Obnoviť stránku

Apple uviedol nový MacBook s M1 Pro a M1 Max

Článok

Aktualizované

Apple uviedol novu generáciu ikonického MacBooku Pro so 14" a 16" uhlopriečkou. Okrem prepracovaného displeja došlo aj na (bez preháňania) neuveriteľný posun v oblasti výkonu. Návrat oslavujú aj niektoré žiadané konektory. Viac o cene, výdrži batérie a porovnanie variantov MacBook M1 Pro a M1 Max v článku.

i

Predobjednávky na nové MacBook Pro M1 a M1 Max už v plnom prúde.

MacBook Pro 2021

MacBook Pro M1 a M1 Max 2021 – OBSAH

  1. Nový MacBook Pro je tu
  2. M1 Pro a M1 Max
  3. MacBook Pro zvládne až 21 hodín na batériu
  4. Nový Liquid Retina XDR displej
  5. Do MacBooku Pro sa vracia MagSafe
  6. Porovanie nového MacBooku Pro 14" s MacBook Pro 16"
  7. Zhrnutie a odporúčanie

Nový MacBook Pro je tu

Keď vlani Apple predstavil svoj vlastný čip M1, spôsobil obrovské šialenstvo. Svojím výkonom totiž celkom prevyšoval prakticky všetko od Intelu. Aj s odstupom jedného roka musíme uznať, že minuloročný MacBook Air s M1 čipom je úplne skvelé zariadenie pre veľkú časť používateľov. Avšak profíci, programátori, tvorcovia obsahu a mnohí ďalší si však žiadajú pre svoju prácu ešte viac výkonu. A ten dostanú v novom MacBooku Pro, ktorý poháňajú zbrusu nové čipy vlastnej výroby!

MacBook M1 Pro a M1 Max

Už z nadpisu je zrejmé, že Apple nepredstavil len jeden nový čip, ale rovno dva. V prípade M1 Pro sľubuje Apple o 70 % vyšší výkon procesora, a dokonca dvojnásobný grafický výkon v porovnaní s M1. Kým základná architektúra (SoC) je v prípade M1 Pro rovnaká, Apple tu využíva nový až 10-jadrový procesor, ktorý ponúka 8 výkonnostných a 2 úsporné jadrá. Grafickú časť má potom na starosti 16-jadrový GPU.

i

M1 Pro a M1 Max sú tzv. SoC (socket on chip). Ide tak o relatívne veľký čip, do ktorého je integrovaný procesor, GPU, DDR4 pamäť, kontrolér pre Thunderbolt 4, rozhranie I/O alebo bezpečnostný T2. Na Intel platforme bolo všetko roztrúsené po základnej doske. V prípade Apple M1 a teraz aj M1 Pro a M1 Max sa všetky uvedené komponenty spojili do jedného čipu, čo sľubuje nárast výkonu pri zníženej energetickej náročnosti.

Nový čip M1 Pro tiež podporuje viac RAM s možnosťami konfigurácie až do 32 GB (aj keď rovnako ako u M1 je pamäť stále integrovaná priamo do samotného čipu bez možnosti neskoršieho upgradu) s 200 GB/so šírkou prenosového pásma. Celkom má M1 Pro 33,7 miliardy tranzistorov, čo je približne dvojnásobok počtu tranzistorov než M1. Čip M1 Pro bude možné konfigurovať ako pre MacBook 14", tak aj v prípade 16" variantu.

Apple M1 Pro 2021
Detail na čip Apple M1 Pro.

Silnejší M1 Max je síce opäť 10-jadro (8 výkonných CPU + 2 úsporné), ale so 400 GB/s šírkou prenosového pásma. Čip tiež podporuje až 64 GB RAM, čo oceníte pri práci s náročnou 3D grafikou. Na tú je pripravená 32-jadrová GPU s až 4× nárastom výkonu voči M1. Celkom má Apple M1 Max 57 miliárd tranzistorov, čo z neho robí najväčší čip, ktorý Apple doteraz vyrobil. Vďaka novým technológiám je možné pripojiť až štyri externé displeje.

Apple; Apple M1 Pro
Na prvý pohľad komplexnejší čip Apple M1 Max.

