Obnoviť stránku

Ako vybrať inhalátor?

Inhalátorov je na trhu niekoľko druhov a niekedy nie je jednoduché sa v nich vyznať. Pri výbere je dobré neriadiť sa len cenou, ale je potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých kritérií. Aké typy inhalátorov sú k dispozícii? Na čo sa pri výbere zamerať? Čo znamenajú jednotlivé parametre? Poradíme vám s voľbou toho správneho inhalátora.

Ako vybrať inhalátor?

Pred výberom inhalátora je dobré ujasniť si niekoľko vecí:

  1. Na aký účel chcete inhaláciu využívať? Na prevenciu alebo na liečbu závažnejších ochorení?

  2. Využitie inhalátora bude pre vás sezónna záležitosť alebo ho budete užívať dlhodobo a pravidelne?

  3. Budete inhalovať len v domácom prostredí alebo vás bude inhalátor sprevádzať aj na cestách?

  4. Zohľadnite tiež to, či bude inhalátor používať dieťa.

Základné parametre inhalátorov

Nebulizačný výkon

Nebulizačný výkon čiže rozprašovací výkon – udáva rýchlosť, akou dokáže inhalátor premieňať liečebný prípravok na dýchateľnú mlžinu. Čím vyšší je výkon, tým kratšia je doba inhalácie. Tento údaj sa uvádza v mililitroch za minútu (ml/min). Napr. nebulizačný výkon 0,5 ml/min znamená, že inhalátor za minútu premení na mlžiny 0,5 ml liečiva. Výkon bežne dostupných inhalátorov sa pohybuje medzi 0,25 a 2,25 mililitrov za minútu. Optimálny výkon je v rozmedzí 0,2 – 1 ml/min.


TIP: Niektoré inhalátory majú nastaviteľný nebulizačný výkon. Sami si tak môžete nastaviť vyhovujúci tlak vychádzajúceho vzduchu s mlžinou.

Veľkosť častíc, ktoré inhalátor produkuje

Tento parameter hrá dôležitú úlohu v zacielení liečiva na jednotlivé časti dýchacieho ústrojenstva. Čím sú tieto častice menšie, tým hlbšie a lepšie preniknú do všetkých zákutí dýchacích ciest. Predovšetkým pre astmatikov a na liečbu stredných a dolných dýchacích ciest by častice mali byť menšie ako 5 mikrometrov. Väčšie častice (napr. okolo 10 mikrometrov) sú vhodné skôr na liečbu horných dýchacích ciest. Veľkosť častíc sa často udáva hodnotou MMAD (Mass median Aerodynamic Diameter), čo je priemerná veľkosť vytváraných častíc (napr. 5μm). Dôležitá je tiež minimálna a maximálna veľkosť častíc.


TIP: Pokiaľ budete prístroj využívať na rôzne druhy respiračných chorôb, odporúčame kúpiť inhalátor s voliteľným nastavením veľkosti častíc. Umožní to dobre cielenú liečbu konkrétnej časti dýchacej sústavy (hornej, strednej, dolnej).

Objem zásobníka

Objem zásobníka sa spravidla pohybuje od 7 cm3 do 12 cm3. Objem 7 ml je väčšinou dostačujúci. Ale pokiaľ je jedna dávka liečiva väčšia, musí sa inhalovať po častiach. Pri zásobníkoch s objemom 10 cm3 alebo 12 cm3 toto riešiť nemusíte. Veľký zásobník niekedy umožňuje dokonca dve inhalácie za sebou bez nutnosti dopĺňať liečivo.

Hlučnosť

Tento parameter sa môže zdať nepodstatný, ale pri častom používaní je dôležitý. Dnešné moderné inhalátory sa všeobecne vyznačujú nízkou hlučnosťou, ktorá sa pohybuje zhruba od 45 do 65 dB. Najtichšiu prevádzku majú ultrazvukové inhalátory. V podstate ich nepočujete.

Dôležitá kritériá pri výbere inhalátora

Účel využitia inhalátora

  • Bežné ochorenia dýchacích ciest (nádcha, kašeľ), prevencia

Na preventívne inhalovanie alebo liečbu chorôb horných dýchacích ciest si môžete vybrať akýkoľvek inhalátor. Ich pomocou môžete inhalovať aj rôzne minerálne vody (napr. Vincentku) alebo bylinky, ktoré majú uvoľňujúce a relaxačné účinky. Často sa týmto spôsobom využíva inhalátor na zmiernenie psychických ťažkostí alebo nespavosti.

