Obnoviť stránku

Apple TV zakúri Netflixu. Čo ďalšie Apple predstavil?

Aktualizované

Apple na seba púta pozornosť už od minulého týždňa, kedy predstavil hneď niekoľko hardvérových noviniek. A to išlo o obyčajnú predohru. Naozajstná kanonáda prišla totiž až v pondelok. Nešlo však o vylepšené MacBooky, iPhony či Apple Watch, ale o nálož pätice či už nových, alebo riadne vylepšených služieb. Poďme sa na Apple News+, Apple Card, Apple Arcade, Apple TV, Apple TV Channels a Apple TV+ pozrieť bližšie. Čo všetko služby ponúkajú? A ako je to s ich dostupnosťou na Slovensku?

Apple TV zakúri Netflixu. Čo ďalšie Apple predstavil? – OBSAH

 1. Apple News+ sa stal miestom pre stovky časopisov a novín
 2. Apple Card je titánová platobná karta priamo od Applu
 3. Novou hernou platformou sa stane Apple Arcade
 4. Apple TV a Apple TV Channels
 5. Apple TV+ ponúkne exkluzívny obsah popredných tvorcov

Apple News+ sa stal miestom pre stovky časopisov a novín

Prvou službou, ktorú Apple v pondelok večer ukázal, je Apple News+. Ide o novú službu určenú na prezeranie časopisov. Za poplatok 9,99 dolára (v Európe neskôr pravdepodobne za rovnakú sumu v eurách) budú mať používatelia prístup k radu časopisov rôzneho zamerania, napr. Time, Vogue, People, National Geographic, Popular Science, Billboard, New Yorker, Fortune a ďalšie.

Apple News+ ponúkne viac ako 300 časopisov zahŕňajúcich zábavu, módu, politiku, zdravie, lifestyle, časopisy pre tých, ktorí radi cestujú, majú radi jedlo alebo sa zaujímajú o technologické novinky. To všetko na jednom mieste v novej aplikácii rovnakého mena. Tá ponúkne funkcie ako príbehy, trendy alebo odporúčania.

Aplikácia poskytne krásny dizajn, infografiky a s pomocou editorov bude vedieť naservírovať aj personalizovaný obsah. Nájdeme v nej tzv. živé obálky, teda pohyblivé náhľady jednotlivých časopisov. Z jedného článku na ďalší sa čitateľ dostane swipnutím doprava, teda čítanie na Apple News+ by malo byť podľa výrobcu zábavné.

Apple News+
Apple News+, služba zameraná na časopisy a noviny, ponúkne zatiaľ viac ako 300 titulov všemožného zamerania.

Apple News+, ktoré bude k dispozícii na iPhonoch aj iPadoch, navyše nemá byť len zábavné, ale aj bezpečné. Apple nebude vedieť, čo čítate, a nedovolí reklamným zadávateľom, aby vás sledovali na internete. Služba je k dispozícii za sumu necelých 10 dolárov a najprv sa pozrie do Spojených štátov a Kanady. Ešte tento rok sa ale dočká Austrália a Spojené kráľovstvo a neskôr ďalšie krajiny. O dostupnosti Apple News+ na Slovensku zatiaľ nie je nič známe.

Apple Card je titánová platobná karta priamo od Applu

Ďalšou službou, o ktorej bola reč, sa stala Apple Pay. Tá ešte nie je dostupná aj v Slovenskej republike, no očakáva sa v priebehu roka. Novinkou však je služba k nej pridružená, Apple Card, ktorá pripomína obľúbené platobné systémy Twisto či Revolut. Používatelia si v aplikácii Apple Wallet budú môcť nechať vygenerovať reálnu platobnú kartu v bielom vyhotovení, ktorou je možné platiť všade tam, kde funguje aj Apple Pay. Karta bude titánová a meno používateľa do nej vypáli laser. Nebude obsahovať žiadne číslo, bezpečnostný kód, dátum, do kedy platí ani nikoho podpis.

Služba, ktorá spája hardvér a softvér, ponúkne zaujímavé funkcie. Pomôže lepšie chápať, za čo, kde a koľko používatelia míňajú, čím zabezpečí ich zdravší finančný život. Jej súčasťou budú prehľadné grafy so stĺpcami podľa farieb, niektoré z nich môže predstavovať napr. jedlo. Apple Card vám tiež pomôže lepšie zvládať dlhy – spočíta, koľko vlastne dlhujete a ponúkne vám lepšie možnosti splácania.

