Obnoviť stránku

Ako sa starať o práčku

Od vynálezu prvej práčky uplynulo už viac ako 260 rokov. A zatiaľ čo ešte pred niekoľkými desaťročiami bola práčka v domácnosti luxus, dnes už je úplnou nutnosťou. Aby vám dlho a spoľahlivo slúžila, potrebuje vhodnú a pravidelnú starostlivosť. Nejde o nič časovo náročného ani drahého. Stačí si raz za pár mesiacov urobiť 15 minút čas. Ako sa starať o práčku, čím ju čistiť, ako odstrániť zápach z práčky, vodný kameň či pleseň a ako správne prať, aby nemusela predčasne do servisu? So všetkým vám poradíme.

Ako sa starať o práčku

Ako vyčistiť práčku?

Čistenie práčky prospieva nielen jej životnosti, ale aj vášmu zdraviu. V práčke sa totiž okrem nečistôt hromadia aj baktérie, a práve kvôli nim vzniká v práčke nepríjemný zápach.

1. Gumové tesnenie a zásobník na prášok utierajte po každom praní

Máte práčku s bočným plnením? Potom by ste po každom praní mali otrieť gumové tesnenie pri dvierkach práčky suchou handričkou, aby sa v ňom nevytvorila pleseň. Zároveň je vhodné raz do mesiaca ošetriť gumové tesnenie prípravkom proti sprachniveniu gumy. Ten kúpite bežne v drogérii. Použiť môžete tiež glycerol z lekárne, ktorý je lacnejší ako špeciálna chémia a odvedie rovnakú prácu.

Pri praní nedochádza k dokonalému vymytiu zásobníka od pracieho prášku alebo gélu. Ten sa potom usádza na stenách nádobky a pri dlhodobom zanedbaní začne kvitnúť a zapáchať. Vytrite alebo vymyte zásobník po každom praní a nechajte ho dôkladne vyschnúť.

Zásobník na pracie prostriedky

2. Zápach z práčky odstránite „vyvarením“

Ako sa zbaviť zápachu z práčky? Raz za tri mesiace pustite práčku len tak bez bielizne na najvyššiu možnú teplotu, spravidla 90 °C. Horúca voda odplaví usadeniny, špinu i baktérie, ktoré sa v práčke tvoria pri praní na nízkych teplotách.

i Pri dezinfikovaní práčky na vyvárku vypnite fázu žmýkania, aby sa ložiská zbytočne neopotrebovávali.

Môžete pridať aj špeciálne čistiace prostriedky, napríklad tablety proti zápachu z pračiek s antioxidačným účinkom.

3. Čím čistiť práčku?

Zabudnite na babské rady z rôznych diskusných fór. Pokiaľ si nechcete práčku zničiť, ocot, ani kyselinu citrónovú na čistenie nepoužívajte. Môžu totiž nenávratne poškodiť bubon, filter aj gumové tesnenie. Na čistenie práčky používajte len špeciálne čističe. Na trhu existujú tieto druhy:

  • Čistiace tablety: Pomôžu vám odstrániť nečistoty aj zápach z horšie dostupných miest práčky, vrátane gumového tesnenia. Stačí tabletu vložiť do prázdneho bubna a spustiť prací cyklus na 60 °C.
  • Práškové odstraňovače vodného kameňa: Odstraňujú vápenaté usadeniny z útrob práčky. Po ich použití je práčka aj vykurovacie teleso na nerozoznanie od nového spotrebiča. Vyčistiť práčku od vodného kameňa stačí raz za pol roka spustením dlhého programu a pridaním práškového odstraňovača podľa návodu na použitie na obale.
  • Vreckové odstraňovače mastnoty a vodného kameňa: Pokiaľ chcete zamávať ako s vodným kameňom, tak aj s mastnotou a ďalšími odolnými nečistotami, oplatí sa kúpiť vreckový odstraňovač.

4. Filtre práčky čistite pravidelne

Filter zabraňuje prieniku nečistôt do práčky a z práčky, a tak je potrebné ho raz za čas vyčistiť od vodného kameňa a iných usadenín. Pravidelným čistením filtrov v práčke môžete predísť mnohým nepríjemnostiam: nenapúšťaniu vody do práčky alebo naopak nevypúšťaniu vody z práčky aj neschopnosť žmýkania. Čistenie nie je nijako zložité a zvládnete ho celkom iste sami. V každom návode na práčku nájdete postup na čistenie. Zaberie vám zhruba 5 – 10 minút raz za pol roka až rok, podľa toho, ako často periete.

Údržba filtrov v pračke

Ako správne prať?

Ale nielen správna starostlivosť o práčku má vplyv na jej životnosť. Nemenej totiž záleží na tom, či správne periete. Čomu by ste sa mali vyvarovať, aby vám práčka za pár rokov neodišla?

