Obnoviť stránku

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Aktualizované

Najväčšou výhodou bezdrôtových slúchadiel je bezpochyby voľnosť pohybu, ktorý poskytujú. Vyhnete sa pnutiu kábla aj zakopávaniu o neho. Ide pritom o univerzálne slúchadlá, ktoré možno dobre využiť pri počítači, pri sledovaní televízora, hraní hier, ale aj potulkách po meste a cestovaní.

Tipy pre výber bezdrôtových slúchadiel

  1. Bezdrôtové slúchadlá sú najlepšou voľbou, ak chcete počúvať hudbu na cestách.
  2. Niektoré vydržia na jedno nabitie aj viac ako 10 hodín.
  3. K dispozícii sú slúchadlá cez hlavu aj do uší.
  4. Nemusíte sa báť straty na kvalite. Svoje bezdrôtové verzie majú aj veľké značky, ako Marshall, Sony alebo Koss.
  5. Bezdrôtové slúchadlá sú často malé alebo sa dajú zložiť.
Bezdrôtové slúchadlá

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá – OBSAH

True Wireless slúchadlá

True Wireless slúchadlá

  • Slúchadlá sú drobné, ergonomické a pohodlné
  • Vďaka puzdru ich môžete ľahko skladovať a dobíjať
  • Slúchadlá fungujú samostatne a ponúkajú kvalitné zvukové podanie

Hlavnou výhodou slúchadiel True Wireless oproti klasickým bezdrôtovým je kompletná absencia káblov. Kôstky alebo špunty fungujú úplne samostatne a nezávisle na sebe. Nie sú teda spojené žiadnym napájacím káblom, alebo mostíkom cez hlavu, čo prináša mimoriadny komfort pri vašom počúvaní. Slúchadlá sú uchovávané v puzdre, ktoré slúži zároveň na prenášanie aj na dobíjanie slúchadiel. Tým dosiahnete ako maximálnu úsporu miesta, tak aj dlhú dobu počúvania.

Výhody a nevýhody
  • Na svoju veľkosť veľmi dlhá doba počúvania
  • Ľahko skladné a ideálne na cesty
  • Niektoré slúchadlá fungujú nezávisle na sebe
  • Ergonomický a pohodlný tvar
  • Často vyššia cena
  • Počas nabíjania nemožno počúvať hudbu

Čo je dôležité pri výbere True Wireless slúchadiel?

Vyhotovenie

True Wireless slúchadlá sa predávajú iba vo verziách do uší. Máte tak na výber z dvoch typov:

  • Špunty – najčastejší typ True Wireless slúchadiel. Dávajú sa priamo do zvukovodu a gumové nadstavce skvele izolujú nežiadúce ruchy. Dlhodobé hlasné počúvanie však môže byť časom nepríjemné.
  • Kôstky – umiestňujú sa do ušnice tesne pred zvukovod. Sú šetrnejšie k ušiam, ale horšie izolujú okolitý hluk.

Výdrž na batériu

Výdrž na batériu je v prípade True Wireless slúchadiel často veľmi dobrá. Zároveň ju možno rozdeliť na kapacitu samotných slúchadiel a kapacitu obalu. Upozorňujeme však, že nie vždy vyššia cena znamená dlhšiu výdrž.

Kapacita batérie slúchadiel ukazuje, ako dlho vydržia samotné slúchadlá bez nabíjania.

  • Menej ako 5 hodín ponúkajú tie najlacnejšie True Wireless slúchadlá, alebo tie, ktoré majú puzdro s dostatočnou kapacitou. Hodia sa pre bežného používateľa alebo napr. na beh.
  • Viac ako 5 hodín je kapacita, ktorá sa stala takmer štandardom True Wireless slúchadiel. Najčastejšie hodnoty sú 5 až 7 hodín. Túto kapacitu odporúčame na dlhšie cesty alebo na sledovanie filmov.

Kapacita batérie puzdra býva mnohokrát niekoľkokrát vyššia ako kapacita slúchadiel. Keď slúchadlá vložíte do puzdra, začnú sa automaticky sami nabíjať.

