Obnoviť stránku

Ako vybrať skener

Skenery sú zariadenia slúžiace na snímanie predlohy, najčastejšie papiera s textom alebo obrázka, a ich následné prevedenie do digitálnej podoby. Výsledný dokument môžete ďalej spracovávať, poslať e-mailom či zverejniť na webovej stránke. Najrozšírenejšie sú stolné skenery, ktoré sa pripájajú k počítaču. Papier sa v prípade nich umiestňuje na sklenenú dosku. Majú aj pohybujúce sa snímacie rameno. Líšia sa najmä v rozlíšení snímania, rýchlosti a funkciách.

Zena pri skeneri

Skenery

  • Najrozšírenejšie sú stolné plošné skenery
  • Vyššie rozlíšenie skenera zaistí viac detailov
  • Podporujú formát A4, niektoré A3
Skener

Na aké parametre sa zamerať pri výbere skenerov?

Typ skenera

Typ skenera

Stolné plošné skenery
Obľúbený a hojne rozšírený typ skenerov. Na sklenenú plochu sa umiestňujú listy papiera, či už s textom alebo obrázkami, a pod ňou sa pohybuje snímací mechanizmus. Vyznačujú sa vysokou výslednou kvalitou. Väčšinou sú konštruované pre formát A4 a vybrané modely aj pre A3. Zaberú viac miesta ako skenery s podávačom.

Stolné skenery s podávačom
Skenujú na podobnom princípe ako faxové prístroje. Do zásobníka vložíte papier a ten následne prejde snímacím mechanizmom. Na stole zaberú menej miesta ako plošné skenery, spravidla však podporujú skenovanie len vo formáte A4. Sú vhodné na skenovanie väčších objemov, bývajú totiž rýchlejšie ako stolné plošné modely. Na druhú stranu sa nehodia na skenovanie kníh a časopisov, keďže do nich možno vkladať len jednotlivé listy.

Filmové skenery
Skenery určené na snímanie diapozitívov. Sú drahšie ako stolné skenery, ponúkajú však vyššiu farebnú hĺbku a rozlíšenie.

Prenosné skenery
Menšie skenery na občasné skenovanie v kancelárii alebo na cestách. Napájané sú cez USB konektor a hodia sa napríklad pre obchodných cestujúcich. Nevýhodou je, že kompromisy v rozmeroch sa premietajú v nižšej kvalite skenovania, než je to v prípade ostatných typov skenerov.

Čítačky čiarových kódov
Vyrábajú sa vo forme pištolí a používajú sa v obchodoch, skladoch a pod.

Stolné plošné skeneryStolný skener s podávačomFilmový skenerPrenosný skenerČítačka čiarových kódov
Plošné skenerySkenery s podávačom Filmové skeneryPrenosné skeneryČítačky čiarových kódov
Snímacie rozlíšenie

Snímacie rozlíšenie

Uvádza sa v jednotkách DPI (dots per inch, teda množstvo obrazových bodov na palec). Čím vyššie rozlíšenie skener má, tým kvalitnejšie (detailnejšie) dokáže predlohu naskenovať. Väčšina modelov dnes ponúka rozlíšenie aspoň 1 200 × 2 400 DPI. Na spracovanie textových aj grafických predlôh pri bežnom použití doma alebo v kancelárii to spravidla stačí. Náročnejším používateľom pracujúcim s detailnejšou grafikou odporúčame vyššie rozlíšenie. Niektoré modely podporujú napríklad 4 800 × 9 600 DPI.


Tip: Vyššie rozlíšenie vždy znamená vyššiu kvalitu, ale aj väčšiu veľkosť dokumentu v počítači aj vyššie nároky na jeho hardvérovú výbavu. Pohodlnú prácu s vysoko detailnými obrázkami dosiahnete na počítači s procesorom Intel Core i5 alebo i7 a grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX alebo Quadro.

Rýchlosť skenovania

Rýchlosť skenovania

Väčšina skenerov nasníma predlohu za 20  30 sekúnd, rýchlejšie modely aj za 10 sekúnd. Na rýchlosť skenovania má však vplyv aj rozlíšenie, v ktorom chcete predlohu naskenovať, a výkon počítača. V čím nižšej kvalite (rozlíšenie) skenujete a čím výkonnejší počítač máte, tým skôr budete mať naskenované.

Pripojenie k počítaču

Pripojenie skenera k počítaču

Dnešné skenery majú štandardne rozhranie USB, ktoré podporuje vysokorýchlostnú komunikáciu medzi skenerom a počítačom. USB majú takmer všetky dnešné počítače. Stretnúť sa môžete aj s konektorom SCSI. Niektoré modely sú vybavené technológiou WiFi, ktorá umožňuje posielať skeny bezdrôtovo do počítača, inteligentného telefónu alebo tabletu.


Tip: Vždy sa pre istotu presvedčte, že vás počítač je vybavený zodpovedajúcimi konektormi na pripojenie k skeneru. V opačnom prípade by ste museli použiť redukciu.

USB konektor USB
SCSI konektor SCSI
Funkcie

Užitočné funkcie a vlastnosti skenerov

  • OCR  softvérová funkcia, ktorá umožňuje prevádzanie naskenovaných dokumentov do textovej podoby. Vo výslednom súbore teda budete môcť vyhľadávať či kopírovať časti textu.
  • Rámček na skenovanie diapozitívov  vybrané skenery sa dodávajú so špeciálnym rámčekom, do ktorého vložíte film s diapozitívami. Týmto spôsobom môžete dostať do digitálnej podoby napríklad svoje staré fotografie.
  • Podávač – doň vložíte dokumenty a skener si ich bude sám brať a postupne skenovať. Prácu vám ušetrí, najmä ak potrebujete naraz naskenovať veľké množstvo dokumentov.
  • Softvér na editáciu výsledných obrázkov - niektorí výrobcovia dodávajú so skenermi softvér umožňujúci úpravy výsledných obrázkov.
  • Displej  zobrazuje najmä priebeh skenovania.
  • Vnútorná pamäť  internú pamäť majú spravidla prenosné skenery. Tie do nej ukladajú zdigitalizované dokumenty, ktoré je možné následne presunúť do PC alebo notebooku. Niektoré modely majú slot na pamäťovú kartu, ktorou možno internú pamäť rozšíriť.

Slovník pojmov – skenery

DPI

Množstvo obrazových bodov na palec (dots per inch) v prípade naskenovaných dokumentov. S hodnotou DPI tiež stúpa dátová veľkosť naskenovaného dokumentu.

Simplex

Jednostránkové skenovanie. Zariadenie je teda schopné vložený dokument naskenovať iba z jednej stránky. Na nasnímanie aj druhej strany je nutné list otočiť.

Duplex

Dvojstránkové skenovanie. Zariadenie je teda schopné vložený dokument naskenovať z oboch strán bez potreby otočenia listu.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07