Obnoviť stránku

Záhradné jazierka a prírodné bazény si ľahko postavíte aj sami

Záhradné jazierka a rybníčky sú obľúbenou súčasťou záhrady. Nielen, že skvele vyzerajú, ale sú aj užitočné. Zvlhčujú vzduch a bránia vysychaniu trávnika. Stavba záhradného jazierka nemusí byť ničím zložitá, keď viete, na čo si dať pozor, kam jazierko na záhrade umiestniť a ako sa o neho starať. Plánujete malé jazierko len tak na okrasu, rybníček pre ryby, alebo prírodný bazén? Poradíme vám, čo všetko také jazierko k životu potrebuje.

Záhradné jazierka sa delia podľa ich využitia

Aj keď záhradných jazierok existuje celý rad, rozdeľujeme je podľa využitia len na dve základné kategórie. Jazierka okrasné a jazierka kúpacie, tzv. prírodné bazény.

  • Okrasné jazierka sú najobľúbenejším záhradným doplnkom. Obvykle zapadajú do konceptu celej záhrady, sú hojne vysadené rastlinami a môžu sa v nich preháňať rôzne druhy rybiek. Okrasné jazierka sú cenovo dostupnejšie a technologicky menej náročné.
  • Kúpacie jazierka sa stávajú obrovským hitom. Sú tvorené okrasným brehom a kúpacou zónou rôznych tvarov. Oproti bazénu majú nesporné výhody. Jednou z nich je biologicky aktívna a chemicky neošetrená voda. Zapadajú tak do konceptu celej záhrady lepšie ako modré bazény. Kúpacie jazierka sú náročnejšie na vyhotovenie, ale vyzerajú fantasticky.

Malé záhradné jazierka

Záhradné jazierko nestavajte pod stromami

Správne umiestnenie záhradného jazierka je zásadné pre jeho správnu funkčnosť. Vyhnite sa priestoru pod stromami. Padajúce lístie zbytočne jazierko znečisťuje a narušuje jeho biologickú rovnováhu. Korene stromu by tiež mohli poškodiť steny a dno fóliového jazierka.

Sledujte, ako sa nad vašou záhradou pohybuje slnka. Priamy slnečný svit po celý deň jazierku nesvedčí. Vyhľadajte priestor, kam svieti slnko 5 – 6 hodín denne. Zvyšok dňa by malo byť v tieni. Tieň môžete vytvoriť aj vysadením brehov mokraďovými rastlinami, ako je puškvorec, ostrica i škripina. Pokiaľ plánujete osadiť jazierko rastlinami a chovať v ňom rybky, myslite aj na zimu. Prezimovať môžu rybky a rastliny len v jazierku, ktoré bude hlbšie ako 80 cm.

Záhradné jazierko s posedením

Stavba záhradného jazierka nie je zložitá

Najväčšie rozdiely medzi jednotlivými jazierkami sú v profile a modelácii dna nádrže. Záhradné jazierko má obvykle plytké a stredne hlboké časti od hlbokých oddelené pomocou schodov a terás. Pri jeho stavbe počítajte s množstvom a druhmi jednotlivých vodných rastlín, aby ste im mohli prispôsobiť aj profil nádrže.

Okrasné jazierka nebývajú hlboké. Bežne sa pohybujú okolo 1,5 metra, čo bohato stačí na prezimovanie ako rýb, tak aj vodných rastlín. Zároveň v sparných letných dňoch udržia stabilnú teplotu vody. Kúpacie jazierka majú profil dna úplne odlišný od okrasných. Hlboká kúpacia časť rýchlo prechádza do plytkej zóny.

Okrasné vodné rastliny

Na stavbu jazierka použite fóliu alebo plast

Záhradné jazierko môžete vytvoriť pomerne jednoducho pomocou plastových výliskov, alebo sa pohrať s jeho tvarom a vyložiť ho fóliou. Každý variant má svoje pre a proti a záleží len na vás, k akému sa prikloníte.

