Obnoviť stránku

Káva v tehotenstve – neškodný pôžitok alebo hazard?

Aktualizované

Piť či nepiť? To je, o čo tu ide. Pokiaľ vás trápi táto vskutku shakespearovská otázka, vedzte, že v tom nie ste samé. Niektoré nastávajúce mamičky sa kávy boja ako čert kríža. Iné si ju bez výčitiek doprajú aj počas svojho požehnaného stavu. Ste niekde na pomedzí? Milujete kávu a desí vás predstava, že by ste sa jej museli na niekoľko mesiacov vzdať, ale zároveň chcete mať istotu, že kofeín neublíži bábätku? Ničoho sa nebojte a radšej si prečítajte náš článok, v ktorom sa na kávu a jej (ne)škodlivosť v tehotenstve zameriame. Dozviete sa tiež, aké sú závery najnovších vedeckých štúdií a čo vám hrozí, keď to budete s kofeínom v tehotenstve preháňať.

Káva v tehotenstve

Káva v tehotenstve – kapitoly článku

  1. Káva v tehotenstve nemusí byť absolútne tabu
  2. Netrápte sa výčitkami. Pitie kávy v tehotenstve nie je hriech
  3. Doprajte si kvalitnú kávu v tehotenstve
  4. Tehotenstvo a káva idú dohromady, ale nič sa nemá preháňať
  5. Bezkofeínová káva v tehotenstve
  6. Bábätko je na svete! Môžete piť kávu pri dojčení?
  7. Káva a dojčenia sa vzájomne nevylučujú
  8. Káva nie je váš úhlavný nepriateľ

Káva v tehotenstve nemusí byť absolútne tabu

Tehotenstvo nie je choroba. Áno, skoky padákom a krvavý steak budete musieť oželieť, ale inak sa žiadna dráma nekoná. Ak sa cítite dobre a všetko prebieha tak, ako má, nie je dôvod stať sa na 9 mesiacov askéta, ktorý si stráži každé sústo. A chráň Boh, aby ste si dali šálku kávy! Je strach z kofeínu oprávnený alebo je to len ďalšie mediálne strašidlo? Áno aj nie. V nasledujúcich kapitolách sa tomu „nešváru“ pozrieme na zúbok.

Ako to vidia vedci?

Vedci sa kávou a jej účinkami na ľudský organizmus zaoberajú radi a často. Názory na škodlivosť kávy respektíve kofeínu v tehotenstve sa ale rôznia. Na základe vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z februára roku 2019 je maximálna bezpečná denná dávka kofeínu do 300 mg. Avšak niektoré zdroje sú opatrnejšie a šalamúnsky považujú za bezpečný príjem 150 – 300 mg denne. Ale napríklad Americká asociácia pôrodníkov a gynekológov (ACOG) zvolila zlatú strednú cestu. Podľa nich je maximálna bezpečná denná dávka 200 mg kofeínu. Je dosť pravdepodobné, že ani toto číslo nie je konečné, pretože výskumy účinkov kofeínu na vývoj ľudského plodu nie sú zďaleka na konci. Je možné, že vedci svoje odporúčania opäť upravia.

Obsah kofeínu – tabuľka

Neviete si predstaviť koľko šálok kávy má 200 mg kofeínu? Nemusíte nič zložito počítať, stačí, keď si prejdete našu tabuľku. Nájdete v nej nielen obľúbené kávové nápoje, ale aj potraviny, ktoré tiež obsahujú kofeín a vy ste o tom doteraz nemali ani tušenie.

