Obnoviť stránku

ASUS PRIME B350M-A, lacná základná doska pre Ryzen 5 v testoch

Pokiaľ chcete mini PC alebo malú pracovnú stanicu, je pre vás základná doska mATC ako stvorená. Dnes sa práve na takú v našej recenzii pozrieme. ASUS PRIME B350M-A je lacná, a pritom výkonná. Navyše je určená pre skvelé procesory AMD Ryzen 5 1600, ktoré teraz žnú v boji s konkurenčnými CPU spoločnosti Intel nečakané úspechy.

Obsah

PRIME B350M-A, parametre a špecifikácia

Základná doska ASUS B350M-A PRIME pre Ryzen 5

Na prvom obrázku máme súhrnný prehľad funkcií, ktorými je základná doska ASUS PRIME B350M-A vybavená. Ide o AM4 middle end dosku určenú pre procesory AMD Ryzen a APU procesory radov A6 až A12. Ako už názov napovedá, doska je v prvom rade vybavená AMD B350 čipsetom. B350M-A PRIME oficiálne podporuje až 64 GB DDR4 pamäte s možnosťou pretaktovania až na 3200 MHz (efektívne) pre AMD Ryzen procesory. Na rozdiel od Intel platformy je tu možné použiť aj ECC operačné pamäte.

Základná doska ASUS PRIME B350M-A je vybavená digitálnou napájacou kaskádou DIGI+ VRM, a hoci nie je dodatočne chladená pasívnym heat sinkom, ASUS udáva podporu aj pre najsilnejší 8-jadrový model AMD Ryzen 1800X. V tomto prípade je odvod tepla riešený samotným PCB. V rámci výbavy po stránke konektivity tu máme 1x M.2 slot na rýchle NVMe SSD disky s podporou x4 PCIe liniek. Ďalej je k dispozícii 4x klasika vo forme šestice SATA 6 GB/s portov. Ďalšie tri páry USB 3.0 by mali stačiť na pripojenie periférií a ich prípadný nedostatok „istí“ dvojica USB 3.1.

i ASUS PRIME B350M-A
môže klamať svojím vzhľadom, ale jej napájanie je dostatočné aj na prevádzku najsilnejších 95 W TDP procesorov AMD Ryzen 7. Možnosti taktovania sú samozrejmosťou, len chýba externý generátor BCLK, ktorý nájdete napríklad v prípade ASUS CROSSHAIR VI HERO s čipsetom X370.

Obrazové výstupy sú riešené 1x VGA, 1x DVI-D a 1x HDMI porty. Audio časť výbavy základnej dosky formátu uATX B350M-A PRIME je tienená od zvyšku komponentov, čo zaručuje rušenie analógového a digitálneho signálu.

AMD4 Platforma a porovnanie čipsetov Obrázok porovnania čipsetov AM4 platformy nám ukazuje možnosti a obmedzenia s B350 čipsetom, na ktorom je založená ASUS B350M-A PRIME.

Pre úplnosť ešte doplníme kompletnú špecifikáciu základnej dosky ASUS B350M-A PRIME pre platformu AM4 a procesory AMD Ryzen a 7. generácie Athlon CPU.

Unboxing a bližší pohľad na dosku

ASUS B350M-A PRIME; obsah balenia Napájacia kaskáda; ASUS B350M-A PRIME ASUS B350M-A PRIME; konektory

Obsah balenia ASUS B350M-A PRIME nie je nijako veľký. Okrem základnej dosky sú tu DVD s drivermi, 1x SATA kábel (mohlo by ich byť viac), skrutky na uchytenie M.2 SSD a používateľský manuál.

Napájací kaskáda procesora je tvorená 4 + 2 fázami. Použité sú mosfety od OnSemi, 4 sú pre jadro a 2 pre SoC (System on Chip). Celkový teoretický výkon na napájanie jadier procesora je 150 A. Napájanie nie je, bohužiaľ, dodatočne chladené pasívnym heat sinkom. Hoci to podľa výrobcu nie je nutné, osobne by som dodatočné chladenie na doske preferoval, doska totiž navyše podporuje aj najsilnejší osmijadrový procesor AMD Ryzen 1800X s možnosťami taktovania.

Zadná časť dosky s I/O ponúka postaršie PS2 konektory na myš a klávesnicu. Na výstup obrazu sú tu VGA, DVI-D a HDMI porty. Nasleduje 2x USB 3.0, 2x USB 3.1, opäť 2X USB 3.0 spolu s gigabit ethernet konektorom a trojica audio konektorov.

BIOS a taktovanie na základnej doske ASUS B350M-A PRIME

Teraz sa pozrieme na asi najzaujímavejšiu vlastnosť dosky, a to na možnosti taktovania. V tejto kapitole otestujeme schopnosti, možnosti a limity ASUS B350M-A PRIME s AMD Ryzen 5 1600, ktorý napríklad na ASUS CROSSHAIR VI HERO nemá problém dosiahnuť 3,9 GHz na jadrách procesora a 2933 MHz na operačných pamätiach.

