Obnoviť stránku

Čo je WiFi 6?

Článok

Aktualizované

WiFi siete zažívajú vďaka rozmachu homeoffice nebývalý nápor. A preto je nutné zaistiť stabilné a rýchle pripojenie v každom kúte vášho bytu. Kľúčovým krokom je prechod na bezdrôtový štandard WiFi 6, ktorý ponúka dostatočne široké prenosové pásmo pre väčší počet zariadení. Čo na to budete potrebovať?

WiFi 6 – OBSAH

  1. Bez WiFi 6 sa nezaobíde žiadna moderná domácnosť
  2. Posledné trendy v oblasti WiFi pripojenia v domácnosti
  3. Prečo potrebujete WiFi 6 v kombinácii s Mesh systémom?
  4. Zrýchľujeme na WiFi 6E

Bez WiFi 6 sa nezaobíde žiadna moderná domácnosť

Skúste si len krátko v duchu spočítať, koľko máte aktuálne doma zariadení pripojených na internet. Pravdepodobne pôjde o notebook z práce, domáci počítač alebo tablety pre deti, samozrejme mobilné telefóny, herné konzoly alebo smart televízory. A ak toto všetko pripojíte staršiemu WiFi routeru, ktorý typicky vysiela v zahltenom 2,4 GHz pásme, ani rýchla prípojka od poskytovateľa internetu vám nepomôže. Ako z toho von?

Nastavenie WiFi

Nevyhnutným krokom je zaobstaranie nového WiFi routera s podporou 5 GHz aj staršieho 2,4 GHz pásma. Ide teda o tzv. Dual-Band router, ideálne s označením WiFi 6. Takýto router totiž masívne využíva 5 GHz pásmo symbolizované vylepšeným pokrytím, vyššou rýchlosťou a predovšetkým širokým frekvenčným pásmom. Vďaka tomu sa nebudete v rámci bytového domu navzájom rušiť so susedmi. Oproti tomu staršie 2,4 GHz pásmo trpí nižšími prenosovými rýchlosťami a celkovým preťažením obmedzeného frekvenčného priestoru.

Novým Dual-Band WiFi routerom si však citeľne polepšíte. Novšie notebooky, tablety a telefóny sa automaticky pripoja do 5 GHz WiFi. A pre tie staršie sa vďaka tomu uvoľní dostatok miesta na stabilnejšiu konektivitu k internetu.

i

Netrúfnete si nový WiFi router sami doma nastaviť? Pri jeho nákupe zvoľte službu Nastavenie routera a máte po problémoch. Naši špecialisti stiahnu najnovší firmvér, nastavia firewall, zavedú odporúčané bezpečnostné opatrenia a nastavia prístupové heslá. Doma len WiFi router pripojíte káblom k internetu a môžete začať surfovať na internete zo svojho PC, tabletu alebo smartfónu.

WiFi v pásme 2,4 GHz pre staršie zariadenia

Za posledné roky sa WiFi štandard pomerne rýchlo rozvíjal. Presne tak, ako stúpali požiadavky na viac pripojených zariadení súčasne s vysokou prenosovou rýchlosťou. Aj z toho dôvodu sa so staršími štandardmi, ako sú 802.11a, 802.11b a 802.11g, už nemá zmysel vôbec zaoberať. Sú zastarané a z dnešného pohľadu úplne nevyhovujúce.

Na druhej strane je však jasné, že obratom nevymeníte všetky domáce zariadenia využívajúce starší typ WiFi. Práve preto sú všetky moderné WiFi routery vybavené nielen 5 GHz pásmom, ale zároveň podporujú aj 2,4 GHz frekvencie. Avšak pri nákupe nového zariadenia už zahrňte rýchlu WiFi do funkcií, bez ktorých sa v žiadnom prípade nezaobídete. Získate oveľa rýchlejšie WiFi pripojenie so značne efektívnejším využitím bezdrôtového pásma, a najmä s podporou bezpečného šifrovania WPA2 alebo WPA3.

Výhody domácej WiFi v 5 GHz pásme

5 GHz WiFi pásmo má v Európe k dispozícii celkom 19 vzájomne sa neprekrývajúcich kanálov (oproti len 3 v pásme 2,4 GHz). To je celkom dostatočný priestor pre spoľahlivé nasadenie pokojne aj v typickom bytovom dome, kde sa medzi sebou WiFi siete výrazne prekrývajú.

i Že neviete, aký prenosový kanál doma používate? Stiahnite si napríklad aplikáciu WiFiman, ktorá vám v prehľadnom rozhraní ukáže súčasný stav. V ideálnom prípade sa jednotlivé WiFi siete neprekrývajú a všetko funguje tak, ako má. Pokiaľ tomu tak nie je, bude nevyhnutné prihlásiť sa do rozhrania WiFi routera a zmeniť kanál na niektorý z najmenej používaných alebo na úplne voľný.

