Obnoviť stránku

Všetko okolo cumlíka: Výhody a nevýhody, používanie a čistenie

Aktualizované

Každá mamička chce pre svoje dieťatko len to najlepšie. Občas sa ale objavia pochybnosti, či postupuje vo výchove správne, a rozdielne zaručené rady z okolia tento pocit len umocňujú. Často sa tak deje práve v otázkach okolo cumlíka. Pre mnoho mamičiek je cumlík veľkým strašiakom, trápia ich obavy, či cumlík áno či nie, kedy dať bábätku cumlík, čo cumlík a dojčenie, ako vyvariť cumlík, či kazí cumlík zuby a pod. Otázok okolo cumlíka je veľa, rovnako tak aj mýtov. Poďme sa spolu pozrieť na všetko, čo potrebujete o cumlíku vedieť a zároveň si zodpovedať najčastejšie otázky.

Cumlík

Cumlík a všetko okolo neho (OBSAH ČLÁNKU)

  1. Cumlík áno alebo nie, jeho výhody a nevýhody
  2. Cumlík a dojčenie
  3. Ako dieťa naučiť na cumlík a kedy dať cumlík
  4. Materiál a tvar cumlíka
  5. Ako vyvariť cumlík a ako často meniť cumlík
  6. Výroba spony na cumlík
  7. Ako odnaučiť dieťa od cumlíka

Cumlík áno alebo nie, jeho výhody a nevýhody

Zrejme najviac diskutovaná téma je, či bábätku vôbec cumlík ponúknuť. Otázka, či cumlík áno alebo nie, trápi mnoho mamičiek už v tehotenstve. Ak sa mamička rozhodne cumlík bábätku ponúknuť, prichádza ďalšia otázka. Ako naučiť dieťa na cumlík? Aké sú výhody pre vás aj pre bábätko, a má použitie cumlíka aj svoje nevýhody? Kedy dať vašej ratolesti cumlík? Základným pravidlom, ktorým by sme sa mali riadiť, je zdravý rozum, vlastná intuícia a potreba bábätka. Nie každé bábätko o neho tiež stojí, v žiadnom prípade sa neodporúča bábätku cumlík nútiť, ak ho odmieta.

Najväčšiu výhodu vidí mnoho rodičov predovšetkým v tom, že je dieťa pokojnejšie. Nedávne štúdie navyše poukazujú na ochrannú úlohu cumlíka v prípade náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Americká štúdia z roku 2010 ponúka vysvetlenie prevencie SIDS kvôli zmene režimu spánku dieťaťa. Cumlík spôsobí, že dieťa spí ľahším spánkom a ľahko sa tak zobudí, keď sa cíti nepríjemne. Najnovšie štúdie z roku 2011 potvrdzujú, že používanie cumlíka redukuje aj ďalšie známe riziká vzniku SIDS. Rovnako tak bábätku s cumlíkom v ústach nehrozí, že by mu v spánku zapadol jazyk a začalo sa dusiť. Saním cumlíka sa dieťatko tiež učí nenutritívne sanie. To znamená, že vie sanie kontrolovať, čo potom ovplyvní aj jeho schopnosť koordinovať sanie, prehĺtanie a dýchanie pri saní mlieka.

Cumlík áno alebo nie
Rozhodnúť sa, či dieťaťu cumlík dať alebo nie, môže byť ťažké, pretože aj cumlík má svoje výhody a nevýhody.

Nevýhodou cumlíka je jeho návykovosť, a s tým spojené neskoršie odvykanie. Ako sa zbaviť cumlíka je kapitolou samou o sebe, preto by cumlík nemal byť od začiatku používania celodenným spoločníkom bábätka, ale ponúkať by ste ho mali len na spánok a utíšenie. Ďalšími negatívami pri používaní cumlíka môžu byť deformácia hornej a dolnej čeľuste, dýchanie ústami a nie nosom, prípadne aj nedostatočná motorika jazyka. Je ale dokázané, že ak dieťa odloží cumlík do troch rokov, väčšina deformácií v ústach sa časom samy o sebe spravia. Na trhu dnes už navyše existujú ortodontické cumlíky, ktoré by mali bábätku vyhovovať a deformácie nespôsobovať, prípadne minimalizovať.

Cumlík a dojčenie

Častou témou diskusií mamičiek aj odborníkov je cumlík a dojčenie. Najčastejšie sa objavuje názor, že cumlík kazí techniku dojčenia, dieťa si vďaka cumlíku zvykne na jednoduché sanie a odmieta sa potom naučiť sať z prsníka, pretože je to pre neho ťažšie. Dôverujte svojmu bábätku, určite sa nenechá pripraviť o mlieko a nezostane kvôli cumlíku o hlade.

