Ak vyberáte svojho favorita medzi gramofónmi, potom by ste si mali položiť otázku, či chcete iba prehrávať platne, alebo si užiť naozaj kvalitný zvuk. Ak volíte druhú možnosť, určite by ste nemali kupovať model do 160 eur ani multifunkčný gramofón s reproduktormi. Kvalitný gramofón by mal ponúknuť precíznu konštrukciu minimalizujúcu vibrácie a zaisťujúcu čistý zvuk. Na čo sa ďalej pri výbere sústrediť? Poradíme vám, ako vybrať gramofón, ktorý vám bude robiť radosť.
Gramofóny sú mechanické hudobné prehrávače, ktoré čítajú pomocou ramienka s ihlou analógový záznam z drážok vytlačených do vinylových platní (LP). Nedigitalizovaný zvuk je plnší a teoreticky by ste nemali spoznať rozdiel od živej hudby. Tomu bráni iba nedokonalý prenos mechanických kmitov po súčiastkach. Preto je pre ničím nerušené počúvanie lepšie priplatiť si za kvalitný gramofón na platne, ktorý vás odmení úžasným zvukom.
i
Kto vymyslel gramofón na platne a prečo je opäť na výslní?
Gramofón na platne, ako ho poznáme dnes, vynašiel v roku 1877 americký vynálezca Thomas Alva Edison. Odvtedy prešiel dlhým vývojom, ale jeho kúzlo zostáva nezmenené. Chcete sa dozvedieť ďalšie zaujímavosti o histórii prístroja a súčasnom návrate vinylových platní? Prečítajte si viac v našom článku Vinylové platne a retro gramofóny zažívajú renesanciu, kde sa ponoríte hlbšie do tohto fascinujúceho sveta.
Ako vybrať gramofón na doma? Už dávno nejde o model s trúbou
Mnohí si možno vybavia starožitný retro gramofón na platne s trúbou, ktorý evokuje atmosféru dávnych čias. Zariadenie však rovnako ako všetko okolo nás prešlo od čias svojho vzniku technologickými aj dizajnovými premenami. Moderné gramofóny dokážu oveľa viac, než len prehrávať vinylové platne. Môžu byť vybavené funkciami, ktoré zaisťujú dokonalú reprodukciu zvuku, možnosťou pripojenia k ďalším zariadeniam, a dokonca aj digitalizáciou vašich obľúbených nahrávok.
Existujú aj špeciálne gramofóny pre DJov, ktoré sú prispôsobené na náročné zaobchádzanie a skrečovanie. Základom je priamy náhon a motor so silným krútiacim momentom. Na maximálne využitie gramofónu pre DJov budete potrebovať ešte mixážny pult, ku ktorému potom pripojíte štúdiové monitory.
Moderné gramofóny prepájajú nostalgiu s najnovšími technológiami
Moderné gramofóny sa v súčasnosti vyrábajú aj s mnohými zaujímavými funkciami. Už dávno neplatí, že gramofón slúži iba na prehrávanie vinylových platní – umožňuje prehrávanie hudby z rôznych médií, či už ide o CD, USB alebo digitálne formáty. Navyše ponúka pohodlie bezdrôtového pripojenia, vďaka ktorému môžete moderný prehrávač platní ľahko integrovať do svojho domáceho audio systému. Drahší prehrávač platní sa však skutočne sústredí len na prémiové prehrávanie vinylov.
Gramofón Bluetooth je možné ľahko prepojiť s bezdrôtovými reproduktormi. Vďaka tomu ho môžete umiestniť kamkoľvek v miestnosti a vytvoriť tak dokonalú zvukovú kulisu pre akúkoľvek príležitosť. Navyše k nemu môžete pripojiť aj bezdrôtové slúchadlá, a užívať si tak hudbu v súkromí.
