Obnoviť stránku

Recenzia digitálnej zrkadlovky Nikon D500

Keď tento rok na začiatku januára Nikon ohlásil novú vlajkovú loď digitálnych zrkadloviek svojho DX formátu - Nikon D500 - najmä tým fotografom, ktorí dlho volali po nástupcovi Nikonu D300, urobil veľkú radosť. Rad zrkadloviek D7xxx, ktorý sa objavil po D300, totiž nevedno prečo časti fotografov neprirástol k srdcu a volanie po nástupcovi D300 tak znelo celých päť rokov. S tým je však koniec, Nikon D500 je tu. Predstavme si ho najprv v skratke.

D500 - hľadáčik

Nikon D500 je digitálna zrkadlovka DX formátu - ako Nikon označuje fotoaparáty so snímačom veľkosti APS-C (23,5 mm × 15,7 mm). Rozlíšenie snímača je 20,9 Mpx, čomu zodpovedajú rozmery snímok 5 568 × 3 712 pixelov.

D500 je koncipovaný ako profesionálna DX zrkadlovka, čo je hneď na prvý pohľad vidieť na celkovej robustnej konštrukcii, avšak veľa ďalších špičkových technológií pracuje vnútri prístroja. Tento fotoaparát má pravdepodobne najlepší autofokus zo všetkých DSLR Nikonu - je zhodný s najvyšším modelom Nikon D5, ale v porovnaní s ním pokrýva väčšie obrazové pole. Nikon D500 je aj extrémne rýchly. Pri sériovom snímaní dokáže zaznamenať až 200 snímok rýchlosťou 10 sn./s.

Okrem vyhotovenia fotografií je samozrejmosťou aj záznam videa, ktoré Nikon D500 dokáže nahrávať buď v kvalite Full HD až 1 080/50|60p, ale aj v režime 4K UHD pri najvyššej snímkovej frekvencii 25 alebo 30 sn/s.

D500 - displej

Konštrukcia fotoaparátu

Nikon D500 je skutočný tank medzi DX zrkadlovkami Nikonu. S rozmermi 147 × 115 × 81 mm a hmotnosťou 860 gramov prekoná všetky aktuálne predávané modely tejto triedy a je dokonca väčší ako „malé“ fullframové DSLR Nikon D750 alebo D610. Telo tvorí kostra, ktorej zadná a horná časť je vyrobená z horčíkovej zliatiny, predná stena a boky sú vyhotovené z odolného plastu vystuženého karbónovými vláknami. Telo je samozrejme utesnené proti vnikaniu vlhkosti a prachu - s týmto fotoaparátom sa rozhodne nemusíte báť dažďa.

Výrobca tento model nevybavil tradičným malým výsuvným bleskom, čo je vlastnosť, ktorá by niekomu mohla vadiť. Mne osobne by blesk chýbal iba ako riadiaca jednotka externých bleskov pri využívaní systému CLS (Creative Lighting System - bezdrôtové odpaľovanie a riadenie externých bleskov Nikonu). Každopádne vďaka absencii relatívne krehkého výsuvného blesku a naopak konštrukcii s celistvou hornou stenou z horčíkovej zliatiny, je Nikon D500 oveľa viac mechanicky odolný.

D500

Ergonómia tela je výborná, grip pre pravú ruku je hlboko zahĺbený à la Nikon D750, pogumované sú napríklad aj dvierka pamäťových slotov, držanie je skutočne veľmi pohodlné a isté. Pre tých, ktorí si chcú spríjemniť aj fotografovanie na výšku, je k dispozícii voliteľný vertikálny grip so samostatnou spúšťou a ďalšími ovládacími prvkami. Vertikálny grip samozrejme vďaka ďalším akumulátorom navyšuje energetickú kapacitu.

Pokiaľ budete na Nikon D500 prechádzať zo zrkadloviek nižších tried, budete veľmi pravdepodobne ohromení pri prvom pohľade do hľadáčika, ktorý je doslova obrovský (zväčšenie 1×) a nádherne jasný. Fotografov, ktorí nosia okuliare poteší hlavne plytká okrúhla očnica, ktorú Nikon používa iba pri svojich najvyšších modeloch. Áno, aj ja patrím medzi tých, ktorí by bez okuliarov asi nič nevyfotografovali a zatiaľ čo pri zrkadlovlách s klasickými hlbšími gumovými očnicami nezriedka nedokážem vidieť celý „obsah“ hľadáčika, s Nikonom D500 som nemal najmenší problém. Krásne som videl ako celý záber, tak aj spodný stavový riadok. Ešte je potrebné dodať, že hľadáčik je vybavený aj integrovanou lamelovou krytkou.