Aby Apple motivoval používateľa na používanie tejto služby, pridal funkciu postavenú na princípe cashbacku. Za platenie budú používatelia dostávať peniaze späť, a to každý deň. Zakaždým, keď platíte iPhonom či hodinkami, dostanete 2 % zo zaplatenej čiastky späť, a ak budete nakupovať v Apple Store alebo News+, dostanete 3 % z celkovej sumy. Apple pritom bude peniaze posielať každý deň, navyše sľubuje nulové poplatky, napr. za vedenie účtu.
Apple Card
Apple Card je nová karta nie od banky, ale od Applu. Ponúkne zaujímavé funkcie, k nám sa ale v dohľadnej dobe nedostane.

Služba Apple Card, ktorej blízkymi partnermi sú Goldman Sachs a Mastercard, má stavať na bezpečnosti a súkromia. Keď dostanete Apple Card, dostanete unikátne číslo, ktoré bude uložené na bezpečnom mieste. Bezpečnosť pri platení akejkoľvek sumy má zabezpečiť Touch ID alebo Face ID. Apple navyše zdôrazňuje, že nebude vedieť čo, kde a za koľko ste si kúpili. Všetko sa bude počítať na iPhone používateľov. Tiež napríklad proklamuje, že banka Goldman Sachs nikdy nebude predávať žiadne dáta tretím stranám. Ak vás služba zaujala, nemáme pre vás radostnú správu. K dispozícii bude zatiaľ iba v USA v lete tohto roku.

Novou hernou platformou sa stane Apple Arcade

Apple si prekvapivo niečo prichystal aj pre herných fanúšikov, a to novú službu menom Apple Arcade. Má zabezpečiť prístup k tým najlepším hrám, ktorých je zatiaľ vyše 100. Budú nové a exkluzívne, takže ich nenájdeme na žiadnej inej službe či platforme. Apple Arcade bude priamo v Apple store a vďaka predplatnému si používatelia budú môcť zahrať každú hru v nej obsiahnutú.

Apple Arcade bude k dispozícii na iPhonoch, iPadoch, počítačoch MacBook aj Apple TV a vždy budete môcť pokračovať tam, kde ste skončili. Navyše na rozdiel od online streamovacích služieb, ako je napr. v minulých dňoch predstavená služba Google Stadia, budete vďaka možnosti sťahovania môcť hrať aj offline. Dôležitou súčasťou služby Arcade bude bezpečnosť a súkromie. Rodičia budú môcť určovať čas, kedy a ako dlho deti hrajú, a počuli sme opäť tvrdenie, že tu neprebieha zber dát o používateľoch a pod.

Apple Arcade
Apple Arcade, nová herná platforma, zatiaľ ponúkne zhruba stovku hier. Pravdepodobne sa dostane aj na Slovensko.

Apple Arcade bude k dispozícii na jeseň vo viac ako 150 krajinách sveta. Je tak veľká pravdepodobnosť, že sa pozrie aj k nám. Cena je zatiaľ zahalená tajomstvom, pretože ju výrobca prezradia až neskôr.

Apple TV a Apple TV Channels: 27 streamovacích služieb zlúčených do jednej

O mohutnom zlepšení služby Apple TV sa špekulovalo už dlho. Priemerný divák si totiž predpláca hneď niekoľko streamovacích služieb, ale v prípade každej z nich sleduje len niekoľko vybraných filmov alebo seriálov. Apple spoločne s partnermi (napr. Showtime, HBO, Epix, CBS All Access) vyvinul jednu spoločnú aplikáciu pre multimediálny obsah.

Kľúčové parametre služby Apple TV Channels

 • Platíte len za obsah, ktorý chcete sledovať
 • Všetko v jednej aplikácii
 • Úplne bez reklám
 • Možnosť on-line streamovania alebo stiahnutia na neskoršie off-line sledovanie
 • Naximálna kvalita obrazu a zvuku
 • Zdieľanie prístupu v rámci rodiny

Apple TV, nová aplikácia Apple TV na iPade

Nová aplikácia Apple TV ponúkne všetky relácie na jednom mieste.

Výhody sú úplne jasné. V prvom rade ušetríte, ak budete využívať viac streamovacích služieb súčasne. Druhým a možno zásadným benefitom je vaše Apple ID, ktoré vám zaistí prístup k ohromnému multimediálnemu obsahu. Apple promuje približne 27 streamovacích služieb zlúčených do jednej. Nemusíte sa tak nikam zložito prihlasovať, registrovať ani niekoľkokrát zadávať čísla z platobnej karty.

i

Po Apple Keynote trošku panuje zmätok v názvoch. Apple TV Channels je jeden program z celej platformy Apple TV. Teda nedochádza k premenovaniu služby ako takej.

Nová aplikácia Apple TV Channels bude dostupná už v máji v zhruba 100 krajinách celého sveta. Dúfame teda, že aj na Slovensku. Zároveň bude aplikácia podporovaná aj v nových inteligentných televízoroch značiek LG, Sony, Samsung alebo na platformách Roku TV alebo Fire TV.

