Anténny koaxiálny kábel je neodmysliteľnou súčasťou celého radu domácností. Slúži na prepojenie zdroja signálu s prijímačom, napríklad anténnej zásuvky so set-top boxom či televízorom, alebo WiFi antény s modemom. Na čo si dať pozor, ak vyberáte anténny kábel (koaxiál)? Poradíme vám.
Anténny koaxiálny kábel sa môže pri prenose pýšiť minimálnym skreslením. Je to tak vďaka jeho konštrukcii, stredový vodič býva totiž obklopený vrstvou izolácie a tienenia, vďaka čomu je signál chránený pred dopadmi elektromagnetického rušenia a ďalšími vplyvmi. Kábel na anténu sa preto hodí napríklad na prenos televízneho či internetového signálu. Koniec koncov, u nás si môžete vybrať práve z týchto druhov. Ako sa od seba líšia a podľa čoho si kvalitný anténny kábel vybrať?
Samotný koaxiál sa skladá z vonkajšieho plášťa, vonkajšieho vodiča (opletenie/tienenie), izolačnej vrstvy a vnútorného vodiča.
i
Sťahovali ste sa a pôvodný kábel už k televízoru nedočiahne? Nemusíte ho ťahať zo steny, stačí si zaobstarať predlžovací anténny kábel.
Koaxiálny kábel a najpodstatnejšie parametre
Koaxiálny kábel prenáša signál od zdroja do vášho prijímača. Ako sme už spomínali vyššie, veľmi často nachádza využitie na prepojenie antény a televízora, využiť ho však možno aj na sieťové účely. Či tak alebo onak, každý kábel na anténu má niekoľko dôležitých parametrov, na ktoré by ste sa pri výbere mali zamerať.
Koaxiálny kábel môže pohnevať vysoký útlm
Jedným z najdôležitejších parametrov pre koaxiálny kábel je útlm. Táto vlastnosť sa udáva v dB a označuje, o koľko sa signál pri prenose káblom určitej dĺžky zníži (utlmí). Proti útlmu na dlhších vzdialenostiach je možné bojovať predovšetkým širším priemerom vodiča, alebo výberom kábla z kvalitných materiálov.
Najčastejšie zakončenie, s akým si môžete anténny kábel zakúpiť, je to rovné. U nás môžete ale naraziť aj na koaxiálny kábel s koncovkami zahnutého typu. Ten je vhodný na použitie v ťažko dostupných miestach, a to obzvlášť v prípade koaxiál káblov, ktoré by sa nemali prehýbať viac, než je naozaj nutné.
Dĺžka je pre koaxiálny kábel veľmi dôležitá
Dĺžka, ktorou koaxiálny kábel disponuje, má veľký vplyv na kvalitu prenosu signálu. Dĺžka totiž ovplyvňuje výstupnú kvalitu signálu podľa nepriamej úmernosti, a to vo vzťahu dlhší koaxiál = horší signál. S rastúcou dĺžkou tak dochádza k vyššiemu útlmu, proti ktorému je možné bojovať napríklad zakúpením kábla s vyšším priemerom, použitím kvalitných konektorov či inštaláciou signálového zosilňovača. Eventuálne môžete tiež znížiť dĺžku koaxiálneho kábla na nevyhnutné minimum.
Koaxiálny kábel – tienenie
Koaxiálny kábel môže mať rôzne stupne tienenia. Táto vlastnosť je dôležitá, pretože naznačuje odolnosť proti rušeniu signálu počas prenosu. Anténny kábel je najčastejšie vybavený dvojitým alebo trojitým tienením. Ako sa medzi sebou líšia a ktoré bude pre vás vhodnejšie?
Dvojité tienenie je obvykle zaistené opletením z kovových drôtikov a hrubou hliníkovou fóliou, ktorá obklopuje dielektrikum. Takéto opletenie vám pomôže zredukovať rušenie signálu a je vhodné na klasické použitie v domácnosti, napríklad na pripojenie rádia či televízora.
Trojité tienenie pridáva ku konfigurácii dvojitého ešte jednu vrstvu fólie navyše, čo je ideálne do prostredia s vysokou mierou elektromagnetického rušenia.
i
Vonkajší koaxiálny kábel má silnejšie tienenie
Pre koaxiálny vonkajší kábel je typické štvornásobné tienenie, ktoré zaručuje ešte vyššiu odolnosť proti rušeniu signálu. Pokiaľ používate kábel na anténu ako bežný TV kábel, bude vám stačiť dvojité tienenie. Ak však koaxiál ťaháte okolo počítača alebo sieťového prvku, zvážte tienenie trojité.
