Obnoviť stránku

Diablo 2 (Retro RECENZIA) – Akčné RPG za dvadsať rokov takmer nezostarlo

• Autor: Jakub Němec

Spoločnosť Blizzard patrí k niekoľkým málo vývojárom, ktorých titul prepožičal názov celému žánru. Pod pojmom izometrické akčné RPG si urobia jasnú predstavu o hrateľnosti len kovaní hráči, ale keď sa povie pojem „diablovka“, chytí sa oveľa väčší počet ľudí. A práve o najslávnejšom zástupcovi sa dnes budeme baviť, pretože Diablo 2 oslavuje dvadsatiny. V dnešnej retro recenzii sa pozrieme na dôvody jeho slávy, prípadne či je ešte atraktívna pre dnešného hráča.

Diablo 2; wallpaper: cover


• Žáner: Izometrické akčné RPG, hack and slash   • Multiplayer: Oficiálne už nie • Vývojár:   Blizzard North   • Vydavateľ:   Blizzard Entertainment   • Platformy a Dátum vydania: PC (29. júna 2000)Homepage   • Čeština: Áno (neoficiálne)


Obsah retro recenzie Diablo 2

  1. Pekelné stvory sa derú do sveta Sanctuary
  2. Diablo 2 je dnes stále lepšie ako niektoré moderné ARPG
  3. Bez ružových okuliarov, ale s nostalgiou v srdci
  4. Retro Recenzia Diablo 2: hodnotenie
  5. HW nároky pre Diablo 2 PC

Pekelné stvory sa derú do sveta Sanctuary

Pre mnohých z nás nebol záver júna 2000 v znamení konca školského roka. Vo štvrtok 29. júna totiž kovaní hráči s nadšením nečakali na vysvedčenie, ale až sa otvoria brány pekla a z nich vyjde legendárny Diablo, aby rozpútal ďalší diel vojny medzi anjelmi, démonmi a ľuďmi. Na akčné RPG z dielne štúdia Blizzard North sa netešili iba fanúšikovia prvého dielu z roku 1996, ale aj rad ďalších hráčov namlsaných podarenou reklamnou kampaňou a na svoju dobu prelomovými renderovanými filmíkmi. Teraz už vieme, že nečakali zbytočne, pretože Diablo 2 prinieslo veľké množstvo inovácií, prepísal pravidlá žánru a stalo sa vzorom pre izometrické bojovky na ďalšie dve desaťročia.

Diablo II Intro

Intro k Diablo 2 dodnes dýcha tak podmanivou atmosférou, že by mu ju mohli niektoré diela súčasnosti len ticho závidieť. Blizzard jednoducho renderované filmíky vedel odjakživa.

iČo sú to Retro Recenzie

Ak si po prečítaní nadpisu článku kladiete rovnakú otázku, odpoveď nájdete tu.

Medzi klasickými a retro recenziami existujú pomerne významné rozdiely. Tým najpodstatnejším je priznaná neobjektivita – v retro pochopiteľne veľa spomíname, básnime o starých dobrých časoch a na hru pozeráme cez okuliare s predsa len trochu ružovkastými sklíčkami. Zároveň sa ale pokúšame vžiť do kože moderného hráča a pýtame sa, či aj jemu má tento kus histórie dnes čo ponúknuť. Naše retro tak kombinuje nostalgiu s prísnejšou optikou súčasnosti a na rozdiel od klasickej recenzie nie je zakončená číselným hodnotením, ale dvomi slovnými verdiktmi, ktoré vyjadrujú pohľad ako nostalgického veterána, tak súčasného hráča.

Nie je náhodou, že priemerné hodnotenie na serveri Metacritic sa pohybuje na skvelých 88 % a rad herných webov Diablo 2 zaradil medzi najlepšie hry minulého storočia. Zábavný mix likvidácie stoviek démonov (pri ktorom sme odrovnali nejednu myš) a nekonečného prísunu nového vybavenia posilňujúceho vlastnosti našich hrdinov stál desiatky tisíc hráčov ich spánok. Ale za seba môžem povedať, že každá bezsenná noc stála za to – hodiny pobehovania po spustnutom Westmarch, pieskoch Lut Gholeinu, medzi pralesnými chrámami za prístaviskom Kurast a vstupom do pevnosti Pandemonium zostanú v mojom hráčskom srdci zapísané zlatým písmom.

