Obnoviť stránku

Ako na redukcie: čo s čím prepojiť a ako?

• Autor: Redakcia

Redukcií existuje veľa. Slúžia nielen k predĺženiu kábla, ale aj vymieňaniu si informácií s rôznymi druhmi konektorov. Mnoho z nás redukcie bežne využíva alebo by chcelo využívať, preto si ukážeme, aké druhy redukcií existujú, ako fungujú a ako ich správne zapojiť.

Redukcie - úvodný obrázok

Redukcie – OBSAH

  1. Audio redukcia: Prepojenie reproduktorov, slúchadiel a prehrávačov
  2. Video redukcia: Prepojenie monitorov, televízorov a ďalších videozariadení
  3. Napájacia redukcia: Na dobíjanie zariadení všetkých druhov
  4. Dátová redukcia: Prenos dát medzi na pohľad nekompatibilnými zariadeniami
  5. Sieťová redukcia: Keď chýba ethernetový port
  6. Anténna redukcia
  7. Interná redukcia do PC: Pre staviteľov počítačov

Audio redukcia: Prepojenie reproduktorov, slúchadiel a prehrávačov

Oblasť zvukovej techniky je od prepájania jednotlivých komponentov závislá. Pre mnohých používateľov – tzv. audiofilov, ktorí sú sústredení na kvalitu zvuku a hľadajú spôsob, ako ju vylepšiť na maximálny stupeň, je mnohokrát použitie toho správneho kábla tou najzákladnejšou otázkou pri budovaní a vylepšovaní ich audio zostáv. Iste, vplyv to má, ale pre bežné ucho prakticky nepočuteľný. Ale čo by to bolo za káble bez konektorov, do ktorých sa tieto pripájajú. A práve na konektory a audio redukcie a to, čo a hlavne ako s čím prepojiť v oblasti audia, sa zameriame v tejto časti.

Vo všeobecnosti ide teda o prepojovanie jednotlivých komponentov zostavy, t. j. pripojenie gramofónu, CD prehrávača, tape decku (kazetový magnetofón) a pod. k receiveru/zosilňovaču (t. j. akémusi centru, kde sa všetky komponenty zbiehajú) a jeho následné pripojenie k reproduktorom. Druhou a nemenej podstatnou rovinou je pripojenie slúchadiel.

Oblasť audia je vo svojej podstate jednoduchá. Už roky sa používa univerzálna zostava konektorov, ktorá umožňuje veľmi jednoduché prepojenie všetkých prvkov zostavy.

Zamerajme sa napred na ideálny a tiež častejší stav, keď konektory na oboch pripojených zariadeniach sedia a nie je potreba využívať redukcie:

  • Káble s očistenou izoláciou na oboch koncoch sa k audio zariadeniu pripájajú pomocou svoriek, používajú sa pri reproduktoroch.
  • Konektory cinch (tiež RCA), na audio zariadeniach býva typ F (tzv. samica), je teda potrebné zaobstarať prepojovací cinch kábel, ktorý má na oboch koncoch zakončenie typu M (samec). K dispozícii sú ako stereo káble (s dvomi cinch konektormi, najčastejšie červený a biely) na oboch koncoch, alebo je možné využiť dva mono káble (po jednom cinch na každej strane).

Jack 3,5 mm Jack 6,3 vs Jack 3,5 Cinch

Najčastejšie audio konektory: vľavo 3,5 mm jack, uprostred nákupný 6,3 mm Jack (veľký) a 3,5 mm Jack (malý) a vpravo cinch (RCA).

Najčastejší konektor: 3,5 mm jack

Poďme sa ale teraz zamerať na tie prípady, keď nezodpovedá konektor pripojovanému zariadeniu. Je potreba vypichnúť fakt, že najčastejšie pôjde o situáciu, kedy budeme pripájať slúchadlá, prípadne aktívne reproduktory. Tie mávajú pripojovací kábel najčastejšie zakončený vedľa konektora typu cinch asi najznámejším audio konektorom, 3,5 mm jackom. Väčšina zariadení (okrem najrôznejších prehrávačov aj mobilné telefóny alebo notebooky) býva týmto konektorom vybavená. Problém nastáva vo chvíli, kedy je potrebné pripojiť 3,5 mm jack do 6,3 mm konektoru, ktorý nájdeme na zosilňovačoch/receiveroch a podobných zariadeniach. Redukcia 6,3 mm na 3,5 mm jack je veľmi jednoduché zariadenie, ktoré kúpite za pár eur.

