Obnoviť stránku

Naše pobočky sú otvorené.

Využite bezpečné nakupovanie z pohodlia domova a skúste jeden z našich 170 AlzaBoxov.

Alebo si tovar nechajte doručiť rovno domov.

Milí zákazníci, veľmi nás teší váš veľký záujem o nakupovanie ❤️. Prosíme vás o trpezlivosť pri doručení objednávok, robíme všetko preto, aby sme ich doručili čo najskôr. Ďakujeme, tím Alza.sk 👍🏻.

Ako vybrať správny krém pre mužov?

Páni, ruku na srdce. Chodíte na krémy svojej partnerke, alebo sa staráte o svoj zovňajšok kozmetikou určenou priamo pre mužov? Pokiaľ máte v kúpeľni aspoň jeden pleťový krém s označením „for MEN, musíme vás pochváliť. Ak sa ale natierate kozmetikou svojej partnerky, mali by ste venovať nasledujúcim riadkom veľkú pozornosť. Zasvätíme vás do problematiky rozdielu ženskej a mužskej pleti a vysvetlíme, prečo ženské krémy na mužských tvárach nerobia to, čo sľubujú. Tiež vám poradíme, ako vybrať správny pánsky krém na tvár, aký krém proti vráskam vám pomôže, s ktorou pleťovou kozmetikou pre mužov budete spokojní, či je dôležité používať očný krém pre mužov a aká je najlepšia pánska kozmetika.

Ako vybrať krém pre muža

Ženská a mužská pleť nie je rovnaká

Aj keď sa ženská a mužská pleť na prvý pohľad príliš nelíši, existujú medzi obomi typmi významné rozdiely.

Mužská pleť je oproti tej ženskej:

 • Mastnejšia (obsahuje viac mazových žliaz)
 • Asi o štvrtinu hutnejšia (hrubšia, a teda aj odolnejšia)
 • Pórovitejšia
 • Teplejšia (v dôsledku väčšieho prekrvenia)
 • Pomalšie stráca kolagén a elastín (preto sa na nej známky starnutia prejavujú oveľa neskôr ako pri ženách)
 • Na povrchu vykazuje nižšie pH
 • Prevažujú v nej mužské pohlavné hormóny (tie ovplyvňujú tvorbu vrások, vačkov pod očami, ochabovanie rysov v tvári, rozšírenie pórov a tvorbu pigmentových škvŕn)

Mužská pleť

Kedy vznikajú vrásky mužom a kedy ženám?

Ženská pleť je oproti tej mužskej oveľa suchšia, a tak aj skôr starne. A preto je na trhu obrovské množstvo kozmetických prípravkov pre ženy rozdelených nielen podľa typu pleti, ale hlavne podľa veku žien. To pri mužských produktoch nenájdete.

Testosterón v mužskej pleti spôsobuje väčšiu produkciu kožného mazu, a preto muži starnú pomalšie ako ženy. Akonáhle sa začnú ale na tvári mužov objavovať vrásky, starnutie už prebieha pomerne rýchlo a zmeny sú výraznejšie ako pri ženách. Muži sú tiež viac ohrození stratou svalovej hmoty a ochabovaním pleti, a tak majú v pokročilom veku unavenejší vzhľad ako ženy.

Mužská pleť je tiež viac namáhaná ako ženská. A to kvôli pravidelnému holeniu, ktoré pripravuje pleť o hornú vrstvu kožných buniek a odhaľuje novú, nezrelú a citlivú kožu.

i Až 40 % mužov trpí zvýšenou citlivosťou pleti a kožnými problémami súvisiacimi s holením.

Všetky spomínané faktory je potrebné vziať do úvahy pri výbere vhodného krému pre mužov.

Vrásky u mužov

Ako vybrať pánsky krém na tvár

Keď to vezmeme kolom dokola, mužská pleť sa od tej ženskej naozaj výrazne líši. Preto tiež vyžaduje odlišný prístup a špeciálne kozmetické prípravky, ktoré rešpektujú jej jedinečné biologické vlastnosti.

Čistenie mužskej pleti
Čistenie pánskej pleti

Pravidelné čistenie pleti pomáha zbaviť tvár prebytočného mazu, upchatých pórov, zamedzí tvorbe vyrážok a odstráni nepríjemný lesk tváre. Pleť čistite ideálne 2× denne, teda ráno a večer.

Prípravky na čistenie pleti nevysušia pokožku ako mydlo.

 • Čistiace gély – rýchlo rozpúšťajú nečistoty a osviežujú pleť.
 • Čistiace pleťové emulzie – okrem čistenia chránia pleť proti podráždeniu pri holení.
 • Peelingy – zaisťujú hĺbkové čistenie pleti, dôkladne čistia póry, odstraňujú odumreté kožné bunky a napravujú mdlú a nedbalú vizáž. Peeling používajte 2 – 3× týždenne.
Hydratačný krém pre mužov
Pleťové krémy pre mužov

Hydratačné krémy dokážu predísť podráždeniu pokožky pri holení, jej vysúšaniu a strate pružnosti. Stačí ich naniesť na tvár 1× denne.

Krém vyberajte podľa toho, aké problémy s pleťou máte.

 • Hydratačné krémy pre mužov – sú ideálne na suchú a namáhanú pleť napr. každodenným holením.
 • Pánske krémy proti vráskam – navracajú pleti pevnosť a pružnosť, vyhladzujú vrásky.
 • Na problematickú pleť – účinné látky v krémoch aktívne bojujú proti mazu a akné.
 • Očné krémy pre mužov – starajú sa o jemné a citlivé očné okolie.
 • Na výber z mnohých vynikajúcich značiek, napr. Biotherm Homme, Nivea, L'ORÉAL či Eucerin krém pre mužov a i.

Ako sa starať o mužskú pleť pri holení

Priemerný muž sa za svoj život zvládne oholiť aj viac ako 16 000×. Pleť sa v dôsledku holenia stáva citlivejšia a rýchlo reaguje na akékoľvek podráždenie. A tak je potrebné jej venovať náležitú starostlivosť.

1. Používajte prípravky na holenie

Chráňte svoju pleť pri holení a znižujte podráždenie pleti vhodnými kozmetickými prípravkami na holenie. Pomáhajú sklzu britvy či žiletky po tvári a bránia porezaniu a odreninám.

2. Používajte prípravky na citlivú pleť

Agresívna kozmetika môže zbavovať vašu pleť prirodzených kožných lipidov. Na tvári sa potom po holení môže objaviť vyrážka, začervenanie, pupienky atď. Nič nepokazíte, ak svojej pleti doprajete ošetrenie antibakteriálnymi krémami na citlivú pokožku.

3. Čistá a ostrá britva je základ

Holenie tupou žiletkou či britvou je to najhoršie, čo pre svoju pleť môžete urobiť. Používajte vždy ostré nástroje, aby ste sa vyhli zvýšenému podráždeniu pokožky a vytvorili čo najhladšie oholenie.

4. Fúzy hoľte v správnom smere

Svoje fúzy hoľte vždy v smere ich rastu. Pri holení v protismere vám budú zarastať a môžu sa tvoriť nevzhľadné pupienky.

i Premýšľate, či by vám pristala briadka alebo fúzy? Inšpirujte sa v našom článku „Ako na štýlové fúzy podľa tvaru tváre“.

Žijeme v dobe, kedy nie je potrebné chodiť so zanedbanou tvárou len preto, aby ste si pripadali ako skutoční chlapi. Naopak. Čím bude vaša tvár vyzerať lepšie, tým väčší úspech budete mať pri ženách, v zamestnaní i sami pri sebe.

WEB6