Obnoviť stránku

Ako sa starať o vlasy

Zdravé a krásne vlasy sú snom každej ženy a ani muži nezostávajú v starostlivosti o ne pozadu. Ako však docieliť zdravé vlasy s bohatým objemom a výrazným leskom? Odporučíme vám, ako správne pristupovať k starostlivosti o vlasy aj vlasovú pokožku a aké prípravky používať, aby vlasy dostali potrebnú výživu a nedochádzalo k ich lámaniu, vysušovaniu či štiepeniu. Tiež nezabudneme upozorniť na najčastejšie chyby, ktorých sa v starostlivosti o vlasy dopúšťame a poradíme, ako sa ich vyvarovať.

Jak pečovat o vlasy
Zásady správnej starostlivosti o vlasy
  • Používajte kvalitnú vlasovú kozmetiku.
  • Pravidelne obmieňajte kefu na vlasy.
  • Češte vlasy šetrne a najlepšie, keď sú suché.
  • Pokiaľ možno, nechávajte vlasy prirodzene preschnúť.
  • Oslabené končeky ošetrite výživnou vlasovou maskou.
  • Doprajte si masáž hlavy a vlasovej pokožky, stimulujete tak prekrvenie a rast vlasov.

Otázky na starostlivosť o vlasy

Aké sú najčastejšie chyby v starostlivosti o vlasy?

Aby vlasy boli zdravé a krásne, je potrebné vedieť, čomu sa vyvarovať. Aké chyby robíte vy?

1. Používate nevhodný hrebeň

Správne česanie dodáva vlasom pružnosť a lesk. Pokiaľ však zvolíte nevhodný hrebeň/kefu, môžete svoje vlasy dokonca poškodiť. Kvalitný hrebeň má oblé hroty, ktoré sú na koncoch hladké, bez nebezpečných výčnelkov, ktoré by mohli pokožku hlavy podráždiť a podporiť tak tvorbu lupín. Ideálne sú antistatické hrebene, ktoré vlasy zbytočne neelektrizujú. Typ hrebeňa voľte podľa situácie – ten s riedko osadenými a širokými zubami používajte na rozčesávanie mokrých/vlhkých vlasov a bežnú dennú úpravu, naproti tomu ten s husto osadenými a tenkými zubami na oddeľovanie jednotlivých pramienkov a tupírovanie. Guľaté kefy, tzv. fúkacie, sú potom určené výhradne na vlasový styling. Priemer týchto kief vždy prispôsobte požadovanému účesu.

2. Príliš často vlasy sťahujete do gumičky

Ak vlasy sťahujete gumičkou do chvosta alebo drdola každý deň, lámu sa a viac vypadávajú. Navyše každodenné sťahovanie pokožku hlavy zbytočne napína a dráždi, preto sa snažte to s nosením pevných účesov príliš nepreháňať. Rozhodne nesťahujte vlasy do gumičky na noc!

3. Preháňate to s množstvom stylingových prípravkov

Všetkého veľa škodí a v starostlivosti o vlasy to platí dvojnásobne. Na úpravu vlasov preto používajte len tie stylingové prípravky odporúčané na konkrétny požadovaný typ účesu. Pokiaľ to preženiete, účes stratí na objeme a ľahkosti a vlasy sa oveľa rýchlejšie mastia. Nehľadiac na to, že ich tým vystavujete veľkej záťaži, a prispievate tak k ich lámaniu a nezdravému vzhľadu.

4. Často používate fén, kulmu a/alebo žehličku na vlasy

Vysoké teploty, ktoré využívajú fény, kulmy a žehličky, vlasom rozhodne neprospievajú. Keď sa ich účinky skombinujú ešte s vlhkými vlasmi, ktoré sú po umytí otvorené a veľmi náchylné, pohroma je na svete. Vlasy sú oslabené a majú sklony k lámaniu. Než sa teda pustíte do úpravy vlasov , nechajte ich dostatočne dlho prirodzene schnúť. Pokiaľ tepelnú úpravu vykonávate každý deň, je na mieste opatriť si ochranný sprej. Nielen, že vlasy chráni pred poškodením vplyvom vysokých teplôt, ale tiež skráti dobu potrebnú na úpravu vlasov a zároveň predĺži životnosť stylingu.

5. Pravidelne nezastrihujete končeky

Dlho neskrátené vlasy zvyčajne trpia rozštiepenými končekmi a tým, že nemajú ten správny „šmrnc“ a sviežosť. Zastrihnutie končekov vlasy posilňuje a účes potom vyzerá oveľa bohatší a zdravší, preto pravidelnú návštevu kaderníctva rozhodne nezanedbávajte.

Ako bojovať proti lupinám?