  • Menej ako 10 hodín postačí každému bežnému poslucháčovi. Dobíjanie však môže byť vcelku časté a neskôr otravné.
  • Kapacitu okolo 20 hodín by mal vyhľadávať každý, kto si chce užiť dlhé počúvanie, ale zároveň neutratiť príliš veľa peňazí. Táto výdrž by mala bohato postačiť takmer každému.
  • Okolo 30 hodín a viac ponúka len hŕstka slúchadiel, avšak vyrábajú sa. Sú vhodné pre každého, kto sa nechce zdržovať neustálym nabíjaním alebo napríklad cestuje do miest nepobozkaných civilizáciou.

Frekvenčný rozsah

Uvádza sa v hertzoch (Hz) a ide o jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere slúchadiel. Čím väčší frekvenčný rozsah slúchadlá majú, tým lepší je predpoklad pre kvalitnejší zvuk. Bežný rozsah slúchadiel je 20 Hz – 20 kHz, spodná hranica frekvenčného rozsahu vyjadruje reprodukciu basov. Slúchadlá vyššej triedy mávajú väčší rozsah, vernejšie teda zobrazia veľmi nízke kmitočty. Aby ale mala hodnota frekvenčného rozsahu význam, mala by sa uvádzať so zodpovedajúcou hodnotou útlmu.

Pripojenie

Pripojenie True Wireless slúchadiel prebieha výhradne cez Bluetooth, a tak ich je možné pripojiť ku všetkým mobilným zariadeniam vrátane smartfónov, tabletov atď. Na problém by ste mohli naraziť pri pripojení k stolnému počítaču, pretože tie touto technológiou často nie sú vybavené. Túto problematiku však riešia Bluetooth adaptéry.

Mikrofón

Mikrofón patrí k bežnej výbave každých True Wireless slúchadiel. Na rozdiel od bežných bezdrôtových slúchadiel, ktoré majú mikrofón väčšinou na mostíku pod krkom, u True Wireless slúchadiel sa mikrofón nachádza priamo v nich. Tým odpadá ďalší dôvod, prečo by bol potrebný kábel, a vy tak môžete bezstarostne volať.

Bezdrôtové slúchadlá vyberajte aj podľa vášho telefónu

Pri výbere bezdrôtových slúchadiel berte na zreteľ aj váš mobilný telefón. Bezdrôtové slúchadlá je možné spravidla spárovať s ľubovoľným telefónom. Napriek tomu sa oplatí siahnuť po slúchadlách rovnomenného výrobcu, a to kvôli lepšej optimalizácii systému.

Vyššie uvedené platí dvojnásobne pre iPhony. Tie sa dajú spárovať s ľubovoľnými bezdrôtovými slúchadlami, pokiaľ ale siahnete po Apple Airpods 2021 alebo Apple AirPods Pro, nebudete musieť nič nastavovať, slúchadlá sa spárujú okamžite. Zároveň si budete môcť užívať množstvo vymožeností prameniacich z jednotného ekosystému iOS. Najnovším rozšírením obľúbeného radu slúchadiel pre priaznivcov firmy Apple sú vyššie spomínané Apple AirPods 3 (2021), ktoré podporujú okrem iného aj Spatial Audio.

Časté otázky k True Wireless slúchadlám

Čím sa líšia bezdrôtové slúchadlá od tých „naozaj bezdrôtových“?

Problém klasických bezdrôtových slúchadiel je, že slúchadlá nie sú schopné pracovať sami o sebe – sú spojené mostíkom, kde sa nachádza batéria. To si True Wireless technológia rieši po svojom. Batéria je priamo v slúchadlách, a tak nie sú potrebné žiadne ďalšie káble alebo konštrukcie cez hlavu.

Čo robiť, keď stratím slúchadlo?

V prvom rade by ste si mali dať záležať, aby ste slúchadlo vôbec stratili. Ergonómii je venovaná veľká pozornosť, a tak slúchadlá v uchu väčšinou držia skvele. Problém nie je, ani keď so slúchadlami beháte, cvičíte a pod. Ak sa vám však nepošťastí a slúchadlo stratíte, veľa výrobcov ponúka k zakúpeniu náhradné.

Bluetooth slúchadlá

Bluetooth slúchadlá

  • Možno ich pripojiť k prenosným zariadeniam
  • Fungujú s miniatúrnym vysielačom
  • Dosah až okolo 10 metrov

Bluetooth slúchadlá sú zo všetkých bezdrôtových slúchadiel tie najbežnejšie. Pripojíte ich ku každému mobilnému zariadeniu alebo k počítaču s adaptérom. Vyrábajú sa najmä v dvoch vyhotoveniach, a to cez hlavu a pod krkom. Niektoré lepšie modely často ponúkajú veľmi dobrý zvuk, ktorý možno porovnávať aj s drôtovými slúchadlami.