1. Pozor na kovové predmety v práčke

„Vybrala si si všetko z vreciek?“ pýtali sa nás mamičky pri plnení práčky. Nielen papierová vreckovka totiž dokáže napáchať v práčke peknú paseku. Poškriabaný bubon sa dá ešte prežiť, ale kostice z podprsenky zapadnuté v otvore bubna alebo kľúče v práčke vedia nenávratne poškodiť čerpadlo alebo rozpárať gumové tesnenie pri dvierkach. A to je to posledné, o čo pri novej práčke stojíte.

i Čo s bielizňou dokáže urobiť zabudnutá papierová vreckovka, si určite viete predstaviť. Viete ale, že obyčajných päťdesiat centov vzpriečených v pracej vani dokážu pri žmýkaní na vysokých otáčkach rozrezať celý bubon?

Podprsenky aj inú drobnú bielizeň perte v textilných vreckách, ktoré sú bežne dostupné v drogériách. Zabránite tým poškodeniu práčky aj zmiznutiu ponožiek v jej útrobách.

2. Práčku v žiadnom prípade nepreťažujte

Veľmi častým zlozvykom je preplňovanie práčok. Nielen, že sa bielizeň dobre nevyperie, ale namáhate tým ložiská elektrospotrebiča, v ktorých je upevnený bubon práčky. Preto perte radšej na dvakrát, než aby ste mokrou bielizňou práčku preťažili. Rozlišujte aj rôzne materiály. Nezabudnite, že vlnené svetre, župany alebo uteráky sú po nasiaknutí vody oveľa ťažšie ako bežné oblečenie.

Pre väčšie rodiny sa hodia práčky s väčšou kapacitou. Ako vybrať vhodnú práčku do vašej domácnosti vám poradíme v našom sprievodcovi výberom.

Ako správne prať

3. Používajte kvalitné pracie prostriedky

Používajte len kvalitné a značkové pracie prostriedky a aviváže. Nekvalitné prášky a gély obsahujú veľké množstvo nerozpustných zlúčenín, ktoré zanášajú rúrky a filtre. Usadeniny z nekvalitných pracích prostriedkov potom v práčke plesnivejú, práčka aj s bielizňou nepríjemne zapácha a opotrebovávajú sa jednotlivé diely. Šetrenie sa vám v tomto prípade mnohonásobne predraží kvôli častejším opravám práčky.

4. Bojujte s vodným kameňom zmäkčovačom

Pokiaľ máte práčku s keramickým výhrevným telesom, nemusíte tomuto odseku venovať príliš pozornosť. Na ňom sa totiž vodný kameň neusádza. Pokiaľ ale máte práčku s klasickým kovovým vykurovacím telesom a tečie vám z kohútika tvrdá voda, nezostáva vám nič iné ako sa s vodným kameňom popasovať. Vykurovacie teleso obalené vodným kameňom spotrebováva oveľa viac elektrického prúdu a neohrieva vodu na správnu teplotu.

i Ako je na tom vykurovacie teleso vo vašej práčke? Nemusíte volať opravára, aby sa na neho pozrel. Stačí otvoriť rýchlovarnú kanvicu. Vykurovacie teleso v práčke bude vyzerať veľmi podobne, ako vykurovacia špirála v nej.

Pri každom praní pridajte okrem pracieho prostriedku aj prostriedok na zmäkčenie vody. Niektoré pracie prostriedky zmäkčovač obsahujú, preto sa vždy pri kúpe prášku alebo gélu presvedčte, či v zložení zmäkčovač vody je, alebo nie je. Pokiaľ prací prostriedok zmäkčovač neobsahuje, kúpte ho zvlášť. Nemusíte investovať do drahých zmäkčovačov. Úplne postačí pridať jednu polievkovú lyžicu sódy na pranie.

Zmäkčovač je dobré v malej miere používať aj v prípade, že máte doma mäkkú vodu. Predídete tým anorganickým usadeninám, ktoré môžu zničiť čerpadlo aj zafarbiť bielizeň v práčke.

Vykurovacie teleso v práčke

5. Po každom praní nechajte pootvorené dvierka práčky

Čerstvý vzduch je najlepšia prevencia proti plesniam a zápachu. Preto po každom praní nechajte niekoľko hodín dvierka práčky otvorené. Vyženiete tým vlhkosť a zabránite vzniku plesne aj nepríjemného zápachu. To isté platí aj pre zásobník na pracie prostriedky, ktorý, ako už vieme, je potrebné po každom praní vytrieť od zvyškov prostriedkov na pranie.

Údržba práčky v kocke

O čo sa starať? Ako často?
Vytrieť gumové tesnenie bubna Po každom praní
Vytrieť zásobník na prací prostriedok Po každom praní
Nechať otvorené dvierka a zásobník Po každom praní
Ošetriť gumové tesnenie bubna proti sprachniveniu 1× mesačne
Vyvariť práčku na 90 °C 1× za 3 mesiace
Vyčistiť filter 1× za 6 mesiacov
Použiť odstraňovač vodného kameňa 1× za 6 mesiacov

Začnite s údržbou práčky ešte dnes. Odmení sa vám dlhou životnosťou a bezproblémovou prevádzkou.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13