Vzhľadom na to, že 3,5 mm jack je veľmi rozšírený, sú na trhu redukcie v podobe káblov, ktoré umožnia jeho pripojenie aj do zariadení, ktoré tento výstup, označený aj ako slúchadlový alebo AUX nemajú. Všeobecne teda rozdeľujte redukcie 3,5 mm jack na cinch do dvoch skupín:

  • 3,5 mm jack na cinch (stereo, 2× M)
  • 3,5 mm jack na cinch (stereo, 2× F)

Prepojenie funguje aj obrátene, napr. pokiaľ chcete pripojiť zariadenie iba so slúchadlovým výstupom (najčastejšie mobilný telefón) k domácej audio zostave.

    Oba varianty sú k dispozícii aj ako mono.

    6,3 mm jack a čo s ním

    Vyššie sme spomenuli variant 6,3 mm jack z pohľadu výstupu na audio zariadeniach. Často sa s ním stretávame na nástrojových kábloch (napr. pri pripojení elektrickej gitary k zosilňovaču). Lenže, mixážne pulty nemajú zvyčajne tento typ vstupov. Preto je potrebná redukcia 6,3 mm jacku na XLR3. Táto redukcia by nemala chýbať v cestovnej taške žiadneho muzikanta.

    Redukcia cinch - 3,5 mm jack Redukcia 6,3 mmm Jack - XLR

    K najpoužívanejším audio redukciám patrí redukcia z 3,5 mm jack na cinch (vľavo) a pre muzikantov zásadná z 6,3 mm jack na XLR.

    Zvuk do počítača cez USB

    Rad moderných notebookov už ani nemá audio vstupy a výstupy, len USB. V takom prípade je nutné využiť malé zariadenie do USB konektora, do ktorého sa následne pripojí slúchadlový kábel a kábel k mikrofónu, oba zakončené 3,5 mm konektorom. Menej praktickým variantom je externá zvuková karta, ktorá ponúkne širšie možnosti pripojenia. Toto riešenie je však vhodnejšie na stolové počítače než notebooky, obzvlášť profesionálne externé zvukové karty už nie sú práve malé.

    i Najlepšie slúchadlá (PREHĽAD): Herné, True Wireless, Hi-Fi a ďalšie

    Zvuk do telefónu cez USB (USB-C)

    Slúchadlové konektory prestávajú byť štandardnou výbavou mobilných telefónov. Hoci dnes už vedú bezdrôtové slúchadlá, niektorí používatelia stále dávajú prednosť klasickému káblovému pripojeniu, napr. kvôli obľúbeným slúchadlám, ktorá nechcú meniť. V takom prípade sú k dispozícii najrôznejšie typy redukcií. Ich hlavnou súčasťou je vždy 3,5 mm jack (F), na druhom konci krátkeho kábla potom zodpovedajúci konektor typu M, teda:

    Ak budeme mať kombináciu USB-A ‐ Jack, nepôjde o obyčajnú redukciu, ale vždy prepojenie obstará externá zvuková karta. Je to dané tým, že ide o prechod z analógového na digitálny signál a ten potrebuje napred spracovať. Takto to bude nevyhnutné pri všetkých notebookoch. V prípade redukcie na USB-C a Lightning je situácia trochu odlišná. Výrobcovia primárne spoliehajú na to, že redukcia bude využívaná v spojení s mobilnými telefónmi a využije sa tak DA prevodník priamo integrovaný v týchto zariadeniach.

    AlzaPower - HDMI na VGA AlzaPower - HDMI na USB-C HDMI na DisplayPort
    Na obrázkoch môžeme vidieť skôr spomínané redukcie. Na ľavej strane vedie do cinch konektora, uprostred do lightning konektora a na pravej strane do micro USB konektora.