Koaxiálny kábel pre WiFi
WiFi koaxiálny kábel je špeciálnym typom, s ktorým prepojíte bezdrôtový prístupový bod alebo router s WiFi anténou. Okrem toho ním možno ale viesť aj internet od dátovej zásuvky k modemu. WiFi a TV anténny kábel nie je zameniteľný. WiFi kábel je určený na prenos 2,4 GHz alebo 5 GHz signálu, TV signál používa odlišné frekvencie. WiFi kábel na anténu máva aj iný konektor, najčastejšie ide o SMA či RP-SMA.
Anténny kábel kedysi potrebný na fungovanie lokálnych počítačových sietí.
i
Koaxiálny kábel a jeho história
Koaxiálny kábel zohral veľmi dôležitú úlohu pri rozvoji lokálnych počítačových sietí. Pôvodné verzie Ethernetu totiž pracovali s koaxiálmi ako s hlavným prenosovým médiom, dnes túto úlohu zastávajú krútené dvojlinky alebo optické vlákna.
Aký koaxiálny kábel na TV?
Koaxiálny kábel k televízoru využijete na prepojenie antény nielen s televízorom, ale napríklad aj so set-top boxom alebo na pripojenie káblovky. Kábel tohto typu je tým najbežnejším na pripojenie digitálnej televízie, a to vďaka nízkemu útlmu, dobrej priepustnosti a odolnosti proti rušeniu signálu. Hľadajte koaxiál s optimálnou dĺžkou – čím dlhší kábel na anténu je, tým slabší bude signál na vašom televízore. V závislosti na dĺžke dbajte aj na použitie ideálneho priemeru (káble s vyšším priemerom majú nižší útlm)
a odtienenie kábla, čím predídete zlému obrazu. Zvoľte tiež anténny kábel so správnym konektorom.
F konektory sa používajú na napojenie na koaxiálny kábel, ktorý je následne pripojený k anténe, LNB konvertoru na parabole či k zásuvke. Má zavitovité uchytenie, na pripojenie ho preto musíte priskrutkovať. Zachytenie je tak veľmi pevné.
IEC konektory privádzajú signál z antény do set-top boxu či TV. Mávajú hladký valcovitý tvar, pri zapojení sa vidlica zasúva do zásuvky. Také pripojenie je v porovnaní s F konektorom menej odolné, zároveň má nižšiu úroveň tienenia.
Anténny kábel k televízoru by ste mali vyberať aj podľa impedancie vodiča, pretože taktiež ovplyvňuje kvalitu signálu. Štandardom je koaxiál s 75 ohmami.
F konektor
IEC konektor
Čo ďalšie môže koaxiálny kábel ponúknuť?
Okrem vyššie opísaného môže nejeden koaxiálny kábel prekvapiť aj ďalšími vlastnosťami, ktoré môžu výrazne zmeniť jeho určenie či vlastnosti. Okrem tienenia, ktoré je pre káble tohto typu charakteristické, môžete naraziť aj na kúsky s pozlátenými konektormi alebo obojstrannými koncovkami.
Pozlátené konektory vám oproti klasickým portom ponúknu oveľa lepšiu vodivosť a dlhšiu životnosť. Vďaka zlatu sú konektory totiž odolné proti oxidácii a korózii, vďaka čomu bude mať kábel na anténu stabilný prenos signálu a prechodový odpor udržaný na minime.
Obojstranná koncovka je iné označenie pre rovnaký konektor na oboch stranách daného kábla. Takáto konfigurácia je užitočná v prípadoch, keď chcete anténny kábel použiť na prepojenie dvoch zariadení s rovnakými vstupmi či výstupmi.
i
Na čo je pre koaxiálny kábel vonkajší kovový oplet
Okrem klasického gumového opletu, ktorým disponuje nejeden u nás predávaný koaxiálny kábel, si môžete vybrať aj z káblov s opletom kovovým. Povrchová úprava tohto druhu zaistí ešte väčšiu ochranu kábla pred mechanickým poškodením.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.