  • Liečba chronických a vážnych respiračných ochorení

Pokiaľ vám má inhalátor pomáhať so závažnejšími alebo chronickými ochoreniami dýchacích ciest, mali by ste jeho výberu venovať viac pozornosti. Sústrediť by ste sa mali predovšetkým na nebulizačný výkon a veľkosť častíc rozptýleného liečiva.

Druh liečiva

Inhalátor je veľmi užitočný prístroj, ktorý rozpúšťa liečivo v jemný aerosól, tzv. hmlovinu. Liek sa tak počas inhalácie dostane priamo na postihnuté miesto, kde môže pôsobiť. Tento spôsob užívania lieku je rýchly, účinný a nezaťažuje tráviacu sústavu. Účinok lieku je takmer okamžitý. Avšak niektoré inhalátory nie sú schopné spracovávať hustejšie liečivá, a preto je potrebné venovať pozornosť aj tomu, aký druh lieku budete užívať.

Všeobecne môžeme odporučiť

  • Pokiaľ budete inhalovať predovšetkým liečivá rozpustné vo vode alebo minerálnej vody, odporúčame ultrazvukový inhalátor.
  • Ak budete inhalovať hustejšie liečivá alebo liečivá na báze olejovej emulzie, bude pre vás vhodnejší kompresorový inhalátor.

Príslušenstvo a funkcie

V prípade, že chcete používať inhalátor všestrannejšie, vyberte taký, ktorý má k tomu adekvátne príslušenstvo a funkcie.

  • Inhalácia by mala byť možná ústami, maskou alebo nosovým adaptérom. Nadstavce môžete meniť podľa druhu ťažkostí, ktoré chcete zmierniť. V rodinách s deťmi sa určite bude hodiť maska pre rôzne vekové skupiny.
  • Niektoré inhalátory majú v príslušenstve aj cestovnú tašku, ktorá pri cestovaní umožňuje prevážať prístroj bezpečne a jednoducho. Užitočná je tiež funkcia vlastného nastavenia výkonu a veľkosti produkovaných častíc.
  • U bábätiek oceníte inhalátor, ktorý funguje ako nosová odsávačka hlienov.

Pacientom je dieťa

Detské inhalátory sú často v tvare zvieratka alebo sú rôzne farebné, aby pôsobili na dieťa skôr ako hračka a dieťa sa ich nebálo. Pre malé bábätká sú vhodné inhalátory s maskou pre malé deti.

Detský nebulizér musí spĺňať bezpečnostné normy. Sú napájané nízkym napätím a sieťový napájač musí mať zabudovanú bezpečnostnú poistku. Pokiaľ má inhalovať malé, neposedné dieťa, je vhodné zvoliť stabilný stolový prístroj s dlhou hadicou.

Niektoré detské inhalátory môžete využiť aj ako nosovú odsávačku. Túto funkciu využijete hlavne v prvých rokoch dieťaťa, kedy nevie ešte smrkať. Zbavenie hlienov dieťaťu uľahčí dýchanie a pomôže urýchliť liečbu. Taká nosová odsávačka je úplne bezbolestná a výkonná.

Inhalácia na cestách

Inhalátory sú dostupné v dvoch vyhotoveniach. Stolné (kufríkové) alebo vreckové (cestovné). Pokiaľ trávite veľa času na cestách alebo mimo domova, bude sa vám hodiť cestovný inhalátor. Máva nízku hmotnosť, ľahko sa prenáša a v zloženom stave sa zmestí do cestovnej tašky, ktorá je súčasťou balenia. Je prevádzkyschopný aj na baterky.

Parné inhalátory

Parné inhalátory

  • Používajú sa na podporu a urýchlenie liečby nádchy a prechladnutia
  • Vhodné na čistenie a hydratáciu pleti
  • Sú lacnejšie ako ostatné typy

Parné inhalátory sú najstarším a najjednoduchším typom a dnes sa používajú na lekárske účely už málo. Mlžiny tvoria ohrevom telieska na vysokú teplotu, pričom vzniká para. Sú určené pre roztoky éterických olejov a infúzie bylín, pretože väčšina liekov stráca pri vysokej teplote svojej účinky. Tieto inhalátory sa hodia na urýchlenie liečby nádchy alebo prechladnutia. Často sa využívajú na čistenie a hydratáciu pleti.

