Aké batérie sú na trhu?
Na trhu nájdete veľké množstvo druhov, kedy sú batérie upravené na špecifické použitie a majú také vlastnosti, aby dokonale vyhovovali danému zariadeniu. Najčastejšie sa stretnete s lítiovými, lítium-polymérovými, lítium-iónovými, alkalickými a ďalšími typmi batérií. Majú odlišné zloženie, ktoré ovplyvňuje spôsob ich použitia, výkon a taktiež životnosť. Dôležité je okrem ich výhod
a nevýhod vziať do úvahy aj ekologické aspekty batérií a náklady na používanie.
- Lítium-iónové batérie (Li-Ion) vám poskytnú dokonalý pomer hmotnosti a výkonu, nájdete ich v nositeľnej elektronike a elektrovozidlách.
- Striebro-zinkové batérie majú vysokú energetickú hustotu, hodia sa teda tam, kde cielite predovšetkým na vysoký výkon a spoľahlivosť.
- Nikel-kadmiové batérie (NiCd) sú odolné voči vysokému prúdu, nájdu svoje využitie v priemysle a taktiež v núdzovom osvetlení.
- Olovené batérie sú ťažké, majú dlhú životnosť a používajú sa do automobilov a záložných elektronických systémov.
- Lítiové batérie (Li) majú vysokú energetickú hustotu a dlhú životnosť, hodia sa pre malé elektronické zariadenia.
- Nikel-metal hydridové batérie (NiMH) vám ponúknu vysokú kapacitu, ide obvykle o akumulátory, teda dobíjacie batérie.
- Alkalické a zinkové batérie sú lacné, môžete ich dlho skladovať. Používajú sa pre hodiny a diaľkové ovládače.
- Lítium-polymérové batérie (Li-Pol) sú ľahké a tenké, preto sa využívajú do tabletov a mobilných telefónov.
NiMH akumulátor
Alkalická batéria
Lítiová batéria
Gombíková batéria
Čo sú spotrebné batérie?
Spotrebné batérie sú také, ktoré majú unifikovaný tvar a vlastnosti (tužkové AA alebo AAA, Ni-MH, lítiové a Li-Pol). Využívame ich na napájanie bežných elektrospotrebičov – diaľkových ovládačov, hodín, domových zvončekov či niektorých digitálnych fotoaparátov. Tieto batérie kúpite dnes už takmer v každom obchode a veľmi ľahko ich v zariadení
vymeníte. Zároveň sú v ponuke v mnohých rôznych kapacitách aj vyhotoveniach. Typy, ktoré popisujeme, závisia od konkrétneho spotrebiča:
- Batérie AA majú napätie 1,2 V až 1,5 V. Nájdeme ich v hodinách, v drobnom ručnom náradí alebo v hračkách.
- Batérie AAA ponúkajú rovnaké napätie ako typ AA. Najčastejšie poháňajú hračky, diaľkové ovládače či budíky.
- 9 V batérie majú vyššie napätie a dodávajú energiu vysielačkám, ovládačom alebo externým bleskom.
- Gombíkové batérie prinášajú napätie 1,4 V až 3 V, napríklad batéria LR44 poháňa hodinky, kalkulačky a ďalšiu elektroniku.
Naše batérie AlzaPower prinášajú spoľahlivú energiu pre všetky vaše zariadenia.
Jednorazové spotrebné batérie – pre nenáročné zariadenia
Jednorazové batérie je možné umiestniť do tých najmenej náročných zariadení, medzi ktoré patria hodiny, TV ovládače, budíky alebo kalkulačky. Poskytnú vám spoľahlivý výkon po danú dobu, po vybití ale jednorazovú batériu nemožno znovu využiť. To naopak umožňuje akumulátor, ktorý je teda vo výsledku ekonomickejší. Preto znamenajú jednorazové batérie vyššiu spotrebu a
tiež záťaž pre životné prostredie.
- Nízka obstarávacia cena.
- Široká dostupnosť.
