Obnoviť stránku

Maid of Sker (RECENZIA) – Tajomný hotel otvára svoje brány

• Autor: Alexandra Vaníková

V oblasti survival hororu nie je Wales Interactive nováčikom. Anglické štúdio do vôd žánru vstúpilo v roku 2017, kedy predstavilo titul Don‘t Knock Twice. Ten bol kompatibilný s okuliarmi pre virtuálnu realitu a v úlohe matky sa v ňom hráč pokúšal o záchranu dcéry. V Maid of Sker, najnovšom výtvore Wales Interactive, sa ocitneme v koži mladého muža vydávajúceho sa do hotela Sker, ktorý ovládli temné sily a uväznili jeho priateľku. To, či sa mu ju podarí vytrhnúť zo spárov vraždiaceho kultu, sa v našej recenzii nedozviete, ak ale chcete vedieť, či nás hra zaujala a stojí aj za váš čas, čítajte ďalej.

Maid of Sker; screenshot: postava

Alza Magazín

Maid of Sker (Hra)

Survival horor Maid of Sker vyvíja a vydáva štúdio Wales Interactive. Hra vychádza počas júla 2020 na PC, PS4, Xbox One a v októbri tiež na Switch bez českej lokalizácie a multiplayera. | Homepage

Maid of Sker (RECENZIA PS4 Pro) – Obsah článku

  1. Príbeh lásky, rodiny a túžby po moci
  2. Zvuk je váš (ne)priateľ
  3. Váš mozog aj nervy budú pri hraní Maid of Sker pracovať
  4. Zvuková stránka Maid of Sker by si ešte trochu starostlivosti zaslúžila
  5. Maid of Sker by pár úprav pomohlo, radí sa ale k podareným titulom
  6. Recenzia Maid of Sker: záverečné hodnotenie
  7. HW nároky pre Maid of Sker PS4 Pro

Príbeh lásky, rodiny a túžby po moci

Hra nás zavedie do Anglicka na konci 19. storočia. Ako hlavný hrdina Thomas sa vydávate do hotela Sker, ktorý má už najlepšie časy za sebou a ovládli ho temné sily. Jeho kroky však do hotela nevedú len tak náhodou. Prinútil ho k tomu list od slečny v ťažkostiach a zároveň Thomasovej priateľky Elisabeth (inšpiráciou pre hru sa stala legenda o dievčati menom Elisabeth, ktorú jej otec väznil v izbe a následne v nej aj zomrela). Tá vás vo svojom liste prosí o pomoc a zároveň varuje pred jej otcom, ktorý sa v spoločnosti vlastného služobníctva pod nadvládou neznámych síl a ako člen kultu „Tichých“ presúša po chodbách hotela a hľadá svoju ďalšiu obeť.

Maid of Sker; gameplay: hotel Maid of Sker; gameplay: matka a dcéra Maid of Sker; gameplay: fonograf
Hotel Sker ovládajú temné sily prebudené rodinným tajomstvom.

Vy teda ako milujúci priateľ sadnete na prvý vlak a vydávate sa za záchranou vašej milej. Už pri prvom pohľade na útroby chátrajúcej budovy vám bude jasné, že tu nie je niečo v poriadku. To vám tvorcovia dávajú neustále najavo vŕzgajúcou podlahou postriekanou krvou či blikajúcimi svetlami. Hoci podobné klišé už fanúšikov hororových titulov nijak neprekvapia, musím povedať, že v spojení s prostredím záhadami opleteného hotela fungujú slušne a pomáhajú budovať tú správne strašidelnú atmosféru, hoci svoje muchy majú (viď ďalej). Preskúmavaním bohom zabudnutého miesta som navyše postupne získavala predstavu o tom, čo stálo na počiatku skazy rodiny jeho majiteľa a príbeh určite nerobí hre hanbu.

Zvuk je váš (ne)priateľ

Tvorcovia sa po stránke boja s posadnutými obyvateľmi hotela rozhodli staviť na bezmocnosť hráča, čo mne osobne vyhovuje. Vedomie, že sa s nepriateľom nemôžete stretnúť tvárou v tvár a jedinou cestou na to, ako si zachrániť kožu, je útek alebo tiché zakrádanie, totiž umocňuje napätú atmosféru, a aj keď mi do ruky nebola daná žiadna zbraň v pravom slova zmysle, vôbec mi to nevadilo.

Maid of Sker; gameplay: cartridge na zariadenie Maid of Sker; gameplay: cartridge Maid of Sker; gameplay: quite one
Zvukové zariadenie vám dokáže poskytnúť nejaký ten čas na útek, na jeho fungovanie však potrebujete špeciálne cartridge. Pri ich nedostatku vám nezostáva nič iné, než v blízkosti nepriateľa zadržať dych a preplížiť sa okolo.