Výhody a nevýhody
  • Nízka obstarávacia cena
  • Možno použiť aj vonné esencie
  • Majú veľmi obmedzené možnosti inhalácie
  • Nemožno použiť pri teplote pacienta nad 37,5 °C
  • Niektoré účinné látky sa teplom ničia
Ultrazvukové inhalátory

Ultrazvukové inhalátory

  • Sú takmer nepočuteľné
  • Vytvárajú mlžiny s vysokým počtom malých častíc
  • Vhodné na rozprašovanie liečiv rozpustných vo vode

Ultrazvukové inhalátory mlžiny vytvárajú tak, že ultrazvukové vlnenie rozbije liečivo na drobné častice a malý ventilátor zaistí prúdenie vzduchu. Ich prevádzka je veľmi tichá, čo umožňuje používanie v noci alebo pri sledovaní televízora. Vytvárajú mlžiny s vysokým počtom malých častíc, sú teda vhodné aj na liečbu dolných dýchacích ciest. Hustejšie liečivá zvyčajne zle spracovávajú. Skvele sa hodia predovšetkým na sezónne inhalovanie v chrípkovom alebo peľovom období.

Výhody a nevýhody
  • Veľmi tichá až nepočuteľná prevádzka
  • Produkujú väčšie množstvo malých častíc
  • Sú menších rozmerov
  • Nízka spotreba energie
  • Zle spracovávajú liečivo na báze olejových emulzií a liečivo s vysokou hustotou
Kompresorové inhalátory

Kompresorové inhalátory

  • Vhodné na častú a dlhodobú inhaláciu
  • Dokážu spracovať všetky druhy liečiv
  • Sú spoľahlivé a multifunkčné

Kompresorové inhalátory sú veľmi účinné a majú veľkú výdrž. Fungujú tak, že liečebný roztok je rozprašovaný pomocou trysky, ktorá je napojená na kompresor. Všeobecne sú vhodné pre osoby, ktoré budú inhalovať často a dlhodobo. Sú schopné spracovať aj hustejšie liečivá a majú veľký rozprašovací výkon. Sú trochu hlučnejšie a bývajú väčších rozmerov než ultrazvukové inhalátory. V hmlovine je obvykle vyšší podiel väčších častíc.

Výhody a nevýhody
  • Vysoký rozprašovací výkon
  • Poradia si so všetkými druhmi liečebných roztokov
  • Sú stabilné a menej chúlostivé
  • V hmlovine je obvykle vyšší podiel väčších častíc
  • Sú hlučnejšie
  • Obvykle sú väčších rozmerov a sú ťažšie

Často kladené otázky

Prispieva poisťovňa na kúpu inhalátora?

Áno, prispieva. Týka sa to hlavne astmatikov. Žiadanku na poisťovňu vypisuje väčšinou alergológ alebo iný špecialista.

Postup je nasledujúci: Lekár odporučí konkrétny typ a vám vypíše poukaz pre poisťovňu. Pokiaľ revízny lekár poisťovne posúdi vašu žiadosť ako odôvodnenú, poisťovňa vám poukaz schváli. Vy si potom inhalátor objednáte u predajcu, ktorý má s vašou poisťovňou zmluvu. Väčšinou je hradený poisťovňou v plnej výške.

Každá poisťovňa môže mať trochu iné podmienky, preto sa o podrobnostiach informujte u svojej zdravotnej poisťovne.

Môžem používať do inhalátora éterické oleje?

Pridávať éterické oleje do roztokov pri inhalácii inhalátorom sa neodporúča. Éterické oleje môžu prístroj poškodiť. Iba pri parných inhalátoroch je možné pridať do vody esenciálny olej. Napriek tomu s nimi opatrne. Esencie môžu citlivejšiemu pacientovi alebo malým deťom podráždiť dýchacie cesty.

Aký rozdiel je medzi inhalátorom a rozprašovačom?

Rozprašovač je odborný výraz pre inhalátor. Nebulizovať znamená rozprašovať. Inhalácii sa potom niekedy hovorí nebulizácia.

Aký je rozdiel medzi inhalátorom a zvlhčovačom?

Zvlhčovač sa používa iba na zvlhčenie suchého vzduchu v miestnosti, ktorý môže dráždiť dýchacie cesty. Inhalátor je spôsob ako príjemne a účinne dávkovať lieky alebo podporné prípravky. Zároveň ho možno využiť aj ako prevenciu respiračných chorôb.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02