Obnoviť stránku

Dolby Atmos je budúcnosťou zvuku aj pre domáce kiná

• Autor: Redakcia

O priestorovom zvuku vo formáte Dolby Atmos sa často hovorí ako o revolúcii v ozvučení filmov. Po víťaznom ťažení naprieč kinami na celom svete sa pomaly, ale isto stáva súčasťou aj domácich kín. Najmä s nástupom tzv. soundbarov je prechod na to najmodernejšie, čo môže reprodukcia pre domáce kiná ponúknuť, veľmi jednoduchý. V tomto článku sa podrobnejšie pozrieme na to, čo to technológia Dolby Atmos je, ako funguje a čo všetko potrebujete na to, aby ste si ju mohli pustiť aj do svojej obývacej miestnosti.

Dolby Atmos
Dolby Atmos. Zdroj obrázku: dolby.com.

Dolby Atmos - OBSAH

 1. Čo je Dolby Atmos?
 2. Dolby Atmos a jeden dátový prúd
 3. Zvuk sa v Dolby Atmos chápe ako objekt
 4. Ako Dolby Atmos znie a aké sú rozdiely oproti skorším technológiám?
 5. Dolby Atmos vs. Dolby Surround
 6. Dolby Atmos v domácich podmienkach

Čo je Dolby Atmos?

Dolby Atmos je 3D objektová technológia na reprodukciu priestorového zvuku. Spočíva v presnejšom rozložení zvuku v priestore. Deje sa to ako použitím väčšieho množstva kanálov, ktorými je zvuk distribuovaný (a to vrátane stropných reproduktorov, ktoré pridávajú doteraz nepočutý dojem výšky), tak aj spôsobom, akým je zvuk namixovaný. Väčšie množstvo kanálov umožňuje pomyselné rozdelenie zvuku na viaceré samostatné zložky. Jeden kanál tak môže obsahovať streľbu, iný zvuk mechaniky zbrane – skôr by zneli z jedného bodu, ale v realite z jedného bodu logicky neznie. Pomocou technológie Dolby Atmos je teda umiestnenie zvuku v priestore výrazne presnejšie.

Dolby Atmos a jeden dátový prúd

Technologický posun a výhoda Dolby Atmos spočíva tiež v tom, že zvukový signál je vedený iba jediným dátovým prúdom a nie je už dopredu delený na separátne kanály, ktorým musí zodpovedať zvuková sústava. Príkladom takéhoto nesúladu môže byť napríklad púšťanie päťkanálového mixu na klasických stereo reproduktoroch. V takýchto prípadoch zvuk nie je tak dobrý, ako by mal byť. Býva ochudobnený o niektoré zložky, ktoré zvukoví inžinieri napevno umiestnili napr. do zadných reproduktorov.

Systém Dolby Atmos teda nepoužíva vopred určené zvukové toky. Tento jediný dátový prúd je v prípade technológie Dolby Atmos rozdelený až dekóderom na základe daného nastavenia a konkrétneho priestoru. Zvuk tak v konečnom dôsledku pôsobí oveľa realistickejším dojmom a zároveň sa lepšie adaptuje na sústavu reproduktorov, ktoré máte doma. Výsledkom je kvalitnejší zvuk, pri ktorom má divák oveľa lepšiu možnosť ponoriť sa do sledovania filmu a jeho atmosféry. Ako je z vyššie uvedeného zrejmé, pre Dolby Atmos nie sú reproduktory zasa až tak podstatné. Kľúčový je práve systém, ktorý zvuk dokáže adaptovať na konkrétnu zostavu.

i Dolby Atmos je na svete od roku 2012
Technológiu Dolby Atmos v roku 2012 predstavila spoločnosť Dolby Laboratories a zaujímavosťou je, že filmoví diváci ju prvýkrát počuli pri projekciách filmu štúdia Pixar – Rebelka. Technológia však svoje využitie našla nielen pri ozvučovaní filmov. Na trhu sú v tomto formáte tiež natočené hudobné albumy.

K dnes už štandardným zostavám reproduktorov 5.1 alebo 7.1 pridáva Dolby Atmos ďalšie menšie „atmosférické“ reproduktory, ktoré môžu byť prakticky kdekoľvek – na strope, za premietacou plochou, v rôznych výškach po obvode miestnosti a pod. Podľa vyjadrenia spoločnosti Dolby je možné zvuk vo formáte Atmos odoslať až do šesťdesiatich štyroch samostatných stôp. Každý reproduktor tak môže znieť úplne inak ako jeho sused. Vďaka tomu je možné vytvoriť skutočne realistický zvuk, ktorý diváka plne pohltí.

Dolby Atmos
Dolby Atmos má za úlohu dostať diváka priamo do centra diania. Zdroj obrázku: Apple

Zvuk sa v Dolby Atmos chápe ako objekt

Vyššie sme pre Dolby Atmos použili označenie „objektová technológia“. Čo myslíme tým prídavným menom objektová? Zjednodušene povedané, za objekty sú považované tie prvky celého zvukového mixu, ktoré nie sú viazané na konkrétny priestor, v ktorom je zvuk prehrávaný. Zvyčajne sa „napevno“ umiestňuje hudba a dialógy. Tvorí totiž základ zvukového mixu a ich pevné umiestnenie predstavuje pre diváka dôležitý orientačný bod. Všetko ostatné – šumenie dažďa, ruch veľkomestskej ulice alebo hukot morských vĺn – sa stáva spomínaným zvukovým objektom, ktorého pozíciu neurčuje umiestnenie reproduktora, ale tzv. metadáta. To sú štruktúrované dáta, ktorá nesú informáciu o primárnych dátach. Ako najjednoduchší príklad môže poslúžiť katalogizačný záznam v knižnici: Kniha zaradená v regály je tými primárnymi dátami, na katalogizačnom lístku je popísaná pomocou štruktúrovaných údajov, ako je názov, autor, žáner, ISBN alebo jej umiestnenie.

i Kde sa vzal názov Dolby?
Spoločnosť Dolby Laboratories založil v roku 1965 Ray Dolby. V súčasnosti je jedným z popredných svetových lídrov v oblasti zvukov a technológií. S jej logom sa dnes stretneme prakticky v každom kine. Nie je bez zaujímavosti, že firma nevyrába konkrétne zariadenia, len predáva licencie na použitie svojich technológií.