    Záverom časti o audio redukciách: Kvalita použitých materiálov má vplyv na výsledný zvuk. Oplatí sa preto investovať do overených značiek a vyhnúť sa bezmenným variantom. Tie síce poslúžia, poslucháčskemu zážitku si ale môžete uškodiť. Ošemetná je aj oblasť použitia redukcie pri mobilných telefónoch (pozri vyššie). Tam sa rozhodne oplatí siahnuť po originálnom príslušenstve priamo z dielne výrobcu telefónu. Len tak je možné zaistiť 100 % kompatibilitu.

    Video redukcia: Prepojenie monitorov, televízorov a ďalších videozariadení

    Pokiaľ máte doma starší monitor a chcete ho prepojiť napríklad s notebookom alebo novším počítačom, bude sa vám hodiť video redukcia. Okrem monitorov nachádza video kábel uplatnenie aj pri televízoroch alebo napríklad projektoroch.

    V dnešnej dobe je zďaleka najrozšírenejším káblom/konektorom HDMI. Vyniká predovšetkým tým, že je schopný obraz prenášať nekomprimovaný, teda v maximálnej kvalite, a možno ním prenášať aj audio alebo ethernet, a to do monitorov, televízorov, projektorov, telefónov, tabletov a vôbec takmer do čohokoľvek. So staršími monitormi alebo televízormi si ale príliš nerozumie.

    HDMI port v súčasnosti nájdeme v troch vyhotoveniach. HDMI, mini HDMI a micro HDMI. Klasický HDMI nachádza svoje uplatnenie pri monitoroch, televízoroch, projektoroch, atď. a je vôbec najrozšírenejší. Samotný štandard HDMI nedefinuje maximálnu dĺžku kábla, avšak v praxi sa ale stretávame s maximálnou dĺžkou 5 až 10 metrov. Dĺžka je totiž závislá od konštrukcie kábla a jeho kvality. Viac než kde inde platí, že pokiaľ sa chcete vyhnúť chybám pri prenose obrazu, voľte drahšie káble, ktoré sú schopné ponúknuť aj vyššiu dátovú priepustnosť. Obzvlášť to platí pri prenose na dlhšiu vzdialenosť.

    HDMI, porovnanie
    Tri typy konektora HDMI (M) vedľa seba. Zľava štandardný, Mini HDMI a micro HDMI. Zdroj obrázku: Wikimedia Commons
    iPort mini HDMI je bežný napríklad pri digitálnych zrkadlovkách, kamerách alebo tabletoch. Micro HDMI potom ide prepojiť s niektorými smartphonmi, ale hlavne napr. s mikropočítačom Raspberry Pi.
    • HDMI – VGA redukciu využijete, ak máte starší monitor, ktorý chcete prepojiť napríklad s notebookom, ktorý v dnešnej dobe VGA už väčšinou nemá. Ide o prevod medzi analógovým signálom, preto tento typ redukcie býva drahší. Ona „krabička" na kábli je totiž malým počítačom, ktorá tento prevod zaistí.
    • HDMI – DVI redukcia má veľmi podobné využitie. DVI formát je síce novší ako VGA a signál je v ňom už digitálny, avšak stále ide o zastaraný konektor a porty na DVI sú menej časté ako na VGA. Pozor – konektor DVI má niekoľko odlišných podôb. Odpovede na to, ako sa v nich vyznať nájdeme v článku Čo je DVI?
    • HDMI – USB redukcie patria medzi novšie. Najčastejšie sa používajú na prepojenie inteligentného telefónu s monitorom alebo televízorom, a to cez nabíjací port USB-C. Staršie verzie USB neboli stavané na prenos video signálu, oproti HDMI tak môže dôjsť k strate na kvalite. Tento „neduh“ ale odstraňuje USB-C so svojím širokým dátovým prúdom a univerzálnosťou a v niektorých prípadoch (napr. prepojenie notebooku s externým monitorom) býva využívaný ako alternatíva práve k HDMI.
    • HDMI – DisplayPort redukcie slúžia výhradne na prepájanie moderných zariadení. HDMI aj DisplayPort sú totiž dve moderné technológie existujúce bok po boku a hoci sú si veľmi podobné, konektory kompatibilné nie sú. DisplayPort je oproti HDMI častejší pri počítačoch ako pri televízoroch, takže redukciu využijete napríklad práve pri prepojení týchto dvoch zariadení.
    AlzaPower - HDMI na VGA AlzaPower - HDMI na USB-C HDMI na DisplayPort
    Ukážka všetkých 3 vyššie zmienených redukcií. Na ľavej strane HDMI na VGA, uprostred HDMI na USB-C a na pravej strane HDMI na DisplayPort.

