazné jedlá aj sýtené nápoje.

Obávané strie

Strie sme v priebehu nášho seriálu už niekoľkokrát spomínali, 26. týždeň tehotenstva sa však tieto nepekné pajazvičky môžu objaviť aj u žien, ktoré doteraz ich výskyt nezaznamenali. Najčastejšie sa s nimi stretnete na bruchu a na prsiach, môže vám však popraskať tiež koža na zadočku či stehnách. Neprestávajte preto vašu kožu pravidelne natierať vhodnými telovými krémami či olejčekmi, ktoré sú priamo určené na zamedzenie alebo zmiernenie výskytu strií. Veľmi obľúbeným prípravkom proti striám je napríklad olejček na prírodnej báze Bi-Oil.

i

Téme strie v tehotenstve sa bližšie venuje náš článok: Ako sa starať o pokožku v tehotenstve?

26. týždeň tehotenstva
Ani 26. týždeň tehotenstva sa nezabúdajte starať o svoju pokožku, nech vás netrápia nevzhľadné pajazvičky čiže strie.

Dýchavičnosť v tehotenstve

Rastúca maternica utláča okrem žalúdka a ďalších vnútorných orgánov tiež vašu bránicu, ktorá tak zaberá zvýšenú polohu a spôsobuje menšiu kapacitu pľúc. Následkom toho môžu aj fyzicky zdatnejšie ženy pociťovať práve 26. týždeň tehotenstva určité dýchacie ťažkosti, ako je časté zadýchanie či problém chytiť dych.

i

V priebehu tehotenstva dochádza k zrýchľovaniu dychovej frekvencie a až o polovicu sa zväčšuje objem dychu, teda množstvo vzduchu nadýchnutého za jednu minútu.

Mdloby a závraty v tehotenstve

Nielen v 26. týždni tehotenstva iste dbáte o správny a vyvážený jedálniček, avšak nepodceňujte ani frekvenciu príjmu potravín. Nepravidelné stravovanie môže spôsobiť pokles hladiny cukru, na čo vaše telo reaguje únavou, nepríjemným trasom či závratmi vedúcimi v horšom prípade až k mdlobám. Preto sa snažte jesť pravidelne menšie porcie jedla, a ak sa chystáte na výlet, majte pri sebe vždy nejakú menšiu desiatu, kúsok ovocia alebo energetickú tyčinku. Pokiaľ by vás nevoľnosti trápili čím ďalej viac, radšej situáciu konzultujte so svojím lekárom, ktorý vylúči riziko preeklampsie. Na tohto tehotenského strašiaka sme si posvietili v článku Svetový deň Preeklampsie: choroba ohrozujúca matku aj plod.

i V BabyMagazíne pre vás máme články o tom, ako by mala vyzerať ideálna strava v tehotenstve a aké látky by nemali tehotnej žene chýbať.

Posilňovanie svalov panvového dna

Zdvíhanie ťažkých bremien, chôdza na vysokých podpätkoch, záťaž v tehotenstve a následný pôrod, ale aj rôzne hormonálne zmeny môžu zapríčiniť ochabovanie panvového dna. Preto sa hlavne tehotným ženám odporúčajú špeciálne cviky na posilnenie svalov panvového dna, ktoré im spoločne s dychovým cvičením a uvoľňujúcimi cvikmi bedrových kĺbov v mnohom uľahčia ako priebeh tehotenstva, tak samotný pôrod aj následnú rekonvalescenciu.

Cvičenie pre 26. týždeň tehotenstva
26. týždeň tehotenstva začnite posilňovať svaly panvového na ľahší priebeh pôrodu.

Prečo je dôležité posilňovanie panvového dna?

Ak ste ešte so spevňovaním svalov panvového dna nezačali, 26. týždeň tehotenstva už máte najvyšší čas zapracovať na ich posilnení. Svoju snahu oceníte hlavne pri pôrode, pretože je preukázané, že vďaka posilneným svalom panvového dna prebieha pôrod ľahšie a rýchlejšie. Okrem toho ide o výbornú prevenciu proti úniku moču, posilnené panvové dno súvisí so správnym držaním tela a nejedna žena potvrdzuje, že sa jej aj partnerovi pri pravidelnom posilňovaní svalov panvového dna zlepšil a zintenzívnil sexuálny zážitok.

Cviky na posilňovanie panvového dna

Prinášame inšpiráciu a návod na niektoré cviky na posilnenie svalov panvového dna. Cvičenie sa odporúča vykonávať až trikrát denne po desiatich opakovaniach a snažte sa pri ňom dodržiavať všeobecné pravidlá na cvičenie v tehotenstve, na ktoré sme upozorňovali v predchádzajúcom diele nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch.

  • Základný cvik: Cvik, ktorý môžete vykonávať v podstate kedykoľvek a kdekoľvek, je zameraný na sťahovanie pošvových svalov. Tie jednoducho zatínate ako pri zadržiavaní moču. Cvik je vhodné opakovať 30× a zovretie sa snažte udržať aspoň po dobu 5 sekúnd. Pred cvičením si vždy zájdite na toaletu, cvičiť s plným močovým mechúrom sa neodporúča.
  • Brušné dýchanie: Cvičí sa v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami a rukami na bruchu. Vykonávate pomalý nádych smerom do brucha tak, aby ste pod rukami cítili, ako sa vám brucho v priebehu nádychu rozťahuje.
  • Mačka: Klasický cvik na všetkých štyroch končatinách, pri ktorom prehýbate chrbát hore a dole, pričom dbáte na správnu dýchaciu techniku. Pri pohybe nahor vykonávate nádych, prehnutie sprevádza hlboký výdych.
  • Sťahovanie zadku: V ľahu na chrbte s pokrčenými a mierne roztiahnutými nohami sťahujete pri nádychu zadok k sebe a zároveň sa snažíte podsadzovať panvu a čo najviac vťahovať konečník dovnútra.

i

Predtým sa na posilňovanie panvového dna odporúčalo niekoľkokrát prerušiť priebeh močenia. Odborníci sa však v súčasnosti od tejto praktiky odkláňajú, môže totiž spôsobiť infekciu močových ciest, ktorej sme sa podrobnejšie venovali v predchádzajúcom 25. týždni tehotenstva.

Tipy na 26. týždeň tehotenstva:

  • Ak máte radi hudbu a tanec, vyskúšajte niektorý z kurzov brušného tanca. Ide o príjemnú relaxačnú aktivitu, ktorá sa bude páčiť aj vášmu dieťatku. To je už 26. týždeň tehotenstva schopné hudbu vnímať a určite si zamiluje jemné pohupovanie vašich bokov pri tanci. Brušný tanec vám navyše pomôže so spevnením chrbtového aj brušného svalstva a posilňuje tiež svaly panvového dna.
  • Nepoľavujte a stále intenzívne natierajte hlavne rizikové partie vášho tela vhodnými prípravkami proti striám. Zapojiť môžete napríklad aj partnera, ktorý vám iste s radosťou natrie vaše bruško a možno pri tom schytá aj nejaký ten bábätkovský kopanec.
  • Skvelými pomocníkmi sú v čase tehotenstva tehotenské vankúše, ktoré oceníte hlavne v ľahu pri podopieraní väčšieho bruška. Až sa bábätko narodí, môžete ho využiť ako dojčiaci vankúš.

Otočme stránku a poďme spoločne objavovať, aké ďalšie tehotenské lahôdky a prekvapenia si pre nás nachystal nasledujúci 27. týždeň tehotenstva. Ide o posledný týždeň 2. trimestra, tak nech si ho ešte poriadne užijete!

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16