Lupiny vznikajú v dôsledku nadmerného uvoľňovania zrohovatených buniek, ktoré je často spojené s nepríjemným svrbením pokožky hlavy a zvýšenou produkciou kožného mazu. Pokiaľ lupiny trápia aj vás, mali by ste pravidelne používať prostriedky proti lupinám. Trpezlivosť a dôkladnosť v ich používaní je pritom kľúčová! Nečakajte preto výsledky po prvej aplikácii, ale pri sústavnej starostlivosti sa ich rozhodne dočkáte.

Aby ste predišli vzniku lupín, vlasy si umývajte aj vysušujte šetrne, bez použitia fénu či žehličky aj nadmernej aplikácie stylingových prípravkov. Ku zdraviu pokožky výrazne prispieva tiež zdravý životný štýl a vyvážená strava, vrátane dodržiavania pitného režimu.

Ako sa vysporiadať s vypadávaním vlasov?

S vypadávaním vlasov sa dnes stretáva rad mužov aj žien. Jeho príčinou nie sú iba genetické dispozície, ale aj ďalšie faktory. Tento nežiaduci jav môže podporovať napríklad stres, hormonálna nerovnováha, zlé životné prostredie a príliš časté používanie stylingových prípravkov aj farbenie.

Problém s vypadávaním vlasov možno eliminovať predovšetkým zmenou jedálnička. Ten by mal obsahovať potraviny bohaté na proteíny, vitamíny (predovšetkým vitamín B), minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Vedľa správnej stravy vyskúšajte aj prípravky proti vypadávaniu vlasov, ktoré efektívne redukujú padanie vlasov, zvyšujú ich odolnosť voči poškodeniu, zosilňujú vlasovú štruktúru a dodávajú vlasom výrazne hustejší vzhľad.

Aké účinky majú vlasové masky a ako ich používať?

Vlasové masky sú skvelými pomocníkmi na ceste k zdravým a krásnym vlasom. Prenikajú do hĺbky vlasov, napravujú ich poškodenie a zaisťujú regeneráciu a výživu. Keďže sú ich účinky intenzívne, nie je potrebné ich aplikovať častejšie ako 1× týždenne.

Rovnako ako pri iných prípravkoch sa výber masky riadi typom vlasov, či sú normálne, suché, mastné, oslabené, atď. Masky tiež rozlišujeme podľa toho, či sú oplachové alebo bezoplachové. V oboch prípadoch platí, že by sa mali aplikovať na vyžmýkané a rozčesané vlasy. Oplachovacie masky nechajte asi 3 – 5 minút pôsobiť a potom ich zmyte najlepšie studenou vodou. Pri bezoplachových stačí po nanesení už len pretrieť vlasy medzi prstami a nechať ich prirodzene preschnúť.

Aké potraviny prispievajú k zdraviu vlasov?

Kvalitu a zdravie vlasov z veľkej časti podporuje aj vyvážená strava. Potraviny s vysokým obsahom proteínov (bielkovín) posilňujú vlasový keratín, čo sa prejaví nielen zdravým a lesklým vzhľadom vlasov, ale rovnako aj ich rýchlejším rastom. Medzi potraviny bohaté na proteíny patria napríklad vajíčka, rybie mäso alebo strukoviny. Prirodzený lesklý pigment vlasy získajú tiež pri pravidelnej konzumácii karoténov, nezabudnite si preto nakúpiť dostatok mrkvy!

Ako vlasy chrániť pred slnkom?

Rovnako ako vaša pokožka, aj vlasy potrebujú ochranu pred nebezpečným slnečným žiarením. V prvom rade nezabúdajte na pokrývku hlavy, najdôležitejšie je však zvoliť kvalitnú kozmetiku určenú špeciálne na ochranu vlasov pred slnkom. Hydratačné šampóny, ktoré pomôžu odstrániť z vlasov soľ, chlór a opaľovacie prípravky, sa budú skvele hodiť ako na dovolenke pri mori, tak aj na kúpalisku v SR. Predtým, než vyrazíte na slniečko, aplikujte sprej so slnečnou ochranou, ktorý vytvára na vlasoch ochranný film, vďaka ktorému vlasy nestratia lesk a zdravý vzhľad ani v tom najtropickejšom počasí.

šampóny

Šampóny

  • Šampóny podľa typu vlasov
  • Suché šampóny
  • Šampóny bez chémie
  • Pánske a detské šampóny

Kvalitný šampón by mal vašim vlasom okrem základného umytia poskytnúť tiež výživu a hydratáciu, a podporiť tak ich zdravie a krásu. Vyberajte preto vždy šampóny podľa konkrétneho typu vlasov a vlasovej pokožky.

