Obnoviť stránku

Canon EOS 6D Mark II (RECENZIA)

Po dlhých rokoch čakania na nástupcu najlacnejšej full frame zrkadlovky od firmy Canon je konečne tu. Canon EOS 6D (Mark I) sa predával od roku 2012 a veľa fotografov z neho bolo nadšených. S pomerne malým telom fotoaparátu mohli tvoriť krásne fotografie. Na svoju dobu mal fotoaparát iba jednu vadu, boli to schopnosti ostrenia v horších svetelných podmienkach. Poriadne mu fungoval vlastne len ten centrálny ostriaci bod. V poslednej dobe v porovnaní s novinkami zastaral v komforte užívania ešte viac. Mňa samotného zaujímal nový Canon EOS 6D Mark II z toho dôvodu, že o ňom uvažujem ako o nástupcovi svojho záložného fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II z roku 2008. Nová "päťdéčka" mi príde príliš drahá, obzvlášť keď kvalitné rýchle telo mám (Canon EOS 1DX Mark II).

Zrkadlovka Canon EOS 6D mk II

Odolné telo prelievané vodou

Fotoaparát Canon EOS 6D Mark II sa od ostatných full frame zrkadloviek Canon príliš nelíši, na prvý pohľad pôsobí solídnym odolným dojmom, využíva kombináciu horčíkových a plastových dielov. Trochu neplánovane som využil príležitosť otestovať jeho odolnosť pri fotografovaní v pražskej ZOO. Behom pár sekúnd sa spustil silný lejak, kedy som na cestičke ani nie za minútu stál v piatich centimetroch vody. Fotoaparát som nijako nechránil, ďalej som fotografoval a nakrúcal vo výnimočných podmienkach. Objavil som iba jednu vadu, akonáhle je fotoaparát zaliaty vodou, ťažko sa prepína páčka pre zmenu režimu fotografie a natáčanie videa. Napríklad taký Canon EOS 760D má toto riešené oveľa lepšie pri zapínaní fotoaparátu. Vody sa teda nebojte, tesnenie proti vlhkosti a prachu má podľa špecifikácií fotoaparát rovnaké ako "päťdéčka".

Canon EOS 6D Mark II fotoaparát Canon EOS 6D Mark II fotoaparát Canon EOS 6D Mark II fotoaparát; displej

Canon EOS 6D Mark II fotoaparát Canon EOS 6D Mark II fotoaparát Canon EOS 6D Mark II fotoaparát

Ovládanie skryté vo fotoaparáte

Oproti omnoho drahším "päťdéčkam" (firma Canon aktuálne ponúka tri modely – 5D Mark IV, 5DS, 5DSR) sa novinka líši predovšetkým tým, že priamo na tele fotoaparátu nie je toľko možností ovládania. Tesne vedľa pekne citlivej spúšte nájdete drobné tlačidlo na zmenu spôsobu ostrenia. Vedľa stavového displeja je päť tlačidiel, kedy to podľa mňa najpoužívanejšie, zmena hodnoty ISO, je na ten ukazovák oproti iným zrkadlovkám trochu ďaleko. Neustále som omylom stláčal tlačidlo pre zmenu režimu merania. Najbližšie spúšti je potom tlačidlo pre podsvietenie displeja, čo je myslím škoda (malo byť niekde skôr schované). Na ľavej strane je klasické koliesko pre zmenu programov fotografovania.

Zadná strana fotoaparátu má klasické tlačidlá MENU, INFO, lupu pre prezeranie snímok, už vyššie spomínané tlačidlo pre zmenu režimu fotografovania a natáčania videa. Moje najobľúbenejšie je ale tlačidlo "Q", ktorým sa môžem ľahko dostať ku všetkému dôležitému. Najmä k zmene vyváženia bielej, pretože to na tele fotoaparátu nenájdete. V klasickom zadnom ovládacom koliesku potom nájdete pohyblivý kĺb, ktorý slúži aj k výberu zaostrovacích bodov. Menu je logicky usporiadané, prehľadné a ovládateľné ako tlačidlami, tak dotykom.