D500

Optickému zobrazovaču vydarene sekunduje 3,2-palcový (uhlopriečka 8 cm) výsuvný displej s rozlíšením 2 359 000 obrazových bodov. Displej je navyše dotykový, hoci teda len v režimoch prezerania snímok a pri Live View - živom náhľade - či už pri fotografovaní alebo nahrávaní videa. Musím sucho konštatovať, že displej Nikonu D500 je skutočne výborný. Ak potrebujete v teréne posúdiť ostrosť snímok, môžete sa na neho bez obáv spoľahnúť, to isté platí o korektnej farebnosti.

Ona „dotykovosť“ je funkciou, ktorú jedna skupina fotografov šmahom odsudzuje, druhá si ju pre zmenu cení. Osobne sa hlásim k podporovateľom dotykového ovládania - prezeranie snímok na displeji Nikonu D500 funguje úplne rovnako ako na ktoromkoľvek smartfóne. Posunovaním jedným prstom medzi fotografiami listujete, dvojitým ťaknutím zväčšíte na 100 % veľkosť, ľubovoľné zväčšenie dosiahnete roztiahnutím dvoch prstov. Nič, čo by ste nepoznali z vášho telefónu. Prirodzené, intuitívne. Ale to nie je všetko. Napríklad pri nahrávaní videa si ťuknutím na vybrané miesto v zábere určíte zaostrovací bod, a v režime živého náhľadu všeobecne môžete dokonca takto určiť oblasť na kalibráciu vyváženia bielej.

D500 - ergonómia

Rovnako tak ako robustnosť celkovej konštrukcie Nikonu D500, dávajú jasne najavo zaradenie do najvyššej triedy aj jeho ovládacie prvky. Márne by ste na tele hľadali bežné koliesko režimov, tu sa musíte „uspokojiť“ s tlačidlom Mode. Ostatne nehľadajte ani najrôznejšie motívové programy, na ktoré ste zvyknutí pri zrkadlovkách nižších tried. Fotografická klasika P/S/A/M musí stačiť.

Skvelé je, že na hornú časť zadnej steny výrobca umiestnil malý joystick na výber autofokusových bodov. Novinkou je aj presunutie tlačidla ISO na hornú stenu blízko spúšte, a veľmi príjemným zistením sú dve funkčné tlačidlá Fn - jedno klasicky vpredu pri bajonete, druhé v ľavom spodnom rohu zadnej steny. A pozor! Veľká časť ovládacích tlačidiel je tiež podsvietená.

D500 - karty

Okrem toho, že je Nikon D500 osadený veľkým množstvom ovládacích prvkov, umožňujúcich rýchly prístup k funkciám bez nutnosti „lovenia“ v menu fotoaparátu, veľa tlačidiel je možné používateľsky nastaviť. A nejde len o dve spomínané tlačidlá Fn, používateľsky možno nastaviť rovno osem ovládacích prvkov.

Funkcie fotoaparátu

Vybavenosť funkciami je pri Nikone D500 obrovská, preto sa v tejto recenzii zameriam len na tie najdôležitejšie a je potrebné tiež dodať, že aj najšpičkovejšie. Začať treba autofokusom, pretože ten predstavuje aktuálne tú najlepšiu technológiu, akú Nikon vlastní.

Strohé čísla hovoria, že zaostrovací systém Nikonu D500 obsahuje celkovo 153 zaostrovacích polí vrátane 99 krížových snímačov. Treba dodať, že používateľsky možno vyberať „iba“ z 55 bodov, z ktorých 35 je krížových. Všetkých 153 zaostrovacích polí podporuje objektívy AF Nikkor so svetelnosťou F/5,6 alebo vyššou a 15 zaostrovacích polí uprostred obrazu pracuje pri efektívnej svetelnosti F/8. Citlivosť autofokusu začína hodnotou jasu -4 EV pri strednom zaostrovacom poli a -3 EV pri ostatných zaostrovacích poliach.

Čo je však úchvatné, tak to vám prezradí pohľad do hľadáčika Nikonu D500. Zaostrovacie body sú totiž rozprestreté na cca 80 % plochy záberu, pričom horizontálne siahajú de facto až k okrajom obrazového poľa.