Cumlík a dojčenie
V otázke cumlíka a dojčenia sa ako najlepšie riešenie javí kompromis. Ponúknite svojmu bábätku cumlík iba v prípade, že je nepokojné, a situácia neumožňuje priloženie bábätka k prsníku.

V každom prípade platí, že pokiaľ je po nakojení bábätko pokojné, nevyžaduje nenutritívne sanie, teda cumlanie naprázdno, nemal by mu byť cumlík vôbec ponúkaný. Pokiaľ sú ale naplnené všetky potreby dieťatka, a to je stále nepokojné a má potrebu sania, aj keď nie je hladné, je na vás, či sa rozhodnete siahnuť po cumlíku, alebo mu k cumlaniu ponúknete prsník. Najlepším riešením sa tak javí kompromis, teda ponúknuť dieťatku cumlík pri prechádzke v kočíku alebo v čase, keď sa nemôžete naplno svojmu bábätku venovať.

Ako dieťa naučiť na cumlík a kedy dať cumlík

Ako naučiť na cumlík väčšinou riešia mamičky nepokojných bábätiek. Najvhodnejší čas pre cumlík tak nastáva v prípade, že je nutné dieťa utíšiť, a všetky ostatné možnosti, ako nakojenie, prebalenie, nosenie, masáž bruška pod., sú už vyčerpané. Je dobré mať cumlík pripravený už v taške do pôrodnice a riadiť sa vlastným inštinktom. Nie vždy ale bábätku vyhovuje práve ten cumlík, ktorý mu sama vyberiete a môže sa stať, že ich vyskúšate niekoľko, než nájdete presne ten, ktorý prijme. Existuje totiž veľa druhov cumlíkov, ktoré sa líšia tvarom aj materiálom. Vždy ale dbajte na to, aby ste bábätku zaobstarali správnu veľkosť. Výrobcovia cumlíkov uvádzajú pri svojich výrobkoch určenie, od koľkých mesiacov je daný cumlík vhodný. Tohto odporúčania by ste sa vždy mali držať, zlá veľkosť cumlíka môže viesť k nesprávnemu vývoju čeľuste, deformácii podnebia či dokonca kriveniu zúbkov.

Materiál a tvar cumlíka

Vyberať si môžete z pestrej ponuky materiálov a tvarov. Cumlíky sa najčastejšie vyrábajú zo silikónu alebo latexu (kaučuku). Cumlíky sú anatomické, symetrické a guľaté. Ak výrobca uvádza, že je cumlík ortodontický, podporuje správny vývoj ústnej dutiny a obmedzuje riziko vzniku chýb čeľuste a krivenia zúbkov. Existujú tiež rôzne vychytávky, ako napríklad cumlíky, ktoré svietia v tme, pre ľahšie nočné pátranie pri jeho vypadnutí z ústočiek bábätka.

  • Silikónové cumlíky sa vyrábajú z lekárskeho silikónu, je bez chuti a zápachu. Ľahšie sa udržiavajú a čistia, pretože dobre odolávajú vysokým teplotám pri sterilizácii.
  • Latexový (kaučukový) cumlík spoznáte podľa typického zafarbenia do žltohneda. Je mäkší ako silikónový, má špecifickú vôňu a chuť po gume. Nevýhodou latexu je jeho nižšia odolnosť voči vysokým teplotám pri sterilizácii.
  • Anatomický tvar cumlíka je najčastejšie používaný, spoznáte ho podľa okrúhleho tvaru cumlíka z vrchnej strany a plochšieho tvaru zo spodnej strany. Do úst bábätka je ho možné vložiť iba guľatou časťou nahor. Tento tvar zaisťuje správnu polohu jazyka pri saní.
  • Symetrický tvar cumlíka je inšpirovaný matkinou bradavkou, nemá určenú vrchnú a spodnú stranu. Pri saní je vyvíjaný minimálny tlak na horné podnebie bábätka.
  • Okrúhly tvar cumlíka bol hojne využívaný v minulosti, ide o tzv. retro čerešničku či kytičku. Dnes nie je odborníkmi príliš odporúčaný, niektoré bábätká však aj napriek tomu vyžadujú práve tento tvar cumlíka.