EZ režim UEFI ASUS B350M-A PRIME

Nachádzame sa v tzv. EZ režime UEFI. Ide o zjednodušenú ponuku tých najzákladnejších nastavení, ktoré môžete na začiatok potrebovať. AM4 platforma pre procesory AMD Ryzen má však všeobecne jednu (ne)výhodu, a to tú, že na defaultné nastavenie nemá veľa výkonu, a preto je potrebné taktovať hlavne operačné pamäte. DOCP profil v ľavej strednej časti nastavuje alternatívu známeho XMP profilu, ale my sa radšej pozrieme na ručné taktovanie, pretože nejde o nič zložité.

Úvodná obrazovka v Advanced Mode UEFI ASUS B350M-A PRIME

Len čo prepnete cez F7 do Advanced Mode, ponuka UEFI sa vám rozšíri. Ako prvá položka v UEFI pri ASUS B350M-A PRIME je Main, teda hlavná ponuka so súhrnom informácií o systéme. Možno tu nastaviť jazyk a heslo práve do UEFI, v ktorom sa nachádzate.

Ai Tweaker časť v UEFI ASUS B350M-A s možnosťami taktovania

Ai Tweaker je časť UEFI, kde sa vykonáva všetka „mágia“, inými slovami, tu sa nastavuje všetko, čo sa týka taktovania. Nasledujúce kombinácie frekvencií a napätia, ktoré uvidíte, by vám mali fungovať s akýmkoľvek presorom Ryzen 5, v našom prípade taktujeme Ryzen 5 1600. Ihneď môžete nastaviť frekvenciu na 2933 MHz a položku dole CPU Core Ratio na x39. ASUS B350-A PRIME nie je vybavená externým generátorom BCLK, ten je teda nastavený pevne na 100 MHz, takže v spolupráci s násobičom na x39 dostávame výslednú frekvencii 3 900 MHz na všetkých šiestich jadrách procesora.

Ako poslednou viditeľnou položkou na obrázku je VDDCR CPU Voltage, čo je nastavenie pre napätie procesora. K dispozícii máme auto a offset režim. Offset pridáva navyše určené napätie v milivoltoch k hodnote, ktorú si doska „dohodne“ s procesorom. Nastavíme teda offset a ideme ďalej.

Ai Tweaker - sekcia na taktovanie v UEFI na ASUS B350M-A PRIME

VDDCR CPU Offset Voltage môžete nastaviť na maximum, čo je 0,2 V, postupne pri zisťovaní stability môžete offset hodnotu znižovať s cieľom dosiahnuť nižšiu teplotu a spotrebu. VDDCR SOC je nastavenie napätia pre System on Chip, ktoré je súborom napätí pre IMC (pamäťový radič) + USB + M.2 + PCI-e. Rovnako ako v prípade napätia pre jadro môžete vykonať undervolting (znižovanie napätia) na hranici stability na prevádzku vašej zostavy. Napätie pre RAM som nastavil na 1,5 V, a to najmä kvôli upravenému časovaniu, na ktoré sa teraz pozrieme.

Ai Tweaker - taktovanie v UEFI s ASUS B350M-A PRIME

V položke nastavenie DRAM Timing Control možno upraviť primárne časovanie pre DDR4 operačné pamäte. Mám odskúšanú celkom príhodnú kombináciu 14-14-14-14-22, ktorá efektívne funguje s AMD Ryzen 7 dokonca aj pri vyšších frekvenciách, ako napríklad 3466 MHz. Ak máte single-rank pamäte, môžete všetko skúsiť nastaviť podľa môjho odporúčania, pravdepodobne vám to bude fungovať a váš AMD Ryzen bude mať úplne iný výkon.

Týmto máme taktovanie v UEFI ukončené, a kým sa presunieme k reálnym testom stability a na overenie nastavených hodnôt, dokončíme prehliadku UEFI v prípade ASUS B350M-A PRIME.

ASUS B350M-A PRIME Advanced nastavenie v UEFI

Ďalšou položkou v menu UEFI základnej dosky ASUS B350M-A PRIME je Advanced, v ktorom nájdeme pokročilé možnosti nastavenia procesora, SATA radičov, príslušných zariadení na doske, ako sú ethernet, audio a v neposlednom rade nastavenie USB.

Položka Monitor v UEFI ASUS B350M-A PRIME

V ďalšej časti menu UEFI základnej dosky B350M-A PRIME od spoločnosti ASUS máme súhrn všetkých teplotných snímačov a napätí, ktoré sú monitorované. Súčasťou monitoringu je aj Q-Fan nastavenie, na to sa však pozrieme v softvérovej verzii v predposlednej kapitole tejto recenzie.

Nastavenie BOOTu na základnej doske ASUS B350M-A PRIME

V predposlednej časti UEFI sa dostávame k nastaveniu, ktoré má čo dočinenia s bootovaním. Vás budú predovšetkým zaujímať možnosti nastavenia bootovacích zariadení a ich priorít. Ak budete inštalovať operačný systém z USB, môžete ho vybrať tu ako Boot Option #1. Alebo pri nabiehaní PC môžete spustiť boot menu pomocou F8.