Voči monštrám v hoteli však nebudete tak úplne bezmocní. V boji s nimi vám totiž výrazne pomôže malé zariadenie – zvukový modulátor. Ten dokáže nepriateľa aspoň na nejaký čas omráčiť a poskytnúť vám čas na útek. Čo sa mi na tejto netradičnej zbrani páči, je fakt, že na jej použitie potrebujete tzv. „fuses“, teda poistky či cartridge, ktorých je ako šafránu. Musela som tak premýšľať nad vhodným použitím modulátora, respektíve zapínať ho vo vhodnom čase, a tvorcom tak putuje palec hore za zaujímavý „súbojový“ systém.

Maid of Sker – Hotel Sker exploration | Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

V úzkych chodbách je vyhýbanie sa nepriateľom náročnejšie a niekedy je tak potrebné zvoliť alternatívnu, častokrát dlhšiu cestu.

Páči sa mi tiež mechanika zadržiavania dychu, ktorú som využívala vo väčšine prípadov, pretože zvukový modulátor som si šetrila na ťažšie časy. Vďaka rukám pritlačeným na nose a ústach sa zníži hluk, ktorý vaša postava vydáva, a je tu tak nižšia pravdepodobnosť, že vás nepriatelia zasypú údermi do rôznych častí tela, keď sa ocitnete v ich blízkosti. Veľakrát som navyše narazila aj na obláčiky prachu či jedovatej látky a hlavne v úzkych uličkách som si tak nádych a zadržanie dychu musela poriadne naplánovať, čo hrateľnosť príjemne ozvláštnilo.

V Maid of Sker stretnete aj low-budget Tyranta

Čo sa týka negatív, pri hraní na normálnej obťažnosti nepriatelia nepredstavujú také nebezpečenstvo, aké som čakala, a v ich blízkosti som sa mohla v pohode pohybovať bez povšimnutia. Ak teda patríte k ostrieľaným hráčom hororov, odporúčam vám nastaviť si rovno najvyššiu obťažnosť. Nepriatelia navyše nepatria k tým nejstrašidelnějším – kvôli svojim špecifickým kuklám pripomínajú skôr zvláštny druh bábik či strašiakov, a keď dôjde na boj, zmôžu sa len na pár úderov päsťou, ktorým bez väčších ťažkostí utečiete.

Maid of Sker; gameplay: hrob Maid of Sker; gameplay: mapa
Kult Tichých rozdráždi akýkoľvek zvuk, na odlákanie jeho členov môžete použiť napríklad zvončeky.

Je tu tiež snaha o odlíšenie druhov nepriateľov a ich variabilitu. Kým na začiatku hry vám bude život komplikovať iba posadnuté služobníctvo, na vyšších poschodiach hotela sa stretnete s členom kultu Tichých, ktorému som dala pracovný názov „bacuľko“ – ten je napriek svojim oblejším tvarom rýchlejší, má vycibrenejší sluch a je tu vyššia pravdepodobnosť, že na vás zaútočí, aj keď sa v jeho blízkosti budete urputne snažiť nedýchať.

Nakoniec je tu postava, ktorá klobúčikom, mohutnou stavbou tela a duniacimi krokmi nápadne pripomína Tyranta z Resident Evil 2. V jeho prípade vám stealth nepomôže a ste odkázaní len na útek. Rozlíšenie nepriateľov nie je vôbec zlé, každý z nich navyše vyžaduje trochu iný prístup, mrzelo ma však, že s tými zaujímavejšími som mala tú česť až ku koncu príbehu, čo vzhľadom na dĺžku hry znamená, že si ich príliš neužijete.

Váš mozog aj nervy budú pri hraní Maid of Sker pracovať

Za veľké plus považujem rôzne puzzle, ktoré potrápia vašu sivú kôru mozgovú. Nepatria k tým najnáročnejším, ale verte mi, že hľadanie a riešenie hádaniek či puzzle s mumákmi za chrbtom dá poriadne zabrať. V hre nechýba inventár so zbierkou nájdených dokumentov, ktoré vám pomôžu s objasňovaním príbehu, či predmetov. Určite by však nebolo na škodu, keby inventár umožňoval veci kombinovať – nepovažujem to však za veľké negatívum a ide skôr o individuálnu preferenciu.

Maid of Sker – The Gardens | Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Pri preskúmavaní okolia som si vždy vydýchla pri pohľade na zelené dvere, tie sú znakom miestnosti s fonografom (ďalšia očividná inšpirácia hrou Resident Evil 2, ktorých je v Maid of Sker požehnane), kde si postup možno uložiť. Nahrávka v ňom vám navyše zvyčajne poodhalí príbeh.

Páči sa mi, že do hry bol zakomponovaný určitý backtracking, čo znamená, že sa do niektorých častí hotela hráč vráti. Mala som tak možnosť ho dostatočne preskúmať a skúsiť nájsť všetky hrajúce bábiky, ktoré tu figurujú ako zberateľské predmety. Maid of Sker tak ponúka aj určitý potenciál pre znovu hrateľnosť.

