Obnoviť stránku

Ako vybrať čítačku e-kníh

Na čítanie elektronických kníh sa najčastejšie používajú špecializované čítačky, tablety alebo inteligentné telefóny. Pri výbere vhodného zariadenia sa riaďte predovšetkým tým, aký typ kníh najčastejšie čítate aj ako dlho a ako často sa čítaniu venujete. V zásade sa tak výber obmedzuje na tri typy zariadení. V našom článku sa podrobnejšie pozrieme na to, ktoré to sú a aké majú výhody a nevýhody.

Ako vybrať čítačku e-kníh

Ako vybrať čítačku e-kníh – OBSAH

Pred výberom čítačky e-kníh si odpovedzte na tieto otázky

  1. Aké knihy budete najčastejšie čítať – budete čítať len text s občasnými obrázkami, alebo niekedy aj zložitejšie formátované publikácie?
  2. Ako často a ako dlho chcete čítať – len pár minút týždenne, alebo každý deň niekoľko hodín?
  3. Potrebujete ďalšie špecializované zariadenia, alebo uprednostňujete univerzálne riešenie – chcete mať len zariadenie na čítanie, alebo na ňom aj surfovať po internete či vybavovať pracovné veci?
Amazon Kindle

Amazon Kindle a ďalšie špecializované čítačky

  • Špecializované na čítanie e-kníh
  • Veľká kapacita, pojmú tisíce kníh
  • Neunavujú oči

Špecializované čítačky e-kníh sú bezchybné pre beletriu a všeobecne dlhé texty, menej vhodné pre odbornú literatúru s grafmi či schémami. Avšak aj tá sa na nich dá s určitými kompromismi čítať. Ich najväčším benefitom je tzv. e-ink displej, teda elektronický atrament, ktorý pri čítaní pripomína klasický papier a pri dlhom čítaní šetrí oči. Výhodou e-čítačiek je aj ich dostatočná kapacita. Súbory s e-knihami sú pomerne malé a do zariadenia sa zmestí aj niekoľko stoviek alebo tisíc elektronických kníh.

Výhody a nevýhody

  • Elektronický atrament neunavuje oči
  • Podpora ePUB
  • Dlhá výdrž na batériu
  • Kompaktné rozmery
  • Žiadne nadštandardné funkcie
  • Nie vždy majú podsvietený displej
  • Už nepodporuje formát MOBI (viac informácií)
iPad, Tablet

Tablety

  • Univerzálne zariadenie
  • Mávajú väčšie rozmery i hmotnosť
  • Farebný a podsvietený displej

Tablety sú najuniverzálnejšie čítacie zariadenia. Možno na nich pohodlne čítať beletriu aj odbornú literatúru. Tým to ale nekončí. Keďže majú farebný dotykový displej a vyšší výkon ako čítačky, okrem čítania kníh sa na nich dať aj surfovať po internete, sledovať filmy alebo hrať hry. Na druhej strane, od čítania vás tým pádom bude odrádzať viac vecí, takže väčšia univerzalita môže byť zároveň pre niekoho aj negatívum. Treba počítať aj s ich vyššou hmotnosťou (podľa modelu) a výdržou na batériu len niekoľko hodín. Dôležitým faktorom je tiež svietiaci displej, ktorý oči unavuje viac ako elektronický atrament.

Výhody a nevýhody

  • Farebný dotykový displej uľahčuje listovanie knihou
  • Podsvietenie umožňuje čítanie za každých svetelných podmienok
  • Široká ponuka programov na čítanie
  • Rozmery a hmotnosť
  • Nižšia výdrž batérie
  • Príliš mnoho ďalších rozptýlení od čítania
Inteligentné telefóny

Inteligentné telefóny

  • Možno na nich čítať, prehliadať internet aj komunikovať
  • Tie s väčším displejom sú na čítanie veľmi pohodlné
  • Čítanie na menšom, podsvietenom displeji viac namáha oči

Mobilné telefóny sú dnes dokonale univerzálnymi zariadeniami, ktoré nosíme neustále pri sebe. Tak prečo ich nevyužiť aj na čítanie kníh? Najmä mobily s väčším displejom sa veľmi dobre hodia na čítanie beletrie. Knihy so schémami a obrázkami si však vzhľadom na obmedzené rozmery displeja príliš nevychutnáte, budete musieť približovať, čo zdržiava. Najväčším plusom telefónov je ale fakt, že všetky knihy budete mať vždy pri sebe a čítaním si môžete napríklad skracovať čakanie v radoch.

