Grafické počítače sú hotové zostavy, ktoré sa vyznačujú vysokým výkonom vhodným pre grafický softvér. Vďaka modernej technológii a výkonným komponentom zaručujú plynulé vytváranie a vykresľovanie 2D a 3D umenia bez dlhého čakania. Ako si vybrať grafický PC?
Grafické počítače majú niekoľko výhod a tiež nevýhod vyplývajúcich z ich komponentov a použitia.
Hravo si poradia s 2D aj 3D grafikou.
Vysoký, spoľahlivý a plynulý výkon.
Veľký úložný priestor pre všetky vaše údaje.
Zvyčajne už úplne vyriešené a stabilné chladenie.
Vyššia kúpna cena.
Niektoré grafické karty nie sú určené na hranie hier.
Lacné súpravy nemusia zvládnuť úpravu videa alebo CAD.
i
Hľadáte počítač pre aplikácie CAD? Na takúto záťaž sú vhodnejšie pracovné stanice. Editori videí sa skôr budú zaujímať o PC na strih videa, ktoré môže ponúknuť vyšší výkon alebo dokonca kompatibilitu s obľúbeným a vysokokvalitným kodekom h.265.
Grafické PC – aký dizajn si vybrať?
Grafické PC ponúkajú niekoľko verzií zhotovenia. Každá z nich má svoje silné a slabé stránky, takže je na vás, ktorý dizajn si vyberiete. Tri najbežnejšie grafické počítače sú:
Stolný grafický PC
Klasický stolný grafický PC obsahuje všetky komponenty v pomerne veľkej skrini. Hoci si na svoju prevádzku vyžaduje externý monitor, medzi jeho výhody patrí účinnejšie chladenie a jednoduchá výmena alebo modernizácia jednotlivých komponentov. Stolné grafické PC nie sú kvôli svojim rozmerom a vyššej hmotnosti vhodné na prenášanie.
Mini grafické počítače
Mini grafické počítače sa líšia miniatúrnou skriňou, ktorá zahŕňa všetky komponenty. Sú veľmi kompaktné, takže nezaberajú veľa miesta na stole a môžete si ich vziať na cesty. Mini grafické PC trpia obmedzenou výmenou komponentov a v prípade niektorých aj nadmerným prehrievaním, ale môžu sa pochváliť nižšou spotrebou energie.
Grafický PC typu „všetko v jednom“
„Všetko v jednom“, to je grafický PC, ktorý obsahuje všetky komponenty v špeciálnom monitore. Ide teda o pomerne kompaktné a ľahké zariadenie, ku ktorému nie je potrebné kupovať externý monitor. Medzi slabé stránky počítača typu All-in-One patrí zložitá výmena komponentov vrátane displeja.
Operačný systém je mozgom každého počítača. Ovplyvňuje používateľský zážitok, ovládanie, funkčnosť a ďalšie faktory. Grafické PC sa zvyčajne dodávajú s jedným z troch predinštalovaných operačných systémov, ale nároční používatelia si môžu zaobstarať aj čistú zostavu a nainštalovať iný alebo aktivovať existujúcu licenciu.
Windows 10 Home obsahuje základné funkcie, ktoré sú pre bežných používateľov postačujúce.
Windows 10 Pro poskytuje zvýšenú ochranu a pripojenie k firemnej doméne, ako aj funkcie vzdialenej plochy.
MacOS sa nachádza len v produktoch Apple iMac. Je zvyčajne plynulý, optimalizovaný a bezpečný, ale je preň k dispozícii menej programov a musíte si zaň priplatiť.
i
Pred nákupom odporúčame skontrolovať, či sú vaše preferované grafické programy kompatibilné s operačným systémom, ktorým disponuje váš počítač na grafiku.
Aké súčasti zahŕňa grafický PC?
Každý grafický PC obsahuje vysoko výkonné komponenty určené na vyššie pracovné zaťaženie. Ako ich spoznať?
Procesor alebo srdce počítača na grafiku
Výkonný procesor je základom každého počítača na grafiku, preto by mal mať aspoň 4 jadrá, ale všeobecne odporúčame 6 – 8 a viac. Pri výbere sa zamerajte na číslo série, vyššie označenie zvyčajne znamená viac jadier, a teda vyšší výkon. Grafický počítač má procesory Intel alebo AMD, ktoré ponúkajú porovnateľný výkon.