Pokorenie príbehu bolo otázkou pätnástich, dvadsiatich hodín, takže ako je možné, že u neho hráči trávili celé mesiace svojho času? Mohla za to návyková hrateľnosť spoliehajúca na to, že sa budete chcieť stále vracať na preskúmané miesta, budete ničiť démonov jedného po druhom a časom možno objavíte bájny Cow Level s takmer nekonečnými zástupmi rozbesnených kráv s halapartnami. Lenže postupom času začala aj takto skvelo navrhnutá hra zovšednievať. Blizzard však po roku prišiel s úžasným datadiskom Lord of Destruction, ktorý by v dnešnej dobe vydal za samostatný diel. Rozmanité prostredie, dve nové povolania (druid a vražednica), talizmany, runové kamene – jednoducho pre fanúšikov Diabla absolútna nirvána. A práve kombo základnej hry a datadisku som po rokoch nainštaloval na svoj počítač. Ako to dopadlo?

Diablo 2; screenshot: Tristram low res
Pôvodné rozlíšenie Diablo 2 dodnes nevyzerá úplne zle, ale ak by vám vadila „pixelovitosť“ obrazu...
Diablo 2; screenshot: Tristram high res
...potom si môžete stiahnuť režim sprostredkujúci rozlíšenie až 1 920 × 1 080.

Diablo 2 je dnes stále lepšie ako niektoré moderné ARPG

Prvou pozitívnou správou je fakt, že Diablo 2 s datadiskom môžete v pohode kúpiť v digitálnej aj fyzickej podobe, takže nemusíte hľadať nikde v zaprášených internetových kútoch, aby ste si mohli túto legendu zahrať. Napriek tomu sa vám môže stať podobne ako mne, že sa vám spustí chybný inštalátor priamo na stránkach Blizzardu a budete si musieť poradiť stiahnutím kópie z internetu, do ktorej potom vložíte svoje inštalačné kľúče. Odporúčam zaobstarať verziu umožňujúcu prežiť Diablo 2 vo vyššom rozlíšení, pretože 640 × 480 už na dnešných obrazovkách nevyzerá nijak dobre. Našťastie nie je nutné vyhľadávať ďalšie emulátory ani nič podobné, takže sa po hlave vrhnete do sveta Sanctuary.

Výber postavy pre mňa znamenal prvú z mnohých husacích koží, ktoré mi pri retrohraní Diablo 2 naskočili. Koho si len zvoliť? Toľko spomienok na útek s kúzelníčkou, ktorej doslova horelo za pätami (a démoni sa v týchto plameňoch šťastne smažili), ostreľovanie nepriateľov s amazonkou, premýšľanie nad najvhodnejšou aurou u paladina či na radosť z obrovskej nemŕtvej družiny nekromanta... Ani na jedného z nich nakoniec nedošlo (aj keď nad druidom som dlho uvažoval), pretože moje srdce odjakživa patrí hrubej sile barbara (rovnako ako v Diablo 3). Úvodná sekvencia s horiacim blázincom ma vrátila do pubertálnych rokov, svet okolo mňa sa stratil a ja už som sa rozprával s Akarou v utečeneckom tábore nad svojou prvou úlohou.

iModérské okienko pre Diablo 2

Ako býva pri dlhoročných hrách zvykom, točia sa okolo nich verní fanúšikovia, ktorí sa starajú o ich životnosť pomocou režimov. Diablo 2 s datadiskom Lord of Destruction nie je výnimkou, takže na internete môžete nájsť úpravy, ktoré vám zvýšia obtiažnosť, pretavia základnú hru v survival bez obchodníkov či dokonca pridávajú vlastné príbehy z univerza Sanctuary. Pri inštalácii režimov je treba mať na pamäti verziu hry, pre ktorú je úprava určená, a tiež riziko ich kombinovania. Prehľad tých najlepších môžete nájsť tu. Majte na mysli tiež možné negatívne dopady režimov na stav neoficiálnej češtiny, ktorú môžete nájsť na tomto odkaze.)

Potom som sa ocitol na spomienkovej horskej dráhe, počas ktorej sa ako kulisy premietal obhorený Tristram, pekelný kováč, Andariel, Duriel (nie, stále ho nemám rád), Mephisto a hurá do Pandemonia. Ani som nemrkol, vonku začali revať vtáky a ja som si uvedomil, že musím do práce. „Na toto som už veľmi starý,“ povedal som si a vydal sa v ústrety svojim denným povinnostiam. Večer som sa samozrejme pristihol, že vstupujem do hroznej katedrály a čelím samotnému Diablovi, aby som sa následne objavil v barbarskej dedine pod horou Arreat, kde ma archanjel Tyrael vyzval k poslednej úlohe – zničeniu prekliateho kryštálu Worldstone. A zase vonku svitalo. Čože?!