Výhody a nevýhody
  • Prívetivá cena
  • Rozmanitý dizajn
  • Spravidla veľká kapacita batérie
  • Kvalitný zvuk
  • Najmä slúchadlá s konštrukciou cez hlavu zaberajú veľa miesta
  • Pre niekoho nedostatočný dosah

Čo je dôležité pri výbere Bluetooth slúchadiel?

Vyhotovenie

Ak vyberáte Bluetooth slúchadlá, popremýšľajte nad tým, ako budete slúchadlá využívať.

  • K notebooku alebo počítaču sa najviac hodia slúchadlá cez hlavu. Ich zvuk je často najlepší a dobrá je aj izolácia okolitého hluku.
    Tie sa ďalej delia na slúchadlá na uši a okolo uší. Slúchadlá na uši sú výrazne skladnejšie, ale menej pohodlné. Na sledovanie filmov či hranie hier sa tak hodia skôr slúchadlá okolo uší. Tie zároveň dobre izolujú zvuk. Nevýhodou dlhšieho používania ale môže byť potenie.
  • Na cesty sa hodia takmer akékoľvek slúchadlá. Ak chcete ušetriť miesto, odporúčame špunty alebo kôstky. Ak ale dávate prednosť kvalite zvuku, vyhovovať vám budú slúchadlá cez hlavu.
  • Na šport najviac potrebujete, aby vám slúchadlá nevypadli z uší. Na to perfektne poslúžia špunty, najmä tie s klipom na uši. Vďaka svojej konštrukcii len veľmi zriedka vypadnú a gumové vypchávky tiež dobre tlmia hluk.

Konštrukcia

Otvorená
Ak chcete vernejšiu reprodukciu hudby s nižšou mierou skreslenia, vyberajte slúchadlá s otvorenou konštrukciou. Viac prepúšťajú zvuk von zo slúchadiel, teda pri hlasnejšom počúvaní bude okolie počuť vašu hudbu. Platí to aj naopak, vy budete viac vnímať okolitý hluk. Vhodné sú teda pre tých, ktorí nepožadujú dokonalú zvukovú izoláciu.

Uzavretá
Oproti tomu hudbu so slúchadlami s uzavretou konštrukciou si vychutnáte bez rušenia aj na hlučnejšej ulici. A tiež hlasná hudba bude oveľa menej rušiť okolie. Kvôli lepšej izolácii však zvuk nemá možnosť šírenia sa do voľného priestoru, ale sa odrazí. To má v prípade lacných slúchadiel niekedy za následok mierne skreslený zvuk vinou nevyrovnaného zvukového podania a menšieho množstva basov kvôli obmedzenému vychýleniu membrány.

Polouzatvorené
Polouzatvorená konštrukcia je kompromisom medzi otvorenými a uzavretými slúchadlami. Pri bežnej hlasitosti teda budú čiastočne tlmiť okolitý hluk a zase okolie bude do istej miery počuť vašu hudbu.

Výdrž na batériu

Výdrž na jedno nabitie batérie sa veľmi líši model od modelu. Aj slúchadlá s najkratšou výdržou sú schopné zostať v prevádzke niekoľko hodín. Ak bezdrôtové slúchadlá používate prevažne doma, nie je ich výdrž tak dôležitá. Naopak ak často cestujete, bude sa vám hodiť dlhšia výdrž batérie.

Kapacita batérie slúchadiel ukazuje, ako dlho vydržia samotné slúchadlá bez nabíjania.

  • Do 10 hodín – krátka výdrž batérie bez problémov postačí na domáce použitie aj na krátke cesty.
  • 10 – 20 hodín – zlatá stredná cesta. Uspokojí potreby každého bežného používateľa ako pri domácom použití, tak aj na výletoch.
  • Nad 20 hodín – skvelá výdrž vhodná pre náročných. Ani na dlhších výletoch nebudete slúchadlá musieť nijako často dobíjať.