ASUS B350M-A PRIME - Nástroje v UEFI

Poslednou položkou v UEFI v prípade ASUS PRIME B350M-A je TOOL, čiže nástroje. Nájdeme tu hlavne utilitu na flashovanie BIOSu a overclocking profily na ukladanie aktuálneho nastavených parametrov a v prípade potreby opätovného nahrania bez nutnosti všetko robiť znova a ručne.

Testovacia zostava

Na screenshote vidíte dva testy. Prvý vľavo je SuperPi 32M. Ide o obľúbený benchmark, ktorý preverí stabilitu, výkon a efektivitu pamätí tak ako žiadny iný test. Súčasne je v ňom veľmi dobre poznať jeho výkonnosť, najmä pokiaľ ide o single-thread. Druhým benchmarkom je Geekbench, ktorý tiež preverí v niekoľkých fázach stabilitu a výkon operačných pamätí, ale zároveň preverí výkon ako single-threadu, tak aj multi-threadu.

Test Cinebench R15 s AMD Ryzen 5 1600 na základnej doske ASUS B350M-A PRIME

Cinebench R15 je známym benchmarkom na testovanie počiatočnej stability, ktorý overclockeri používajú pri hľadaní najmenšieho možného napätia na frekvencii. Benchmark je stredne náročný, a ak je niekoľko kôl render scény stabilných, je nastavenie BIOSu na dobrej ceste.

HWBOT H265; test s Ryzen 5 1600 na ASUS B350M-A PRIME

HWBOT H265 pracuje s enkódovaním videa s kodekom H.265, ktorý je veľmi náročný na procesor. H.265 sa začína čím ďalej viac používať, pretože ide o veľmi skladný spôsob uchovávania videí, ktorý sa hodí pri dnešných objemných filmoch či seriáloch, a to najmä pri 4K rozlíšení s vysokým bitratom. Tým máme počiatočné testy hotové, podľa ľubovôle môžete pretaktovanie overiť ešte napríklad niekoľkohodinovým testom ROG RealBench od spoločnosti ASUS.

Záver, čiže ASUS PRIME B350M-A je dobrá doska za pár eur

ASUS B350-A PRIME sa po testoch ukázala ako používateľský prívetivá, nastavenie v UEFI je jednoduché, prehľadné. BIOS je stabilný, bez akýchkoľvek bugov, a hlavne, taktovanie RAM funguje tak, ako má. V prípade AMD Ryzen hrajú veľkú úlohu práve operačné pamäte, pretože CCX moduly, z ktorých je procesor zložený, komunikujú cez tzv. Infinity Fabric, ktorá operuje na rovnakej frekvencii, ako operačné pamäte DDR4.

i ASUS PRIME X299-DELUXE
V našej recenzii ASUS PRIME X299-DELUXE sa dočítate o unikátnej a výkonnej základnej doske, ktorá sa skvele hodí pre nové Intel platformy.

Hoci ASUS B350-A PRIME nedisponuje nijako bohatou výbavou, za našich 74,9 eur ide o veľmi prívetivú dosku, ktorá – ako vidíte v tejto recenzii a v testoch – nemá problém ani s pretaktovaným AMD Ryzen 5 1600 na jeho maximum, a ak viac nepotrebujete, urobí vám rovnakú službu, ako hi-endová ASUS CROSSHAIR VI HERO, o ktorej som písal v obsiahlejšiu a detailnejšiu recenziu.

Záverečné hodnotenie ASUS PRIME B350M-A

Hodnotenie 80 % Alza.sk

Hlavné parametre

Taktovanie

80 %

Cena

90 %

Výbava

70 %

Základná doska ASUS PRIME B350M-A AMD B350

Klady

  • Dostatočné napájanie aj pre 8-jadrové CPU
  • Dobré možnosti taktovania
  • Cena

Zápory

  • Napájanie by mohlo mať pasívne chladenie
  • Chudobnejšia výbava (avšak zodpovedá cene)
Michal Mikle
Volám sa Michal Mikle, som overclocker a baví ma výkon. Tam, kde je možnosť z hardvéru získať aj tú poslednú kvapku sily, tam nesmiem chýbať. Na taktovaní milujem predovšetkým adrenalín a posúvanie limitov komponentov a mňa samotného. Pri tejto veľmi príjemnej a zaujímavej aktivite používam predovšetkým tekutý dusík, kompresorové metódy, ale rád sa pohrajem aj s vodou (niekedy podchladenou) a nepohrdnem ani kvalitným vzduchovým chladením.

Alza ocenenie

Za slušnú základnú dosku, ktorá bohato stačí pre nami testovaný AMD Ryzen 5 1600 aj po pretaktovaní procesora a pamätí na jeho maximum a priaznivú cenu udeľujeme ASUS B350M-A PRIME strieborné ocenenie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01