Technické špecifikácie Canonu 6D Mk II

ParameterCanon EOS 6D
Snímací čipCMOS, 27,1 Mpx (26,2 Mpx efektívné)
Pomer strán3:2
Rozsah citlivosti ISO100 až 10 2400
Rozsah expozičných časov1/4000 až 30 sekúnd
Automatické zaostrovaniebodov
Rýchlosť sériového snímania6,5 snímok za sekundu
Živý náhľadSo systémom Dual Pixel CMOS AF
LCD monitorVýklopný, dotykový TFT Clear View II., 3" (7,7 cm), cca milión pixelov, 3:2
VideoFull HD, 60 sn./s
Bezdrôtové rozhranieBluetooth, NFC, Wi-Fi
Batériacca 1 200 snímkov
Rozmery144 × 110,5 × 74,8 mm
Hmotnosť (vrátane batérie a karty)Cca 765 g

Full frame s dotykovým otočným displejom

Oproti ďalším full frame digitálnym zrkadlovkám má Canon EOS 6D Mark II jednu dokonalú výhodu. Konečne má výklopný a navyše plne dotykový displej. Vec, ktorú som dlho postrádal, aj preto novinka v mojich očiach ašpiruje na nástupcu môjho záložného fotoaparátu. Ide o veľmi užitočnú vec, obzvlášť pri fotografovaní a natáčaní zvierat, kedy sa neraz nachádzate vo veľmi krkolomných pozíciách s fotoaparátom položeným na zemi alebo tesne pri hladine.

Všetky nastavenia a zmeny na fotoaparáte môžete vykonávať dotykovo priamo na obrazovke. Najviac návykové je najmä prezeranie a premazávanie fotografií. Som možno dvakrát rýchlejší ako na fotoaparáte bez dotykového displeja. Prstom si posúvate obrázky a aj v detaile je to oveľa rýchlejší. Ďalšiu výhodu displej prináša pri ostrení v režime Live View, o tom podrobnejšie nižšie v texte.

Snímky displej nádherne zobrazuje, obzvlášť v porovnaní s mojím veteránom Canon EOS 5D Mark II, aj to môže byť pre niekoho argument pre výmenu za nástupcu. Dotykový otočný displej Clear View II TFT s uhlopriečkou 7,7 cm (3,0 palce) má približne 1 040 000 bodov a pomer zobrazenia strán 3:2.

Citlivé ostriace body v strede hľadáčika

Asi najzvedavejší som bol pri fotoaparáte Canon EOS 6D Mark II na schopnosti ostrenia. Podľa špecifikácií má zrkadlovka pri ostrení v optickom hľadáčiku 45 krížových bodov AF (45 krížových AF bodov pri svetelnosti f/5,6, 27 bodov – z toho 9 krížových – pri svetelnosti f/8, stredový dvojitý krížový bod (svetelnosti f/2, 8 a f/5,6). Čo síce na papieri vyzerá impozantne, ale keď si všetky body zobrazíte v hľadáčiku, rýchlo vytriezviete. Všetky sú veľmi tesne vedľa seba a pokrývajú iba stred. Tak, že tie krajné vľavo a vpravo nie sú ani v tretine zlatého rezu. V tomto je novinka horšia ako predchodca Canon EOS 6D, úplne ľavý a úplne pravý ostriaci bod bol ku krajom bližšie.

Ostrenie samotné je výborné, obzvlášť v prípade, že budete dôsledne používať tých deväť najcitlivejších krížových. Škoda, že nejde výber týchto bodov obmedziť len na ne, ako je to u zrkadloviek vyšších radov. Ľahko omylom navolíte ten menej citlivý.

Napadlo mi totiž, že keď je menej svetla, ostrí oveľa lepšie centrálny ostriaci bod ako tie ostatné. Citlivosť prostredného bodu AF je -3EV, ale tie ostatné majú iba -0.5EV. Čo je pre mňa pri fotografovaní zvierat s prevažne so súmračnou aktivitou pomerne problematické.

Väčšinu testovaných fotografií som vydal v zostave s objektívom Canon EF 400mm f/2,8 L IS II USM v kombinácii s Canon Extender 2x (s výslednou minimálnou clonou f/5,6) a musím priznať, že aktuálne ponúkané modely "päťdéčiek" sú s rýchlosťou ostrenia oveľa ďalej. Dokonca aj pred nedávnom recenzovaná zrkadlovka Canon EOS 77D lepšie ostrí so všetkými ostriacimi bodmi. Oproti Canon EOS 6D (Mark I) určite pocítite významné zlepšenie ostrenia, ale možnosti sú ešte ďalej. Ale nezúfajte, nižšie mám jeden skvelý tip na používanie ostrenia v režime Live View.

Veľmi sympatickým zistením je, že zvuk uzávierky fotoaparátu je oveľa tichší ako u predchodcov. Len také tiché tlmené kliknutie. Postačujúca je aj rýchlosť snímania, 6,5 sn./s je oveľa lepšie ako 3 sn./s môjho veterána (Canon EOS 5D Mk II).