Frekvenčný rozsah

Uvádza sa v hertzoch (Hz) a ide o jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere slúchadiel. Pri výbere spravidla platí, že čím väčší je rozsah slúchadiel, tým lepšie zvukové podanie dosiahnete. Bežný rozsah slúchadiel je 20 Hz – 20 kHz, spodná hranica frekvenčného rozsahu vyjadruje reprodukciu basov. Spodná hranica tohto rozsahu je u kvalitnejších slúchadiel položená nižšie. Basy sú tak reprodukované oveľa vernejšie. Niektorí výrobcovia do svojich slúchadiel cez hlavu implementujú aj funkciu vibrácií. Táto funkcia potom pôžitok z basov prehlbuje ešte viac. Aby ale mala hodnota frekvenčného rozsahu význam, mala by sa uvádzať so zodpovedajúcou hodnotou útlmu.

Citlivosť

Akustický výkon slúchadiel, ktorý sa uvádza v dB/Wm. Čím vyššia citlivosť, tým lepšia reprodukcia zvukového signálu. Vyššia hodnota znamená aj vyššiu hlasitosť, teda vaše slúchadlá budú hrať hlasnejšie. Pre zariadenia s nízkym výstupným výkonom, ako sú napr. MP3 prehrávače, sú vhodné slúchadlá s vysokou hodnotou citlivosťou nad 100 dB/mW a nízkou impedanciou do 80 Ohmov.

Impedancia

Impedancia má vplyv na to, ako hlasno budú slúchadlá hrať. Slúchadlá s impedanciou do 100 Ohmov majú vyššiu hlasitosť a vhodné sú aj pre prenosné prehrávače, pretože nižšia impedancia nevyžaduje tak vysoké napätie. Impedanciu nad 100 Ohmov majú slúchadlá vyššej triedy. Nie sú vhodné k mobilu bez predzosilňovača, pretože si vyžadujú výkonnejší zdroj signálu.

Pripojenie

Výhodou bezdrôtových slúchadiel je voľnosť pohybu. Bluetooth slúchadlá majú od zdroja hudby dosah asi 10 metrov. Kvalita zvuku sa s diaľkou väčšinou nijako nemení, ale na väčšie vzdialenosti môže začať signál vypadávať. Bluetooth signál je tiež príliš slabý na efektívny priechod prekážkami, takže sa cez múry môže dosah značne skrátiť.

Bluetooth slúchadlá spravidla jednoducho pripojíte k akémukoľvek mobilnému zariadeniu (mobil, tablet, notebook,...). Problém nastáva, ak chcete slúchadlá prepojiť sa stolným počítačom alebo napríklad smart televízorom. Pre tieto zariadenia je potrebné najskôr zakúpiť Bluetooth adaptér.

Mikrofón

  • Sklápací – pri nepoužití sa dá sklopiť, teda neprekáža.
  • Vysúvací – v prípade potreby ho možno jednoducho vysunúť, potom opäť zasunúť.
  • Odnímateľný – ľahko sa oddeľuje od slúchadiel, aby neprekážal.
  • Na kábli – ovládací panel na kábli s mikrofónom je riešenie vhodné pre špunty.

Časté otázky k Bluetooth slúchadlám

Môžem s Bluetooth slúchadlami počúvať aj klasicky cez kábel?

Niektoré slúchadlá túto možnosť ponúkajú. V balení vám potom príde spolu so slúchadlami aj jack/USB kábel, ktorý môžete zapojiť napríklad do notebooku a počúvať cez kábel tak, ako s obyčajnými slúchadlami. To, či jednotlivé slúchadlá zdierku na kábel majú, sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočítate priamo v popise produktu.

Záleží pri pripojení k mobilným zariadeniam na operačnom systéme?

Väčšinou nie. Bluetooth slúchadlá je možné pripojiť ku všetkým mobilným zariadeniam, ktoré podporujú rovnakú verziu rozhrania Bluetooth. Problém by sa teda nemal objaviť u žiadneho zariadenia vyrobeného po roku 2010.

Rádiofrekvenčné slúchadlá

Rádiofrekvenčné slúchadlá

  • Pripájajú sa cez rádiové kanály
  • USB vysielač alebo vysielacie stanice
  • Dosah až okolo 100 metrov

Rádiofrekvenčné slúchadlá sú pravdepodobne tie najvhodnejšie pre náročných používateľov. Na rozdiel od Bluetooth slúchadiel používajú na prenos signálu rádiové vlny. Tie môžete vysielať buď pomocou USB vysielača alebo cez špeciálnu vysielaciu stanicu, ktorá má dosah až niekoľko desiatok metrov.

