Firma Infinix práve predstavila svoj nový model Infinix Zero 40 5G. Už pri rozbaľovaní som prežil príjemné déjà vu, pretože také bohaté príslušenstvo, navyše doplnené o množstvo darčekov, som veľmi dlho nevidel. A je mi úplne jasné, že asi už ani neuvidím. Poďme sa na telefón pozrieť v dnešnej recenzii. Ako sa mu darilo?
Hongkonská firma Infinix Mobile je pomerne mladá. Vznikla v roku 2013, pričom v roku 2017 bola najvýznamnejším dodávateľom mobilov pre Afriku. Expandovala v juhovýchodnej a južnej Ázii, Latinskej Amerike či na Blízkom východe. Preto ma jej novinka veľmi zaujímala.
Pred časom som si pri recenzii iPhonu 16 Plus poznamenal, že toho za veľké peniaze dostávam v balení čoraz menej. Celkom som v dnešnej dobe skúšal, že nabíjací adaptér pri väčšine telefónov už nenájdem, údajne sa zvažuje, že niektorí výrobcovia odstránia z balenia aj nabíjací kábel. No, snáď sa nedočkám doby, kedy budú výrobcovia dodávať telefóny v papierových vrecúškach.
Preto som k informácii, že mám v úschovni očakávanú novinku od Infinixu, pristupoval úplne s ľadovým pokojom. Keď mi ale displej AlzaBoxu zahlásil, že mám zásielku rozdelenú do dvoch boxov, pozeral som na túto informáciu ako prasiatko po prvej rane. V jednej z priehradiek bol zastrčený samotný telefón s pribalenou bezdrôtovou nabíjačkou, v druhej bezdrôtový reproduktor Niceboy RAZE Supersonic XL, ktorého kvality sú natoľko prekvapivé, že si zaslúžil samostatnú recenziu.
Už samotná výška balenia telefónu Infinix Zero 40 5G dáva na vedomie, že sa toho do nej zmestilo viac, než býva v prípade bežných značiek zvykom. Na krabičke máme informáciu, že nás vnútri čaká AMOLD displej, 108 MPx fotoaparát, 144 Hz obnovovacia frekvencia displeja s 3D zakrivením, podpora 45 W nabíjania, procesor Dimensity 8200 Ultimate s prisľúbenou aktualizáciou do Androidu 16, čo je celkom málo. Poďme dovnútra!
Pri odstraňovaní obalovej fólie som sa dostal niekoľko rokov naspäť, kedy sa ešte na vybavení toľko nešetrilo. V krabičke na vás vykukne zabalený USB-A to USB-C kábel, ale dokonca aj pribalené kôstkové slúchadlá, pretože, čuduj sa svete, v telefóne je k dispozícii už niekoľko rokov opomínané FM rádio, pri ktorom práve slúchadlá slúžia ako anténa.
Napriek predpisom Európskej únie na vás v balení čaká aj 45 W nabíjacia „kocka“, ale aj na dotyk príjemný obal, ktorý však mizerne kryje zaoblené boky telefónu. Ale darovanému koňovi na obal nepozeraj!
V čiernej papierovej krabičke Infinix Zero 40 nájdeme okrem povinnej literatúry aj vypichovací špendlík na SIM kartu, ale aj dobre sediace ochranné sklo. No uznajte, že to sa dnes už hneď tak nevidí.
Infinix Zero 40 5G stavil všetky karty na kruhové umiestnenie fotoaparátov v rovnakom duchu, ako ich nájdeme napríklad v prípade niektorých mobilov Realme, Honor alebo napríklad Vivo. Je to výrazný dizajnový prvok, ktorý upúta na prvý pohľad, ale skutočne… to už tu bolo.
Veľmi sa mi páčilo dizajnové vyhotovenie zadnej strany Infinix Zero 40 5G v matnej úprave. Tým zaplače oko každého daktyloskopa, pretože odtlačkov prstov bude vďaka tomu pramálo. Už spomínaný kryt s imitáciou kože a vyrazeným logom v pravom dolnom rohu vyzerá dobre, v ruke mi nekĺzal. Rámčeky telefónu sú, podľa môjho názoru, z plastu, ktorý imituje kov.
Spodná hrana mobilu disponuje USB-C vstupom, šuplíkom na dve nanoSIM a hlavným reproduktorom. Pravá strana obsahuje tradičné tlačidlá na reguláciu hlasitosti a zapínacie tlačidlo. Ľavá strana je od tlačidiel oslobodená, avšak na tej hornej nájdeme druhý mikrofón a infraport. Je nutné pripomenúť, že o zvuk sa v tomto telefóne stará firma JBL.