D500 - zaostrovacie polia

Autofokus má tiež veľa funkcií. Len na ilustráciu - v režime kontinuálneho zaostrenia (AF-C) je možné využívať jeden zo siedmich režimov činnosti zaostrovacích polí: Jednotlivé body, dynamické združovanie 25, 72 alebo 153 bodov, 3D sledovanie objektu, skupinovú voľbu zaostrovacích bodov a automatickú voľbu zaostrovacích polí. Skvelá je aj možnosť udržiavania vybraných zaostrovacích bodov v rovnakej polohe pri orientácii fotoaparátu na šírku alebo na výšku. Ako to funguje? Predstavte si, že máte vybraný napríklad zaostrovací bod v pravej hornej časti záberu a fotografujete na šírku. Ak zmeníte orientáciu fotoaparátu na výšku, v „normálnom“ prípade by sa vám vybraný bod zobrazil hore vľavo. So zapnutou funkciou Uloženie podľa orientácie však budete mať aj pri otočení fotoaparátu na výšku vybraný bod opäť vpravo hore.

S Nikonom D500 som fotografoval preteky (hoci len amatérske) áut do vrchu a musím povedať, že sa autofokus správal úplne vzorovo. Či už som fotografoval panning pri dynamickom združení 25 zaostrovacích bodov alebo som používal 3D tracking, zaostrenie pri 95 % záberov bolo úplne presné. Pracoval som s profesionálnym telezoomom AF-S Nikkor 70-200 mm F2,8G ED VR, ktorý spolu s D500 tvorí pre tento žáner skutočne skvelú zostavu.

Nikon D500

Autor: Petr Lindner | Nikonblog.cz, Model: Nikon D500, Objektív: NIKKOR 70-200mm F2.8G AF-S VR II ED, Ohnisko: 120 mm, Clona: 5,6, Doba expozície: 1/160 s, ISO: 50, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 4. júna 2016 09:45:32

Druhou špičkovou funkciou Nikonu D500 je rýchlosť snímania a s tým spojená technológia, spracovávajúca dáta 20 Mpx snímača, kedy RAWy majú priemernú veľkosť okolo 25 - 27 MB. Začína to pri uzávierke a zrkadlovom mechanizme. Uzávierka s najkratším časom 1/8 000 sekundy je konštruovaná, aby vydržala 200 000 pracovných cyklov, čo je ďalší znak profesionálneho prístroja. Mechanizmus zrkadla sa dokáže zdvihnút a zase klesnúť až 10-krát za sekundu - inak povedané, fotoaparát nasníma až 10 sn./s, pričom vyrovnávacia pamäť Nikonu D500 pojme až 200 fotografií v sérii. Ak ste nikdy nepočuli fotoaparát pracovať v tomto režime, potom vám môžem len prezradiť, že je to slušný „šijací stroj“.

Ešte dodatok, ktorý by mohol patriť skôr do časti konštrukcie, ale keď sme pri zázname dát. Ten je realizovaný na dve pamäťové karty, nie však dvojicu kariet typu SD, ako by možno hocikto predpokladal, ale na jednu - zatiaľ nie príliš rozšírenú - kartu typu XQD a jednu kartu SD-SDXC (až do štandardu UHS-II). Rovnako ako všetky „dvojkartové“ Nikony, umožňuje aj D500 obvyklé funkcie pri ukladaní dát na dve karty: buď sa v tzv. režime preplnenia ukladá na prvú z nich a v prípade jej zaplnenia sa automaticky fotografie ukladajú na druhú kartu. Alebo sa dáta zálohujú - ukladajú sa zhodne na obe karty, a za tretie možno nastaviť zapisovanie RAWov na jednu a JPEGov na kartu druhú.

Na záver tejto časti ešte pár informácií o komunikačnom rozhraní. Nikon D500 je jednou z prvých zrkadloviek tejto značky, ktorá využíva rýchlejšie USB 3.0, má však aj vstavaný modul Wi-Fi a dokonca aj bluetooth pripojenie. To je určené pre novú technológiu Snap Bridge, ktorá slúži na prepojenie a ovládanie fotoaparátu pomocou mobilných zariadení, čiže tabletov a smartfónov s operačným systémom Android alebo iOS. Pre iOS bohužiaľ ešte nie je dostupná aplikácia (mala by byť na AppStore k dispozícii v auguste), takže som ako zarytý „jablčkár“ nemal zatiaľ možnosť Snap Bridge vyskúšať.