Pozrite sa na kľúčový prehľad benefitov nového čipu Apple M1 Pro/Max:

  • 5 nm výrobný proces,
  • až 57 miliárd tranzistorov,
  • až 10 jadier CPU + až 32 jadier GPU,
  • 16 jadier Neural Engine,
  • priepustnosť pamäte 400 GB/s
  • integrované bezpečnostné technológie,
  • nárast výkonu pri zníženej energetickej náročnosti,
  • razantné predĺženie výdrže batérie,
  • rovnaká HW platforma s iPhonmi a iPadmi = dostupné identické aplikácie,
  • podpora rozhrania Thunderbolt/USB 4.

Batéria MacBook Pro? Až 21 hodín na jedno nabitie

Výkon nových čipov Apple M1 Pro a M1 Max je bezkonkurenčný, ale ako na tom bude MacBook Pro s výdržou batérie? Museli sme viackrát prekontrolovať oficiálnu špecifikáciu, ale skutočne 16" MacBook Pro zvládne až 21 hodín prehrávania filmov v aplikácii Apple TV. V prípade surfovania na webe potom počítajte s výdržou na úrovni 14 hodín.

Pri 14" MacBooku Pro sú hodnoty o trošku nižšie. Konkrétne ide o 17 hodín pri prehrávaní filmov v aplikácii Apple TV. A následne 11 hodín počas bezdrôtového prehliadania webu. V oboch prípadoch ide o úplne fantastické hodnoty, keď počas štandardného pracovného dňa vôbec nemusíte nabíjanie riešiť.

MacBook Pro 2021
S MacBookom Pro vôbec neriešite výdrž batérie. Zvládne totiž celý pracovný deň.

Nový Liquid Retina XDR displej

Apple vypočul volanie po zmene a v nových MacBookoch Pro použil úplne nový displej. Áno, ide o Liquid Retina XDR, ktorý je vybavený technológiou mini LED, ktorá sa používa v najnovšom iPade Pro. Táto technológia poskytuje až 1 000 nitov trvalého jasu na celú obrazovku, neuveriteľných 1 600 nitov špičkového jasu a kontrastný pomer 1 000 000 : 1. Extrémne dynamický rozsah oživuje HDR obsah neuveriteľnými detailmi v tieňoch, žiarivými spekulárními odleskami, hlbšou čiernotou a živšími farbami ako kedykoľvek predtým. Má nádherne farebný gamut a podporuje miliardu farieb pre hladšie gradienty.

Apple tiež použil technológie ProMotion, čo tiež poznáme z iPadov aj z nového iPhone 13 Pro. Ide o adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz. ProMotion automaticky mení obnovovaciu frekvenciu tak, aby zodpovedala pohybu obsahu na obrazovke používateľa, čo pomáha zachovať výdrž batérie, a robí všetky animácie plynulejšími.

MacBook Pro 2021
K MacBooku Pro s čipom M1 Max pripojíte až štyri monitory (v prípade M1 Pro potom len dva).

Oba nové MacBooky Pro majú väčší displej než predchádzajúce generácie – v prípade MacBooku Pro 16" ide o reálnu uhlopriečku 16,2" so 7,7 miliónmi pixelov, úplne najviac v histórii notebooku Mac. A 14" MacBook Pro dáva používateľom 14,2" obraz s celkovým počtom 5,9 miliónov pixelov, čo je viac pixelov než u predchádzajúceho 16" MacBooku Pro.

Do MacBooku Pro sa vracia MagSafe

Nový MacBook Pro má najpokročilejšiu a najvšestrannejšiu konektivitu. Oba modely majú tri porty USB-C s rozhraním Thunderbolt 4 pre pripojenie prakticky ľubovoľného príslušenstva. Úplne po novom sa však vracia slot pre SDXC kartu, HDMI port pre pohodlné pripojenie k displejom a televízorom a vylepšený slúchadlový konektor, ktorý podporuje tie najkvalitnejšie káblové slúchadlá na trhu.

Apple; Apple M1 Pro; Apple M1 Max; procesor; MacBook Pro;
HDMI aj slot na pamäťové karty ocení mnoho používateľov.

Dlho špekulované oživenie populárneho magnetického konektora MagSafe sa potvrdilo, takže celý rad Apple používateľov je nadmieru spokojný. Výhodou je jednoduché pripojenie, ale aj bleskové odpojenie. Ak napríklad niekto zakopne o nabíjací kábel, tak MacBook Pro zo stola určite nespadne. Výhodou je tiež podpora rýchleho nabíjania, kedy len za 30 minút získate späť celých 50 % batérie. A nebojte sa, nabíjať pomocou konektora USB-C môžete tiež.