Výhody a nevýhody plastových jazierok

  • Veľmi ľahko a rýchlo ho umiestnite do záhrady.
  • Je mimoriadne odolné. Odolá psím pazúrom, koreňom stromu aj rákosovým koreňom.
  • Škrupina plastového jazierka je vyrobená z pružného plastu. Bez ťažkostí ustojí aj väčšie mrazy.
  • Ľahko sa čistí. Mechanické čistenie jazierka je jednoduché vďaka pevným stenám jazierka. Môžete použiť metlu, wapku aj hadicu s vodou bez toho, aby ste sa museli obávať pretrhnutia steny alebo dna jazierka.
  • Má obmedzený objem vody. Bežné plastové jazierko má objem do 1 000 litrov vody. Preto sa dobre udržuje, ale nie je príliš biologicky stabilný.
  • Daný tvar plastovej nádrže vám nemusí vyhovovať a vy sa s ním buď budete musieť zmieriť, alebo použiť jazierkovú fóliu.
  • Plastová nádrž nie je vhodná pre rybiu osádku. Jej malý objem nemôže poskytnúť rybám dostatočný komfort a v takom prípade ide skôr o trápenie zvieratiek, než o ich chov.

Plastový výlisok pre záhradné jazierko

Výhody a nevýhody fóliového jazierka

  • Umožňuje vytvoriť individuálny tvar nádrže, veľkosť a celý systém podľa vlastných predstáv.
  • Dá sa dokonale zamaskovať, a tým vytvoriť prírodný vodný prvok bez nevzhľadných plastových okrajov.
  • Špeciálna fólia je stabilná proti UV žiareniu a je mrazuvzdorná.
  • Oveľa zložitejšia stavba záhradného jazierka.
  • Fólia do jazierka sa nepredáva v jednom kuse. Je potrebné jednotlivé pásy zvariť tak, aby nevznikli záhyby, v ktorých by sa do budúcna usadzoval kal, a nevyzerali by skrz čistú vodu vôbec pekne.
  • Neodborne zvarené alebo lepené spoje časom praskajú a životnosť jazierok sa značne znižuje.

Záhradné jazierko z jazierkovej fólie

Vodopády a potôčiky dodajú jazierku kúzlo

Potok a vodopád sú nielen efektným obohatením záhradného jazierka, ale pomáhajú aj s okysličovaním vody v nádrži. Zároveň môžu pôsobiť aj ako biologický filter a prispieť tak ku skvelej kvalite vody v jazierku. Princíp potôčika je jednoduchý. Na najvyššom bode, napríklad skalky, ktorá prilieha k jazierku, sa nachádza prameň. Ten je zásobovaný vodou z jazierka pomocou potočného čerpadla a hadice v podzemí. Voda potom prúdi po umelo vybudovanom koryte z kameňov alebo potočných dielcov a samospádom tečie späť do jazierka. 

Umiestnenie vodopádu je potrebné starostlivo premyslieť. Nie do každého jazierka je totiž vhodný. Niektoré rybky a rastliny nemajú rady prúdiacu vodu a nemusí sa im v menšom jazierku s vodopádom dariť.

Vodopád pri záhradnom jazierku

Vodotrysky a fontány okysličia vodu

Aby si citlivý biosystém jazierka udržal rovnováhu, voda sa musí trochu hýbať. Pokiaľ nemáte pri jazierku skalku, môžete namiesto vodopádu využiť aj vodotrysky alebo fontány. Rovnako ako zurčiaci potôčik aj fontána vám pomôže vodu okysličiť. K pohonu fontány stačí fontánové čerpadlo menšieho výkonu a možno využiť aj solárny zdroj energie. Výška vodotrysku by nemala presiahnuť polomer jazierka pod ním, inak bude voda padať aj mimo nádrž a bude sa z jazierka strácať. Prúd vody môžete ovplyvniť výberom fontánových trysiek, ktoré dokážu ako jeden veľký prúd, tak aj niekoľko malých.