Dokonalé ostrenie v režime živého náhľadu

Už niekoľko rokov fotografujem v režime živého náhľadu na displeji. Najskôr krajinu, potom makro a posledné roky väčšinu snímok aj pri fotografovaní zvierat. Kedysi všetko iba s manuálnym ostrením, ale s novými zrkadlovkami s automatickým ostrením aj v živom náhľade. Nie inak to bolo pri fotografovaní s Canon EOS 6D Mark II. Vlastne mi ani nič iné nezostalo, ak som ostril v režime optického hľadáčika, fotoaparát mi na ohnisku 800 mm zaostroval niekoľko centimetrov pred očami fotografovaného zvieraťa. Spravil by som to v microadjustmente ostrenia, ale v teréne na to nebol čas (testovaná zrkadlovka to našťastie v menu umožňuje).

Ostrenie na displeji je jednoduché a možnosti každej zrkadlovky Canon významne rozšíri. Najmä dostanete pokrytie ostriacimi bodmi až do krajov fotografie! Oproti optickému hľadáčiku s bodmi na strede neporovnateľné, nie ste nútení zhotovovať stredové kompozície. Tých AF bodov je dokonca 63. Ostrenie je za zložitých svetelných podmienok oveľa rýchlejšie a ako som vyššie opísal aj presnejšie, ak je nejaký problém. Neraz sa mi stalo, že si pri fotografovaní za súmraku ostrenie v optickom hľadáčiku ani "neškrtlo", ale ostrenie v živom náhľade bolo stále rýchle a neomylné.

Poslednou výhodou je výber ostriacich bodov. Žiadne zdĺhavé posúvanie k ideálnemu bodu, jednoducho len do displeja ľahko ťuknete tam, kam má byť zaostrené. Čo je neuveriteľne rýchle a pohodlné najmä pri natáčaní videí, kde zviera v obraze cestuje.

Canon EOS 6D Mark II, EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III Canon EOS 6D Mark II, EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III

Vyššie rozlíšenie digitálnej zrkadlovky

Vybavenie a ovládanie fotoaparátu je jedna vec, pre mňa je ale zásadné, aké robí fotografie, čo môžem z tých RAW snímok dostať. Tu ma novinka trochu sklamala.

Canon EOS 6D Mark II má 26 Mpx senzor, snímky majú veľkosť 6 384 x 4 224 px a ich veľkosť je podľa motívu 30 – 35 MB. Pri prvom skúšaní som mal pocit, že z dát nemôžem dostať toľko detailov, tak som rovnakú scénu vždy vyfotografoval aj starým fotoaparátom Canon EOS 5D Mark II (rozlíšenie 21 Mpx). Keď som dáta získané na citlivosť ISO 100 spracovával, bolo vidieť, že pri novinke je síce fotografia väčšia, ale žiadne detaily navyše v obraze nie sú. Pri starom fotoaparáte bola aj väčšia ostrosť na hranách. Bohužiaľ, toto je daň za vysoké rozlíšenie. Ak chcete, aby detaily "rezali oči", musíte fotografiu zmenšiť.

Pomerne dobre sa ale dáta z fotoaparátu Canon EOS 6D Mark II spracovávajú. Tam, kde po západe slnka musíte kvôli svetlej oblohe snímku podexponovať, nerobí "vytiahnutie" temných tieňov žiadnu neplechu, nevylezie príliš odpudivého šumu. Konkurencia od firiem Nikon a predovšetkým Sony je v tomto ale oveľa ďalej.

Obrazový šum, použiteľné ISO 5000

Pri novom fotoaparáte je pre mňa dôležité aj to, ako dobre zvláda vysoké hodnoty ISO. Pri fotografovaní divokých zvierat sa im totiž nevyhnem.

Na testovanie v ZOO som zámerne vyrazil za pochmúrneho dňa a najčastejšie som fotografoval na ISO 1 600 až 5 000, aj preto, že som používal zostavu s objektívom Canon EF 400mm f/2,8 L IS II USM s telekonvertorom 2x, kam už moc svetla "nelezie" (minimálna svetelnosť f/5,6). Rovnako ako vždy som mal vo fotoaparáte vypnuté automatické odstraňovanie šumu pri vysokých ISO. Čo odporúčam každému, kto chce mať vo fotografii nejaké detaily a nie fotografie bez hrán a ostrosti.

Osobne si myslím, že je miera šumu pri fotoaparáte Canon EOS 6D Mark II pomerne dobre zvládnutá, od ISO 800 majú fotografie menej šumu než môj Canon EOS 5D Mark II. Skúšal som, aké ISO by som na novinke ešte "prekúsol", a skončil som obvykle pri ISO 5 000, pri výnimočných momentoch by bolo skvelé aj ISO 6 400. Oboje za predpokladu, že by k tomu bola vhodná scéna bez výraznejších prechodov zo svetlej do tmavej a snímku by ste odfotili skôr svetlejšie - šum potom neruší, dáta sa lepšie spracovávajú.