Na návykovosti a zábavnosti Diablo 2 sa jednoducho zub času nijako nepodpísal, čoho som žiarivým príkladom. Lenže pravda, musíte brať do úvahy, že som v spoločnosti siedmich udatných hrdinov v minulosti strávil stovky hodín, takže sa vo mne prebudili zažité návyky a nijako ma neprekvapilo ovládanie či práca s inventárom, ktorý by dnešnému hráčovi prišiel mierne povedané nekomfortný. Pokiaľ ste rozmaznaní Diablom 3 a dvojku ste nikdy nehrali, možno sa budete prvých pár hodín trošku ošívať, než si zvyknete. Navyše tretí diel je oveľa dynamickejší a preteká množstvom grafických efektov, zatiaľ čo dvojka je v tomto ohľade komornejšia (tejto atmosfére sa podľa prezentovaných materiálov dosť približuje chystané Diablo 4).

Diablo 2 Outer and Inner Cloister I Alza Magazin (Gameplay, PC, No Commentary)

Sekanie monštier v Diablo 2 je stále rovnakou zábavou ako kedysi. Pre niekoho môže byť prekážkou archaickejšie ovládanie, ale to si možno prispôsobiť premapovaním ovládania.

Bez ružových okuliarov, ale s nostalgiou v srdci

Povedzme si na rovinu, že ak ste v minulosti kvôli Diablu 2 odpísali niekoľko myší, po nainštalovaní tohto skvostu (s príslušnými úpravami s modernejším rozlíšením) sa zo stoličky dobrovoľne zdvíhať nebudete. Pokiaľ sa chcete vydať na historickú exkurziu v žánri a ste rozmaznaní vydareným konzolovým ovládaním Diabla 3, zrejme zažijete šok z konceptu ovládania, ktoré je na dnešnú dobu už dosť zastarané. Napriek tomu by som vám odporučil obrniť sa trpezlivosťou a spomenúť na časy, keď sa pekelné stvory kosili až do útrpných kŕčov v ukazováku (zbesilé klikanie si vyberie svoju daň).

Keď prižmúrim oko nad strnulým pohybom postáv a mierne nepohodlnou prácou s inventárom, môžete nájsť v Diable 2 klenot, ktorý svojou podstatou strčí do vrecka nejedného napodobiteľa z posledných rokov. Síce nenájdete priehrštie aktivít, grafické serepetičky ako úpravu skinov a kooperačný multiplayer už nemožno hrať oficiálnou cestou (servery battle.net sú mŕtve), ale v jadre ide o poctivú diablovku, ktorá vám ukáže korene žánru. Svet Sanctuary čaká na vašu pomoc, tak nad čím ešte premýšľate? Existuje snáď lepší spôsob, ako osláviť dvadsatinu tejto legendy?

Diablo 2; screenshot: volba postavy
Každá z postáv Diablo 2 má svoje čaro a odporúčam prejsť celú hru s každou z nich, prípadne sa vrhnúť na Hardcore verziu, v ktorej je smrť charakteru trvalá.

• Zdroje: Vlastné

Retro Recenzia Diablo 2: hodnotenie

Diablo; screenshot: kúzelník

Diablo 2

Počítačové a konzolové hry

Verdikt staromódneho

Diablo 2 je spravodlivo radené medzi herné legendy, nielen v žánri APRG, ale aj z pohľadu všetkého, čo na naše počítače či herné konzoly kedy vyšlo. Spoločne s datadiskom Lord of Destruction ponúka hromadu zábavy, sedmičku rôznorodých hrdinov, rozľahlé lokácie, nápaditá monštrá a ikonické momenty, na ktoré sa nedá zabudnúť. Titul možno stále ešte zaobstarať oficiálnou cestou, a pokiaľ k nemu pripojíte pár režimov zlepšujúcich rozlíšenie a grafiku, dostanete stále veľmi dobre hrateľnú hru.


Verdikt súčasníkov

Diablo 2 je dvadsať rokov stará hra, čo so sebou prináša rad problémov pre súčasného hráča. Niekomu by nemuselo vyhovovať relatívne pomalé tempo, iných zastraší mierne zastarané ovládanie a práca s inventárom, ďalších možno odradí grafika z počiatku 21. storočia. Aj napriek spomínané výhrady však stále ide o klenot, ktorý je dodnes vzorom pre tituly v žánri ARPG, takže by ho každý fanúšik izometrických hack & slash hier mal aspoň vyskúšať.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.

HW nároky pre Diablo 2 PC



Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7/8/10 64-bit Windows 7/8/10 64-bit
Procesor 1 GHz 1 GHz
Grafická karta DirectX video card with 800 x 600 resolution DirectX video card with 800 x 600 resolution
Operačná pamäť 2 GB 2 GB
Pevný disk 1,9 GB 1,9 GB

• Zdroj: eu.battle.net (29. 6. 2020)

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02