Tipy pre okamžité zvýšenie rýchlosti a stability WiFi siete

Ponúkame vám prvú pomoc s pomalou WiFi sieťou ešte predtým, než si zaobstaráte úplne nový router.

  • Umiestnite router najlepšie doprostred bytu.
  • Zároveň nesmie byť WiFi router ukrytý niekde za chladničkou alebo mikrovlnnou rúrou.
  • Skontrolujte, aký používate prenosový kanál, a prípadne v nastavení routera vyberte iný (čo najmenej obsadený).
  • Skúste od WiFi odpojiť menej dôležité zariadenia.
  • Aktualizujte WiFi router na najnovší firmvér – postup nájdete na webe výrobcu.
  • Ak je k dispozícii funkcia QoS (Quality of Service), nastavte si vyššiu prioritu pre najčastejšie používané zariadenia.

Prehľad WiFi štandardov

Na sklonku roku 2018 došlo k prepracovaniu názvoslovia WiFi štandardov. Pre bežných používateľov sú tak kódy ako 802.11a/b/g/n/ac celkom nezrozumiteľné, hoci sa dá logicky predpokladať, že písmenká ďalej v abecede znamenajú lepší štandard. WiFi Alliance to zmenila a prichádza s novým pomenovaním WiFi sietí. Tie tak budú mať jednoducho len jednu číslovku vyjadrujúcu ich generáciu.

Aktuálne veľmi rozšírený štandard 802.11n – WiFi 4 môže komunikovať v oboch pásmach (2,4 aj 5 GHz) a vďaka technológii MU-MIMO (viaccestné šírenie signálu) prináša solídne reálne rýchlosti do každej domácnosti. Tu je dôležitá práve technológia MU-MIMO, vďaka ktorej dokáže WiFi router komunikovať vysokou rýchlosťou s viacerými zariadeniami súčasne.

Pre náročnejšie domácnosti je však vhodnejší štandard 802.11ac – WiFi 5. Toto pásmo má k dispozícii hneď devätnásť kanálov so šírkou 20 MHz, ktoré sa navzájom neprekrývajú, čo je dôležitý fakt. Vďaka tomu sa navzájom nerušia s ostatnými zariadeniami, a môže tak ponúknuť vysokorýchlostné prenosy dát. Pokiaľ si u operátora platíte rýchly internet, ale v domácej WiFi sa zasekáva každé video, prechod na WiFi 5 je úplná nevyhnutnosť.

Pokiaľ však doma máte hráča on-line hier alebo pripojený väčší počet zariadení, budete donútení zaobstarať si router s podporou WiFi 6 (802.11ax). Takýto router súčasne využíva aj 2,4 GHz pásmo, pričom si samozrejme zachováva spätnú kompatibilitu s 802.11n a 802.11ac. Bonusom najnovšieho štandardu WiFi 6 sú pochopiteľne ohromné prenosové rýchlosti aj stabilita signálu. Výrobcovia sa tiež chvália dokonca až štvornásobným zlepšením priemernej priepustnosti na každého pripojeného používateľa.

Štandard Označenie Pásmo Max. rýchlosť
IEEE 802.11a WiFi 1 5 11 Mbit/s
IEEE 802.11b WiFi 2 2,4 54 Mbit/s
IEEE 802.11g WiFi 3 2,4 54 Mbit/s
IEEE 802.11n WiFi 4 2,4 alebo 5 150
IEEE 802.11ac WiFi 5 2,4 alebo 5 6,9 GB/s
IEEE 802.11ax WiFi 6 2,4 alebo 5 9.6 GB/s
IEEE 802.11be WiFi 7 2.4, 5, 6 GHz 46 GB/s

Posledné trendy v oblasti WiFi pripojenia

Ešte pred pár rokmi sa na zvýšenie dosahu bezdrôtovej siete používalo zariadenie zvané WiFi opakovač (extender). Jeho princípom je pripojenie k existujúcej WiFi sieti a následné posilnenie jej dosahu. Niektoré modely majú navyše voľný LAN port, čím zabezpečíte káblové pripojenie aj bez inak nevyhnutného vŕtania do stien. Avšak ide z nášho pohľadu skôr o núdzové riešenie, pretože v koncových miestach už predsa len citeľne klesá prenosová rýchlosť a stabilita siete. Preto postupom času došlo k skvelej náhrade, ktorú predstavujú tzv. Mesh WiFi, typicky zložené z jednej hlavnej jednotky a dvoch satelitov.