Výhody a nevýhody

  • Mobil máte vždy pri sebe
  • Od čítania vás bude vždy deliť len pár sekúnd
  • Podsvietenie umožňuje pohodlné čítanie aj v noci
  • Sú to multifunkčné zariadenia a môžu viac rozptyľovať od čítania
  • Menší displej
i Váhate, či si zaobstarať špecializovanú čítačku, alebo univerzálny tablet? Dobré rady, ktoré vám uľahčia rozhodovanie, nájdete v článku Tablet vs. čítačka e-kníh: čo vybrať a prečo?

Akú čítačku e-kníh vybrať – súvisiace otázky

Ako funguje čítačka e-kníh?

Špecializované čítačky elektronických kníh ponúkajú oproti tabletom a inteligentným telefónom niekoľko zásadných výhod. Základom týchto čítačiek je totiž úplne pasívny e-ink displej. Pasívny preto, že sám o sebe nevyžaruje svetlo. Vďaka tejto vlastnosti sú čítačky ako Amazon Kindle alebo PocketBook v porovnaní so zariadeniami s LCD alebo OLED displejom oveľa menej energeticky náročné a tiež šetrnejšie k očiam. Inými slovami navodzujú pocit, že používateľ číta tlačenú knihu.

Zároveň však nie je pravda, že špecializované čítačky nedisponujú umelým podsvietením displeja. Ak by to pravda bola, potrebovali by ste na čítanie v nepriaznivých svetelných podmienkach zdroj umelého osvetlenia, rovnako ako pri čítaní tlačených kníh. Väčšina výrobcov čítačiek e-kníh rieši tento problém pomocou LED diód v rámčeku a integrovanej svetlovodivej vrstvy, cez ktorú je svetlo rozvádzané na celú plochu displeja. Agresívne svetlo tak nikdy nevyžaruje do vašich očí (ako v prípade tabletov a mobilov), ale vždy len dovnútra displeja.

Nekončiace porovnávanie – Amazon Kindle vs. PocketBook

Hoci je na dnes na trhu mnoho výrobcov špecializovaných čítačiek e-kníh, dve značky už dlhodobo vystupujú z radu. Ide o čítačky Amazon Kindle a PocketBook. Obe sú kvalitné a chybu neurobíte ani s jednou z nich. Ale aké majú výhody či nevýhody?

Amazon Kindle

Veľkou výhodou čítačiek Kindle je ich naviazanie na medzinárodny e-shop Amazon. Ak zvládnete čítanie vo svetových jazykoch, ako je angličtina, nemčina, francúzština atď., máte tisíce kníh doslova na pár kliknutí. Nákupy možno jednoducho vykonať priamo z čítačky.

Čo sa formátu týka, boli čítačky Amazon Kindle považované za pomerne uzavreté, to ale už neplatí. Zvládnu PDF a TXT, prípadne ePUB. Naopak formát MOBI, ktorý bol vyvinutý spoločnosťou Amazon pre čítačky Kindle, je minulosťou.

MOBI bol nahradený rozšírenejším ePUB. Viac informácií o konci podpory MOBI a prechode na ePUB v našom článku.

Knihy je možné z jedného do druhého formátu ľahko prevádzať vďaka službe Send To Kindle. Amazon pre vás prevedie dokument a do čítačky ho zašle.