Úpravy všetkých RAWov, mieru doostrenia pre najväčší prenos detailov a hranie sa s citlivým odšumením som vykonával v programe pre to určenom – Canon Digital Photo Professional vo verzii 4.6.30.0. Jeho výhodou je to, že je zadarmo a vždy v aktuálnej verzii.

Canon EOS 6D Mark II, EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III

Canon EOS 6D Mark II + EF400mm f/2,8L IS II USM + 2x III – ukážka praktickej fotografie z terénu (ohnisko 800 mm, clona f/7, čas 1/200 a ISO 100)

Prepojenie s mobilnými zariadeniami a funkcia GPS

Už tradičné je pri nových digitálnych zrkadlovkách pohodlie a rýchlosť, ktorú im dáva WiFi a NFC konektivita. Pomocou WiFi pripojenia môžete fotoaparát ovládať smartfónom alebo tabletom, prezerať a sťahovať fotografie alebo rovno zálohovať na internetových úložiskách.

Do spárovania s mobilným telefónom som sa pustil bez čítania manuálu, je to rovnaké ako pri ostatných digitálnych zrkadlovkách Canon. Netrvalo mi to dlhšie ako minútu. Pred prvým pripojením si stiahnite do inteligentného telefónu alebo tabletu aplikáciu Canon Camera Connect, pomocou ktorej budete fotoaparát ovládať. Potom už len stačí v menu fotoaparátu WiFi pripojiť, pomenovať zariadenie, na telefóne nájsť WiFi s vaším pomenovaním, pripojiť sa, overiť číselným heslom a je to. Canon EOS 6D Mark II potom môžete plnohodnotne ovládať z telefónu vrátane ostrenia alebo zhotovené fotografie ľahko stiahnuť do tabletu alebo mobilného telefónu. Po odpojení a opätovnom pripojení už nie je overovanie nutné. Rýchle a jednoduché.

Fotoaparát Canon EOS 6D Mark II je vybavený funkciou GPS, vďaka ktorej budete aj po čase presne vedieť, kde ste fotografiu nasnímali. Priamo do EXIF ​​dát sa zapíšu súradnice, väčšina programov pre správu snímku zobrazí priamo na mape.

Hoci má nový fotoaparát stále batériu, ktorá sa vyrába 10 rokov, zapnutá funkcia GPS energii navyše toľko neuberá. V teréne vás to nebude výraznejšie obmedzovať.

Canon EOS 6D Mark II, EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III

Canon EOS 6D Mark II + EF400mm f/2,8L IS II USM + 2x III – ukážka praktickej fotografie z terénu (ohnisko 800 mm, clona f/8, čas 1/80 a ISO 500)

Časozber vo 4K a päťosová stabilizácia videa

Veľmi slušne je fotoaparát vybavený pre snímanie videí, bohužiaľ chýba to zásadné, teraz už skoro všade dostupné rozlíšenie vo 4K. Video je len v rozlíšení Full HD 1 920 x 1 080/60p.

Podobne ako pri recenzovanej Canon EOS 77D je novinka vybavená unikátnou digitálnou stabilizáciou videa v 5 osiach, ktorá vyrovnáva nežiaduce pohyby fotoaparátu. Technológia Dual Pixel CMOS AF zaistí plynulé preostrovanie tak, aby pohybujúce sa objekty zostávali stále ostré bez rušivých náhlych zmien roviny. Pre ďalšie rozšírenie je fotoaparát vybavený konektorom na mikrofón.

Priamo vo fotoaparáte možno vytvárať časozberné filmy v rozlíšení 4K, pomocou ktorých možno zachytiť pohyb v pomaly sa meniacich scénach. Funguje to veľmi ľahko (rovnako ako som popisoval v recenzii na Canon EOS 5D Mark IV).

Stručný súpis nevýhod fotoaparátu

Pretože sa jedná o najlacnejšiu full frame zrkadlovku, sú tu nejaké kompromisy, veci, ktoré drahšie zrkadlovky majú, ale na fotoaparáte Canon EOS 6D Mark II ich nenájdete. Každý fotograf sa môže rozhodnúť, či ich oželie, alebo je ich absencia zásadná.