Ako vyvariť cumlík a ako často meniť cumlík

Vyvareniu cumlíka je potrebné venovať v prvých mesiacoch života bábätka veľkú pozornosť. Sterilizácia cumlíka je dôležitá, pretože cumlík sám o sebe je veľkým nosičom baktérií. Ako sterilizovať cumlík? Existuje niekoľko spôsobov, ako vyvariť cumlík a je len na vás, ktorý si zvolíte a ktorý pre vás bude najpohodlnejší.

Ako vyvariť cumlík
Existuje niekoľko spôsobov, ako vyvariť cumlík. Nie je tiež od veci mať v zálohe pripravený jeden vyvarený cumlík navyše.

Najlacnejším variantom je vyváranie cumlíka v hrnci. Tento spôsob vyvárania cumlíka má niekoľko pravidiel. Zásadné je, aby bol hrniec používaný výhradne na sterilizáciu a nie na bežné varenie. Cumlík vložte do hrnca a pridajte studenú vodu tak, aby bol cumlík celý ponorený. Vodu priveďte do varu a varte po dobu 5 až 10 minút. Potom odstavte a nechajte vychladnúť. Na vybratie cumlíka z kúpeľa použite vysterilizované kliešte.

Trochu drahším, ale pohodlnejším spôsobom, ktorý vám pomôže vyvariť cumlík, je obstaranie parného sterilizátora. Oplatí sa ale skôr na použitie súčasne s fľaštičkami, na samotné vyvarenie cumlíka je skôr zbytočný. Vyváranie cumlíka je možné tiež so sterilizátorom do mikrovlnnej rúry. Existujú dva druhy, veľký sterilizátor na vyváranie spolu s fľaštičkami a ďalšími potrebami na kŕmenie, alebo malé puzdro na cumlík, ktoré po pridaní vody do puzdra zároveň slúži ako vyvarovacie do mikrovlnnej rúry.

Sterilizácia cumlíka
Jedným z pohodlných spôsobov vyvarenia cumlíka je sterilizácia v mikrovlnnej rúre. Spolu s cumlíkom tak vyvaríte tiež fľaše a potreby na kŕmenie.

Vyváranie cumlíkov sa odporúča aspoň do 6 mesiacov veku dieťaťa, minimálne raz denne a samozrejme pri akomkoľvek znečistení. V neskoršom veku stačí cumlík dôkladne opláchnuť teplou vodou. Nikdy by ste nemali cumlík čistiť vkladaním do svojich úst.

i Na prechádzku s kočíkom je lepšie mať so sebou viac cumlíkov. Môže sa stať, že dieťaťu cumlík vypadne z úst alebo ho vyhodí z kočíka. Ak máte len jeden cumlík a nikde nie je k dispozícii voda na opláchnutie, ponúka sa ako riešenie strčenie do vlastných úst, aby ste ho zbavili najhoršej špiny, a vrátenie späť dieťaťu. Týmto postupom môžete ale dieťaťu skôr uškodiť, pretože pomocou slín prenášate na dieťa baktérie, na ktoré nie sú detské ústa pripravené a môžu deťom spôsobiť zubný kaz. Na náhradné cumlíky sa oplatí zaobstarať puzdro, ktoré ich udrží v čistote.

Ako často meniť cumlík? Záleží na okolnostiach, ale spravidla približne každé 1 až 2 mesiace, rovnako ako kefku na zuby. Pokiaľ je ale cumlík mechanicky poškodený, prehryznutý alebo začne lepiť, musí byť okamžite vymenený. Je vhodné vymeniť cumlík tiež po každej chorobe dieťaťa.

Ako vyrobiť sponu na cumlík

Jednou z praktických pomôcok pri používaní cumlíka je spona na cumlík. Zabráni totiž tomu, aby cumlík spadol na zem, keď vypadne bábätku z úst, slúži zároveň ako hračka, a vaše dieťatko sa časom naučí nahmatať na spone cumlík a samo si ho strčiť do úst. Výroba spony na cumlík nie je nijako náročná a navyše bude mať vaše bábätko originál, ktorý si vyladíte presne podľa vášho vkusu. Komponenty na výrobu zoženiete v galantérii či v obchode s korálikmi, prípadne aj na internete. Použiť sa dajú koráliky plastové, háčkované, silikónové či drevené. Spona na cumlík môže byť tiež vhodným a originálnym darčekom na babyshower.

Výroba klipu na cumlík
Výroba spony na cumlík je ľahká. Stačí navliecť pár korálikov a originálny kúsok pre vaše bábätko je na svete.