Send To Kindle je praktická služba, pomocou ktorej do svojho Kindlu ľahko dostanete nielen knihy zakúpené na Amazone, ale aj webové stránky či dokumenty vo Worde z vášho počítača. Do čítačky Kindle si teda môžete pomocou služby Send To Kindle poslať napr.:

  • Články na webových stránkach, príspevky na blogu (cez doplnok v prehliadači)
  • Dokumenty zo svojho počítača (program na PC, na Mac )
  • Čokoľvek mailom na svoju Kindle adresu
  • Čokoľvek zo svojho Android telefónu
  • Z vyššie uvedeného vyplýva, že vo svojom Kindle nemusíte čítať len e-knihy z Amazonu, ale prakticky aj z ktoréhokoľvek iného e-shopu, vrátane toho nášho. Drvivá väčšina elektronických kníh je totiž k dispozícii aj vo formáte Mobi alebo PDF.

    Pre niekoho môže byť v prípade čítačiek Kindle od Amazonu nevýhodou fakt, že v menu a v ovládaní nepodporujú slovenčinu. Avšak nepredstavuje to obmedzenie v prípade zobrazenia slovenského textu, teda diakritiky. Slovenské, české či akékoľvek iné knihy je teda možné na čítačkách Amazon Kindle čítať bez problémov.

    • Podpora ePUB
    • Kvalitné spracovanie
    • Podpora zo strany Amazonu
    • Automatizovaný prevod formátov prostredníctvom emailu
    • Rozhranie v angličtine

    PocketBook

    Čítačky PocketBook podporujú širšie pole formátov elektronických kníh, to je ich najzásadnejšia devíza. Formátom tak nie ste limitovaní a e-knihy môžete nakupovať prakticky kdekoľvek. Aj v prípade tejto čítačky si môžete nechať poslať dokumenty či články priamo pomocou funkcie Send To PocketBook.

    Veľkou výhodou čítačiek PocketBook je fakt, že majú plnú podporu slovenského rozhrania. Hoci sa väčšinou menu čítačiek elektronických kníh obmedzujú na pomerne jednoducho spracovanú knižnicu titulov, jednoduché nastavenia a prehliadač internetu, niektorí používatelia dávajú prednosť materinskému jazyku aj v oblasti rozhraní.

    Naopak, dlhodobo spomínanou nevýhodou čítačiek PocketBook je ich krehkosť. Najcitlivejšia časť zariadenia, teda displej, sa až príliš ľahko poškodí. Ochranu čítačke prinesie niektoré z puzdier určených na tento účel.

    • Rozhranie v slovenskom jazyku
    • Širšia podpora formátov
    • Náchylné na poškodenie

Kde zohnať e-knihy?

Po elektronické knihy nemusíte bežať do kníhkupectva, hneď v niekoľkých formátoch (najčastejšie PDF a ePUB) ich kúpite aj priamo na Alza.sk. V našom elektronickom kníhkupectve sú knihy pre deti, aktuálne bestsellery, klasika aj odborná literatúra. Navyše, nakupujete len na pár klikov. Ak neviete, ako na to, pozrite na článok Ako sťahovať e-knihy na Alza.sk.

Slovník pojmov – čítačky elektronických kníh

E-kniha

Elektronická kniha je digitálna verzia klasickej papierovej knihy určená na čítanie v špecializovaných čítačkách, tabletoch, inteligentných mobilných telefónoch alebo počítačoch. Elektronickú knihu si stiahnete za pár minút, v drvivej väčšine prípadov ju zaobstaráte lacnejšie ako klasickú tlačenú knihu a pri čítaní iste oceníte možnosť pružne meniť veľkosť písma.

DRM

Skratka zo slov Digital Rights Management znamená systém na ochranu autorských práv, ktorý je používaný ako zabezpečenie elektronických súborov. DRM chráni e-knihu pred zneužitím (voľným použitím, kopírovaním a pod.). Na Alza.sk sa môžete stretnúť s dvoma typmi ochrany, Social DRM a Adobe DRM.

ePub

Jeden z najrozšírenejších formátov elektronických kníh vhodný najmä na beletriu. Jeho hlavnou výhodou je zachovanie prehľadnej sadzby textu na rôznych zariadeniach a pri rôznych veľkostiach fontu. Je kompatibilný s väčšinou špecializovaných čítačiek aj čítacích aplikácií pre tablety a inteligentné telefóny. ePUB podporuje aj Amazon Kindle, ktorý v auguste 2022 opustil svoj formát MOBI. Viac o prechode Amazonu na ePUB z MOBI v našom článku.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07