    Všetky spomínané redukcie navyše samozrejme existujú aj v obrátenom variante. Napríklad nový monitor tak môžete obdobne prepojiť so starým počítačom. Čo však všetky konektory nemajú, je schopnosť prenášať zvuk a ethernet ako HDMI. Na HDMI preto existujú tiež redukcie HDMI – cinch a HDMI – ethernet, ktorých využitie je presne také, aké by ste čakali.

    Starším a veľmi zriedka používaným konektorom je SCART. Prenáša analógové video a audio signály, ale v dnešnej dobe už nie je rozšírený, pretože si nerozumie s modernými video štandardmi ako napr. RGB. Časté sú ale redukcie SCART – cinch alebo SCART – 3,5 mm jack. SCART audio je totiž s tým moderným stále kompatibilný.

    Konektor scart Redukcia scart na cinch Redukcia scart na jack 3,5 mm

    Staršie video konektory typu SCART a dve možné redukcie. Uprostred na cinch (žltý je kábel na video, červený a biely na stereo audio) a audio redukcia na 3,5 mm jack.

    Napájacia redukcia: Na dobíjanie zariadení všetkých druhov

    Napájacie redukcie dnes stretávame doslova na každom rohu. Čokoľvek by teoreticky mohlo potrebovať elektrinu, pravdepodobne nejakú redukciu používa. Zároveň je potreba vypichnúť jeden podstatný fakt. Napájacou redukciou tečú aj dáta – a obrátene. Neznamená to teda, hoci máme samostatnú kapitolu na napájanie aj prenos dát, že by ste potrebovali dva rôzne káble.

    Stále používanejším je v poslednej dobe konektor USB-C, a to z jedného prostého dôvodu – je neskutočne univerzálny. Na USB-C totiž prechádza valná väčšina modernej elektroniky, či už ide o mobilné telefóny, tablety, notebooky alebo napríklad počítače. Prechod na tento formát nedávno podnikol Apple (nie však pri iPhonoch, ktoré používajú konektor Lightning), ktorý sa doteraz od štandardu USB držal stranou. V skratke to znamená, že jeden kábel je možné použiť na nabíjanie takmer všetkého.

    iNapájanie mobilných telefónov spravidla prebieha cez napájací adaptér s výstupom na USB-A. Práve redukcie/káble sa potom musia postarať o prenos prúdu do zariadenia.
    • USB-A – USB-C je v súčasnosti najvyužívanejšou redukciou. USB-A stranu kábla zapojíte do napájacieho adaptéra, USB-C do telefónu, notebooku, skrátka čohokoľvek, kam to pôjde. USB-C navyše okrem iného podporuje rýchlonabíjanie, vďaka ktorému je možné mobil nabiť napríklad za pol hodiny.
    • USB-A – Lightning redukciu využijete na nabíjanie telefónov značky Apple – iPhonov a starších iPadov.
    • USB-A – Thunderbolt 3 opäť využijete v spojení so značkou Apple, tentoraz na poli notebookov. Staršie MacBooky a tiež niektoré nové totiž ešte nemajú USB-C, ale práve Thunderbolt 3. Ich konektory sú síce na pohľad podobné, štandardy sú ale odlišné, preto je redukcia nevyhnutná.
    USB-A na USB-C USB-A na lightning
    Na ľavej strane sa nachádza redukcia s USB-A na konektor USB-C/Thunderbolt a na pravej strane na konektor Lightning.