Do záhradných jazierok kúpte vzduchovanie

Kým malé jazierka si vystačia s fontánkou alebo s vodopádom, väčším by ste mali s okysličením vody pomôcť. Pomôžu vám vzduchovacie systémy do jazierka. Vzduchovací systém sa skladá zo vzduchovacieho kompresora, rozvodov a vzduchovacích kameňov. Pri výbere vzduchovacieho systému je nutné sa riadiť niekoľkými hlavnými zásadami:

  • Do jazierka nemožno použiť vzduchovací systém do akvária. Musí byť určený priamo do jazierka. Má väčší výkon, dlhší napájací kábel a je prispôsobený na vonkajšie použitie. 
  • Vzduchovacie kamene musia byť z kvalitných materiálov, aby z nich bublinky vychádzali rovnomerne. Je dôležité, aby bublinky boli čo najmenšie. Jedine tak dochádza k dobrému viazaniu kyslíka vo vode.
  • Vyberajte iba z kompresorov, ku ktorým je možné dokúpiť náhradné membrány, alebo tieto náhradné membrány sú súčasť balenia. Membrány majú určitú životnosť a po niekoľkých rokoch môže dôjsť k ich poškodeniu. Dajú sa ľahko vymeniť, ale len v prípade, že ich ešte vyrábajú.

Fontána v záhradnom jazierku

Rastliny a ryby robia parádu v okrasných jazierkach

Všetci tak nejako predpokladajú, že keď si zaobstaráte záhradné jazierko, je jeho neoddeliteľnou súčasťou aj rybia osádka. Každý majiteľ jazierka by mal počítať s tým, že rybky nie sú len krásnym doplnkom nádrže, ale zároveň systém jazierka zaťažia. Ich prítomnosť vedie k zhoršeniu kvality vody, jej transparentnosti a vyššiemu riziku výskytu rias. Platí tu priama úmera. Čím viac rýb, tým väčšia záťaž pre jazierko. Prečo to tak je?

  • Kŕmenie rýb – hladná ryba dlho nevydrží, a tak každý, kto si zaobstará rybky, zaobstará si s nimi aj kŕmenie. A ryba nielen je, ale aj vylučuje, a preto všetky látky, ktoré sú v krmive obsiahnuté, skončia po prejdení tráviacim traktom vo vode. Je na to pripravená filtrácia vášho jazierka?
  • Drahšia filtrácia jazierka – zatiaľ čo výkon filtra uvedený na krabici zhruba zodpovedá veľkosti nádrže bez rýb, pri jazierkach s rybami je potrebné číslo na krabici vydeliť dvomi. Pri jazierkach s KOI kaprami, teda dekoratívnymi kaprami do záhradných jazierok, dokonca štyrmi až piatimi. Odporúča sa vždy zvoliť výkonnejšiu filtráciu ako z výpočtu vyjde, aby v jazierku naozaj dobre slúžila. Filtrácia do jazierka s rybami sa predraží, a to nielen pri nákupe, ale aj pri samotnej prevádzke.
  • Ohrozenie vodných rastlín – rybky môžu zásadne zredukovať výskyt vodných rastlín v jazierku. Preto do takých nádrží vsaďte vodné rastliny do nádob, alebo ich korene obklopte väčšími kameňmi.
  • Likvidácia planktónu – väčšina rýb, ktoré sa do jazierka predávajú, sú všežravce. A preto je ich obľúbenou zložkou krmiva aj planktón – predovšetkým zooplanktón, ktorý sa vo vode pohybuje. Zooplanktón je významnou súčasťou celého ekosystému jazierka a stará sa aj o čistotu vody. Pokiaľ ho ryby z vody skonzumujú, je nutné jeho funkciu kompenzovať umelo, aby nedošlo k zhoršeniu kvality vody.

KOI kapry v záhradnom jazierku

Vodné rastliny spĺňajú v záhradných jazierkach dve základné funkcie. Okrasnú a čistiacu. Ani jedna z nich nie je hlavná. Obe by mali ísť vždy ruka v ruke a žiadna by nemala byť uprednostňovaná na úkor druhej. Vodné rastliny síce pomáhajú s čistením jazierka, ale nemôžeme sa na ne 100 % spoľahnúť. Vždy je potrebné doplniť záhradné jazierko filtrom, aby voda bola stále v perfektnej kondícii. Vyvarujte sa používaniu chémie, a to aj na redukciu rias. Vodné rastliny so svojou stavbou tela od rias príliš nelíšia a následky likvidácie rias by mohli byť aj pre nich fatálne.