Nápoj alebo potravina Objem/množstvo Obsah kofeínu
Instantná káva Šálka 240 ml 63 mg
Espresso Šálka 30 ml 30 – 50 mg
Prekvapkávaná káva Šálka 240 ml 95 – 165 mg
Káva Latte alebo Mocha Šálka 240 ml 63 – 126 mg
Espresso bez kofeínu Šálka 30 ml 0 mg
Instantná káva bez kofeínu Šálka 240 ml 2 mg
Čierny čaj sypaný Šálka 240 ml 25 – 48 mg
Čierny čaj bez kofeínu Šálka 240 ml 2 – 5 mg
Zelený čaj Šálka 240 ml 25 – 29 mg
Kola 240 ml 24 – 46 mg
Energetické nápoje 250 ml 28 – 87 mg
Horká čokoláda (nápoj) 200 ml 1,1 – 8,2 mg
Čokoláda (cukrovinka) 100 g 11 – 71 mg
Káva v tehotenstve
Kávu si v tehotenstve nemusíte odopierať. Je ale nutné dodržiavať odporúčanú dennú maximálnu dávku kofeínu.

i

Ak chcete mať príjem kofeínu absolútne pod kontrolou, dajte si pozor aj na niektoré lieky. Lieky na bolesť a prechladnutie môžu tiež obsahovať kofeín! Najbezpečnejším liekom na tlmenie bolesti pre tehotné ženy sú lieky, ktoré obsahujú Paracetamol. Vždy si pre istotu prečítajte príbalový leták a poraďte sa so svojím lekárom.

Netrápte sa výčitkami. Pitie kávy v tehotenstve nie je hriech

Áno, nič sa nemá preháňať, ale môžete byť pokojné, jedna káva za deň vám ani vášmu dieťatku neublíži. V niektorých prípadoch sú 1 – 2 šálky kávy denne odporúčané aj lekármi. V tehotenstve vám môže veľmi klesnúť tlak. Môže byť dokonca taký nízky, že je nemerateľný. Tehotné s veľmi nízkym tlakom sú malátne, točí sa im hlava a môžu tiež omdlievať. Nekontrolovaný pád v tehotenstve je veľmi nebezpečný. Káva pomáha tento stav zlepšovať. Aj keď toto nie je práve váš prípad, nemusíte si konzumáciu kávy vyčítať. Dôležité je, aby ste si strážili celkový denný príjem kofeínu. Vďaka našej tabuľke už viete, že 100 g kvalitnej horkej čokolády obsahuje podobné množstvo kofeínu ako šálka instantnej kávy.

Doprajte si kvalitnú kávu v tehotenstve

Aby to nebolo také jednoduché, nestačí strážiť si len denný príjem kofeínu. Nie je totiž káva ako káva. Pokiaľ chcete piť kávu pravidelne po celú dobu tehotenstva, dajte radšej prednosť mletej káve pred rozpustnou. Úplne ideálna je káva zrnková, ktorá má najlepšiu arómu a tiež najmenej pridaných látok. Príprava instantnej kávy je veľmi rýchla a pohodlná. Nepotrebujete k nej nič viac než rýchlovarnú kanvicu. Pokiaľ je toto váš hlavný argument, vedzte, že ani príprava mletej kávy nie je nič zložité. Ak sa vám nechce investovať do nákladných kávovarov, kúpte si praktický moka kávovar, s ktorým pripravíte skvelú kávu behom pár minút.

i

Instantná káva je tiež káva, ktorá však musí prejsť procesom instantizácie. Čo je dehydratácia. Dehydratuje sa dvojakým spôsobom, a to buď lyofilizáciou (sušenie mrazom), alebo sušením rozprašovaním. Prvý spôsob je nákladnejší a menej rozšírený. Dochádza pri ňom k hlbokému zamrazeniu a dehydratácia je postupná. Druhý spôsob je rýchlejší a lacnejší, lenže pri ňom káva stráca veľké množstvo aromatických látok a tiež kofeín. Tento úbytok potom výrobcovia nahrádzajú ďalšími zlúčeninami. Instantná káva teda nie je prírodný produkt.

Kvalitná mletá alebo zrnková káva
Pripravte si v tehotenstve latte alebo cappucino z kvalitnej mletej alebo zrnkovej kávy.

Tehotenstvo a káva idú dohromady, ale nič sa nemá preháňať!