Gramofóny s USB dokážu prehrávať nielen vinylové platne, ale aj digitálne súbory uložené na prenosnom flash disku. Niektoré LP prehrávače navyše umožňujú nahrávanie vinylových platní priamo do digitálneho formátu, takže svoje obľúbené nahrávky môžete uchovať a prehrávať aj na moderných zariadeniach.
i
Gramofón na platne s reproduktormi (všetko v jednom) pre nenáročných
Gramofón na platne s reproduktormi a vstavaným zosilňovačom sa hodí skôr pre nenáročných poslucháčov. Okrem prehrávania vinylových platní bývajú tieto modely vybavené doplnkovými funkciami, ako sú napríklad FM rádio, budík alebo hodiny, a niekedy sú uložené v kufríku na jednoduché prenášanie.
HiFi gramofóny prinášajú dokonalý zvuk pre náročných poslucháčov
HiFi gramofóny sú navrhnuté pre skutočných audiofilov, ktorí si cenia čistý zvuk, pretože ponúkajú možnosť prispôsobenia a vylepšenia jednotlivých komponentov, napr. výmenu prenosky podľa preferencií. Musíte k nim však ešte dokúpiť reproduktory, prípadne zosilňovače či receivery. V prípade, že chcete HiFi prehrávač LP platní počúvať na slušnej úrovni z viackanálového AV receivera, potom by na vašom zozname mal byť prehrávač platní od 750 €. K zosilňovaču alebo receiveru potom pripojte pasívne reproduktory.
V prípade, že chcete počúvať len vinyly, sú vhodným riešením aj aktívne reproduktory pre gramofóny. Vo väčšine prípadov dokážu prijímať signál iba z jedného ďalšieho zdroja, čo môže byť obmedzujúcim faktorom pri budúcom rozširovaní HiFi zostavy. Poradíme vám, ako vytvoriť HiFi zostavu na mieru.
Ak hľadáte komplexnejšie riešenie, dajte na HiFi veže s gramofónom
HiFi veže s gramofónom kombinujú všetky potrebné komponenty do jedného balíčka. Toto riešenie je často cenovo výhodnejšie a jednoduchšie na nastavenie, pretože nemusíte riešiť kompatibilitu jednotlivých častí. Kvalitné HiFi veže dokážu poskytnúť veľmi dobrý zvuk, ktorý uspokojí väčšinu poslucháčov. Navyše zahŕňajú všetky moderné prehrávacie možnosti, ako sú prehrávanie CD, USB, podpora Bluetooth či diaľkové ovládanie.
i
Ak hľadáte jednoduchosť a cenovo dostupné riešenie, ktoré napriek tomu ponúka solídny zvuk, HiFi veže s gramofónom môžu byť skvelou voľbou. Kvalitný model vám poskytne dobrý pomer cena/výkon a zároveň pohodlie všetkých funkcií v jednom zariadení. Ak ste náročný poslucháč, ktorý si chce užiť naozaj špičkový zvuk a ste ochotní investovať viac času a peňazí, odporúčame zvoliť HiFi gramofón s jednotlivými komponentmi.
Štýlové retro gramofóny s nádychom starých čias
Retro gramofóny môžu byť skvelým interiérovým doplnkom, ktorý okamžite nadchne každého návštevníka. Vašu izbu ľahko odlíšia od ostatných. Starý prehrávač platní evokuje spomienky na minulosť a pripomína časy, kedy hudba bola nielen o počúvaní, ale aj o rituáli spojenom s prehrávaním vinylov. Či už si predstavíte starý prehrávač platní na kľuku s rúrou, ktorý poznáme z rozprávok a filmov, alebo modernú verziu v retro štýle, vždy bude zdrojom hudobného potešenia.
Gramofóny na kľuku fungujú na čisto mechanickom princípe. Otáčaním kľuky sa natiahne pružina, ktorá potom roztáča vinyl. Staré gramorádio alebo rádiogram zasa dokáže okrem LP platní zachytávať aj stanice FM rádia. Tieto predtým veľmi populárne prístroje nájdete skôr na povale alebo v bazári.