Výhody a nevýhody
  • Veľký dosah signálu
  • K vysielacej stanici možno pripojiť akékoľvek zariadenie
  • Signál dobre prechádza aj cez fyzické prekážky
  • Vyššia cena
  • Iba vo vyhotovení cez hlavu

Čo je dôležité pri výbere rádiofrekvenčných slúchadiel?

Vyhotovenie

Pri výbere rádiofrekvenčných slúchadiel majte na pamäti, že sa vyrábajú len s mostíkom cez hlavu. Ďalej sa delia na slúchadlá na uši a okolo uší.

Slúchadlá na uši sú výrazne skladnejšie, a tak sa hodia skôr na cesty. Zároveň je toto vyhotovenie menej pohodlné najmä pri dlhšom používaní.

Slúchadlá okolo uší sú oveľa pohodlnejšie a lepšie tlmia zvuk. Na druhú stranu sa dajú často horšie zložiť.

Konštrukcia

Otvorená
Ak chcete vernejšiu reprodukciu hudby s nižšou mierou skreslenia, vyberajte si slúchadlá s otvorenou konštrukciou. Viac ale prepúšťajú zvuk von zo slúchadiel, teda pri hlasnejšom počúvaní bude okolie počuť vašu hudbu. Platí to aj naopak, vy budete viac vnímať okolitý hluk. Vhodné sú teda pre tých, ktorí nepožadujú dokonalú zvukovú izoláciu.

Uzavretá
Oproti tomu hudbu so slúchadlami s uzavretou konštrukciou si vychutnáte bez rušenia aj na hlučnejšej ulici. A tiež hlasná hudba bude oveľa menej rušiť okolie. Kvôli lepšej izolácii však zvuk nemá možnosť šírenia sa do voľného priestoru, ale sa odrazí. To má v prípade lacných slúchadiel niekedy za následok mierne skreslený zvuk vinou nevyrovnaného zvukového podania a nižšieho množstva basov kvôli obmedzenému vychýleniu membrány.

Výdrž na batériu

Výdrž na jedno nabitie batérie sa veľmi líši model od modelu. Aj slúchadlá s najkratšou výdržou sú schopné zostať v prevádzke niekoľko hodín. Ak bezdrôtové slúchadlá používate prevažne doma, nie je ich výdrž tak dôležitá. Naopak ak často cestujete, bude sa vám hodiť dlhšia výdrž batérie.

Kapacita batérie slúchadiel ukazuje, ako dlho vydržia samotné slúchadlá bez nabíjania.

  • 10 – 20 hodín – bežná výdrž pre rádiofrekvenčné slúchadlá. Uspokojí väčšinu používateľov či už na poli hrania alebo počúvania hudby.
  • Nad 20 hodín – skvelá výdrž ideálna pre náročnejších používateľov, napr. streamerov. Ak si nemôžete dovoliť alebo skrátka nechcete často slúchadlá nabíjať, poobzerajte sa po dlhšej výdrži.

Frekvenčný rozsah

Uvádza sa v hertzoch (Hz) a ide o jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere slúchadiel. Zjednodušene možno povedať, že čím vyšší je frekvenčný rozsah slúchadiel, tým lepšie slúchadlá reprodukujú zvukové extrémy, teda basy a výšky. Bežný rozsah slúchadiel je 20 Hz – 20 kHz, kde práve spodná hranica vypovedá o reprodukcii basov. Pri mnohých kvalitnejších slúchadlách je nižšia hranica položená pod 20 Hz. Basy sú tak reprodukované oveľa vernejšie. Niektorí výrobcovia do svojich slúchadiel cez hlavu implementujú aj funkciu vibrácií. Táto funkcia potom pôžitok z basov prehlbuje ešte viac. Aby ale mala hodnota frekvenčného rozsahu význam, mala by sa uvádzať so zodpovedajúcou hodnotou útlmu.

