Obnoviť stránku

Ako vybrať switch do domu alebo do firmy?

Článok

Aktualizované

Potrebujete doma alebo vo firme pripojiť väčšie množstvo zariadení na internet? V tom prípade vám typický router s päticou portov nemôže stačiť, a preto sa k slovu dostáva ďalšie zariadenie nazývané sieťový switch (prepínač). Podľa čoho sa vlastne vyberá? A čím sa jednotlivé modely od seba odlišujú?

switch; sieťový prvok; počítačová sieť; LAN;

Ako vybrať switch domov alebo do firmy? – OBSAH

  1. Čo je to switch?
  2. Switch a počítačová sieť
  3. Ako vybrať switch?
  4. Centrálna správa switchov

Čo je to switch?

Switch je sieťový prvok, ktorý má za úlohu prepájať koncové zariadenia alebo časti siete. Práve switch je zariadenie, o ktorom môžeme vyhlásiť, že vytvára siete, pretože stojí v ich strede. Koordinuje sieťovú prevádzku tak, že prijaté dátové rámce odosiela výlučne k ich adresátovi, čím vyťažuje pripojené zariadenia individuálne.

V typickom domácom prostredí bol switch nahradený WiFi routerom, ktorý tvorí pomyselný mostík medzi prípojkou na internet a vašou lokálnou sieťou. Avšak v individuálnych prípadoch sa switch používa aj v domácnostiach. Kedy? Napríklad v okamihu, keď vám štandardných 5 portov na WiFi routeri už nestačí na pripojenie všetkých zariadení. Áno, drvivá väčšina používateľov si zvolí bezdrôtové pripojenie prostredníctvom siete WiFi, ale takú smart TV, stolný počítač, IP kameru, NAS server alebo tlačiareň je lepšie pripojiť káblom. V tú chvíľu sa k slovu dostáva spomínaný switch, ktorý možno zaobstarať s až 48 voľnými portami. Takýto switch potom skvele poslúži za účelom rozvetvenia siete, resp. kvôli pripojeniu viacerých zariadení prostredníctvom sieťového kábla namiesto bezdrôtovej technológie.

Prečo používať switch?

  • Máte už WiFi router a potrebujete káblom pripojiť ďalšie zariadenia.
  • Je potrebné cez jednu dátovú zásuvku pripojiť viac počítačov.
  • Vo firemných sieťach prepája jednotlivé segmenty medzi sebou.
  • V základnom vyhotovení ide o cenovo dobre dostupný sieťový prvok.

Prečo používať WiFi router?

  • Ide o základný aktívny prvok, bez ktorého sa v domácom prostredí nepripojíte na internet.
  • Typicky ponúkne maximálne 5 voľných zásuviek, čo nemusí v mnohých prípadoch stačiť.
  • Často osadený USB portom z dôvodu ľahkého nazdieľania tlačiarne alebo externého disku do siete.

Switch a počítačová sieť

Pokiaľ chcete aspoň trochu pochopiť, ako funguje komunikácia v počítačových sieťach, tak je potrebná znalosť niekoľkých základných princípov. Môžeme začať tým, čo si vlastne bežný používateľ predstaví pod pojmom počítačová sieť. Zjednodušene možno za počítačovú sieť považovať spojenie dvoch alebo viacerých počítačov tak, aby mohli navzájom komunikovať a zdieľať zdroje, napríklad tlačiareň alebo prístup na internet.