Canon EOS 6D Mark II má slot iba na jednu pamäťovú kartu (SD), v podobnej cenovej relácii by mali byť dve, ako záloha pri profesionálnom nasadení. Najkratší možný expozičný čas je len 1/4000 s, normálne býva 1/8000 s, čo je praktické pri práci so svetelnými objektívmi. Rozmiestnenie ostriacich bodov je iba na stred a nedosahujú ani do tretín zlatého rezu. Na prenos dát je k dispozícii zastaraný USB 2.0. Synchronizačný čas pre blesk je podivne iba 1/180 s, normálne býva 1/250 s, čo je oveľa vhodnejšie pri dynamických motívoch.

Mne osobne ale najviac vadí absencia možnosti natáčania videí v rozlíšení 4K, na vec, ktorú majú lacné digitálne kompakty a mobilné telefóny, sa tu "úmyselne zabudlo". Trochu ma štve aj topornejšie vyberanie ostriacich bodov s okom pri hľadáčiku, ten kĺbový volič, ktorý majú "päťdéčka" a "jednodéčka", je oveľa šikovnejší a rýchlejší. Ale nepochybujem, že pre toho, kto bude mať len Canon EOS 6D Mark II, to nebude žiadna prekážka, rýchlo si zvykne.

V neposlednom rade som sklamaný z toho, že výsledné dáta urobené zrkadlovkou na ISO 100 nie sú lepšie ako pri starom Canon EOS 5D Mark II. Trochu som čakal, že sa to za tých skoro 10 rokov posunie k lepšiemu. Tým, ktorí túto skúsenosť a porovnanie nemajú, to môže byť ale jedno. Canon 6D Mark II je výborne vybavený fotoaparát a jeho obrazový výstup nebude nikoho limitovať. Laboratórne porovnávanie je pre tých, od ktorých nikdy žiadnu fotku neuvidíte. Dokonalú fotografiu navyše nikdy nerobí rozlíšenie fotografie, ale predovšetkým oko fotografa.

Vzorové zábery Canon EOS 6D Mark II v plnom rozlíšení k stiahnutiu

Hodnotenie 93% Alza.sk
Hlavné parametre: Konštrukcia
95%
Obrazová kvalita
90%
Pomer cena/výkon
95%

Klady

  • Výklopný dotykový displej
  • Vstavaná funkcia GPS
  • 5-osá stabilizácia obrazu pri videách
  • Možnosti použitia vysokých ISO

Zápory

  • Nemá slot na druhú pamäťovú kartu
  • Synchronizačný čas pre blesk len 1/180
  • Minimálny expozičný čas iba 1/4000
  • Absencia rozlíšenie videa 4K
Ondřej Prosický

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Canon EOS 6D Mark II Ďalšia recenzia

Čo sme napísali o Canon EOS 6D Mark II skôr?

Canon EOS 6D Mark II (PREVIEW)

Na tlačovej konferencii v Prahe bola dnes, 29. 6. 2017, predstavená najnovšia digitálna zrkadlovka s čipom formátu kinofilmového políčka, teda Full Frame firmy Canon, nesúci označenie Canon EOS 6D Mark II. Ide teda o priameho nástupcu modelu Canon EOS 6D, ktorý bol vo svojej dobe označovaný ako "vstupná brána" do sveta Full Frame formátu. Na jeho pokračovateľa sa čakalo až nezvyčajne dlho (viac ako štyri roky) a vyzerá to, že čakanie rozhodne stálo za to. Nový Canon EOS 6D Mark II sa dočkal celého radu vylepšení na všetkých frontoch – od nového prevedenia LCD monitora na otočnom kĺbe, cez úplne nový snímací čip a systém automatického zaostrovania, až po konektivitu s inteligentnými zariadeniami.

Canon EOS 6D Mark II

Canon EOS 6D Mark II má novo otočný displej

Pri veľmi letmom pohľade vyzerajú tela digitálnych zrkadloviek Canon EOS 6D a Canon EOS 6D Mark II takmer rovnako, pokiaľ ale sa pozrieme zozadu, tak tu nájdeme LCD monitor na otočnom kĺbe, čo bolo v tejto kategórii fotoaparátov doposiaľ takmer nevídané. Otočné displeje sú jednoducho v kurze a tak sa s nimi asi budeme stretávať čoraz častejšie. Displej je samozrejme dotykový, uhlopriečka 7,7 cm (3") a rozlíšenie zhruba jeden milión pixelov. Inak toho zvonku ale veľmi nespoznáme a okrem viac či menej kozmetických úprav sa v tomto ohľade príliš nezmenilo. Samozrejmosťou je telo kombinované dielmi z horčíka a kompozitu, s odolnosťou proti striekajúcej vode a prachu.