Jazierko sa bez filtra nezaobíde

Systém jazierkovej filtrácie je neoddeliteľnou súčasťou záhradných jazierok. Zabezpečuje čistú vodu a dopomáha k celkovej rovnováhe biosystému v jazierku. Na trhu je k dispozícii celý rad modelov a typov filtrácií do jazierok, a tak nie je jednoduché sa v nich orientovať. Aký druh filtrácie je vhodný do vášho jazierka?

  • Podvodné filtrácie

Podvodný filter pomáha predovšetkým obohatiť vodu o potrebný kyslík. Umožňuje uschovanie filtrácie pod vodou, a tak nie je narušený estetický dojem jazierka. Nie je však vhodná pre veľké vodné plochy. Dobre poslúži v malom jazierku bez rýb a používa sa najčastejšie pre fontánové efekty.

  • Tlakové filtrácie

Tlakové filtrácie sú ideálnym riešením pre malé záhradné jazierka, v ktorých je malá alebo žiadna osádka rýb. Pre záhradné jazierka pracuje na základe kombinácie mechanickej a biologickej filtrácie. Filtruje nečistoty cez filtračné vrstvy a produkuje tak čistú a kvalitnú vodu. Tlaková filtrácia môže byť napojená na hadicu, ktorou je filtrovaná voda odvedená do jazierkového vodopádu. Je možné ju umiestniť aj pod vodnú hladinu jazierka, napríklad ju zakopať vedľa nádrže.

  • Prietokové filtrácie

Sú vhodné pre stredné a veľké jazierka, kúpacie jazierka aj záhradné jazierka s chovom rýb. Odstraňujú nečistoty na základe mechanickej a biologickej filtrácie. Prietokový filter je potrebné umiestniť nad vodnú hladinu, takže napríklad na breh, alebo nad potôčik. Voda totiž z prietokového filtra vyteká samospádom, nie pod tlakom.

  • UV predčisťovacie filtrácie

UV predčisťovacia filtrácia slúži na úpravu vody pomocou ultrafialového žiarenia. UV filtre ničia nežiaduce choroboplodné zárodky, riasy a čistia vodu. UV lampy zároveň odstraňujú z vody zelený kal. Jednobunkové riasy sa vďaka nim zhlukujú do väčších chuchvalcov, ktoré mechanický filter dokáže zachytiť. UV predčisťovacie filtre majú obrovskú výhodu, a to systém samočistenie, ktorý zabezpečí jednoduché čistenie UV trubíc bez nutnosti rozoberania UV filtra.

  • Modulové filtrácie

Modulová filtrácia tvorí stavebnicový filtračný systém. Podľa potreby a zaťaženia vody, napríklad chovom rýb, je možné jednotlivé moduly poskladať a tým zaistiť krištáľovo čistú vodu. Filtrácia umožňuje rôznu zostavu mechanických filtrov, ktoré sa v moduloch môžu ľubovoľne meniť. Modulové filtrácie sú vhodné pre stredné a veľké okrasné aj kúpacie jazierka.

K jednotlivým filtrom môžete dokúpiť aj rôzne príslušenstvo, napríklad maskovacie poklopy na filtre v imitácii kameňa alebo náhradné filtračné sitá a náplne.

Filter a čerpadlo je súčasťou záhradného jazierka

Čerpadlo naženie vodu do filtra

Rovnako dôležité ako jazierkové filtre sú aj čerpadlá do jazierka, ktoré umožňujú dostať vodu z jazierka do filtra. Sú určené k nepretržitej prevádzke, a tak je na prvom mieste ich spoľahlivosť. Najobľúbenejšie sú tlakové jazierkové čerpadlá, ktoré majú vysoký čerpací výkon a výtlak a zaručia bezproblémový transport vody k vyššie položenej filtrácii.