- Pri dlhodobom skladovaní hrozí riziko vytečenia.
- Nie je možné ich dobiť a znovu použiť.
Hľadáte batérie do hodiniek? Ide o gombíkový typ, ktorý poháňa hodinkový strojček.
Na opakované využitie zvoľte spotrebné nabíjateľné batérie
Nabíjateľné batérie, teda akumulátory, v súčasnosti nájdeme všade, kde je potrebná vysoká odolnosť, schopnosť dodávať vysoký prúd, výdrž a opakované nabíjanie v rádoch stoviek cyklov. Preto sú ideálne pre zariadenia, v ktorých potrebujete mať spoľahlivý a dlhotrvajúci zdroj energie. Patria sem napríklad fotoaparáty. Na ich výrobu sa
využívajú rôzne technológie a každá z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody. Aké výhody všeobecne akumulátory ponúkajú?
- Opakovane použiteľné (stovky cyklov).
- Vysoká výdrž na jedno nabitie.
- Pri nízkom odbere sa samovoľne vybíjajú.
- Obstarávacie náklady sú vyššie.
i
Koľko nabíjacích cyklov zvládne akumulátor?
Aby ste vedeli, ako dlho vám akumulátor vydrží, sledujte počet nabíjacích cyklov. Nabíjací cyklus označuje jedno úplné nabitie a následné vybitie akumulátora. Pre mobily, notebooky a ďalšiu prenosnú elektroniku to býva 300 až 500 cyklov, pričom postupom času ich kapacita klesá. Niektoré moderné akumulátory vám však môžu ponúknuť až 3 000 nabíjacích cyklov. Dôležité je predovšetkým ich
pravidelné vybíjanie a dobíjanie do maxima.
Ďalšie typy batérie – do mobilu, fotoaparátu alebo elektrobicykla
Medzi nespotrebné patria batérie kompatibilné iba s určitým druhom zariadenia. Široká škála špeciálnych typov zahŕňa batérie pre videokamery, mobily, notebooky a ďalšie zariadenia. Sú vyrobené s ohľadom na potrebný výkon, kapacitu a životnosť pre jednotlivé zariadenia, preto ich môžete využívať nanajvýš efektívne a nemusíte sa obávať, že by neboli stabilné a neposkytli vám dostatočnú
životnosť. Niektoré batérie však môžu vyžadovať odbornú výmenu alebo špeciálne pomôcky.
- Batérie do fotoaparátov vám ponúknu vysokú kapacitu a dlhú životnosť. Pritom ich tiež ľahko vymeníte, keď je to potrebné, aby ste mohli fotiť podľa ľubovôle.
- Batérie do inteligentných hodiniek musia byť malé, ľahké a odolné. Vaše smart hodinky vďaka nim vydržia fungovať celý deň a rýchlo ich nabijete pokojne aj bezdrôtovo.
- Batérie pre čítačky čiarových kódov sú odolné a majú dlhú výdrž, aby svoju prácu v skladoch a logistických centrách dokonale zvládli.
- Batérie do kamery majú vysokú kapacitu, aby ste s nimi mohli nahrávať dlho bez nutnosti častého nabíjania alebo výmeny.
- Batérie do tabletov vám ponúknu nízku váhu a malú hrúbku, zároveň aj vysokú kapacitu pre dlhú dobu používania.
- Batérie do notebooku zaisťujú dlhú výdrž spotrebiča, tiež ho vedia rýchlo nabiť a ľahko ich v prípade potreby vymeníte.
- Batérie do aku náradia, cordless, majú vysoký výkon a dlho vydržia, čo sú kľúčové parametre pre efektívnu prácu s elektro náradím.
- Batérie do mobilov vám ponúknu dlhú životnosť a tiež rýchle nabíjanie, aby ste boli vždy pripravení.
- Batérie do elektrobicyklov musia mať dostatočnú kapacitu pre dlhý dojazd a tiež sa musia rýchlo nabíjať.