Zvuková stránka Maid of Sker by si ešte trochu starostlivosti zaslúžila

Ako ste si už mohli všimnúť, vizuálna stránka Maid of Sker nedosahuje kvality trojáčkových titulov, čo vidno najmä na pohybe postáv. Útroby hotela Sker sú však napriek tomu spracované detailne a spolu so soundtrackom na čele s waleskou piesňou „Calon Lân“ skvele dotvárajú celkovú atmosféru. Vylepšenie by si ale okrem animácie charakterov zaslúžili niektoré zvukové efekty. Tie sú totiž pre hru, v ktorej hráč bojuje proti na zvuk citlivým nepriateľom, kľúčové.

Maid of Sker; gameplay: valec Maid of Sker; gameplay: dokument Maid of Sker; gameplay: hádanka
Hľadanie zvukových valčekov nebude v Maid of Sker vašou jedinou úlohou.

Kroky oznamujúce príchod môjho soka boli niekedy nadmerne hlučné, prípadne sa ich hlasitosť pohybovala na rovnakej úrovni bez ohľadu na to, či sa postava pohybovala za dverami izby, ďaleko odo mňa alebo mi dýchala na krk. Za mierne negatívum považujem tiež nadmerné použitie zvukových efektov v určitých pasážach hry. Výsledkom toho totiž bolo, že som sa v Maid of Sker stále menej bála a neustále vŕzganie dreva alebo dupot nôh sa pomaly stávali skôr otravnými nuansami než nástrojmi hororovej atmosféry. Tá navyše pripomínala skôr mysteriózny triler než survival horor (až na pár jump scarov).

Maid of Sker by pár úprav pomohlo, radí sa ale k podareným titulom

Maid of Sker aj napriek tomu, že by som ho osobne asi nezaradila do žánru survival hororu, má hráčom čo ponúknuť. Riešenie puzzle s členmi kultu Tichých za chrbtom dostáva iný a hlavne napínavejší nádych, titul od Wales Interactive tiež pracuje so zaujímavými mechanikami zadržiavania dychu (priznám sa, že párkrát som ho v rámci ponorenia do hry zadržala tiež) a používania zvukového modulátora. Užila som si tiež hľadanie a spájanie čriepkov osobitého príbehu, ktorý našiel inšpiráciu vo waleskom folklóre, a preskúmavanie hotela, ktorý dýchal atmosférou 19. storočia.

Tvorcovia ale mohli viac pozornosti venovať grafickému spracovaniu animácií, zvukovým efektom a občas radšej využiť kúzlo ticha namiesto neustále znejúcich krokov a konštantného vŕzgania. Pri tvorbe nepriateľov, z ktorých vám (ak netrpíte panickým strachom zo strašiakov) vlasy šedivieť nebudú, mohli vývojári siahnuť po desivejších variantoch. Koniec koncov, ku kultu Tichých patrí aj bolestivý rituál a ním znetvorení členovia by pôsobili oveľa hrôzostrašnejšie. Aj napriek týmto nedostatkom však Maid of Sker za príjemnú cenovku necelých 30 eur ponúka niekoľko hodín strašidelnej zábavy a odporučiť ho môžem ako nováčikom v žánri, tak aj fanúšikom temných titulov, ktorí však budú musieť siahnuť po vyššej obťažnosti.

Táto recenzia bola napísaná pre PS4 Pro verziu hry.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Maid of Sker: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 69 % Alza Magazín
Verdikt:

Maid of Sker vás dokáže udržať v napätí, ponúknuť slušnú atmosféru a tiež potrápiť váš mozog. Ak však hľadáte titul, pri ktorom vám budú stáť vlasy dupkom od strachu, budete sa musieť poobzerať niekde inde.

Maid of Sker; recenzia

Klady

  • Atmosféra a spracovanie hotela 19. storočia
  • Používanie zvukového modulátora, zadržiavanie dychu
  • Podarené puzzle a hádanky
  • Osobitý príbeh
  • Soundtrack inšpirovaný waleským folklórom

Zápory

  • Nepriatelia sú skutočnou výzvou až na najvyššej obťažnosti
  • Zaujímavejším nepriateľom sa tvárou v tvár postavíte až na konci hry
  • Zvukové efekty by si zaslúžili ešte vylepšiť
Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

HW nároky pre Maid of Sker PC



Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7, 8.1, 10 (64-bit vyžadovaný) Windows 10 64-bit
Procesor Intel® Core™ i5-4460/AMD FX™-6300 Intel i5-10500/AMD Ryzen 5 2600
Grafická karta NVIDIA® GeForce® GTX 760/AMD Radeon™ R7 260x 2GB VRAM NVIDIA® GeForce® GTX 970/AMD Radeon™ R9 290
DirectX Verze 11 Verze 11
Operačná pamäť 8 GB RAM 8 GB RAM
Pevný disk 15 GB voľného miesta 15 GB voľného miesta

• Zdroj: store.steampowered.com (28. 7. 2020)

S akým herným PC na Maid of Sker?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12