WiFi, extender

Do veľkého domu pridajte k WiFi routeru napríklad ďalšiu jednotku v podobe extendera.

i

Powerline adaptéry sú zaujímavou alternatívou pre domáce pripojenie na internet. A to nielen v prípadoch, keď bežnej WiFi sieti dôjde dych. V posledných rokoch došlo k zásadnému zdokonaleniu technológie, takže po elektrických kábloch sa dá teoreticky dosiahnuť až na gigabitový Ethernet. Aké sú kľúčové výhody powerline adaptérov a je nutné na ich zapojenie volať elektrikára?

Prečo potrebujete WiFi 6 v kombinácii s Mesh systémom?

Princíp WiFi Mesh systémov je geniálne jednoduchý a v praxi naviac skvele funkčný. Namiesto jedného centrálneho WiFi routera, ktorý musí obslúžiť všetky zariadenia po celom dome a často signálom nedosiahne tam, kam má, budete mať doma napríklad tri jednotky podporujúce WiFi 6. Tieto jednotky potom medzi sebou vzájomne komunikujú, ľahko tak pokryjú celý dom alebo veľký byt a úplne nahradia funkciu klasického WiFi routera.

Hlavné úsilie výrobcov WiFi routerov totiž v posledných rokoch smerovalo k zvyšovaniu rýchlosti prenosu dát. Ale aj napriek častému doplňovaniu ďalších antén sa skrátka z jedného prípojného bodu nedá členitý byt alebo dom bez problémov obslúžiť. Navyše v miestach so slabým signálom je používanie internetových služieb doslova za trest. Poznáte to napríklad pri neustálom zasekávaní prehrávaného videa.

Satelity WiFi MESH Obyčajný WiFi router; dosah WiFi

Na ľavej strane je dom pokrytý systémom WiFi 6 Mesh. Dosah signálu je citeľne väčší, než má obyčajný WiFi router doplnený o extender (obrázok na pravej strane).

Zrýchľujeme na WiFi 6E

Možno ste si mysleli, že po WiFi 6 dorazí WiFi 7, ale zatiaľ to tak nie je. Namiesto toho nám výrobcovia nachystali nové sieťové zariadenia využívajúce štandard označený ako WiFi 6E. Ide o taký polkrok vpred, pretože WiFi 6E je v zásade rovnaké ako WiFi 6, ale pridáva nové frekvenčné pásmo v rozsahu od 5,925 GHz do 6,425 GHz, ktoré rozširuje dostupné spektrum o celých 500 MHz. Na rozdiel od existujúcich pásiem, na ktorých sú kanály umiestnené do obmedzeného spektra, pásmo na frekvencii 6 GHz netrpí prekrývaním ani vzájomným rušením kanálov. Frekvencia 6 GHz preto ponúka väčšiu šírku pásma, vyššiu rýchlosť pri nižšej latencii. To znamená, že ponúka prenosové zdroje pre budúce inovácie. Medzi tie zaraďujeme napríklad rozšírenú/virtuálnu realitu (AR/VR), streamovanie v rozlíšení 8K a mnohé ďalšie. Vďaka bezlicenčnému využívaniu pásma 6 GHz môžu zariadenia podporujúce štandard WiFi 6E dosahovať multigigabitové rýchlosti v širších kanáloch pri relatívne nízkej cene za nasadenie.

WiFi 6E; konektivita; rýchla sieť; WiFi;
Kým bol predstavený štandard WiFi 6E, predchádzajúce generácie WiFi používali iba pásma 2,4 a 5 GHz. Oproti nim WiFi 6E rozširuje domáce siete do spektra 6 GHz.

Asi najzaujímavejšie na WiFi 6E je fakt, že je vyhradená iba zariadením podporujúcim dané frekvenčné pásmo. Staršie zariadenia postavené na niektorom zo štandardov predchádzajúcich WiFi 6E sú z tohto nového pásma vylúčené. Keď vaše zariadenie bude pracovať v pásme 6 GHz, nemusíte sa vôbec obávať súperenia o prenosovú šírku so žiadnym iným starším zariadením. Novo predstavené funkcie ako OFDMA budú fungovať oveľa efektívnejšie bez starších zariadení, čím sa naplno využije potenciál WiFi 6E. Celkové zvýšenie výkonu tak bude úplne revolučné.

Na druhú stranu WiFi v pásme 6 GHz môže mať kratší dosah. Fyzika totiž jasne hovorí, že vysielanie bezdrôtových signálov na vyšších frekvenciách sa rýchlejšie zoslabuje v ich dráhe šírenia, najmä keď narazí na prekážky. V dôsledku toho štandard WiFi 6E vyhovuje aplikáciám vysielajúcim v krátkom dosahu a vyžadujúcim vysokú priepustnosť a nízku latenciu.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Moderný WiFi router už musí byť neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Aby ste mali rezervu aj do budúcnosti, rozhodne žiadajte WiFi router s podporou štandardu WiFi 6.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07