Obnoviť stránku

Soundbary: V čom sú lepšie ako klasické domáce kiná?

Článok

Aktualizované

Radi by ste si pri sledovaní televízora dopriali skutočne kvalitný zvuk, chcete ale jednoduché a ideálne tiež lacné riešenie? Pravdepodobne vám najlepšie poslúži soundbar. K televízoru ho pripojíte jediným káblom, načo ho môžete začať okamžite používať. Aj lacné modely ponúknu lepší zvuk ako integrované reproduktory televízorov, tie drahšie s priestorovým zvukom potom konkurujú skôr tradičným domácim kinám. Tento článok vám povie o soundbaroch všetko, čo o nich potrebujete vedieť.

čo je soundbar, ako vybrať soundbar

Soundbary vs domáce kino – OBSAH

  1. Čo je soundbar a prečo je lepší ako integrované reproduktory v TV?
  2. Ako soundbar vytvára priestorový zvuk
  3. Je subwoofer dôležitý?
  4. Ako zapojiť soundbar k TV a jeho inteligentné funkcie

Čo je soundbar a prečo je lepší ako integrované reproduktory v TV?

Výrobcovia zväčšujú televízory do stále masívnejších uhlopriečok, zároveň ich ale stenčujú. Niet divu, televízor vďaka takémuto dizajnu zaberie menej miesta, a je navyše v očiach zákazníkov krajší. A zatiaľ čo rast obrazovej kvality sa s takým stenčovaním nijako nevylučuje, to isté neplatí pri kvalite zvuku. Malé reproduktory jednoducho nemôžu znieť dobre a hlasno zároveň. Efektívnym a často aj lacným riešením, ktoré zvuk skvalitnia, je soundbar.

Soundbar Sonos Beam
Soundbar vyžaduje na pripojenie len minimum káblov. (na obrázku Sonos Beam)

Soundbar (možno preložiť ako zvuková tyč alebo zvuková lišta, ak chcete) je názov vychádzajúci z tvaru zariadenia. Ide o integrovaný systém reproduktorov určený predovšetkým k televízoru. Jeho vzhľad je zvyčajne navrhnutý tak, aby dopĺňal minimalistický dizajn moderných televízorov. Mnohé soundbary, spravidla tie drahšie, sú doplnené subwooferom, čo je reproduktor generujúci zvuky na veľmi nízkych frekvenciách (basy), ktoré ku kompletnému audio zážitku bez výnimky patria. Ani soundbary ale nie sú všespásnym vzorom dokonalého audio systému – ide skôr o ideálnu kombináciu ľahkého používania a kvalitného zvuku.

i

HDMI CEC: Spoločné ovládanie soundbaru a televízora jedným ovládačom

HDMI CEC (Consumer Electronics Control) je funkcia, ktorá umožňuje zariadeniam prepojeným pomocou HDMI vzájomne komunikovať. Jedno zariadenie (napr. televízor) vďaka tomu môže čiastočne ovládať iné zariadenie (napr. soundbar).

Nás táto funkcia zaujíma, najmä preto, že umožňuje ovládanie viacerých rôznych zariadení pomocou jediného ovládača. Teoreticky to znamená, že môžete rovnakým ovládačom prepínať programy na set-top boxe, meniť hlasitosť soundbaru a prechádzať menu televízora.

Prax je však trochu zložitejšia, pretože každý výrobca túto technológiu pomenúva a zrejme tiež implementuje iným spôsobom. Samsung jej hovorí Anynet+, LG Simplink a napríklad Sony má pre ňu označenie Bravia Sync. Bezproblémové prepojenie zariadení pomocou HDMI CEC možno teda sľúbiť len v prípade, že máte soundbar aj televízor od rovnakého výrobcu.

HDMI ARC (Audio Return Channel) je režim, v ktorom je schopné rozhranie HDMI prenášať zvuk obojsmerne. Táto funkcia je na prevádzku soundbaru veľmi dôležitá, pretože v bežnom režime HDMI je televízor iba zariadenie na prehrávanie z audiovizuálneho zdroja (napríklad hernej konzoly). Pokiaľ ale chcete, aby bol zariadením na prehrávanie soundbar, potrebujete dostať signál nie do, ale z televízora (do soundbaru). A práve na to slúži HDMI ARC. Samotné HDMI ARC nevyžaduje, aby bol soundbar od rovnakého výrobcu ako televízor.