Na základe metadát potom systém dopočítava pozíciu zvukového objektu v priestore, a to podľa konkrétnej sústavy reproduktorov, na ktorej je zvuk prehrávaný. Nezáleží od toho, akú veľkú sálu si prajete ozvučiť či aký počet reproduktorov používate. Objekt bude vždy presne na tom mieste, na ktorom ho zvukár zamýšľal mať. To znamená, že pokiaľ je potrebné zadať, že vrtuľník má preletieť nad divákovu hlavou z ľavej strany na pravú, zadá sa táto informácia do metadát. Nie je potrebné programovať jednotlivo každý kanál, aby sa dosiahlo želaného zvuku. Informácie obsiahnuté v metadátach sa na základe zadaného algoritmu samé umiestnia na to správne miesto.

Ako Dolby Atmos znie a aké sú rozdiely oproti skorším technológiám?

>Dolby Atmos prenáša poslucháča priamo do centra diania. Zvuk nie je na rozdiel od predchádzajúcich technológií pevne viazaný na jeden konkrétny smer (a sústava takýchto jednotlivých prúdov potom vytvára ilúziu priestorovosti), ale je pohyblivý v trojrozmernom priestore. Dolby Atmos tiež pridáva k reprodukcii skutočný tretí rozmer, výšku. Skoršie technológie boli schopné zvuk rozprestrieť iba v rovine, pridaním tretej dimenzie dochádza k presnejšiemu rozvrhnutiu zvuku v priestore, a tým aj reálnejšiemu dojmu z počúvania.

Pokiaľ ide o samotnú kvalitu reprodukcie zvuku, Dolby Atmos vytvára do detailu prekreslený priestor so širokou dynamikou. Dokáže vykresliť šepkaný dialóg aj akčnú scénu plnú výbuchov. To všetko bez straty orientácie medzi jednotlivými zvukmi, bez zlievania jednotlivých kanálov.

Dolby Atmos vs. Dolby Surround

Veľmi rozšírenou technológiou priestorového zvuku naďalej zostáva Dolby Surround. Vo viacerých ohľadoch ho Dolby Atmos rozvíja a prehlbuje tak divácky zážitok, avšak ako technické riešenie je Surround jednoduchšie – na trhu je stále celý rad domácich kín v širokom cenovom rozptyle, hoci s rozšírením soundbarov sa stáva Dolby Atmos čím ďalej tým dostupnejší. Poďme si porovnať základné výhody a nevýhody oboch systémov.

Dolby Atmos

 • Až 64 kanálov
 • Zvuk je pohyblivý v 3D priestore
 • Dojem výšky
 • Iba jeden dátový prúd – delí sa až dekodérom podľa zostavy
 • Na dosiahnutie plného efektu je potreba viac reproduktorov
 • Nie každý film/nosič s filmom Dolby Atmos podporuje

Dolby Surround

 • Široká podpora
 • Jednoducho dostupné zariadenie v podobe domáceho kina
 • Obmedzenie počtom kanálov, 5.1 resp. 7.1
 • Zvuk je iba v ploche, nemá efekt výšky
 • Delenie zvuku na jednotlivé kanály
 • Kanály majú pevné umiestnenie
i Celkom bežne sa stretávame aj s formátom Dolby Digital . Ten je najstarší, vznikol v roku 1991 a ponúka stratovú kompresiu. Pri nosičoch s filmami sa najčastejšie stretneme s jeho 5.1 variantom. Pre tento formát sa používa aj označenie AC-3.

Dolby Atmos v domácich podmienkach

Aby ste si v domácich podmienkach mohli plne vychutnať zvuk vo formáte Dolby Atmos, nemusíte si hneď kupovať desiatky nových malých reproduktorov a kilometre prepojovacích káblov. Zvyčajne stačí vašu 5.1 alebo 7.1 zostavu doplniť o dva alebo štyri stropné reproduktory, a tým ju rozšíriť o vytúžený tretí rozmer. Ďalšou možnosťou je pridať ďalšie menšie reproduktory na miesta tých existujúcich. Dôležité je aj použitie kompatibilného zosilňovača.

Dolby Atmos pozícia reproduktora
Základná schéma rozmiestenia reproduktorov pre Dolby Atmos.

Zaujímavé je aj využitie stále populárnejších soundbarov. Mnohé z nich už sú navrhované s podporou Dolby Atmos, a vám tak ušetria veľa práce. Pokiaľ teda plánujete upgrade svojho systému na Dolby Atmos, moderné soundbary sú bezpochyby elegantným riešením. A ako to v poslednej dobe vyzerá, tento variant začína pomaly vytláčať klasické domáce kiná.

i Mohlo by vás zaujímať

Dolby Atmos je budúcnosť zvuku. Svoje miesto si už táto technológia našla v kinosálach po celom svete a rozširuje sa aj do obývacích izieb, k domácim kinám a projektorom. Úloha Dolby Atmos je jediná: obklopiť diváka zvukom tak, aby sa cítil ako v strede diania.


Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03