Ako sa hovorí: „všetkého veľa škodí“. Dopriať si jeden až dve šálky kvalitnej kávy denne je úplne v poriadku, ale čo keď to s kofeínom preženiete? Pokiaľ ide o jednodňovú záležitosť, kedy ste si dali tri kávy a tabuľku horkej čokolády k tomu, nie je potrebné hneď panikáriť a sypať si popol na hlavu. Tehotenské chute sú veľmi silným protivníkom a budete sa musieť zmieriť s tým, že budú mať dosť často navrch. Mierne prekročenie denného limitu nie je katastrofa. Nebezpečenstvo hrozí, ak by ste prijímali vysoké dávky kofeínu pravidelne.

Čo sa môže stať, ak si nebudete strážiť denný príjem kofeínu

  1. Kofeín zvyšuje krvný tlak a tiež srdcový tep. Oboje je obzvlášť v tehotenstve nežiaduce. Vysoký tlak rozhodne nepodceňujte, pretože je nebezpečný pre vás aj vaše dieťa. V prípade, že sa vám počas tehotenstva zvýšil tlak, nič neriskujte a pite radšej len kávu bez kofeínu.
  2. Vaše telo sa s vyššou dávkou kofeínu dokáže vysporiadať. Lenže kofeín sa cez placentu dostane aj k vášmu bábätku a jeho metabolizmus nedokáže kofeín spracovať.
  3. Káva povzbudzuje. Ak si ju doprajete v neobmedzenom množstve aj v tehotenstve, môže narušiť nielen váš spánkový režim, ale aj spánkový režim vášho dieťaťa.
  4. Kofeín je močopudný. Môže dôjsť k dehydratácii vášho organizmu.

Môže kofeín spôsobiť vážne poškodenie plodu alebo potrat?

Závery štúdií nie sú preukazné, pretože všetky pokusy boli vykonávané iba na zvieratách. Avšak u nich sa ukázalo, že kofeín môže spôsobiť poškodenie plodu, potrat alebo predčasný pôrod. Plody môžu mať tiež nízku pôrodnú váhu. Aj keď tieto výsledky nie sú presvedčivé, je určite lepšie nič neriskovať. Neprekračujte teda odporúčanú dennú dávku kofeínu.

Vysoké dávky kofeínu v tehotenstve
Vysoké dávky kofeínu v tehotenstve predstavujú zdravotné riziká pre vás a vaše nenarodené dieťa.

Bezkofeínová káva v tehotenstve

Káva bez kofeínu je ideálnym riešením nielen pre ženy, ktoré trpia na vysoký krvný tlak, ale aj pre tých z vás, ktoré jednoducho nechcú vôbec nič riskovať. Bezkofeínové kávy (Decaf) sú ako rozpustné a mleté, tak aj zrnkové. Myslíte si, že káva bez kofeínu nemôže chutiť dobre? Pokiaľ si kúpite kvalitnú mletú alebo zrnkovú Decaf kávu, ubezpečujeme vás, že rozdiel vôbec nespoznáte. V rámci hesla: „vlk sa nažral a koza zostala celá“ oklamete svoje zmysly skvelou chuťou a užijete si svoju šálku úplne bez výčitiek. Z mletej kávy bez kofeínu si bez problému pripravíte tiež obľúbené latte alebo cappuccino. Profesionálny kávovar dokáže doslova zázraky, ale skvelé cappuccino si môžete pripraviť aj len s pomocou moka kanvičky a napeňovača mlieka.

i

Dávate radšej prednosť čiernemu čaju? Máme pre vás užitočný tip, ako znížiť obsah kofeínu. Vrecko s čajom nechajte 5 minút lúhovať. Počas prvých 5 minút sa uvoľní najviac kofeínu. Potom obsah vrecka vylejte a zalejte vrecko horúcou vodou znova. Čaj si zachová príjemnú chuť, ale bude obsahovať minimum kofeínu.