Solárna energia pomôže s čerpaním vody aj s osvetlením

Ide to aj bez prúdu. Na trhu nájdete množstvo čerpadiel na solárny pohon. Ale nemajte strach, solárne čerpadlá sa vďaka solárnym akumulátorom zaobídu aj bez slnka. Akumulátory umožnia uchovať energiu aj na dobu, kedy je slnko za mrakmi alebo spí. Pomocou solárnej energie môžete vaše záhradné jazierko jednoducho osvetliť. A to aj v noci, kedy vám pomôžu práve akumulátory. Na osvetlenie záhradného jazierka môžete použiť aj zo siete napájané LED lampičky.

Osvetlenie záhradného jazierka

Prípravky na úpravu vody odstránia larvy aj riasy

Aj pri dodržaní všetkých zásad pri stavbe záhradného jazierka (správne umiestnenie, použitie správnej filtrácie, čerpadla a UV lampy) sa občas nevyhnete použitiu prípravkov na úpravu vody. Do jazierka nelejte len tak niečo bez rozmyslu. Môžete si tým zničiť vybudovaný biosystém a začať zase od začiatku, čo by bola obrovská škoda.

Akí pomocníci na úpravu vody sa často používajú?

  • testovacie prúžky (testery) na meranie základných hodnôt vody
  • vreckový pH meter pre nádrže na pestovanie rýb
  • prípravky na odstránenie nežiaducich rias z jazierka
  • prípravky proti zelenej vode (v prípade použitia UV lampy by ste sa so zelenou vodou nemali vôbec stretnúť)
  • prípravky na ničenie lariev komárov, ktorým sa pri stojatých vodách nevyhnete
  • štartovacie baktérie pre naštartovanie biologickej filtrácie vody
  • prípravky pre zlepšenie kvality vody

Záhradné jazierko na jeseň

Aj jazierko potrebuje pravidelnú starostlivosť

Najmä na jeseň od vás bude jazierko potrebovať pomoc s údržbou. Upratať a vyčistiť jazierkové filtre, odstrániť jazierkovým vysávačom kaly, riasy, usadeniny a bahno z dna a pretiahnuť cez jazierko kryciu sieť. Ochranná sieť je dôležitým pomocníkom predovšetkým na jeseň, keď stromy zhadzujú lístie. Sieť ochráni jazierko nielen pred spadnutými listami, ale aj pred nežiaducimi hosťami, ktorí sa chcú najesť vašimi rybkami, ako napríklad lekno a iné.

So zberom plávajúcich listov si hravo poradíte s podberákom, ale pomôže vám aj hladinový zberač, tzv. skimmer. Ten môže byť napojený ako na svoje vlastné čerpadlo, tak na čerpadlo pripojené k filtru.

Pred príchodom zimy umiestnite na jazierko ochranu proti zamrznutiu vody v podobe polystyrénového plaváku, špeciálneho čerpadla na rozmrazenie hladiny jazierka, plávajúceho kúrenia alebo prietokového kúrenia. Odstráňte všetky nadzemné časti bahenných rastlín. Kliešťami a nožnicami ostrihajte dlhé stonky a listy lekien. Počas zimy by zhnili, napadali na dno jazierka a tlením vytvorili jedovaté plyny, ktoré by značne znepríjemnili rybám ich zimovania.

Vysávač do záhradného jazierka

7 praktických rád pre stavbu jazierka na záver

  1. Záhradné jazierko môžete začať stavať v priebehu celého roka (okrem mrazov).
  2. Dobre si rozmyslite umiestnenie, veľkosť i tvar jazierka.
  3. Zvážte účel jazierka. Kúpacie jazierko má iné požiadavky, než jazierko okrasné.
  4. Premyslite aj stavbu potôčika s vodopádom. Jazierku dodá potrebný kyslík.
  5. Jazierko môžete napustiť nielen vodou z vrtu, ale aj zberom vody z odkvapov.
  6. Na stavbu jazierka použite fóliu alebo plastový výlisok. Betónové jazierko môže v mraze popraskať.
  7. Pokiaľ máte deti, zvážte aj riziká vodnej plochy na záhrade.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13