Akými spôsobmi je možné gramofón na platne ovládať?
Gramofón na platne môže mať tri druhy ovládania. Manuálne ovládanie nechá spustenie aj ukončenie prehrávania na vás. Gramofón sa nevypína ani na konci platne a otáča sa, kým ho nevypnete. Tento systém využívajú drahé HiFi prístroje. Poloautomat sa na konci platne vypne, alebo sa zdvihne ramienko, prípadne sa ramienko gramofónu vráti do základne. Na vás je teda iba spustenie prehrávania a spustenie ramienka na platňu. Automat sa po vložení platne spustí stlačením tlačidla prehrávania a gramofón už všetko zariadi za vás. Niekedy je k dispozícii aj funkcia „repeat“ pre automatické opakovanie celej strany platne.
Gramofónová prenoska a všetko okolo nej
Prečo majú gramofóny prenosku? Prenoska sa stará o rekonštrukciu zvuku z drážky platne. Je jednou z najdôležitejších súčastí gramofónu a jej kvalita sa priamo prejavuje vo výslednom zvuku. Pri výbere alternatívnej prenosky je nutné vždy dodržať rozsah hmotnosti a prítlaku pre konkrétne ramienko.
Piezoelektrickou prenoskou (keramická/kryštálová) je najčastejšie vybavený gramofón na platne typu „všetko v jednom“ a veľmi lacných riešení. Ponúka nižšiu zvukovú kvalitu (frekvenčný rozsah cca 50 – 10 000 Hz) v porovnaní s MM/MC. Vyžaduje tiež až 3-krát vyšší tlak hrotu, čím zvyšuje opotrebenie platne. Niekedy je navyše fixne spojená s ramienkom, čo znemožňuje výmenu v prípade opotrebovania prenosky.
Elektromagnetická (MM/MC) je lepším variantom. Najpoužívanejšia je MM (s pohyblivým magnetom), ktorá ponúka výborné zvukové vlastnosti pri priaznivej obstarávacej cene a pokrýva aj širší frekvenčný rozsah ako hudobné CD (cca 20 – 20 000 Hz). Variant MC (s pohyblivou cievkou) je určený pre „fajnšmekrov“ a zvukový prínos je poznať iba so špičkovým predzosilňovačom a zodpovedajúcou HiFi zostavou v cene niekoľkých stoviek eur.
i
Frekvenčný rozsah prenosky udáva, aké frekvencie (kmitočty) dokáže prenoska sňať z drážky gramofónovej platne a následne ich odovzdať zosilňovaču či aktívnym reprosústavám. Mladý človek do 30 rokov počuje frekvencie v rozsahu 20 – 20 000 Hz, krajné frekvencie však veľmi potichu, s vyšším vekom sa tento útlm okrajov (basov/výšok) zväčšuje. Hľadáte náhradné prenosky či ihly? Pozrite sa do sekcie Príslušenstvo pre gramofóny.
Gramofónový predzosilňovač
Elektromagnetické prenosky (MM/MC) vytvárajú zvukový výstup s napätím nižším, než vyžaduje bežný analógový vstup. Preto musí byť medzi týmito typmi prenosiek a zosilňovačom ešte predzosilňovač. Ten musí vedieť spolupracovať s prenoskou osadenou v gramofóne. Všetky predzosilňovače dokážu zosilniť signál z prenosiek MM, kvalitnejšie potom aj z typu MC (predzosilňovač Phono MM/MC). Gramofóny s piezoelektrickou prenoskou predzosilňovač nepotrebujú.
Akým spôsobom môže byť riešený predzosilňovač gramofónu?