Také siete sa však dajú rozdeliť podľa celého radu parametrov. Určite podľa veľkosti alebo účelu. Existujú tak Local Area Network (LAN), Wide Area Network (WAN), Virtual Private Network (VPN), Storage Area Network (SAN) a samozrejme veľa ďalších. V rámci sietí je taktiež mimoriadne dôležitá ich topológia, teda spôsob usporiadania. V súčasnej dobe sa používa najmä hviezdicový tvar, kedy uprostred siete stojí hlavný aktívny prvok, do ktorého sa napájajú jednotlivé časti siete. V rámci počítačovej siete potom nesmieme zabudnúť ani na delenie podľa spôsobu zapojenia. Poznáme tak bezdrôtové (wireless – WiFi) alebo drôtové (wired) siete používajúce krútenú dvojlinku (twisted-pair) maximálne do 100 metrovej vzdialenosti alebo optické vlákno, ktoré je vhodné na vysoké prenosové rýchlosti na dlhšie vzdialenosti.

switch; sieťový prvok; počítačová sieť; LAN;
Typické zapojenie siete, kde figuruje router, k nemu pripojený switch a z neho plynúca kabeláž k jednotlivým sieťovým prvkom.

Najrozšírenejšiu počítačovú sieť poznáme ako lokálnu sieť LAN, ktorá využíva protokoly z rodiny TCP/IP. Samotnú sieť je pochopiteľne potrebné postaviť z určitých prvkov. Primárne ide samozrejme o počítače, notebooky, servery, tlačiarne a ďalšie zariadenia, ktorým chceme umožniť vzájomnú komunikáciu. Druhou časťou sú samotné zariadenia zaisťujúce fyzické prepojenie. Najmä ide o patch káble, aktívne sieťové prvky. Sú to sieťové adaptéry, prepínače (switche), smerovače (routery) alebo prístupové body bezdrôtovej siete (WiFi AP).

Čo je IP adresa?

IP adresa je unikátne číslo, ktoré je pridelené ľubovoľnému zariadeniu komunikujúcemu prostredníctvom internetového protokolu (IP). Svoju IP adresu tak majú nielen počítače, notebooky alebo tlačiarne, ale aj každý telefón, tablet alebo napríklad nová práčka. Celá vec je pochopiteľne oveľa zložitejšia, pretože drvivá väčšina zariadení bude mať vnútornú IP adresu získanú od nejakého WiFi routera alebo switcha v lokálnej sieti. Iba vybrané zariadenia potom majú verejnú a súčasne pevnú IP adresu, na ktorú je možné pristupovať odkiaľkoľvek.

Znalosť IP adresy je mimoriadne dôležitá pre komunikáciu jednotlivých zariadení medzi sebou. Avšak typický používateľ sa nemusí o samotné adresovanie vôbec zaujímať. V rámci vnútornej siete sa totiž používa tzv. DHCP server, ktorý podľa zadaných pravidiel automaticky prideľuje IP adresy. Verejnú pevnú IP adresu vám musí prideliť poskytovateľ internetového pripojenia, a ako sa dočítate ďalej v texte, za túto skôr bezplatnú službu sa teraz platia vysoké finančné čiastky.

nastavenie siete; LAN; IP adresa; DHCP server;
Príklad nastavenia rozsahu IP adries, ktoré má DHCP server prideľovať jednotlivým zariadeniam.

i

Čo je IP adresa? Viac informácií v našom článku.

Dynamická vs. statická IP adresa

Poskytovatelia internetového pripojenia ponúkajú rôzne typy IP adries. Tou základnou je statická IP adresa, ktorá je však prakticky vždy za výrazný príplatok. Váš počítač (router) vždy dostane pridelenú jednu a tú istú IP adresu. Naproti tomu, dynamická IP adresa sa mení v pravidelných intervaloch. Pri každom ďalšom pripojení na internet vám môže byť teoreticky pridelená iná. Zvyčajne majú používatelia na dlhý čas pridelenú rovnakú IP adresu, ale pri dynamickom prideľovaní vám to nikto negarantuje. Pri statickej IP adrese áno.

Nastavenie IP adresy
Pohľad na nastavenie statickej IP adresy vo Windows 10. V dnešnej dobe pracuje 99 % sietí na báze dynamických IP adries, v ktorých nie je používateľ nútený zložito vypĺňať nezrozumiteľné čísla z pohľadu laikov.

Ako zistiť IP adresu PC a routera?