    Formát USB má tiež svoje menšie varianty mini a micro USB. Mini USB je bežné napríklad na nabíjanie digitálnych fotoaparátov, alebo tabletov. Micro USB potom nájdete pri starších Android telefónoch.

    Sluchatka Sudio Tio Sluchatka Sudio Tio

    Porovnanie oboch „menších“ variantov UBB. Vľavo často používaný variant micro USB, vpravo mini-USB, v oboch prípadoch v priamom porovnaní s USB-A.

    Ak zháňate nabíjací adaptér na notebook, ktorý nemá USB-C, je potrebné sa pozrieť na ponuku značky príslušného notebooku. Konektory notebookov sa totiž väčšinou líšia výrobca od výrobcu. Alternatívou je využitie špeciálnych univerzálnych adaptérov.

    i Najlepšie mobilné telefóny (AKTUALIZOVANÉ)

    Dátová redukcia: Prenos dát medzi na pohľad nekompatibilnými zariadeniami

    Od dátových redukcií je v súčasnej dobe „závislých“ mnoho používateľov. Využívajú sa predovšetkým na prácu a prinášajú lepší a jednoduchší spôsob, ako pripojiť klávesnicu, myš alebo mobilný telefón k počítaču. Ako sme už spomenuli v časti o napájacích redukcií, okrem dát nimi preteká aj prúd. Nie je preto nutné k jednému zariadeniu zhotovovať dva totožné káble.

    Najčastejšie ide o redukciu USB-C (male) USB-A (female), ktorú využijete na väčšinu počítačového príslušenstva. Môžete tak prepojiť mobilný telefón, ale aj klávesnicu, myš, USB hub a mnoho ďalšieho. Redukcia funguje aj v opačnom prípade, keď sa z USB-C stane female konektor a USB-A male konektor.

    Ak vlastníte notebook bez HDMI či iného grafického portu, ale s USB-C konektorom, využite redukciu USB-C (male) do HDMI (female). V prípade, že chcete rozšíriť svoju pracovnú plochu o ďalší monitor s rozhraním DisplayPort, budete potrebovať redukciu, ktorá má 2 male konektory, a to: USB-C a DisplayPort. Jednoducho tak prepojíte notebook s monitorom a nemusíte sa starať o zložité zapájanie.

    USB-C na USB-A USB-C na HDMI
    Na ľavej strane je redukcia vedená do USB-A konektora a na pravej strane do HDMI konektora.

    Na zariadeniach, na ktorých nefunguje alebo nie je možnosť pripojenia Bluetooth, môžete využiť aj špeciálnu „redukciu“ v podobe USB prijímača, ktorý pripojíte k počítaču.

    Sieťová redukcia: Keď chýba ethernetový port

    Sieťová redukcia slúži predovšetkým na pripojenie zariadenia k pevnému internetu. Je totiž dosť možné, že pri kúpe nového notebooku, tabletu či počítača zistíte, že nedisponuje LAN portom. Aké sú v tomto prípade možné riešenia?

    • USB 2.0, USB 3.0 (male) – RJ-45 (female) – Absenciu LAN portu, kam by váš internetový kábel išiel zapojiť, môžete vyriešiť touto redukciou. Pripojte cez USB do počítača a na druhej strane redukcie zapojte ethernet kábel so zakončením RJ-45.
    • USB-C (male) – RJ-45 (female) – Tento typ redukcie funguje veľmi podobne ako v predchádzajúcom príklade, jediným rozdielom je typ zapojenia do notebooku. Táto redukcia slúži na počítače s voľným USB-C konektorom.
    USB-C na RJ-45 USB-A na RJ-45
    Na ľavej strane môžeme vidieť redukciu s male konektorom USB-C, naproti tomu na pravej strane je redukcia vedená do USB-A. Obe tieto redukcie majú female konektor RJ-45.

    Za zmienku stojí fakt, že nie všetky redukcie s rovnakým konektorom ponúkajú vždy to isté. Niektoré zvládajú rýchlejší prenos internetu, väčšinou 10/100/1000 Mbps. Niektoré majú vlastnosť šetrenia energie alebo napríklad LED identifikáciu stavu. Existujú tiež kombinované redukcie, vďaka ktorým je možné pripojiť viac zariadení k počítaču naraz.

