Obnoviť stránku

Ako pripraviť auto na dovolenku? Nie je to len o stieračoch

„Stierače stierajú! “ znie obľúbená hláška zo Svěrákovho filmu Vrchní, prchni. Či už sa na letnú dovolenku chystáte niekam blízko alebo do ďalekých krajov, nezanedbajte prípravu a kontrolu svojho vozidla na pohodlnú a bezpečnú cestu. Poradíme vám, čo skontrolovať, na čo si dať pozor a aké vybavenie zaobstarať, ešte kým na vysnívanú dovolenku autom vyrazíte. Vyhnete sa tak mnohým komplikáciám.

Autom na dovolenku

Cesta na dovolenku autom

Prieskumy ukazujú, že asi polovica motoristov prejde na svojej letnej dovolenky viac ako tisíc kilometrov a štvrtina zvládne dokonca dvojnásobok. Rakúske, chorvátske aj talianske cesty a diaľnice brázdi v letných mesiacoch veľký počet slovenských vodičov.

Zvládnuť bez problémov takú vzdialenosť v období vysokých teplôt, častých kolón, ale aj uzávierok, ďaleko od domova a v cudzom jazykovom prostredí znamená:

  • pripraviť sa na odlišnosti v dopravných predpisoch jednotlivých štátov
  • vykonať osobnú kontrolu základného technického stavu svojho vozidla
  • nechať vozidlo podrobne prezrieť v servise
  • nezabudnúť na povinnú aj doplnkovú výbavu
  • mať v poriadku všetky potrebné doklady vrátane dokumentácie k vozidlu

Auto; dovolenka autom

Pozor na dopravné predpisy v zahraničí

Zoznámte sa s dopravnými predpismi štátu, ktorým budete prechádzať, ešte pred cestou. V rámci Európskej únie sú z veľkej časti rovnaké, ale v drobnostiach sa môžu líšiť. Napríklad na všetkých rýchlostných komunikáciách v Rakúsku musi byť v prípade kolóny vytvorený núdzový jazdný pruh pre záchranné vozidlá. O aktuálnom stave predpisov sa informujte na webe Ústredného automotoklubu ÚAMK.

i Premýšľajte už pred cestou. Kto počas nej bude potrebovať najviac zábavy? Áno, vaše deti, tak sa im o ňu včas postarajte (knihy, tablety, hry a pod.), inak sa nebude príliš sústrediť na riadenie.

Kolóna

Kontrola vozidla pred dovolenkou, čiže prečo navštíviť autoservis

K svojmu autu musíte mať počas cestovania v zahraničí absolútnu dôveru. K jeho kontrole, zvlášť pred náročnými a dlhými cestami, môžete pristúpiť ako k prehliadke pred ŠTK. Vynaložená investícia sa vám bohato vráti, pretože opravy v zahraničí môžu byť veľmi nákladné a časovo zdĺhavé.

V odbornom servise si v dostatočnej dobe pred odchodom na dovolenku, a to aj v prípade nového vozidla, ktoré má za sebou menej ako 1 rok prevádzky, nechajte skontrolovať:

  • tlmiče
  • zbiehavosť kolies (geometria)
  • stav batérie a jej správneho dobíjania
  • stav a kvalitu motorového oleja

Nechajte si ošetriť klimatizáciu a brzdy

Špeciálnu pozornosť venujte brzdám a klimatizáciu. V prípade brzdového systému vám v servise zaistia správne nastavenie a funkčnosť brzdových komponentov (brzdové kotúče, brzdové doštičky, brzdové potrubie), doplnia brzdovú kvapalinu a nastavia ručnú brzdu.

i Rovnako ako perfektný technický stav vozidla si postrážte aj správne uloženie batožiny. Ťažké kusy patria na dno kufra a celkovo by náklad nemal prečnievať cez hornú hranu zadných sedadiel.

Čo môže byť počas dlhej jazdy v horúcom dni horšie než nefunkčná klimatizácia? Nechajte si ju preto radšej vyčistiť, ale aj vymeniť a doplniť chladivo v klimatizačnom okruhu. Vhodné je tiež vymeniť interiérový filter a dezinfikovať prieduchy sústavu.