Novinka má rozmery 164,3 × 74,8 × 7,9 mm, v ruke potom držíte 195 gramov. Odolnosť Infinixu Zero 40 5G sa ustálila na hodnote IP54, preto odolá zafŕkaniu vodou aj dotieravému prachu. Domnievam sa, že IP68 by pristala telefónu oveľa viac.
Infinix Zero 40 5G je na môj vkus štíhly a úzky. Ale práve to sa mi na ňom páči. Najmä ma jeho rámčeky po stranách, ktoré sú vďaka zakriveniu pod uhlom 55° takmer nepostrehnuteľné (len niečo málo cez dva milimetre), doslova fascinujú.
Spomenul som si na dobu, kedy som prvýkrát držal v ruke Samsung Galaxy S6 Edge, ktorý nastolil dobu postranného zakrivenia displejov. A všetci, ktorí ste mali telefóny s takto zakrivenými zobrazovačmi, mi určite dáte za pravdu, že zohnať odolné sklo, ktoré by si rozumelo s displejom a zároveň s krytom telefónu, bola neskutočná rehoľa.
Musím však podotknúť, že pri úchope Infinix Zero 40 5G som nemal problém s nechcenou aktiváciou bočných strán telefónu, ako sa mi to často stávalo v prípade iných výrobcov. Dnes však frčí plochý, rovný displej. Ten od Zero 40 5G je vlastne príjemným retro kúskom.
Displej Infinix Zero 40 sa ustálil na uhlopriečke 6,78″ s rozlíšením 2 436 × 1 080 px a svietivosťou 1 300 nitov. Obnovovaciu frekvenciu môžeme nastaviť automaticky, prípadne ju ručne prepínať (kto by to ale robil? ) až do výšky 144 Hz. Displej je naozaj veľmi príjemný na pozeranie, nezaznamenal som po celú dobu testovania jediný problém. Je krytý sklom Gorilla Glass 5, zároveň je tu režim ochrany očí.
Na funkciu Always-On sa tiež nezabudlo. Pod displejom nájdeme svižnú optickú čítačku odtlačku prstov, ktorá je na môj vkus umiestnená celkom nízko.
Srdce telefónu bije pod taktovkou čipsetu MediaTek Dimensity 8200 Ultimate s podporou 5G, ktorému sekunduje GPU Mali-G610 MC6 a 12 GB RAM. Po mojom testovaní, hoci nepatrím k tým, ktorí prístroj preháňajú rôznymi výkonnostnými testami, môžem smelo potvrdiť, že sa telefón nezľakne náročných aplikácií či hier, pád systému som nezaznamenal ani raz. V praxi Infinix Zero 40 5G určite nebude vyhovárať pri žiadnej uloženej práci.
Avšak pre tých z vás, ktorí si na benchmarky potrpia, môžem uviesť, že Zero 40 5G získal v AnTuTu 946, 382 bodov. V porovnaní s konkurenciou predstihol napríklad Motorolu Edge 50 Pro 5G alebo Vivo V40. V praxi Infinix Zero 40 5G určite nebude vyhovárať pri žiadnej uloženej práci.
Interné úložisko nášho testovaného Infinix Zero 40 5G disponuje kapacitou 512 GB, na pamäťovú kartu zabudnite. Samozrejmosťou je NFC, Bluetooth, Wi-Fi, LTE/5G, akcelerometer, gyroskop či proximity senzor.
Infinix Zero 40 5G má vo svojom tele batériu s kapacitou 5 000 mAh, ktorá zvládne 45 W drôtové nabíjanie. Nabíjanie je skutočne rýchle, počas necelej polhodiny batéria vyletela na úctyhodných 60 %. Bezdrôtovú batériu dobijeme 20 W, pričom ale dodávaná bezdrôtová nabíjačka zvláda iba 15 W.
S výdržou som počas testovania nemal jediný problém, batéria pri bežnom používaní vydržala deň a pol, pričom druhý deň telefón žiadal o energiu okolo sedemnástej hodiny. Pokiaľ však Infinix Zero 40 5G naložíte, čím myslím fotografovanie, písanie emailov, počúvanie Spotify, hranie náročnejších hier, úprava fotografií, čítanie správ či postovanie na sociálnych sieťach, máte okolo 22:00 hodín zhruba 35 % batérie. Som zvyknutý nabíjať každý večer, preto môžem smelo povedať, že Infinix Zero 40 5G je tradičný „jednodňový“ telefón.