Zásadné zmeny ale nájdeme v útrobách tejto digitálnej zrkadlovky. Predovšetkým je to úplne nový snímací čip s rozlíšením 26,2 Mpx (s integrovaným čistením) a najvyššou štandardnou citlivosťou ISO 40 000, ktorú možno ešte ďalej užívateľsky rozšíriť až na extrémnych ISO 102 400. Snímač Canonu EOS 6D Mark II podporuje najnovší obrazový procesor v už siedmej generácii, teda Canon DIGIC 7 a celý systém potom zvláda maximálnu rýchlosť fotografovania až 6,5 snímky za sekundu (rýchlosť sériového snímania je zachovaná pre sériu cca 150 snímok vo formáte JPEG alebo pre 21 snímok vo formáte RAW).

Nový 6D Mark II má 45 ostriacich bodov

Ak mal predchádzajúci Canon EOS 6D nejakú naozaj výraznejšiu slabinu, tak to bol jednoznačne systém automatického zaostrovania, ktorý bol skôr pomalší a mal len 11 ostriacich bodov. Pri novom Canon EOS 6D Mark II. je už ale všetko inak, nový ostriaci systém disponuje 45 ostriacimi bodmi, pričom sú navyše všetky (!) krížové. Z toho 27 ich dokáže pracovať aj pri clone f/8 a stredový AF bod je ešte navyše dvojitý. Citlivosť systému potom funguje od hodnoty -3 EV, čo je tiež veľmi dobrá hodnota. Ak použijete režim živého náhľadu, tak je tu k dispozícii systém Dual Pixel CMOS AF, fungujúci od tiež veľmi dobrej hodnoty -2,5 EV. Nechýba ani mikronastavenie AF s pamäťou pre 40 rôznych objektívov podľa ich výrobných čísel. Expozícia je meraná RGB+IR senzorom so 7 560 pixelmi, rozdelených do 63 zón. Najrýchlejší čas uzávierky je 1/4 000 sekundy (niekomu možno bude chýbať 1/8 000) a X-sync, teda synchronizačný čas blesku je 1/180 sekundy.

Hlavné parametre fotoaparátu Canon EOS 6D Mark II.:

  • Nový CMOS čip s rozlíšením 26,2 Mpx
  • Maximálna citlivosť ISO až 102 400
  • Sériové snímanie 6,5 snímok za sekundu
  • Video Full HD 60p
  • Optický hľadáčik so 45 AF bodmi (všetky krížové)
  • Obrazový procesor Canon DIGIC 7
  • Otočný dotykový LCD monitor
  • Živý náhľad Dual Pixel CMOS AF
  • Stabilizácia v 5 osiach pri natáčaní filmov
  • Časozberné 4K video
  • Bluetooth, NFC a Wi-Fi

Video je možné natáčať vo Full HD rozlíšení rýchlosťou až 60 snímok za sekundu. Novo možno natáčať tiež časozberné video priamo vo fotoaparáte, a to dokonca až vo 4K kvalite. Tu je trošku záhadou, prečo už rovno nejde natáčať aj bežné video vo 4K. Zaujímavá je tiež funkcia nastavenia rýchlosti preostrovanie u STM objektívov, teda ako rýchlo pri filmovaní systém preostrí napríklad z osoby v popredí na krajinu na horizonte. Toto náročnejší filmári určite ocenia. Nemenej zaujímavá je tiež stabilizácia obrazu pri natáčaní videa v piatich osiach, kedy stabilizátor v objektíve spolupracuje so softvérovou stabilizáciou vo fotoaparáte. Princíp SW stabilizácie je podobný, ako dodatočná funkcia stabilizácie videa, ako ju poznáme napríklad z populárneho webu Youtube.

Canon EOS 6D Mark II Canon EOS 6D Mark II Canon EOS 6D Mark II Canon EOS 6D Mark II

Canon EOS 6D Mark II Canon EOS 6D Mark II Canon EOS 6D Mark II Canon EOS 6D Mark II

Zrkadlovka Canon so všetkým

Z prvého modelu Canon EOS 6D zostala zachovaná vstavaná GPS jednotka, čo kvitujem s vďakou a až sa čudujem, že to dnes ešte stále nie je samozrejmosť u všetkých digitálnych zrkadlovkách. Iste nielen ja rád cestujem a informácie o polohe sú často na nezaplatenie, najmä keď napríklad človek niečo po čase vyhľadáva v archíve a obzvlášť dnes, keď GPS jednotka nestojí veľa a ani nijako výrazne nezaťažuje batériu fotoaparátu. Canon EOS 6D Mark II. bol potom doplnený tiež o najnovšiu konektivitu s inteligentnými zariadeniami pomocou technológií WiFi, Bluetooth a NFC, pomocou ktorých možno fotoaparát aj diaľkovo ovládať.