Základná prehliadka vozidla pred jazdou za hranice

Aj keď sú moderné autá stále viac závislé na odbornom servise, celé množstvo vecí si môžete skontrolovať sami. Pred cestou na dovolenku autom je vhodné preveriť:

  • funkčnosť ostrekovačov a doplniť letnú zmes do nádržky
  • stierače a ich bezchybné fungovanie
  • stav skiel, zrkadiel a karosérie
  • správne nastavenie svetiel (nezabudnite na smerovky a hmlové svetlá)
  • výfukové potrubie a spoje (aspoň pohľadom)
  • množstvo chladiacej kvapaliny

Spoľahnite sa na vaše pneumatiky

Samostatnú kapitolu každého auta a jeho kontroly tvoria pneumatiky. Chystáme sa na letné prázdniny, preto je samozrejmosťou mať obuté letné pneumatiky. Vedeli ste, že až 70 % motoristov sa vydáva na cestu s podhustenými pneumatikami? Neraďte sa medzi nich – správnym nahustením, vzhľadom na zaťaženie auta batožinou a pod., zodpovedajúcim maximálnemu husteniu podľa odporúčania výrobcu znížite spotrebu paliva a zlepšíte jazdné vlastnosti.

Autoservis

Vykonajte aj vizuálnu kontrolu pneumatík, kontrolu hĺbky ich dezénu (skoro vo všetkých štátoch EÚ vrátane SR musí byť 1,6 mm), stavu rezervnej pneumatiky a funkčnosti lepiacej súpravy.

Povinná výbava na cestu do zahraničia

Hoci má byť v každom aute k dispozícii povinná výbava podľa zákonov príslušnej registračnej krajiny, oplatí sa rešpektovať nariadenie tranzitných štátov. Tušili ste napríklad, že vo Francúzsku je povinný alkoholtester?

i Idete autom do Chorvátska a beriete so sebou príves, resp. karavan? Potom nezabudnite, že výstražné trojuholníky potrebujete hneď dva!

Zloženie slovenskej povinnej výbavy by ste zo seba mali vysypať ako vybrané slová po „B“

  • reflexná vesta
  • výstražný trojuholník
  • lekárnička
  • rezervné žiarovky a poistky (od každého kusu jedna)
  • náhradné koleso či opravná súprava s kompresorom
  • náradie na výmenu defektnej pneumatiky (zdvihák, kľúč na matice) či opravná súprava s kompresorom

Čo sa na dovolenke v cudzine rozhodne nestratí

Ak chcete byť na cestovanie autom v zahraničí naozaj perfektne vybavení, máme pre vás niekoľko tipov, čo si zaobstarať a pribaliť do svojho auta.

Motorový olej: V horúcom počasí môže motor spotrebovať až jeden liter oleja na tisíc kilometrov. A čerpacia stanica nemusí byť vždy poruke.

Destilovaná voda: Možno ju použiť do chladiča, do ostrekovačov, ale v krajnom prípade aj na osobnú hygienu.

Svietidlo: Prenosné svietidlo alebo baterka sú pri práci v zhoršenej viditeľnosti neoceniteľné.

Základné nástroje: Skrutkovač, kombinačky, rukavice (uľahčia výmenu kolesa), čistiace huba atď.

A ďalej: hasiaci prístroj, ťažné lano, štartovacie káble, (solárna) nabíjačka a deka.

i Aj v súčasnom svete navigácií nepohŕdajte tlačenou mapou. Možno vám raz ušetrí desiatky zbytočne najazdených kilometrov.

Vzhľadom na typ vašej dovolenky a zamýšľané aktivity počas nej si tiež včas rozmyslite, akým spôsobom a do čoho uložíte batožinu a ďalšie vybavenie. Už ste premýšľali nad nosičom bicykla, strešným boxom alebo autochladničkou?

Doklady na letnej dovolenke autom

Mať so sebou na cestách platný vodičský preukaz je povinnosťou (v krajinách EÚ nie je potrebná medzinárodná verzia, čo sa netýka napríklad Švajčiarska). To isté platí pre technický preukaz vozidla a zelenú kartu ako osvedčenie o zaplatenom povinnom poistení auta.

Pneumatika

Pri osvedčení o technickom preukaze, kde nie ste uvedení ako majitelia vozidla (v prípade služobného alebo vypožičaného vozidla) si zaistite plnú moc na vycestovanie s autom do zahraničia podpísanú vypožičiavateľom.

Ak beriete so sebou na letné dobrodružstvo svoje domácich miláčikov (bez ohľadu na počet ich končatín), nezabudnite na ich zvierací pas, na označenie (tetovanie, mikročip) ani na doklady o očkovaní.

A ak sa chystáte autom vyraziť na dovolenku do Chorvátska, pozrite na náš článok Cesta do Chorvátska autom v roku 2017, kde sa dozviete naše tipy, kedy a kadiaľ ísť a ako ušetriť na mýte či diaľničných známkach.

Prajeme vám šťastnú cestu a krásnu dovolenku!

Auto-moto na Alza.sk

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03