Pokiaľ chcete úplne špičkové televízne audio bez kompromisov, budete sa musieť namiesto soundbaru pozrieť na domáce kiná s pravým priestorovým zvukom v konfigurácii 5.1 alebo 7.1, prípadne si takú sústavu vytvoriť za pomoci vlastných reproduktorov a prijímača. Avšak s podobným riešením sa ľahko ocitnete mimo oblasť dobrej používateľskej prívetivosti, budete potrebovať veľa káblov, nutnú dávku kutilskej trpezlivosti, audiofilnú motiváciu a v neposlednom rade tiež slušný rozpočet. Aj lacnejší systém tohto typu totiž hravo vyjde na stovky eur.

Ako soundbar vytvára priestorový zvuk

Aby bol zvuk priestorový, musí byť z rôznych strán rôzne počuť. Audio zostavy domácich kín to dosahujú pomocou fyzicky rozmiestnených reproduktorov. Zvyčajne sa tak môžeme stretnúť s označeniami 5.1 a 7.1. Číslo pred bodkou znamená počet reproduktorov v sústave a číslo za bodkou prítomnosť subwoofera. V prípade sústavy konfigurácie 5.1 nájdeme tri reproduktory vpredu (pravý, ľavý a stredový) a dva vzadu (pravý a ľavý). Sústavy 7.1 pridávajú ešte dva bočné reproduktory. Nie je prekvapivé, že je taká sústava schopná vierohodne reprodukovať priestorový zvuk. Ako to ale dokáže soundbar?

i

Soundbar je aktívny prvok. Čo to znamená a ako pripojiť soundbar k TV?

SoundBar a ich subwoofery (a niekedy aj ďalšie bezdrôtové reproduktory na skvalitnenie priestorového zvuku) sú spravidla aktívnymi prvkami. To znamená, že zosilňovač je zabudovaný priamo v ich tele. To značne zjednodušuje ich zapojenie aj používanie.

Reproduktory môžu byť tiež pasívne. V tom prípade ešte vyžadujú externý zosilňovač, čo je vhodné riešenie pre nadšencov, ktorí chcú mať nad usporiadaním a kvalitou svojho audio systému absolútnu kontrolu.

Preto je pri každom soundbare uvedený aj výkon – ide o výkon zabudovaného zosilňovača, ktorému by mali byť v tomto prípade prispôsobené aj reproduktory. Vyšší výkon znamená, že by mali byť reproduktory hlasnejšie, nie však nutne kvalitnejšie.

Soundbar Sony, ako vybrať soundbar
Pokiaľ chcete počuť priestorový zvuk nielen zo strán, ale aj zhora, hľadajte značenie s tromi číslami (napr. 7.1.2).

Soundbar sa štandardne nachádza len vpredu pod televízorom, odkiaľ pochopiteľne nemôže fyzicky distribuovať zvuk spredu, zo strán a zozadu zároveň. Alebo áno? Namiesto skutočného priestorového zvuku využívajú soundbary tzv. virtuálny priestorový zvuk. Ten vychádza iba zo soundbaru umiestneného vpredu, jeho jednotlivé kanály sú ale rôzne nasmerované, aby k vašim ušiam dorazili z rôznych strán. Na to býva zvyčajne využívaná akustika miestnosti a odraz zvuku od stien, z ktorých sa stanú virtuálne reproduktory.

i

Zadné reproduktory na pravý priestorový zvuk

Ako sa dozviete v ďalšej kapitole, takmer nenahraditeľným doplnkom každého soundbaru je subwoofer. Doplnkom ale môžu byť tiež zadné prídavné reproduktory. Tie sú pri niektorých soundbaroch už súčasťou balenia, pri iných ide o voliteľné príslušenstvo. V každom prípade s nimi máte možnosť ďalej zlepšiť kvalitu priestorového zvuku.

Je subwoofer dôležitý?

Keď sa pozriete do ponuky soundbarov, ihneď si všimnete, že niektoré sú ponúkané v sete so subwooferom a iné bez neho. Prítomnosť subwoofera má pritom veľmi významný vplyv na zvukový prejav celej zostavy. Tento typ reproduktora sa totiž stará o reprodukciu zvuku v najnižších hodnotách počuteľného spektra – typicky 20 – 200 Hz. V hudbe nájdeme medzi týmito hodnotami basové nástroje, vo filmoch potom výbuchy, dunenie motorov, údery a podobne. Subwoofer zvuku dodáva nielen údernosť, ale aj dynamiku.

Soundbar a subwoofer
Subwoofer je so soundbarom často spojený bezdrôtovo. Aj vďaka tomu môže mať elegantný dizajn, ktorý nepôsobí rušivo ani v minimalistickom interiéri (na obrázku BOSE Bass module 700).

