Dataprojektory – typy a ich vlastnosti
Dataprojektory sa vyrábajú v troch základných variantoch, z ktorých si môžete zvoliť podľa rozlíšenia a vlastností, ktoré budú najviac vyhovovať vašim potrebám. Vybrať si môžete napríklad z kancelárskych 4K projektorov s vysokou kvalitou obrazu alebo z Full HD projektorov so špeciálnymi funkciami, ktoré vás ohromia. Ak túžite po lacnejšom variante, tak vám do oka určite padnú klasické HD dataprojektory.
i
Ako vybrať dataprojektor?
Zaujíma vás, ako vybrať kancelársky projektor? Pripravili sme si pre vás krátke zhrnutie, ktoré obsahuje všetky dôležité informácie, tipy a triky na výber presne na mieru. Nájdete v ňom nielen detailný popis každého dataprojektora, ale aj ich základné parametre, výhody a nevýhody.
Najlepšiu kvalitu poskytne 4K dataprojektor
Kancelárske 4K projektory ponúkajú špičkovú kvalitu obrazu. S rozlíšením 3 840 × 2 160 pixelov vám neunikne žiadny detail, na to sa môžete spoľahnúť. Ostrý a detailný obraz je perfektný na prezentácie s graficky náročným obsahom a hodí sa predovšetkým do veľkých miestností a auditórií. Precíznosť a kvalita však neunikne vyššej cene.
Populárnou voľbou do kancelárie je Full HD dataprojektor
Kancelárske Full HD projektory ponúkajú rozlíšenie 1 920 × 1 080 pixelov, ktoré zaručuje ostrý obraz. Dataprojektor s takým rozlíšením využijete v stredne veľkých konferenčných miestnostiach a učebniach. Full HD projektory ponúkajú najlepší pomer cena/výkon, a preto sú častou voľbou firiem a škôl, ktoré sa snažia o efektívne riešenie.
Kancelársky HD dataprojektor: spoľahlivá mašinka
Kancelárske HD projektory disponujú rozlíšením 1 280 × 720 pixelov, čo bohato stačí do menších miestností a na jednoduché premietanie prezentácií. HD dataprojektor je perfektný na firemné schôdzky a semináre, je tiež cenovo najdostupnejším variantom. Kompaktnosť a ľahké prenášanie z neho robia úplne dostačujúci kancelársky stroj.
Dataprojektor vyberajte podľa toho, kde ho budete používať
Vyššie sme si popísali ceny, možnosti použitia a ďalšie dôležité parametre pre každý dataprojektor. Teraz sa poďme pozrieť na rozmery, hmotnosť a prenosnosť.
Aký projektor je ideálny na používanie v jednej miestnosti?
Na použitie v rámci jednej miestnosti odporúčame štandardne veľký, neprenosný projektor. Ide o modely s rozmermi približne 38 × 12 × 27 cm (Š × V × H), prípadne väčšími. Oproti podobne drahým prenosným projektorom majú väčšie rozlíšenie aj vyššiu svietivosť a poskytujú tak lepšiu kvalitu obrazu. Sú ideálne do škôl a väčších miestností.
Na pracovné cesty využijete prenosný projektor
Ako univerzálne projektory pre viacero miestností, ale aj na pracovné cesty sa hodia ľahké modely do 1,5 – 2 kg s rozmermi do približne 18 × 8 × 20 cm (Š × V × H). Tieto modely sa ľahko prenášajú a často disponujú zabudovanou batériou, takže nemusíte na mieste prezentácie hľadať zásuvku. Nevýhodou je nižšie rozlíšenie a svietivosť.
i
O ľahšiu manipuláciu sa postarajú mini projektory
Mini projektory sa zaraďujú medzi najľahšie a najprenosnejšie projektory. Ľahko ich zabalíte do batoha, majú veľkú uhlopriečku a väčšina modelov disponuje rozlíšením Full HD, či vyšším. Tieto dataprojektory sú posledným výstrelkom moderných technológií a majú všetko, čo si od projektora sľubujete.