Procesory Intel Core i5, i7 a i9 ponúknu lepšie ovládače, softvér a pretaktovanie.
Procesory AMD Ryzen 5, 7 a 9 majú výhodu v nižšej spotrebe energie a v pomere ceny k výkonu.
Počítačová grafická karta zabezpečuje dokonalé vykresľovanie
Počítačová grafická karta (GPU) je druhým najdôležitejším komponentom pre grafiku, pretože sa stará o vykresľovanie všetkých objektov na monitore. Dôležitým parametrom je pamäť, ktorá určuje výkon najmä v 3D aplikáciách. Grafický počítač pre 3D by mal mať aspoň 6 GB pamäte GPU.
Základné grafické PC má grafické karty Nvidia GTX alebo AMD Radeon 500.
Počítače s pokročilou grafikou sú zvyčajne vybavené grafickými kartami Nvidia RTX alebo AMD Radeon 6000/5000.
Profesionálny grafický počítač obsahuje prémiové grafické karty Nvidia Quadro alebo AMD Radeon Pro.
Grafické počítače majú zabezpečený plynulý chod práve vďaka operačnej pamäti. Dnešné minimum je 8 GB, ale nebojte sa siahnuť po 16 GB alebo viac, ktoré zvládnu náročné vykresľovanie a plynulú prevádzku. Počítač na grafiku s vyššou frekvenciou pamäte RAM potom zabezpečí rýchlejšie vykonávanie úloh. Rozdiel si všimnete pri nastavení 3 200 MHz alebo vyššom.
Pevný disk ukladá na grafické PC všetko, čo potrebujete
Pevný disk je úložiskom pre grafické PC, kde je uložený operačný systém, programy a všetky súbory. V zostave najčastejšie nájdete rýchly disk SSD, ktorý zabezpečí optimálne spúšťanie systému a programov. V niektorých počítačoch ho môže dopĺňať pomalší pevný disk, ktorý sa zvyčajne používa výlučne na ukladanie súborov. Vo všeobecnosti odporúčame kapacitu aspoň 500 GB.
i
Obávate sa nedostatku úložného priestoru alebo pomalého multitaskingu? Zvážte ďalšie interné disky alebo pamäte RAM pre PC. Predtým sa však uistite, či je možné komponenty pripojiť k vášmu počítaču na grafiku.
Pripojte svoje grafické počítače k monitoru
Grafické počítače majú rôzne konektory na pripojenie monitora v závislosti od skrinky. Poradíme vám, aké sú medzi nimi rozdiely.
VGA/D-SUB poskytuje najhoršiu kvalitu, a preto sa toľko nepoužíva.
HDMI ponúka sľubnú kvalitu zvuku a videa, ale je prekonaný ostatnými konektormi.
DVI poskytuje 144 Hz obnovovaciu frekvenciu v kvalite FullHD, ale inak vás príliš neočarí.
DisplayPort je v súčasnosti najpoužívanejšie pripojenie monitora. Dokáže prenášať obraz v kvalite 4K s obnovovacou frekvenciou 144 Hz a vďaka technológii MST dokáže pripojiť viacero monitorov súčasne.
V poslednom čase sú populárne aj notebooky pre grafikov. V podobnej cenovej kategórii môžete získať relatívne porovnateľné zariadenie, ktoré si môžete vziať kamkoľvek so sebou. Ak sa nebojíte obmedzenej výmeny komponentov, menšieho displeja a občasného prehrievania, notebook s 3D grafikou je skvelou voľbou.
Ako vybrať notebook pre grafika?
Vyberte si notebook pre grafika na základe rovnakých parametrov a funkcií displeja ako počítač. Pri výbere vám pomôže aj označenie a cena. Napríklad lacný grafický notebook zvládne úpravu obrázkov, ale pravdepodobne nebude vytvárať 3D modely.
Chcete hrať hry a pracovať s grafikou a hľadáte ten správny počítač? Herné PC ponúkajú šťastnú strednú cestu, ale aj herné notebooky disponujú vyspelou 3D grafikou a umožnia vám pracovať kdekoľvek.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.