Veľmi nízke frekvencie dokáže subwoofer počuteľne zahrať len vďaka rozmerom meniča, konkrétne jeho membrány, ktorá svojimi pohybmi rozochvieva vzduch, čím generuje zvuk. Aby bol schopný subwoofer reprodukovať veľmi nízke frekvencie, musí sa jeho membrána pohybovať veľmi pomaly, zároveň je ale treba, aby rozhýbal veľký objem vzduchu. Preto musí byť subwoofer veľký. Z rovnakého dôvodu sú výškové reproduktory veľmi malé (musia sa naopak pohybovať veľmi rýchlo). Soundbar bez samostatne stojaceho subwoofera síce môže mať kvalitný, ale určite nie celistvý prejav.

i

Pripojenie subwoofera k soundbaru

Rovnako ako soundbary, aj ich subwoofery možno veľmi ľahko zapojiť a sprevádzkovať. Spravidla vám stačí len jeden napájací kábel, prepojenie so soundbarom je totiž zvyčajne bezdrôtové.

Ak nájdete v ponuke soundbar bez subwoofera, buď je to z dôvodu jeho nízkej ceny, alebo kvôli usporiadaniu ponuky daného výrobcu. V takom prípade v nej nájdete kompatibilný subwoofer ako samostatný produkt, ktorý si môžete dokúpiť. U nás na Alza.sk nájdete pri niektorých soundbaroch/subwooferoch spoločné zakúpenie za zvýhodnenú cenu. Či je také zvýhodnené balenie dostupné, sa dozviete vždy na stránke konkrétneho produktu.

Ako zapojiť soundbar k TV a jeho inteligentné funkcie

Soundbary sa bežne pripájajú len dvomi káblami, jedným na napájanie a jedným k televízoru. V tom majú oproti reproduktorovým sústavám veľkú výhodu – keby ste si doma chceli postaviť tradičné domáce kino s 5.1 alebo 7.1 zvukom, káblov by ste museli použiť neporovnateľne viac. A buď ich poriadne schovať, alebo sa zmieriť s ich nevzhľadnosťou. Soundbar pripojíte káblom k televízoru a máte postarané. Predtým na to slúžili optické káble, dnes je však bežnejšie pripojenie pomocou HDMI, a to pre jeho schopnosť prenášať (nielen) viackanálové audio vo vyššej kvalite.

i

Dolby Atmos a DTS:X

Nové formáty Dolby Atmos a DTS:X poskytujú presnejšie metódy zachytenia a reprodukcie pozície zdroja zvuku. Pre používateľov domácich kín to znamená predovšetkým vierohodnejšie vtiahnutie do deja. Nie všetky soundbary ale tieto formáty podporujú – pokiaľ si ich chcete dopriať, budete si musieť za soundbar priplatiť. O Dolby Atmos pre vás máme samostatný článok.

Dolby Atmos a DTS: X sa od svojich predchodcov (Dolby Digital a DTS-HD) líši tým, že zvuk u nich nie je vopred rozdelený do jednotlivých kanálov (zadný, pravý a pod.). Namiesto toho je vo zvukovom súbore zakódovaná informácia o priestore, ktorú na kanály preloží a rozdelí až dekodér, a to s ohľadom na vašu konkrétnu konfiguráciu reproduktorov. Práve táto schopnosť prispôsobiť sa priestoru vašej domácnosti robí priestorový zvuk oveľa uveriteľnejší. A ťaží z toho pochopiteľne aj soundbar.

O soundbaroch vám niečo povie aj Mikoláš Tuček.

Mnohé soundbary, najmä tie drahšie, ponúkajú možnosti bezdrôtového pripojenia cez Bluetooth či WiFi. Vďaka tomu môžete soundbar používať nielen s televízorom, ale aj s mobilným telefónom. Mobilné aplikácie od výrobcu obvykle umožňujú soundbar z telefónu ovládať a nastavovať, bežná je ale tiež funkcia prehrávania hudby či podcastov. Niektoré soundbary sú dokonca vybavené hlasovým asistentom, takže ich môžete využiť na ovládanie televízora hlasom.

Nezanedbateľnou funkciou, ktorú soundbary často ponúkajú, je softvérový ekvalizér s prednastavenými zvukovými režimami. Tie upravujú zvuk tak, aby čo najlepšie zodpovedal práve prehrávanému obsahu. Pri sledovaní filmu sú dôležité iné časti akustického spektra, ako keď sa pozeráte na správy. Zatiaľ čo pri filme je dôležitá tiež hudba či zvukové efekty, správam musíte predovšetkým dobre rozumieť. A zvukové režimy, ktorých má soundbar zvyčajne celý rad, sa o to postarajú.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Soundbary sú skvelým riešením pre všetkých, ktorí chcú obraz svojho televízora doplniť aj o kvalitný zvuk, zároveň sa ale vyhnúť zbytočným káblom. So soundbarmi urobíte z obývačky domáce kino pomocou jediného HDMI.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02