Na čo sa pri výbere dataprojektora zamerať
Dataprojektor disponuje mnohými funkciami a vlastnosťami, ktoré treba vziať pred kúpou do úvahy. Medzi tieto vlastnosti patrí napríklad projekčná vzdialenosť, uhlopriečka, svietivosť, či formát zobrazenia strán. Nájsť dataprojektor, ktorý spĺňa všetky vaše požiadavky nemusí byť jednoduché, preto sme vám to najdôležitejšie spísali.
Projekčná vzdialenosť a uhlopriečka: dataprojektor musíte správne nastaviť
Pred tým, než si zaobstaráte dataprojektor zistite, do akej vzdialenosti od premietacieho a projekčného plátna alebo steny ho potrebujete umiestniť. Ak projektor neumiestnite v rozmedzí jeho optimálnej projekčnej vzdialenosti, neposkytne dostatočne ostrý obraz. Všeobecne platí, že čím ďalej umiestnite projektor od plátna či steny, tým väčšia bude veľkosť premietaného obrazu.
Projekčná vzdialenosť |
Uhlopriečka obrazu |
Vhodné natívne rozlíšenie |
2 m |
1 – 1,6 m |
1 280 × 800 pixelov alebo vyššia |
3 m |
1,6 – 2,4 m |
1 280 × 800 pixelov alebo vyššia |
4 m |
2 – 3,2 m |
1 920 × 1 200 pixelov alebo vyššia |
5 m |
2,5 – 4 m |
1 920 × 1 200 pixelov alebo vyššia |
Prečítajte si, aký je rozdiel medzi natívnym a maximálnym rozlíšením pri dataprojektoroch.
Správna svietivosť je pre dataprojektor zásadná
Každý dataprojektor má inú svietivosť, tá vás informuje o tom, aké maximálne množstvo svetla je projektor schopný vydať. To znamená, že čím vyššia svietivosť, tým čitateľnejší a kvalitnejší bude obraz. Ak teda vyberáte projektor do školy, na konferencie, či do kancelárie, tak je dôležité riadiť sa týmto parametrom.
- 1 000 – 2 000 lúmenov je minimum a hodí sa iba do úplne zatemnených miestností s minimom osvetlenia. Ideálne na večerné premietanie filmov, či do kino miestností.
- 2 000 – 3 000 lúmenov zvládne stredné množstvo svetla, ale stále odporúčame skôr do menej presvetlených miestností. Vhodné do škôl a kancelárií.
- Nad 3 000 lúmenov poskytne veľmi dobre viditeľnú projekciu aj pri dennom svetle. Ideálne do kancelárskeho prostredia, kde potrebujete prezentovať za svetla.
Formát zobrazenia strán – dataprojektor na prezentácie, či filmy
Na prezentácie s jednoduchšou grafikou, ako sú PowerPoint prezentácie a grafy, postačuje rozlíšenie 800 × 600 a pomer strán 4 : 3. Pre vysoké rozlíšenie 1 280 × 720 je dôležité, aby čip projektora podporoval formát 16 : 9. S pomerom strán úzko súvisí aj natívne rozlíšenie.
- 4 : 3 je ideálny pomer strán na premietanie prezentácií, napríklad z programu PowerPoint ai. Pri multimédiách spôsobuje čierne okraje na bočných stranách.
- 16 : 9/16 : 10 je širokouhlý pomer strán, ktorý sa hodí na premietanie webových stránok, videí a multimédií. Nijako nerozťahuje ani nezmenšuje obraz.
Typy a technológie: dataprojektory jednoducho
Dataprojektory sa delia na dva základné typy: DLP a LCD. Oba typy majú svoje výhody a nevýhody, preto sme ich pre vás nižšie porovnali, aby sme vám uľahčili výber.