Video

V úvode som už prezradil, že Nikon D500 zvláda nahrávať video v maximálnej kvalite Full HD 1 080/50 alebo 60p, prípadne môže nahrávať o úroveň vyššie - v 4K UHD rozlíšení pri najvyššej snímkovej frekvencii 25 alebo 30 sn./s. Pri 4K videu hneď zostaňme: pri ňom je totiž potrebné počítať s niekoľkými obmedzeniami. Jednak je nutné vedieť, že pri nahrávaní 4K videa dochádza ku cropu - orezanie obrazového poľa 1,5×. To je dané tým, že fotoaparát využíva pixely snímača 1:1, teda len oných 3 840 × 2 160 obrazových bodov v strede záberu. Pri nahrávaní 4K videa tiež nemožno použiť elektronickú stabilizáciu (určenú len pre video), čo je funkcia doposiaľ na zrkadlovkách Nikonu nevídaná. Pri Full HD videu však elektronická stabilizácia funguje, počítajte však s tým, že tiež - tentokrát už však len mierne - orezáva obraz. Je to asi tak, ako by ste vymenili 24 mm objektív za „dvadsaťosmičku“, možno ani to nie.

Na nahrávanie videa je Nikon D500 výborne vybavený ako technologicky, tak aj funkciami. Veľmi poteší prepracovaný mechanizmus ovládania clony objektívu, ktorú možno ľubovoľne meniť pri zapnutom živom náhľade (pri nižších modeloch je potrebné pri zmene clony vypnúť živý náhľad). Clonu možno ovládať aj motoricky pomocou tlačidiel štvorsmerového ovládača. Medzi funkciami na nahrávanie pohyblivých obrázkov nájdete tiež tzv. zebru - zobrazenie prepálených miest obrazu, používateľsky možno ovládať hlasitosť mikrofónu aj slúchadiel, pre ktoré pochopiteľne nechýbajú na tele fotoaparátu príslušné 3,5 mm konektory. Cez HDMI konektor typu C je možné nahrávať video na externé zariadenie.

Nikon D500 okrem záznamu videa umožňuje aj vyhotovenie časozberných záznamov, kedy sa s čiastkových snímok vo fotoaparáte automaticky vytvorí časozberné video.

Obrazová kvalita

Až by to mohlo znieť - v dobe neustále sa zvyšujúceho rozlíšenia - skoro nelogicky, ale je to tak, tento nový model má rozlíšenie menšie než predchádzajúce typy DX zrkadloviek Nikonu. Rozdiel medzi dvadsiatimi a dvadsiatimištyrmi miliónmi obrazových bodov na snímači síce neprináša zásadné zväčšenie jednotlivých buniek, avšak toto povedzme „konzervatívne správne“ správanie Nikonu chválim.

Takpovediac „všeobecné atribúty“ obrazovej kvality sú už tradične, ako pri všetkých moderných fotoaparátoch Nikonu, na vysokej úrovni. Farebnosť je prirodzená, iba keď som fotografoval pri zatiahnutej oblohe, boli snímky (presnejšie najmä odtiene primárnych farieb RGB) na môj vkus zbytočne veľmi nasýtené. Avšak to možno odladiť používateľským nastavením parametrov Picture Control.

Hoci to nemám ako exaktne zmerať, nemôžem sa zbaviť dojmu, že Nikon D500 oproti svojim predchodcom z radu D7xxx disponuje „o fúz“ vyšším dynamickým rozsahom. Snímky zachytené týmto fotoaparátom vyzerajú plastickejšie, prekreslenejšie v tieňoch aj vo svetlách.

Nikon D500

Autor: Petr Lindner | Nikonblog.cz, Model: Nikon D500, Objektív: NIKKOR 16-80mm F2.8-4E ED VR, Ohnisko: 16 mm, Clona: 2,8, Doba expozície: 1/250 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: +1/3, Blesk: Nie, 3. júna 2016 19:30:19

Samostatnou kapitolou obrazovej kvality je miera šumu, najmä pri vysokých citlivostiach ISO. Nikon sa tentoraz veľmi odviazal - okrem „normálneho“ rozsahu nastavenia ISO 100-51 200, umožnil používateľom vyberať jednak o 1 EV nižšie, teda na ISO 50 (čo kvitujem s vďakou, pretože sa to hodí napríklad pri fotografovaní s vysokosvetelnými objektívmi), ale navyše až o 5 EV nad ISO 51 200, čiže až na hodnotu 1 640 000! Avšak pristaňme zase na zemi...

Moje reálne testy ukázali, že najvyššou hodnotou citlivosti, ktorá je pri pomerne vysokých nárokoch na kvalitu ešte akceptovateľná, je ISO 6 400. To mimochodom znamená, že môžete fotografovať napríklad v nočnom bežne osvetlenom meste z ruky bez statívu. Všeobecne pri ISO však veľmi záleží na charaktere a druhu osvetlenia. Pri dennom svetle (za súmraku) si budete môcť dovoliť nastaviť vyššie hodnoty ISO, pri zlom umelom osvetlení (typicky žiarivky), bude potebné nastaviť citlivosť na skôr na nižšiu hodnotu.