Predzosilňovač mávajú gramofóny riešený troma rôznymi spôsobmi. Gramofón na platne s predzosilňovačom pripojíte k ľubovoľnému zosilňovaču, AV receiveru či aktívnym reproduktorom. LP prehrávač s vypínateľným predzosilňovačom umožňuje použitie externého predzosilňovača aj vstavaného v gramofóne. Predzosilnený výstup je označovaný „Line“ a neupravený signál prenosky „Phono“. Gramofón bez predzosilňovača je HiFi model. V prípade takých sa počíta s použitím kvalitnejších stereofónnych zosilňovačov/receiverov so vstavaným predzosilňovačom či použitím samostatne predávaných predzosilňovačov najvyššej kvality.
Náhon je dôležitý pre to, aby sa vinyl správne otáčal a gramofón na platne bezchybne hral.
Náhon remienkom sa využíva pre gramofóny na domáce počúvanie, či už ide o cenovo dostupné modely, alebo HiFi výrobky. Pokiaľ má prehrávač platní motor dokonale oddelený od šasi (ideálne uložený úplne mimo taniera), prináša to výhodu minimálneho prenosu vibrácií na platňu. Remienko ale musíte raz za čas vymeniť.
Priamy (stredový motor) nájdete najmä v prípade gramofónov pre DJov, kde je kvôli presnému riadeniu otáčok, silnému krútiacemu momentu na skrečovanie a jemnému nastaveniu rôznych parametrov jediným použiteľným riešením. Nájdete ho aj pri niektorých gramofónoch na domáce počúvanie.
Najpoužívanejšie rýchlosti otáčok a formáty vinylových platní
Všetky v súčasnosti vydávané platne sú určené pre rýchlosť prehrávania 45 alebo 33,3 otáčkami za minútu a obe tieto rýchlosti podporujú všetky gramofóny v našej ponuke. Rýchlosť prehrávania 78 ot./min. vyžadujú iba staré šelakové platne, ktorých výroba skončila v 60. rokoch.
Priemer platne
Rýchlosť otáčok
Typ
12" (30 cm)
33,3 ot./min.
LP (dlhohrajúca platňa, cca 45 minút)
12" (30 cm)
45 ot./min.
Single, Maxi Single
10" (25 cm)
33,3 ot./min.
LP (dlhohrajúca platňa)
10" (25 cm)
78 ot./min.
3min platňa (*vyžaduje špeciálnu ihlu)
7" (17,5 cm)
45 ot./min.
Single, Rozšírený Single (EP – Extended Play)
i
Pokiaľ prehrávač platní podporuje rýchlosť 78 ot./min., neznamená to, že by ste mohli bez akejkoľvek zmeny púšťať platne s rýchlosťou 33/45 ot./min. Vo väčšine prípadov na prehrávanie rýchlosťou 78 ot./min. musíte nainštalovať špeciálnu prenosku, alebo minimálne vymeniť ihlu kvôli odlišnej šírke drážky vinylov.
Aké má gramofón na platne ramienko?
Aký typ ramienka má gramofón na platne hrá väčšiu úlohu, než sa môže zdať. Rovné drží lepšie v drážke platne ako zahnuté, čo je výhodné najmä pri poškodených alebo opotrebovaných platniach. Zvukovo za ním však vo väčšine prípadov zaostáva. Zahnuté alebo dvojito zahnuté (esovité) ramienko umožňuje lepšie nastavenie snímacieho uhla, výborne kopíruje drážku platne a poskytuje lepší zvuk ako rovné. Pri poškriabaných platniach horšej kvality však môže vyskočiť z drážky.
Zaujíma vás lacný gramofón? Bazár či výpredaj stoja za vyskúšanie
Gramofóny nie sú práve lacnou záležitosťou. Čo robiť, ak chcete ušetriť alebo máte obmedzený rozpočet na nový gramofón? Bazár vám ponúkne cenovo výhodnejšie kúsky podľa vašich predstáv. Tovar nemusí byť len použitý či zánovný, k dispozícii sú aj iba rozbalené gramofóny, na ktoré sa vzťahuje aspoň čiastočná záruka. Prípadne si prezrite lacné gramofóny zoradené podľa vzrastajúcej ceny.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.