Nami testovaný model mal poslednú bezpečnostnú záplatu Androidu 14. Čistý Android to však nie je, je úplne prevalcovaný nadstavbou XOS 14.5. Tí z vás, ktorí máte v obľube rôzne hejblatá, akými sú bezpochyby farebné motívy či živé tapety, budú zo systému nadšení.
Dojem kazia zlé preklady systému na niekoľkých miestach – niekedy sa mi stalo, že sa objavilo slovíčko „zadné“, namiesto „späť“, asistent Folax je zase celý v angličtine. Čo ma však rozsekalo najviac, bolo označenie režimu „portrét“ v natívnej fotoaplikácii termínom „na výšku“ . Výrobca ale sľubuje opravu aktualizácií. Mne osobne skôr vadí veľa bloatvéru, ktorý ja jednoducho v mobile nechcem.
Oproti tomu sa Infinix chváli spoluprácou s firmou GoPro, preto si bezchybne rozumie s ich kamerami, čo využijete po prepojení. Môžete totiž kamery ovládať, nastavovať, natáčať, prehrávať či editovať obsah priamo na svojom telefóne.
Vzhľadom na to, že som dlhoročným používateľom telefónov Apple a Samsung, mal som s touto nadstavbou chvíľu problém, ale trúfam si povedať, že ak k Infinixu prejdete napríklad od Viva či Xiaomi, zorientujete sa určite rýchlejšie. XOS mi totiž pripadá ako taký ich remix.
Systém je prepletený aj umelou inteligenciou. Nájdeme tu napríklad osobného asistenta Floax, ktorý pomáha napríklad s prekladmi. So slovenčinou sa ale rozlúčte. Zaujímavou fičúrou, ktorú poznáme napríklad od juhokórejského Samsungu, je AI kreslenie v poznámkach, kedy aj takému polenu ako som ja, pomôže umelá inteligencia nakresliť pekný obrázok.
Vyššie uvedená umelá inteligencia napomáha aj fotografovaniu, avšak v našom fototeste som ju vypol (s výnimkou fotografií našej novej mačky). Zaujímal ma výkon bez väčšej snahy AI a práca post-processingu.
Fotosústava nového Infinixu Zero 40 5G obsahuje zaujímavé kúsky. Hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou má 108 MPx rozlíšenie a svetelnosť f/1,8. Ďalej tu máme vydarený širokouhlý snímač s rozlíšením 50 Mpx a svetelnosťou f/2,0. Tretí senzor je svojím spôsobom pomocný pre hĺbku ostrosti a má rozlíšenie 2 MPx so svetelnosťou f/2,4. Nemôžem zabudnúť na celkom podarenú 50 Mpx selfie kameru.
Celkovo môžem povedať, že sa mi fotky z telefónu vlastne páčia. Netrpia zbytočnou saturáciou, nie je to žiadna maľovánka. Ostrosť snímok z hlavného snímača môžem hodnotiť viac ako pozitívne.
Infinix má celkom intuitívnu natívnu fotoaplikáciu, v ktorej si môžete vyskúšať niekoľko filtrov. Výsledky si prezrite nižšie. Za seba môžem povedať, že túto funkciu asi v budúcnosti používať nebudem.
Celkom som bol prekvapený z dobre vykonaných makro snímok. Aj keď sú objekty fotené z kratšej vzdialenosti, vedia sa popasovať s hĺbkou ostrosti a vykreslením detailov. Páčil sa mi aj prirodzený bokeh efekt.
Natáčanie videí zvláda telefón veľmi dobre. Model Zero 40 5G natáča videá z prednej aj zadnej fotosústavy v 4K pri 60 fps. Výsledky sú veľmi dobré, trúfam si povedať, že v tejto cenovej relácii snáď aj nadpriemerné.
Nočné snímky boli urobené okolo dvadsiatej hodiny, kedy priestor osvetľovalo iba pouličné osvetlenie. Na výsledky sa môžete pozrieť nižšie, pričom môžem subjektívne povedať, že zodpovedajú cenovej relácii telefónu.