V operačnom systéme Windows nájdete IP adresu v Ovládacom paneli v sekcii Centrum sieťových pripojení a zdieľania. Tu nájdete položku Zmeniť nastavenie adaptéra, po otvorení ktorej sa vám zobrazí pripojenie k sieti. Kliknutím pravého tlačidla myši na aktuálne pripojenie k sieti rozbalíte ponuku. V nej je zvýraznená kolónka Stav. Po otvorení dialógového okna zobrazte podrobnosti. Vo výpise sú informácie o IP adrese zariadenia aj routera, maska podsiete a ďalšie informácie o pripojení.

iLokálna (neverejná) a verejná IP adresa
Ide o pomerne dôležité rozdelenie IP adries. Pre vnútorné siete (jednoducho povedané u vás doma v byte) sa používajú adresy v rozsahu 10. *. *. *, ďalej 172.16-31. *. * alebo 192.168. *. *. Všetky ostatné IP adresy sú verejné. Napríklad Alza.sk funguje na verejnej IP adrese 185.181.176.19.

Neverejné IP adresy sú celkovo bezpečnejšie, pretože nad nimi v lokálnej sieti bdie niekoľko ďalších bezpečnostných vrstiev. Ich správne nastavenie vás ochráni pred priamymi útokmi hackerov. Táto zvýšená bezpečnosť ale znamená, že napríklad nemusí byť možné prevádzkovať vlastný FTP server, resp. že tento server nie je prístupný ostatným používateľom internetu.

Čo je firewall?

Firewall je sieťové zariadenie, ktoré slúži na riadenie a zabezpečenie prevádzky medzi vnútornou a vonkajšou sieťou (internetom). Slúži vlastne ako taký kontrolný bod, ktorý vás chráni pred rôznymi typmi útokov, vrátane tých, ktoré umožnia útočníkovi prevziať kontrolu nad zariadením.

Základný firewall je súčasťou každého moderného operačného systému, ale v tom prípade slúži na ochranu iba konkrétneho PC a stráži jeho komunikáciu v rámci siete. Nevýhodou je fakt, že v prípade zle nastavených práv ho môže používateľ vypnúť. Oveľa lepším riešením sú hardvérové firewall, cez ktoré je fyzicky zapojená prípojka do internetu. Takýto firewall dokáže v komunikácii rozpoznať jednotlivé aplikácie a často používané protokoly, ako je HTTP alebo VPN. Vďaka tomu dokáže detegovať útoky, ktoré sa snažia firewall obísť s pomocou povolených portov alebo zneužitím legitímneho protokolu.

Inštalácia firewallu navýši celkové zabezpečenie IT infraštruktúry firmy alebo domácnosti. Pokiaľ je firewall dobre nastavený, potom ide o jediné vstupné miesto, cez ktoré musí prejsť všetka komunikácia. Firewall následne chráni všetky zariadenia vo vnútri siete pred škodlivou prichádzajúcou komunikáciou.

Ako vybrať switch?

Pokiaľ práve u vás nastane tá situácia, že je nevyhnutné využiť switch, tak jeho výber nie je vôbec zložitý. V zásade si musíte položiť dve dôležité otázky:

  • Koľko je potrebných portov (+ rezerva do budúcnosti)?
  • Aká bude potrebná prenosová rýchlosť?

Práve počet portov je mimoriadne dôležitá vlastnosť každého switchu, a preto vám rovno musíme z praxe odporučiť, že vždy vyberajte model s viacerými voľnými portami, než aktuálne potrebujete. Nie je nič horšie, než kvôli dvom káblom zhotovovať ďalší switch. Typicky sú dispozícii 5-portové, 8-portové, 10-portové, 12-portové, 16-portové, 24-portové a 48-portové.

switch; sieťový prvok; počítačová sieť; LAN;
5portový switch.