-
DLP projektory majú vynikajúci kontrast a detaily tieňov. Oproti LCD projektorom sú menej náročné na údržbu (nemusia sa čistiť od prachu) a majú výhodu vo veľmi ostrom a rýchlom obraze. Nevýhodou je, že za rýchlo sa pohybujúcimi objektmi na plátne môžu vznikať dúhové efekty, čo môže mať pre divákov rušivý efekt.
- S halogénovou lampou majú oproti LED projektorom často väčšie rozmery, vyššiu svietivosť, ale aj väčšiu spotrebu.
- S LED diódami sú dataprojektory spravidla rozmerovo menšie. Majú nízku spotrebu, ale aj nižšiu svietivosť.
- LCD projektory vynikajú kvalitnou reprodukciou farieb. Oproti DLP projektorom netrpia na dúhové efekty a bývajú tichšie. Majú však o niečo horšie zobrazenie čiernej a sú náročnejšie na údržbu (niektoré modely disponujú prachovým filtrom, ktorý treba z času na čas vyčistiť). Sú vhodnejšie na kancelárske premietanie.
Pripojenie cez HDMI aj inak: dataprojektor a kabeláž
Pred kúpou skontrolujte, či dataprojektor disponuje aspoň jedným rovnakým obrazovým portom ako zariadenie, ku ktorému ho plánujete pripojiť. Ak to tak nie je, projektor k nemu nepripojíte. HDMI kábel je pre moderné projektory samozrejmosťou a pripojíte sa vďaka nemu prakticky kamkoľvek. Pre staršie VGA toto platiť nemusí.
HDMI
D-SUB (VGA)
Kompozitný kábel
Komponentné káble
i
Kompozitný video kábel je základným typom video pripojenia a je kompatibilný s mnohými staršími zariadeniami, streamuje video v štandardnej kvalite. Komponentný kábel (RCA) je základný konektor používaný na prepojenie audio-video prístrojov.
Užitočné funkcie a vlastnosti pre dataprojektory
Mnohé dataprojektory v sebe majú zabudované určité funkcie a vlastnosti, ktoré vám majú za úlohu uľahčovať prácu. Medzi tieto funkcie patrí napríklad diaľkové ovládanie.
- Diaľkové ovládanie uľahčuje nastavovanie a ovládanie projektora a jeho funkcií bez fyzického kontaktu s dataprojektorom.
- Zabudované reproduktory často nebývajú veľmi kvalitné, ale ak nemáte externé reproduktory, tak bohato postačia.
- WiFi je bezdrôtové pripojenie, vďaka ktorému môžete ľahko zdieľať obsah z vašich mobilných zariadení.
- Zoom a Picture in Picture sú nenahraditeľnými funkciami, pretože umožňujú ľubovoľné nastavenie obrazu a jeho kontrolu.
- USB port umožňuje prehrávanie multimédií rovno z flash disku, čo vám ušetrí veľa času a námahy.
V čom sú dobré interaktívne projektory?
Interaktívne projektory spájajú interaktívne technológie, ako je práca s projekciou pomocou rúk, či dotykových pier a dataprojektorov. Stretnúť sa s nimi môžete napríklad v školách, kde táto moderná technológia umožňuje žiakom jednoduchšie ukotvenie do výučby. Spolu s interaktívnymi tabuľami nahrádzajú staré a nepraktické tabule.
Dôvody, prečo zvoliť kancelársky projektor
- Veľmi jednoduchá obsluha a inštalácia dataprojektora, takže ho zapojí každý.
- Jasnejšie zobrazenie premietanej prezentácie aj vo veľmi svetelných miestnostiach.
- Disponuje výstupmi na pripojenie notebooku, Blu-Ray prehrávača a ďalších zariadení.
- Spravidla malé rozmery vhodné pri častom cestovaní na obchodné schôdzky.
Orientujete sa pri výbere hlavne podľa ceny? Lacné kancelárske projektory vám poskytnú to najlepšie zariadenie za najnižšiu cenu.