    Anténna redukcia

    Anténna redukcia slúži na prepojovanie, alebo spájanie anténnych káblov. Tieto káble, tzv. koaxiálne, prenášajú signál do káblovej televízie, internetovým rozvodom a pod. Pri výbere sa odporúča vyberať si podľa niekoľkých faktorov, ako je napríklad tienenie (zloženie z jedného, alebo viacerých izolovaných káblov) a predovšetkým výber správnej koncovky.

    V prípade nesúladu káblov pri napájaní rôznych zariadení potom existujú anténne redukcie, vďaka ktorým tak zvládnete prepojiť televízor s akýmkoľvek kompatibilným zariadeniam.

    • Koaxiálna vidlica (M) → Koaxiálna zásuvka (F)
    • Koaxiálny (SMA) → Koaxiálny (N)
    • Anténny (IEC) → Anténny (IEC)

    Anténna redukcia - rovná Anténna redukcia - zahnutá

    Dve podoby bežných anténnych redukcií – rovná a zahnutá.

    Pripojenie set-top boxu alebo satelitného prijímače sa riadi rovnakými pravidlami. Vždy budete využívať anténny vstup televízora (pokiaľ neprijímate nejaký typ internetovej televízie – takéto zariadenia sa k televízoru pripájajú pomocou HDMI), prípadne anténovej zásuvky v stene. To znamená, že si vystačíte s koaxiálnym káblom.

    Interná redukcia do PC: Pre staviteľov počítačov

    Aj pri vašom stolnom PC môžete pocítiť absenciu niektorých dôležitých prepojení. Takéto redukcie sa hodia predovšetkým pri skladaní nového počítača.

    • USB 3.0 header (M) – USB 2.0 header (F) využijete v prípade, ak si kúpite nový case na váš počítač s podporou USB 3.0 a zistíte, že máte staršiu základnú dosku, ktorá podporuje iba USB 2.0. Konektory sú pri male konektore väčšinou 19-pinové a pri female konektore 9-pinové.
    • USB 2.0 header (M) – USB 2.0 header (F) môžete využiť ak len napríklad potrebujete predĺžiť svoj predný USB panel.
    • 1× molex (M) – 1× ATX 4-pinový (M) – Tieto konektory má vo väčšine prípadoch redukcia s 12 V napájaním na procesory.
    • ATX 20-pinový (male) – ATX 24-pinový (female) – Slúži na pripojenie základnej dosky štandardu ATX 2.0 s 24-pinovým konektorom a bežného 20-pinového ATX zdroja.
    • 2× 4pin PWM (M) – 1× 4pin PWM (F) – Túto redukciu použijete, pokiaľ si v počítači prajete mať viac ventilátorov, než je prípojok PWM. Môžete tak riadiť rýchlosť oboch pripojených ventilátorov súčasne
    • Molex – SATA Power – hodí sa v prípade, keď chcete pripojiť pevný disk s napájacím Molex konektorom k zbernici so SATA.
    Redukcia USB 3.0 na USB 2.0 Redukcia Molex na ATX Redukcia na ventilátory
    Na ľavej strane je vyobrazená redukcia USB 3.0 na USB 2.0, uprostred redukcia slúžiaca na napájanie na procesory a na pravej strane redukcia na pripojenie väčšieho počtu ventilátorov.

    Priamo na základnú dosku tiež môžete pripojiť redukciu na dva USB 3.0 konektory, ktorá končí 20-pinovým bracketom. Po pripojení k základnej doske tak máte 2 plne funkčné USB porty.

    i Mohlo by vás zaujímať

    Pri veľkom množstve úkonov s technikou je redukcia v dnešnej dobe nezabudnuteľnou súčasťou. Výber tej správnej môže byť pri počte už existujúcich redukcií veľká veda. Pri roztriedení podľa účelu si však môže vybrať každý.

    Na vašom súkromí nám záleží

    My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

    Viac informácií
    Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
    P-DC1-WEB12