Originálne batérie výrobcu vždy zaručujú 100 % kompatibilitu. Pri vyberaní tej neoriginálnej venujte kompatibilite zvýšenú pozornosť.
Akumulátor v aute vám naštartuje
Akumulátor v aute slúži hlavne na naštartovanie samotného vozidla. Jeho priemerná životnosť je 4 – 6 rokov a je aktívny iba vtedy, keď je motor v pokojnom stave. Keď je naopak motor v prevádzke, akumulátor sa dobíja pomocou alternátora, ktorý premieňa mechanickú energiu na elektrickú. Aby dlho a dobre slúžil, je dôležitá jeho správna údržba, ktorá zaistí bezproblémový chod.
Dochádza vášmu autu šťava? To sa vám zídu
autobatérie a príslušenstvo.
i
Akumulátor do auta býva najčastejšie olovený
V automobiloch sa používa olovený akumulátor. Medzi hlavné výhody batérie do auta totiž patrí schopnosť generovať vysoké rázové prúdy a jej obstarávacia cena. Olovené akumulátory sú odolné a spoľahlivé, nemusíte sa s nimi báť ani v náročných podmienkach a extrémnych teplotách. Vďaka použitej konštrukcii a materiálom vedia tieto batérie dodať množstvo energie potrebnej na
naštartovanie motora.
Čo sú batérie pre záložné zdroje?
Batérie pre záložné zdroje alebo staničné batérie napájajú záložné systémy v prípade, že dôjde k výpadku elektriny. Ide o olovené bezúdržbové akumulátory, ktoré sú hermeticky uzavreté, teda pri nich nedochádza k úniku škodlivín. Tieto batérie tak možno umiestniť aj na bežné miesta, ako sú kancelárie, dátové centrá, ale aj domácnosti.
Batéria vám dodá stabilný a spoľahlivý výkon, ktorý je dôležitý pre bezpečnosť citlivých elektronických zariadení a nepretržitú prevádzku.
Batérie 18650 sú nabíjacie akumulátory prinášajúce vysoký výkon a ochranu proti skratu.
Na čo nezabudnúť pri výbere a používaní batérie
Elektrické batérie sú dostupným a efektívnym riešením. Aj napriek tomu ale pri ich výbere nezabudnite na niektoré kľúčové aspekty, aby ste si boli istí, že ich použitie bude bezpečné a životnosť dostatočne dlhá. Ide predovšetkým o správne napätie či ďalšie technické parametre zaisťujúce optimálny výkon. Ak vyberiete správne a dodržíte všetky odporúčania a postupy, bude vám batéria dlho na
prospech. Nasledujúce body však nie je dobré podceňovať:
- Dajte pozor na vysoký nabíjací prúd alebo skrat. Vyhnete sa znehodnoteniu, alebo dokonca výbuchu.
- Nevystavujte akumulátor priamemu slnku a vlhku. Môže dôjsť k jeho nenávratnému poškodeniu.
- Zistite si informácie na zakúpenie vhodnej nabíjačky pre vami vybraný akumulátor.
- Na prvom mieste je pri výbere vždy použitie, až potom kapacita alebo cena.
Akumulátor alebo batéria? Rozdiel je v možnosti dobíjania
Oba pojmy (akumulátor aj batéria) sa často zamieňajú a medzi ľuďmi je tak široko rozšírené mylné presvedčenie, že ide o to isté. Kde je teda pravda? Akumulátory, ktoré nájdete napríklad v mobilných telefónoch alebo elektrovozidlách, môžete dobíjať, sú teda finančne výhodnejšie a aj šetrnejšie k prírode. Batérie funkciu nabíjania nemajú, sú určené na jednorazové použitie. Ide ale iba
o upresnenie, v bežnom živote sa najčastejšie stretnete s oboma termínmi nezávisle od ich rozdielu.
Vedeli ste, že slovo batérie je brané ako homonymum? Pod týmto názvom môžete poznať vodovodné batérie.