Kondicionéry a balzamy

Kondicionéry a balzamy

  • Regenerácia a výživa vlasov
  • Hĺbková hydratácia vlasov
  • Ľahké a šetrné rozčesávanie
  • Kondicionéry bez chémie

Aplikácia kondicionéru poskytuje vlasom potrebnú výživu, hydratáciu a regeneráciu, uľahčuje ich rozčesávanie a dodáva vlasom jemnosť, hebkosť a lesk. Ideálne je používať kondicionér po každom umytí vlasov šampónom a podporiť tak kvalitnú starostlivosť o vlasy aj vlasovú pokožku.

Výživa vlasov

Výživa vlasov

  • Masky na vlasy
  • Vlasové kúry a séra
  • Oleje na vlasy
  • Keratínová vlasová starostlivosť

Občas je vhodné doplniť klasické používanie šampónu a kondicionéru aj o poriadnu dávku vlasovej výživy na podporu ich vitality a celkovej kvality. Špeciálne prípravky, ako sú vlasové masky, olejčeky, kúry či séra, vyberajte podľa typu vlasov a efektu, ktorý chcete dosiahnuť.

stylingové prípravky

Stylingové prípravky

  • Laky a tužidlá na vlasy
  • Gély na vlasový styling
  • Pomády a vosky na hladký účes
  • Vlasové púdre

Vďaka vlasovému stylingu dostane účes výsledný efekt a požadovaný vzhľad. Či už túžite po väčšom objeme, výraznejšom lesku, mokrom vzhľade vlasov alebo potrebujete váš účes zafixovať, aby vydržal čo najdlhšie, bez kvalitného stylingového prípravku sa skrátka nezaobídete.

Farby na vlasy

Farby na vlasy

  • Permanentné farby na vlasy
  • Zmývateľné prelivy
  • Farby na vlasy na prírodnej báze
  • Špeciálne efekty na vlasy

Vhodne vybraná farba na vlasy dokáže s vašou vizážou divy. Môžete vďaka nej omladnúť o niekoľko rokov, celkovo svoj vzhľad oživiť, prípadne získať celkom novú image. Vaše vlasy dosiahnu jednotný tón aj výrazný lesk a celkovo budú pôsobiť zdravšie a vitálnejšie.

Hrebene a kefy

Hrebene a kefy

  • Rozčesávanie a úprava vlasov
  • Kefy a hrebene na tvarovanie vlasov
  • Kefy na masáž vlasovej pokožky
  • Elektrické kefy

Kefy a hrebene slúžia ako na každodenné rozčesávanie vlasov, tak na tvarovanie účesu do finálnej podoby. Líšia sa materiálom, tvarom, veľkosťou, typom štetín aj ich tvrdosťou, a tak si každý môže nájsť svojho favorita podľa požadovaného druhu účesu.

Starostlivosť o vlasy

Úprava vlasov

  • Fény a žehličky
  • Kulmy a kulmofény
  • Strojčeky na vlasy
  • Profesionálna starostlivosť o vlasy

Vďaka spotrebičom na fénovanie a úpravu vlasov vykúzlite zo slabých a nepružných vlasov objemné vlny, nepoddajné kučery naopak vyžehlíte do hladkého lesklého účesu. Nebojte sa experimentovať a vyskúšajte rôzne druhy účesov pomocou kulmy, žehličky, krepovačky alebo elektrických natáčok.

Ochrana vlasov

Ochrana vlasov

  • Ochrana vlasov pred slnkom
  • Ochrana vlasov pri fénovaní a žehlení
  • Prípravky na lesk a hydratáciu vlasov
  • Prípravky zamedzujúce lámavosti vlasov a štiepeniu vlasových končekov

Ak vykonávate tepelnú úpravu vlasov fénovaním či žehlením, nemali by ste zabudnúť chrániť svoje vlasy vhodnými prípravkami. Vyhnete sa tak ich presúšaniu, lámavosti, rozstrapkaným končekom aj celkovo nezdravému vzhľadu. Rovnako zaťažujúce pre vlasy môže byť aj dlhší pobyt na intenzívnom slnku, preto by ste nemali zabúdať na ich ochranu aj v priebehu letnej dovolenky.

vlasové doplnky

Vlasové doplnky

  • Gumičky do vlasov
  • Čelenky a vlasové ozdoby
  • Spony do vlasov
  • Kadernícke nožnice

Vlasové doplnky ako gumičky, čelenky či sponky dokážu skrotiť nepoddajné pramene alebo vám dopomôžu k tvorbe tradičných aj originálnych účesov. Či už zapletáte vrkoče alebo stáčate vlasy do rôznych drdolov či chvostov, vlasové doplnky sa oplatí mať vždy pri ruke.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17