Pokiaľ ide o rýchlosť, tak dnešným štandardom je v domácnosti aj vo firmách 1 Gbit/s. Avšak celý rad základných dosiek už dnes ponúka integrované sieťové karty s podporou 2,5 Gbit/s. Zakúpením switcha s vyššou podporovanou rýchlosťou tak rozhodne nič nepokazíte, ale počítajte s vyššou počiatočnou investíciou. Dobrou správou je fakt, že na túto rýchlosť stále stačia ethernetové káble zodpovedajúce štandardu Cat 5e. V prípade ešte rýchlejších switchov na úrovni 5 Gbit/s a vyššie sú už potrebné kvalitnejšie káble Cat 6. Ale to sa naozaj bavíme o serverovniach alebo inak dátovo náročných priestoroch.

TOP 15 | Najlepšie domáce Switche

Netgear GSM4212P
Viac
681,90 €
TP-LINK TL-SG105

Kvalitný 5-portový gigabitový prepínač v kovovom vyhotovení od spoločnosti TP-LINK predstavuje ideálny spôsob rýchleho rozšírenia vašej drôtovej...

Viac
21,90 €
TP-LINK TL-SG108

Stolný switch TP-Link TL-SG108 predstavuje jednoduchý prechod na gigabitový ethernet. Switch TL-SG108 sa navyše môže pochváliť prevedením s nižšou spotrebou energie

Viac
29,90 €
Tenda S105

Špičkový päť-portový switch Tenda s automatickým rozpoznaním prenosovej rýchlosti a typu pripojeného kábla v perfektnom modernom dizajne....

Viac
4,79 €
TP-LINK TL-SF1005D
Kvalitný 5 portový prepínač od spoločnosti TP-LINK predstavuje ideálny spôsob rozšírenia vašej drôtovej siete v domácnosti či malej firme....
Viac
13,90 €
TP-LINK TL-SG1005P

Gigabitový switch TL-SG1005P sa uplatní najmä v malých podnikoch, kde dokáže okrem rýchleho prenosu dát tiež poskytnúť diaľkové napájanie komponentov.

Viac
55,90 €
TP-Link TL-SF1005P
TP-LINK TL-SF1005P s rýchlosťami prenosu až 10/100 Mb/s. Celkom štyri porty disponujú napájaním PoE s automatickou detekciou a napájaním zariadení Power Devices.
Viac
41,90 €
TP-LINK TL-SG105E

Moderný peťiportový gigabitový prepínač TP-LINK TL-SG105E. Switch ponúka možnosť pripojenia hneď piatich zariadení s konektorom štandardu RJ45 a rýchlosť až jeden gigabit.

Viac
20,90 €
TP-LINK TL-SG108E

Úsporný 8-portový gigabitový prepínač TP-LINK TL-SG108E je určený pre malé až stredné podniky alebo domácnosti s väčším počtom sieťových zariadení...

Viac
27,90 €
TP-LINK TL-SG108PE

Gigabitový switch TL-SG108PE sa zvlášť uplatní v malých podnikoch, kde dokáže okrem rýchleho prenosu dát tiež poskytnúť diaľkové napájanie komponentov...

Viac
67,18 €
TP-LINK TL-SG1016D

Vysoko kvalitný 16- násť portový prepínač vhodný najmä pre rozšírenie existujúcej ethernetovej siete. Tento model s označením TL-SG1016D od...

Viac
69,90 €
TP-Link TL-SX105
Viac
396,90 €
Netgear GS108 Prosafe Plus
Cenovo dostupný, výkonný switch so zníženou spotrebou energie vo vyhotovení od spoločnosti Netgear, popredného svetového dodávateľa v oblasti...
Viac
37,90 €

V neposlednom rade je tiež dobré myslieť na to, či kupujete switchov viac, alebo iba jeden. V oboch prípadoch však vrelo odporúčame používať sieťové prvky od jedného výrobcu. Napríklad ak do domáceho prostredia kupujete jeden switch, tak ho berte od rovnakého výrobcu, ako máte WiFi router. Vo firmách je situácia určite zložitejšia, ale aj tam je dobré preferovať jednu značku. A samozrejme pri väčšej rozľahlosti siete je dobré staviť na osvedčených výrobcov s podporou centrálnej správy switchov a routerov z jedného miesta.