Apple; Apple M1 Pro; Apple M1 Max; procesor; MacBook Pro;
Nabíjanie pomocou MagSafe je pohodlné, rýchle a zároveň bezpečné.

Zatiaľ čo v texte vyššie sa to hemžilo superlatívmi, kamera MacBook Pro je „len“ dobrá. Full HD rozlíšenie je nepochybne fajn, o žiadny revolučný skok ale nejde, svoju úlohu ale zastane s prehľadom. V prípade jej umiestnenia sa tvorcovia museli vysporiadať s rovnakým problémom ako u bezrámčekových displejov telefónov: kam s ňou? Zvolený bol „notch“, čo je podľa nášho názoru asi najlepšie možné riešenie.

Apple; Apple M1 Pro; Apple M1 Max; procesor; MacBook Pro;
FaceTime kameru vo výreze nemožno prehliadnuť.

Porovnanie MacBooku Pro 14" s MacBook Pro 16": cena, špecifikácia a parametre

Poďme sa bližšie pozrieť na porovnanie parametrov oboch nových Macbookov. Už z predchádzajúcich častí článku je zrejmé, že až tak veľmi sa od seba nelíšia. Menší 14" variant tak rozhodne nie je žiadny chudobnejší príbuzný. Hlavnou odlišnosťou okrem uhlopriečky displeja je kapacita batérie.

Vybrané parametre MacBook Pro 14" M1 Pro/Max MacBook Pro 16" M1 Pro/Max
Čip Apple M1 Pro s 8-jadrovým CPU, 14-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Enginom;
Apple M1 Pro s 10-jadrovým CPU, 16-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Enginom;
Apple M1 Max s 10-jadrovým CPU, 32-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Enginom
Apple M1 Pro s 10-jadrovým CPU, 16-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Enginom;
Apple M1 Max s 10-jadrovým CPU, 32-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Enginom
Systém chladenia aktívne aktívne
Veľkosť displeja 14,2" s jasom 1 000 nitov 16,2" s jasom 1 000 nitov
Rozlíšenie displeja 3 024 × 1 964 px 3 456 × 2 234 px
Veľkosť RAM 16 alebo 32 GB DDR4, S čipem M1 Max až 64 GB 16 alebo 32 GB DDR4, S čipem M1 Max až 64 GB
Veľkosť SSD 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB nebo 8 TB 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB nebo 8 TB
Kapacita batérie 70 Wh 100 Wh
Výdrž batérie až 17 hodín pri prehrávaní videa až 21 hodín pri prehrávaní videa
Výdrž batérie až 11 hodín bezdrôtového prehliadania webu až 14 hodín bezdrôtového prehliadania webu
Konektory 3× USBC s rozhraním Thunderbolt / USB 4, 3,5 mm jack, HDMI, MagSafe 3× USBC s rozhraním Thunderbolt / USB 4, 3,5 mm jack, HDMI, MagSafe
Bezdrôtové rozhrania WiFi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 WiFi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0
Rozmery 312 × 221 × 15,5 mm 355 × 248 × 16,8 mm
Hmotnosť 1,6 kg od 2,1 kg
Cena od 2 299 € od 2 849 €

Zhrnutie a odporúčanie

MacBooky Pro sú veľký krok vpred, pretože tak veľký nárast výkonu snáď nikto ani neočakával. Obe novinky budú k dispozícii v striebornej a vesmírne sivej s tým, že predobjednávky sú už v plnom prúde. Skladom potom budú v nadchádzajúcich týždňoch: presný termín bude ešte upresnený. Je jasné, že v predaji zostane minuloročný MacBook Air M1 a rovnako tak MacBook Pro M1. Mimochodom, ten ako jediný ponúka dotykový Touch Bar, ktorý už v tohtoročných modeloch chýba.

Apple MacBook M1 Pro a M1 Max (2021)

i Mohlo by vás zaujímať

Apple je preslávený tým, že vie doručiť poriadnu porciu výkonu, ale vie si za to nechať zaplatiť. Nové MacBooky Pro sú vďaka čipom M1 Pro a M1 Max prakticky najvýkonnejšie notebooky vôbec.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18