Nikon D500

Autor: Petr Lindner | Nikonblog.cz, Model: Nikon D500, Objektív: NIKKOR 16-80mm F2.8-4E ED VR, Ohnisko: 80 mm, Clona: 4, Doba expozície: 1/125 s, ISO: 4000, Kompenzácia expozície: -0,7, Blesk: Nie, 7. júna 2016 22:22:00

Nikon D500

Autor: Petr Lindner | Nikonblog.cz, Model: Nikon D500, Objektív: NIKKOR 16-80mm F2.8-4E ED VR, Ohnisko: 16 mm, Clona: 4, Doba expozície: 1/25 s, ISO: 640, Kompenzácia expozície: -4/3, Blesk: Nie, 7. júna 2016 22:06:00

Nikon D500

Autor: Petr Lindner | Nikonblog.cz, Model: Nikon D500, Objektív: NIKKOR 16-80mm F2.8-4E ED VR, Ohnisko: 16 mm, Clona: 3,2, Doba expozície: 1/50s, ISO: 2000, Kompenzácia expozície: -0,3, Blesk: Nie, 7. júna 2016 22:16:00

Nikon D500

Autor: Petr Lindner | Nikonblog.cz, Model: Nikon D500, Objektív: NIKKOR 70-200mm F2.8G AF-S VR II ED, Ohnisko: 90 mm, Clona: 5,6, Doba expozície: 1/100 s, ISO: 50, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 4. júna 2016 10:23:31

Nikon D500

Autor: Petr Lindner | Nikonblog.cz, Model: Nikon D500, Objektív: NIKKOR 16-80mm F2.8-4E ED VR, Ohnisko: 16 mm, Clona: 4, Doba expozície: 1/2000 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: +1/3, Blesk: Nie, 5. júna 2016 15:57:35

Celkové hodnotenie

Nepochybne je Nikon D500 tým najlepším, čo táto firma v triede svojich DX fotoaparátov kedy vyrobila. Áno, je to logické, ide o posledný model a ten zvyčajne je „najvychytanejší“. Avšak označenie „profesionálna DX zrkadlovka“ nemožno Nikonu D500 uprieť ani pri všetkej snahe. Skvelý autofokus, ktorý do istej miery predčí aj model D5, veľmi rýchle sériové snímanie, k tomu robustné odolné telo - to predurčuje Nikon D500 na skutočne tvrdú prácu. Ocenia ho fotografi dynamických športov, ale napríklad aj milovníci wildlife fotografie. A žánrov, kde bude tento prístroj slúžiť do roztrhania tela, by sa samozrejme našlo oveľa viac...

Mimochodom: Nikon D500 krátko po svojom uvedení na trh získal hneď niekoľko ocenení. Asociácia odborných časopisov TIPA mu udelila „medailu“ Best APS-C DSLR Expert (Najlepšia digitálna jednooká zrkadlovka pre pokročilých používateľov so snímačom APS-C), tento fotoaparát získal aj prestížnu cenu Red Dot Award: Product Design 2016, a uznávaný internetový fotografický magazín Dpreview.com ohodnotil v recenzii Nikon D500 plaketou Gold Award s číselným vyjadrením 91 %.

Nikon D500

Autor: Petr Lindner | Nikonblog.cz, Model: Nikon D500, Objektív: NIKKOR 16-80mm F2.8-4E ED VR, Ohnisko: 16 mm, Clona: 2,8, Doba expozície: 1/400 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: +1/3, Blesk: Nie, 3. júna 2016 19:36:04

Petr Lindner Petr Lindner je odborným publicistom, ktorý sa od roku 1999 zameriava predovšetkým na digitálne fotografickú technichniku ​​a spracovanie digitálnych fotografií. Bol tiež dlhoročným šéfredaktorom časopisu DIGIfoto.
Technické informácie
Snímací prvok:CMOS 20,9 Mpx, 23,5 mm × 15,7 mm
Objektívy:Bajonet Nikon F
Pamäťové médium:XQD + SD-SDXC
Rozsah expozičných časov:30-1/8 000 s, bulb, time
Rozsah citlivosti:ISO 100-51 200 (v rozšírenom režime ISO 50-1 640 000)
Videosekvencia:Full HD až 1 080/50|60p, 4K UHD/25|30p
Rozmery (š × v × h) a hmotnosť:147 × 115 × 81 mm, 860 g
Podrobné technické parametre nájdete tu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03