Výroba spony na cumlík – potreby

  • Spona na cumlík
  • Navliekacia šnúrka (cca 50 cm dlhá)
  • 1 veľký korálik zaujímavého tvaru či motívu
  • Niekoľko korálikov rôznych farieb, tvarov a veľkostí
  • Voliteľne koráliky s písmenkami mena vášho bábätka
  • Ihla, niť a nožnice

Výroba spony na cumlík – postup

  • Najskôr si všetky komponenty vyskladajte na stôl, aby ste získali predstavu o tom, ako bude výsledná spona vyzerať. Zamerajte sa tiež na dĺžku, ktorá bude vášmu bábätku vyhovovať, z bezpečnostných dôvodov sa ale odporúča dĺžka do 22 cm, aby si dieťa nemohlo šnúrku omotať okolo krku.
  • Akonáhle ste s výsledkom spokojní, môžete začať navliekať. Šnúrku na navliekanie v polovici ohnite a v mieste ohnutia priviažte niť s navlečenou ihlou. Navliekanie na ihlu bude rýchlejšie, ako keď sa budete snažiť prestrčiť koráliky šnúrkou.
  • Navlečte všetky koráliky. Na strane so slučkou urobte približne 5 cm od kraja uzlík a posuňte koráliky po šnúrke až k nemu.
  • Z voľných koncov na druhej strane urobte polovičný uzlík a na neho pripevnite dvojitým uzlíkom sponu.
  • Prebytočné konce šnúrky odstrihnite a konce zatavte zapaľovačom. Pre bezpečnosť vášho bábätka musia byť uzlíky naozaj pevné, niekoľkokrát preto skúste za sponu pevne zatiahnuť a uistite sa, že nehrozí rozviazanie uzlíka.
i Ak sa nechcete púšťať do výroby sami, môžete si sponu na cumlík vybrať z pestrej ponuky v našom eshope.

Ako odnaučiť dieťa od cumlíka

Ako odnaučiť cumlík je pre mnoho mamičiek, ktoré vidia svoje spokojne cumľajúce bábätko, veľkým strašiakom. Nevedia si predstaviť, že sa dieťa svojho obľúbeného pomocníčka raz vzdá. Odborníci sa zhodujú na tom, že najvhodnejší vek na odvykanie od cumlíka je okolo 1 roka dieťaťa. Realita ale poukazuje na odvykanie do 3 rokov, čo je ale horná hranica na odvykanie. Ak sa vám nepodarí do tohto veku dieťa od cumlíka odnaučiť, hrozí trvalá deformácia v dutine ústnej a problémy s krivými zúbkami. Ako sa zbaviť cumlíka čo najjednoduchším spôsobom, bez plaču a trápenia? Určite ste počuli veľa zaručených rád ako nastrihnutie savičky, schovanie cumlíka, odovzdanie cumlíka čertovi, pani zubárke atď. Na každé dieťa platí samozrejme niečo iné, určite je ale potrebné veľa trpezlivosti.

Ako odnaučiť cumlík
Odnaučiť dieťa od cumlíka môže byť náročné. Rozhodne sa oplatí trpezlivosť a dôvera.

Na odnaučenie si vyhraďte čas, kedy ste v pokoji doma, a vaše dieťatko je v dobrom psychickom rozpoložení, netrápi ho rast zúbkov alebo iné ťažkosti. Pre vaše dieťa je to veľká zmena a bude pre neho náročné túto zmenu vstrebať, buďte preto trpezliví a dôverujte mu, určite si nenechá cumlík v ústach do dospelosti. Tiež ale nemôžete očakávať, že si na zaspávanie bez cumlíka zvykne príliš rýchlo. Aj keď vaše dieťa nevie ešte veľmi hovoriť, zverte sa mu so svojím zámerom na odvykanie cumlíka, možno budete prekvapení, ako dobre vám rozumejú. Je totiž vždy lepšie hovoriť s ním na rovinu, nenechať ho v tom samotného a nepoužívať pri odvykaní strašiaky menom čert a prízrak. Niekedy totiž nejde ani tak o cumlík samotný, ako skôr o tlak, ktorý je pri odvykaní na dieťa vyvíjaný.

i V BabyMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Ak to s cumlíkom nebudete preháňať, nie je dôvod sa ho báť. Nech už bude vaše rozhodnutie ohľadom cumlíka akékoľvek, vždy platí pravidlo spokojná mamička = spokojné bábätko. Dajte preto na svoju materskú intuíciu, ktorá vás zaručene nesklame.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17