TOP 15 | Najlepšie firemné Switche

Ubiquiti US-8-60W

Tvorba rýchlej siete s prvkami napájanými cez sieť je s UniFi switchom hračkou. Integruje v sebe 8 gigabitových portov a 4 podporujú napájací štandard IEEE 802.3af.

Viac
129,90 €
TP-LINK TL-SG1024

Špičkový a veľmi výkonný switch TP-Link s kompaktným dizajnom formátu 19", ktorý ľahko umiestnite do racku. Je vhodný do menších a stredne...

Viac
104,90 €
TP-LINK TL-SG116E

Kvalitný stolný 16-portový Switch TP-LINK TL-SG116E s inovatívnou technológiou úspory energie dokáže znížiť spotrebu energie až o niekoľko desiatok percent.

Viac
70,90 €
TP-Link TL-SG1016PE

Switch TP-Link TL-SG1016PE sa špecializuje na výkonné diaľkové napájanie komponentov štandardom PoE + v kombinácii s gigabitovou šírkou pásma.

Viac
174,78 €
TP-Link TL-SX105
Viac
396,90 €

Centrálna správa switchov

Je jasné, že pokiaľ do firmy plánujete nasadiť hneď niekoľko switchov (kľudne aj desiatky), tak bude nevyhnutné porozhliadnuť sa po nejakej centrálnej platforme, prostredníctvom ktorej budete mať nad celou sieťou dohľad. V ideálnom prípade si vyberiete produktový rad jedného konkrétneho výrobcu a od neho postupne zakupujte potrebné sieťové prvky. Z praxe sa nám celkom páči platforma od spoločnosti TP-Link s názvom Omada.

Centralizovaný systém TP-Link Omada SDN vám ponúkne úplne zjednotené ovládanie, unifikované nastavenia a celkovo jednoduché uvedenie do prevádzky. Napríklad majitelia ubytovacích zariadení ocenia vysokú kvalitu až 48-portových switchov alebo pokrytie vybraných priestorov silným WiFi signálom. Rovnako jednoducho je možné implementovať ďalšie rozširujúce služby, ako je napríklad špeciálny prihlasovací portál na pripojenie zákazníkov na ich koncových zariadeniach. Na tie je možné mimochodom odoslať súbežne s prihlásením na sieť aj nejaké zaujímavé reklamné oznámenie. Vďaka možnosti nasadiť úplne rozdielne prístupové prvky je možné bez problémov obslúžiť menej zaťažené priestory, ale aj extrémne exponované miesta v podobe stravovacích kútikov vo firmách alebo obchodných centrách.

TP-Link; Omada; správa siete; WiFi; switche
Platforma Omada SDN (Software-defined networking) integruje sieťové zariadenia, vrátane prístupových bodov, switchov a gateway, a poskytuje 100 % centralizovanú správu.

Pohodlná cloudová správa celej siete

Doba pokročila a všetko mieri do cloudu, preto je možné aj vnútornú sieť ovládať napríklad prostredníctvom mobilu zo zahraničnej dovolenky. V platforme TP-Link Omada sú jednotlivé sieťové prvky v rámci internej siete napojené na hlavný cloudový kontrolér, môžete tak vďaka zabezpečenému prepojeniu do cloudu na podnikovú sieť dohliadať odkiaľkoľvek na svete. Pokojne aj pomocou mobilnej aplikácie (je dostupná ako pre Android, tak aj pre iOS). Spravovať je možné jednotlivé prístupové body, ale aj cloudové kontroléry Omada bez nutnosti ďalších nákladov na nákup a inštaláciu ďalšieho hardvéru. A vďaka využitiu cloudu sa nemusíte starať ani o žiadny lokálny server, na ktorom by typická dohľadová služba siete bežala. Z pohľadu bezpečnosti potom oceníte fakt, že na cloude nie sú uložené žiadne konfiguračné dáta a ani cez neho nebeží žiadna firemná komunikácia.