Bábätko je na svete! Môžete piť kávu pri dojčení?

Rovnako ako v tehotenstve aj v období dojčenia by ste mali dbať na zdravú životosprávu a životný štýl. Potrebujete vyváženú stravu bohatú na živiny, minerály a vitamíny. Vaše telo spotrebuje obrovské množstvo energie na tvorbu mlieka. Energiu budete potrebovať aj vy samy, aby ste zvládli nočné vstávanie k bábätku. Káva je overený životabudič. Môžete ju piť pri dojčení? Nedostane sa cez mlieko k vášmu dieťatku? Bude vám bábätko spinkať, ak si dáte kávu? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v nasledujúcej kapitole.

Káva a dojčenie sa vzájomne nevylučujú

Ak ste celé tehotenstvo poctivo strážili denný príjem kofeínu, jednoducho len pokračujte v zabehnutom režime. Podobne ako v priebehu tehotenstva aj počas dojčenia by ste nemali prekročiť odporúčanú dennú maximálnu dávku kofeínu. Takže žiadna extrémna zmena sa nekoná.

Aká je odporúčaná maximálna dávka kofeínu pri dojčení?

Dávka je rovnaká ako v tehotenstve teda max. 200 mg denne (niektoré zdroje uvádzajú 300 mg).

Dostane sa kofeín do mlieka?

Áno. Z celkového množstva kofeínu, ktorý ste prijali, sa asi 1 % dostane do mlieka. Nejasajme, 1 % nie je vôbec zanedbateľné množstvo. Metabolizmus dojčaťa nedokáže spracovať kofeín rovnako rýchlo ako dospelý človek. Uvádza sa, že kofeín v tele dojčaťa zostáva 65 – 130 hodín, zatiaľ čo zdravý dospelý človek kofeín vylúči za 3 – 7 hodín. Preto kofeín predstavuje potencionálne riziko a je nutné strážiť si jeho príjem aj počas dojčenia.

Môže kofeín narušiť spánkový režim bábätka?

Áno, môže. Ak to s pitím kávy preženiete, môžete rozhodiť spánkový rytmus vášho bábätka. Vysoký príjem kofeínu zvyšuje jeho podiel v materskom mlieku. Káva je účinný stimulant, teda vaše bábätko sa môže často budiť, mať problém so zaspávaním alebo môže byť nepokojné bez inej zjavnej príčiny. Negatívne účinky vysokého príjmu kofeínu môžete pocítiť aj vy. Môžete trpieť úzkosťou, byť nepokojná, mať závraty alebo zrýchlený tep. Aj počas dojčenia teda platí všetko s mierou.

Káva a dojčenie
Ani pri dojčení sa kávy nemusíte vzdať. Rovnako ako v tehotenstve si ale musíte strážiť denný príjem kofeínu.

Káva nie je váš úhlavný nepriateľ

Zato kolové a energetické nápoje áno. Nielen, že obsahujú vysoké množstvo kofeínu, sú tiež plné cukrov. Diétna verzia koly vás nespasí, je sladená umelými sladidlami a má oveľa viac kofeínu než klasická kola. Pokiaľ vám kola uľavuje od ranných nevoľností, dajte si ju, ale nie light verziu a nezabudnite si postrážiť denný príjem kofeínu. Energetickým nápojom sa vyhnite oblúkom počas celej doby tehotenstva aj dojčenia!

Tehotná alebo dojčiaca žena si môže bez obáv dopriať šálku dobrej poctivej kávy. Pokiaľ neprekročíte dennú odporúčanú maximálnu dávku kofeínu, nemusíte mať obavy, že by ste ohrozili svoje nenarodené aj dojčené dieťa. V oboch prípadoch radšej siahnite po kvalitnej zrnkovej alebo mletej káve, ktorú si môžete bez problémov pripraviť aj doma. Bezkofeínová káva je ideálnou alternatívou, pokiaľ chcete znížiť príjem kofeínu na minimum.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16