Predpokladané predajné ceny Canonu 6D Mark II:

Canon EOS 6D Mark II. – samotné telo: 2 109 €
Canon EOS 6D Mark II. + EF 24-105mm f/4 IS STM: 2 519 €

Canon EOS 6D Mark II. by mal ísť do predaja v auguste tohto roka.

Canon EOS 6D Mark II

Novinkou v príslušenstve je potom tiež batériový grip Canon BG-E21 určený priamo pre Canon EOS 6D Mark II. a je kompatibilný ako s najnovšou batériou Canon LP-E6N, tak aj so staršou verziou Canon LP-E6 a môže používať dve batérie súčasne. Tomu potom zodpovedá aj zhruba dvojnásobná výdrž, teda maximálne množstvo urobených snímok. Jedna batéria Canon LP-E6N bez gripu by mala vo fotoaparáte Canon EOS 6D Mark II. zvládnuť až 1 200 snímok.

EOS 6D Mk II bude ostriť rýchlejšie

V rámci tlačovej konferencie som mal možnosť si nový Canon EOS 6D Mark II. krátko vyskúšať a tak v rýchlosti aspoň niekoľko prvých postrehov. Predovšetkým ma zaujala celkovo výrazne vyššia rýchlosť, a to predovšetkým v súvislosti s novým autofokusom. Rozdiel je ešte evidentnejší pri použití objektívov s motorom STM. V tomto ohľade je to skutočne zásadný rozdiel. Rovnako tak sa mi páčil samotný fotografický výstup, hoci zatiaľ k prehliadnutiu iba na LCD monitore fotoaparátu. Fotografie ale vyzerali naozaj veľmi dobre a už sa teším, až si detailne vyskúšam produkčnú ostrú verziu. Tiež celok fotoaparátu a batériového gripu skvele k sebe pasujú a je v ruke veľmi dobre vyvážený.


Veľmi sa mi tiež páčil otočný LCD monitor, aj jeho dotykové funkcie, na ktoré dobre a citlivo reagoval. Niekto môže namietnuť, že otočný LCD patrí skôr do amatérskej kategórie prístrojov, ale na to sa zase dá namietať, že toto sa jednoducho občas môže hodiť každému, alebo aspoň skoro každému. Navyše Canon EOS 6D Mark II. tiež stále ešte spadá skôr do amatérskej kategórie - ale je otázkou, čo to vlastne znamená v praxi. Na tlačovej konferencii totiž okrem iného padol tiež zaujímavý údaj, že podľa firemných prieskumov zhruba dve tretiny predaných digitálnych zrkadloviek Canon s formátom čipu Full Frame kupujú práve amatérski fotografi, hoci sa o Full Frame hovorí ako o profesionálnej kategórii.

Canon predstavil novinky EOS 6D Mk II a EOS 200D

Spoločnosť Canon predstavila 29. júna 2017 dva úplne nové modely digitálnych fotoaparátov. Reč je o full-frame digitálnej zrkadlovke Canon EOS 6D Mark II, ktorá je vďaka svojim vlastnostiam určená najmä pre pokročilých amatérov a profesionálnych fotografov a o Canon EOS 200D, ktorý uľahčí vstup do sveta vysoko kvalitnej kreatívnej fotografie všetkým užívateľom, ktorí doposiaľ nemali s digitálnymi zrkadlovkami žiadne skúsenosti. Dosť rečí, poďme si ich oboch bližšie predstaviť.

EOS 6D Mark II: nová generácia obľúbenej klasiky

Pre pokročilých amatérov, ale aj profesionálov. Presne tak by sa dala jednoducho opísať nová full-frame zrkadlovka Canon EOS 6D Mark II, ktorá je priamym nástupcom modelu EOS 6D. Nová generácia EOS 6D Mark II predstavuje veľmi výkonnú digitálnu zrkadlovku, ktorá je vhodná pre širokú škálu fotografickej tvorby, od cestovných reportáží až po portréty či krajinárske fotografie. Zaiste si ju obľúbite, pretože prináša väčšiu mieru kontroly a flexibility.

Canon EOS 6D Mk.II

Nový a výkonný obrazový snímač DIGIC 7

Jadrom a vlastne aj celkovým základom a hnacím ústrojenstvom modelu EOS 6D Mark II je full-frame snímač, obrazový procesor DIGIC 7 a systém automatického zaostrovania so 45 bodmi a duálnymi pixelmi CMOS, ktorý ponúka rozlíšenie 26,2 Mpx. Vďaka vysokému dynamickému rozsahu snímača budete mať k dispozícii mimoriadnu expozičnú pružnosť, ktorá vám dovolí posunúť hranice fotografickej tvorby aj pri fotení za veľmi jasného slnečného dňa. Za zmienku potom stojí ISO 40 000, ktoré je rozšíriteľné až na hodnotu 102 400.