TP-Link; Omada; správa siete; WiFi; mobilná aplikácia; switch
Z ktoréhokoľvek miesta na svete môžete mať prístup k sieti a konfigurovať všetko potrebné pohodlne zo svojho mobilného telefónu.

Inteligentný a jednoduchý monitoring

Pre správu pokojne aj stoviek zariadení v sieti je nevyhnutné prehľadné rozhranie. TP-Link aj všetci ostatní výrobcovia podobných riešení vsádzajú na plne konfigurovateľný dashboard s možnosťou rozsiahlych dizajnových aj funkčných úprav. Druhým variantom vzdialeného prístupu je už spomínaná mobilná aplikácia, ktorá vám zjednoduší prácu a zároveň poskytuje reálny prehľad o stave siete a jej využití vrátane samotnej prevádzky. V rámci rovnakého dashboardu ste informovaní o kondícii siete, varovaniach pri neštandardných udalostiach a všetkých notifikáciách alebo môžete sledovať kľúčové dáta v preťaženej lokalite. Grafická topológia siete totiž pomáha IT administrátorom rýchlo identifikovať a lokalizovať akýkoľvek problém. A rovnako jednoducho môžete hromadne aktualizovať firmvér viacerých prístupových bodov súčasne, čo je dôležité napríklad z pohľadu bezpečnosti.

TP-Link; Omada; správa siete; WiFi; switch
Prehľadná centrálna správa je dostupná aj z webového prehliadača.

Kybernetická bezpečnosť

S ohľadom na mimoriadnu citlivosť sú vybrané switche vybavené robustnou ochranou vrátane lepšieho súkromia používateľov. Medzi kľúčové prvky zabezpečenia patrí napríklad vlastný VPN, silný firewall, URL/IP/MAC filtrovanie, kontrola prístupu, pokročilé šifrovanie WPA3 alebo špeciálny portál na registráciu dočasného prístupu. Vždy tak je možné spätne dohľadať, čo ktoré zariadenie v sieti robilo.

Optimalizácia pre hlasové a video aplikácie

Vďaka pokročilej technológii Quality of Service (QoS) je možné v rámci siete lepšie riadiť tok dát. Napríklad je možné dátam hlasových a video aplikácií priradiť vyššiu prioritu na základe rôznych faktorov, ako sú IP adresa, MAC adresa, číslo UDP portu a ďalšie vlastnosti. Vďaka QoS je možné spoľahnúť sa na to, že hlasové a video aplikácie pobežia bez prerušovania, a to aj vtedy, keď sa nedostáva šírky pásma.

VLAN

V dávnejších časoch sa pre vytvorenie oddelených sietí museli používať rôzne switche (a teda budovať súbežnú infraštruktúru). V dnešnej dobe je však úplne bežné využitie VLAN (Virtual LAN), ktoré dovolí prevádzkovať viac oddelených sietí (subnetov) v rámci jedného aktívneho prvku. Zjednodušene povedané, switch môžeme rozdeliť na niekoľko logických switchov tak, že určité porty zaradíme do určitej VLANy. Pritom je však bezpečne zaistené, takže nie je možné komunikovať priamo medzi VLANami.

POE napájanie

Napájanie cez ethernet (PoE) je technológia, ktorá umožňuje sieťovým switchom súčasné napájanie a prenos dát cez ethernetový kábel. Výhody switchov podporujúce PoE ponúkajú efektívnejšie riešenie na pripojenie zariadení, ako sú VoIP, IP kamery a prístupové body. Vďaka PoE napájaniu tak napríklad v prípade IP telefónov ušetríte náklady, ale súčasne aj zbytočnú kabeláž v podobe ďalšieho adaptéra.

i Mohlo by vás zaujímať

Switch je zaujímavý sieťový prvok, ktorý nájde uplatnenie nielen v domácnostiach, ale predovšetkým vo firmách.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06