Priznám sa, že ma Infinix Zero 40 5G príjemne prekvapil. Úplne bez nátlakov doznávam, že som od neho závratné výsledky neočakával. Zaujal ma výsledkami svojej fotopráce. Veľmi sa mi páči prirodzenosť a spracovanie farieb, ostrosť a vernosť celkovej snímky. Hnidopichovia by určite našli rad potknutí, ale ja sa radím k niekomu, kto nerieši podrobné nastavovanie fotosústavy. Niečo ma napríklad na prechádzke so psom zaujme, vytiahnem z vrecka mobil a stlačím spúšť. Chcem výsledok na prvú dobrú. A v tom ma Infinix Zero 40 5G celkom presvedčil.
Parametre/Model | Infinix Zero 40 5G | Infinix Zero 30 5G |
---|---|---|
Displej | Uhlopriečka: 6,78" | /infinix-zero-30-5g-12-gb-256-gb-fialovy-d8052302.htm: 6,78" |
Rozlíšenie hl. displeja: 2 436 × 1 080; 393 ppi | Rozlíšenie hl. displeja: 2 400 × 1 080; 383 ppi | |
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED | |
Obnovovacia frekvencia až: 144 Hz | Obnovovacia frekvencia až: 144 Hz | |
Zadné fotoaparáty | Hlavný: 108 Mpx, ƒ/1.8 | Hlavný: 50 Mpx, ƒ/1.7 |
Širokouhlý: 50 Mpx, ƒ/2.0 | Širokouhlý: 13 Mpx, ƒ/2.2 | |
Makro: 2 Mpx, ƒ/2.4 | Makro: 2 Mpx, ƒ/2.4 | |
Predný fotoaparát | 50 Mpx, ƒ/2.5 | 50 Mpx, ƒ/2.5 |
Čipset | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate | Mediatek Dimensity 8020 |
GPU | Mali-G610 MC6 | Mali-G77 MC9 |
RAM | 12 GB | 12 GB |
Interné úložisko | 512GB | 256GB |
Operačný systém | Android 14 | Android 14 |
Podpora sietí 5G | ✓ | ✓ |
3,5 mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IP54 | IP53 |
Akumulátor | 5 000 mAh | 5 000 mAh |
Káblové/bezdrôtové nabíjanie: 45 W/20 W | Káblové: 68 W | |
Rozmery | 164,3 x 74,8 x 7,9 mm | 164,5 x 75 x 7,9 mm |
Hmotnosť | 195 g | 185 g |
Obsah balenia | Nabíjačka (adaptér s káblom), obal, ochranné sklo, slúchadlá | Nabíjačka (adaptér s káblom), obal |
Cena | 429,90 € | 279 € |
Ako je na tom Infinix Zero 40 s konkurenciou? Aj tá má svoje zbrane. Kvalitnejšie fotografie napríklad ponúkajú Google Pixel 8a. Ten sa mi páči najmä preto, že neobsahuje nadstavbu systému. Telefón má výbornú fotosústavu, dobrú haptickú odozvu, ale zase pomalšie nabíjanie a hrubšie rámčeky displeja.
Ešte sa dá za rozumnú cenu získať Samsung Galaxy S23 FE, ktorý má síce hrubšie rámčeky a vystrčenú bradu, ale je to istá stávka na istotu pre tých, ktorí si chcú užiť podarenú Galaxy AI. Oproti Infinixu však pomalšie nabíja.
Vivo V40 môže byť tiež skvelou voľbou. Má tenké a ľahké telo, rovnako tak veľmi kvalitné fotoaparáty. Natáča 4K videá, ale pri 30 fps. Nabíja ale aj pomalšie, avšak odolnosť IP68 mu nechýba.
Infinix Zero 40 5G
MobilyNa kúpu Infinix Zero 40 vám postačí 429,90 €. Súčasne s telefónom dostanete dva hodnotné darčeky – Infinix bezdrôtovú nabíjačku a reproduktor Niceboy RAZE Supersonic XL. Mobil na svoju cenovú kategóriu dáva určite zmysel, avšak konkurencia v tomto segmente je stále silná. Páči sa mi však solídny zvuk z dielne JBL, partnerstvo s GoPro či displej s výbornou obnovovacou frekvenciou.
Klady
Zápory
Infinix Zero 40 5G je vo svojej cenovej kategórii prekvapením. V mnohých aspektoch septembra ako napríklad vo výkone, v niektorých ale prešľapuje na mieste. Týka sa to napríklad nedostatkov v preklade či absencii zvýšenej odolnosti. Celkovo ale ide o veľmi slušný telefón, ku ktorému dostane aj dva hodnotné darčeky.