Citlivosť

Akustický výkon slúchadiel, ktorý sa uvádza v dB/Wm. Čím vyššia citlivosť, tým lepšia reprodukcia zvukového signálu. Vyššia hodnota znamená aj vyššiu hlasitosť, vaše slúchadlá teda budú hrať hlasnejšie. Rádiofrekvenčné slúchadlá budete pravdepodobne využívať hlavne k počítaču, a tak si môžete dovoliť kúpu slúchadiel s nižšou citlivosťou pod 100 dB/mW, pretože výstupný výkon zvukovej karty je dostatočný.

Impedancia

Impedancia má vplyv na to, ako hlasno budú slúchadlá hrať. Slúchadlá s impedanciou do 100 Ohmov majú vyššiu hlasitosť a vhodné sú aj pre prenosné prehrávače, pretože nižšia impedancia nevyžaduje tak vysoké napätie. Impedanciu nad 100 Ohmov majú slúchadlá vyššej triedy. Zvuk z nich je kvalitnejší a ak budete slúchadlá využívať k počítaču, nemusíte sa ničoho báť. Výkon zvukovej karty by mal bohato postačiť.

Pripojenie

Výhodou bezdrôtových slúchadiel je voľnosť pohybu. Kvalita zvuku rádiofrekvenčných slúchadiel je porovnateľná s Bluetooth slúchadlami, avšak rádiofrekvenčné majú spravidla väčší dosah. Výhodou je tiež dobrá priechodnosť rádiových vĺn materiálom, takže vás nezastavia ani steny.

Rádiofrekvenčné slúchadlá vo vyhotovení s USB vysielačom majú dosah asi 10 – 12 metrov od prehrávacieho zariadenia, typ s vysielacou stanicou až 100 metrov od stanice. Na pripojenie USB vysielača samozrejme potrebujete USB port, takže také slúchadlá sú vhodné napríklad k notebooku, počítaču alebo inteligentnému televízoru . V prípade typu s vysielacou stanicou sa nie je čoho báť. Zapojíte do nej totiž pomocou jacku, optického kábla alebo RCA takmer čokoľvek.

Mikrofón

  • Sklápací – pri nepoužití sa dá sklopiť, takže neprekáža.
  • Vysúvací – v prípade potreby ho možno jednoducho vysunúť, potom opäť zasunúť.
  • Odnímateľný – ľahko sa oddeľuje od slúchadiel, aby neprekážal.

Časté otázky k rádiofrekvenčným slúchadlám

Aký je rozdiel medzi Bluetooth a rádiofrekvenčnými slúchadlami?

Najväčší rozdiel je v dosahu. Kým Bluetooth slúchadlá dosiahnu len pár metrov, a ich signál sa môže zhoršiť priechodom cez múry, rádiofrekvenčné slúchadlá tento problém nemajú. Nech už si vyberiete akýkoľvek typ, signál ľahko prejde materiálom. Výhodou vysielacej stanice je potom obrovský dosah.

Slovník pojmov – slúchadlá

Náušníky

Časť slúchadiel, ktorá prichádza do kontaktu s uchom. náušníky sú mäkké, aby boli pohodlné aj pri počúvaní niekoľko hodín. Vyrábajú sa zo semišu, tkaniny alebo umelej kože.

Hlavový most

Hlavový most spája mušle slúchadiel. Môže byť vyrobený zo železa alebo ocele, v prípade lacných slúchadiel z plastu. Hlavový most je spravidla konštruovaný tak, aby sa dal posúvať, teda aby pasoval na rôzne veľkosti hlavy.

Impedancia

Impedancia sa uvádza v ohmoch a ide o elektrický parameter, ktorý vyjadruje odpor obvodov v slúchadlách. Slúchadlá s impedanciou do 100 Ohmov majú väčšie skreslenie, ale aj vyššiu hlasitosť, hodia sa teda k prenosným prehrávačom. Impedancia 250 – 600 Ohmov sa prejaví nižšou hlasitosťou a menším skreslením.

Aktívne potlačenie hluku (ANC)

Základný princíp technológie ANC – teda Active Noise Control, resp. Cancelling spočíva vo vyrušení vonkajších zvukov tým, že sa im do cesty postaví iný zvuk, ktorý ich eliminuje. Na odstránenie nežiaduceho hluku sa využíva rovnaké vlnenie (zvuk je vlna, tzv. amplitúda), ako je rušivý zvuk, len na opačnej frekvencii. Ak sa spoja oba tieto zvuky, dôjde k ich vzájomnému vyrušeniu.

Ďalšie pojmy

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03