Obnoviť stránku

Čo je DVB-T

Co je DVB-T?

Ako funguje DVB-T?

Signál DVB-T je vysielaný z pozemných vysielačov a prijímaný klasickými anténami. Od pôvodného analógového vysielania sa DVB-T líši tým, že je signál prevádzaný a posielaný v digitálnej podobe. Vďaka tomu je možné preniesť veľké množstvo dát, a teda aj kvalitnejší obraz, rozhlasové stanice a ďalšie doplnky ako napríklad informácie o programe alebo najrôznejšie interaktívne služby.

Pokrytí DVB-T TV signálem

Čo je DVB-T? V súčasnosti televízny signál s najväčším pokrytím. Snaží sa ho ale dohnať novšia verzia DVB-T2, ktorá jeho úlohu úplne prevezme.

Veľkou výhodou DVB-T, ktoré nahradilo analógový signál, je využívanie tzv. Multiplexov, resp. vysielacích sietí. Ide o akési balíky televíznych a rozhlasových staníc, vďaka ktorým je možné prostredníctvom DVB-T vysielať väčšie množstvo programov. Ďalšou prednosťou je potom samozrejme bezplatné vysielanie aj lepší príjem v členitejšej krajine alebo v mestskej zástavbe. Problémy s príjmom DVB-T môžu nastať kvôli rušeniu LTE signálom. Riešením sú potom anténové zosilňovače alebo LTE filtre.

DVB-T vs DVB-T2

Rovnako ako pri prechode z analógového vysielania na DVB-T, aj pri prechode na DVB-T2 je nutné zaobstarať si správny televízor alebo set-top box. Tie, ktoré formát podporujú, sú napríklad v Českej republike označené týmto zlatým logom.

Rozdiel medzi DVB-T a DVB-T2

DVB-T2 je vylepšením štandardu DVB-T. Modernejšia verzia digitálneho vysielania lepšie komprimuje dáta, môže ich teda preniesť väčšie množstvo, a priniesť tak obraz vo vyššom rozlíšení alebo viacerých programov. Príjem zavádzaného štandardu DVB-T2 bude vyžadovať kompatibilné DVB-T2 televízory alebo set-top boxy.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08