Canon 6D Mark II zvládne 6,5 sn./s

S novým modelom digitálnej zrkadlovky môžete vytvárať naozaj skvelé snímky aj v tých najnáročnejších situáciách, vrátane rýchlych spontánnych akcií, ako je napríklad priechod nevesty a ženícha svadobnou uličkou pod dažďom z konfiet alebo zákrok futbalového brankára pri streľbe pokutového kopu. Canon EOS 6D Mark II toho vie však oveľa viac. Dokáže napríklad predpovedať pohyb objektu naprieč celým záberom a rýchlo reagovať na prípadné zmeny. To všetko vďaka vylepšenému spracovaniu obrazu procesorom DIGIC 7. V spojení s rýchlosťou snímania 6,5 ​​snímok za sekundu otvára 6D Mark II širokú škálu dosiaľ nedostupných fotografických možností.

Canon EOS 6D Mark II

Vstavaná päťosová stabilizácia obrazu pre dokonalé video

Canon EOS 6D Mark II je prvý full-frame fotoaparát so vstavanou päťosovou stabilizáciou obrazu, ktorá dopomáha pri nakrúcaní filmov. Stabilizácia eliminuje otrasy typické pri robení záberov z ruky alebo v pohybe. Samozrejme nechýba ani otočný dotykový LCD displej. Videá vytvára fotoaparát v rozlíšení až 4K. Súčasne sa môže chváliť intervalovým časovačom. Najnovšia digitálna zrkadlovka od Canonu tak ponúka vlastnosti pre rôznorodejšiu filmovú tvorbu, ktorú ocenia všetci užívatelia.

Canonu EOS 6D Mark II samozrejme nechýba Wi-Fi a Bluetooth, vďaka ktorým môžete byť v neustálom spojení so svojím smartfónom a fotoaparát skrz neho ovládať. Prítomná je aj vstavaná GPS jednotka pre prípadné automatické zaznamenávanie lokalizačných údajov.

Canon EOS 200D vás dostane do sveta profesionálov

Ďalšiou prevratnou novinkou je práve nový Canon EOS 200D, vďaka ktorému užívatelia môžu posunúť kreativitu a obrazovú kvalitu svojich snímok na novú a vyššiu úroveň. Digitálna zrkadlovka EOS 200D je vhodnou náhradou pre všetkých nadšencov fotiacich pomocou inteligentných telefónov, ktorí chcú urobiť ďalší krok a zaobstarať si svoj prvý skutočný fotoaparát. Nové "dvestodéčko" má kompaktné rozmery a otočný displej, vďaka čomu je vhodný ako pre fotografovanie, tak pre natáčanie videa.

DIGIC 7 tiež v Canon EOS 200D

Nová zrkadlovka disponuje systémom automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS, ktorý je najrýchlejší na svete a zaisťuje rýchle aj presné zaostrenie. Canon EOS 200D je osadený najnovším snímačom typu APS-C, ktorý vylepšuje výkon pri zlých svetelných podmienkach. Môžete tak bezstarostne fotiť krajinu pri zapadajúcom slnku či pod pouličným osvetlením. Rovnako ako pri modeli Canon EOS 6D Mark II, tak aj tu je obrazový procesor z dielne spoločnosti Canon, teda najnovší DIGIC 7.

Hľadáčik alebo otočný displej

Užívatelia nového modelu EOS 200D zaiste ocenia dokonale jasný hľadáčik aj otočný dotykový displej, ktorý je skvelým pomocníkom pre obstaranie ťažkých záberov z akejkoľvek pozície. Nechýba ani dotykové ovládanie, ktoré ešte viac uľahčuje prechod od inteligentného telefónu k fotoaparátu alebo intuitívne užívateľské rozhranie so sprievodcom prehľadne vysvetľujúcim jednotlivé použité funkcie.

Profesionálne selfie s EOS 200D

Canon EOS 200D je vôbec prvou digitálnou zrkadlovkou s režimom pre snímanie selfie snímok, ktoré navyše ponúkajú napríklad vyhladenie pokožky alebo rozostrenie pozadia. Tento nový model fotoaparátu je tak vhodný pre všetkých vášnivých vyznávačov služby Instagram alebo Facebook. Vyberie si naozaj každý, nová zrkadlovka je totiž k dispozícii v troch osobitých farbách: v tradičnej čiernej, v odvážne bielej a v strieborno-hnedej kombinácii.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06