Apple si za zlúčenie mnohých VOD služieb do jednej určite zaslúži palec hore. Je však pochopiteľné, že priama konkurencia v podobe Netflixu alebo Amazon Prime sa nezapojí. A navyše, ešte tento rok má odštartovať úplne nová služba Disney+, kde budú filmy Star Wars alebo všetky Marvelovky.

Apple TV+ ponúkne exkluzívny obsah popredných tvorcov

Posledná tretina Apple Keynote bola venovaná úplne novému obsahu, ku ktorému si Apple zhruba posledný rok potajomky prešľapáva cestičku. Podarilo sa totiž zlanáriť tých najlepších hollywoodskych tvorcov, ako je Steven Spileberg, J. J. Abrams, Reese Witherspoon, Jennifer Aniston, Steve Carell, a predovšetkým v USA zbožňovanú Oprah Winfrey. Čo všetko táto zostava prostredníctvom Apple TV+ ponúkne?

Bude toho veľa. Apple svoju streamovaciu službu uvádza ako miesto, „kde najvýraznejšie osobnosti televízie a filmu rozprávajú príbehy, aké dokážu rozprávať len oni“. Samozrejme môže ísť o preháňanie, Apple TV+ sa však zastrešuje natoľko zvučnými menami, že sa už nemôžeme dočkať spustenia.

Apple TV+ dorazí síce až na jeseň 2019, ale rovno do 100 krajín po celom svete. To je jasná indikácia, že bude Apple TV+ dostupná aj u nás. Všetok obsah Apple TV bude dostupný exkluzívne len tu. Bohužiaľ, v tejto chvíli nepoznáme cenu mesačného paušálu alebo prípadnú dostupnosť slovenských či českých titulkov v prípade jednotlivých seriálov.

Ešte sa vráťme k samotnému obsahu. Apple zmienil hneď niekoľko chystaných relácií. Námatkovo situačný komediálny seriál The Morning Show s Reese Witherspoon a Jennifer Aniston. Pod taktovkou ostrieľaného Spielberga sa vráti Amazing Stories. Tiež nebudú chýbať rôzne dokumentárne seriály alebo špeciálne sekcie pre deti.

Apple TV+

Logo novej služby Apple TV+.

Apple TV+ vyzerá bezchybne a bude len na vás, či sa necháte od Applu nahovoriť na pravidelnú platbu za jedinečný obsah úplne bez reklám. Apple TV+ si bude môcť vyskúšať pravdepodobne každý, Apple totiž spravidla v prípade nových služieb ponúka vyskúšanie zadarmo.

i Mohlo by vás zaujímať

Apple sa predviedol v tom najlepšom svetle. Predstavené novinky síce nesľubujú samy o sebe revolúciu, ale ako už býva v prípade Apple zvykom, doťahujú veci k dokonalosti. Najmä Apple TV, ktorá integruje hneď 27 streamovacích služieb do jednej, sa razom stáva ťažkým hráčom s ambíciou zakúriť konkurenčným službám Netflix a Amazon Prime.

Textový záznam z Apple Keynote

 • 19:49 – Tim Cook sa lúči a toto je koniec Keynote. Bohužiaľ sme sa nedočkali žiadnych nových produktov.
 • 19:42 – Súčasťou služby budú aj relácie s Oprah Winfrey.
 • 19:39 – Apple TV+ odštartuje až na jeseň.
 • 19:30 – Playlist Apple TV+ vyzerá veľmi našlapane a krátke trailery má Apple zvládnuté na 1*.
 • 19:25 – Postupne vystupujú ďalšie herecké hviezdy a lákajú na Apple TV+.
 • 19:18 – Medzi ďalšie kľúčové postavy patrí Jennifer Aniston a Reese Witherspoon. Uvidíte ich v seriáli The Morning Show.
 • 19:16 – Steven Spielberg je tvárou služby Apple TV+.
 • 19:15 – Apple tak ráznym krokom vstupuje medzi tvorcov obsahu. Amazon a hlavne Netflix však majú na tomto poli celkom veľký náskok.
 • 19:12 – Môžeme sa tešiť na príbehy natočené pod dohľadom S. Spielberga alebo J. J. Abramsa.
 • 19:07 – Na pódiu opäť Tim Cook a uvádza službu Apple TV+ s vlastným obsahom priamo od Apple.
 • 19:06 – Novú aplikáciu Apple TV budú podporovať aj inteligentné televízie (napríklad Samsung alebo LG) a postupne sa rozšíri do viac ako 100 krajín sveta.
 • 19:05 – Apple TV je miesto, kde môžete konzumovať filmy v najlepšej dostupnej kvalite, teda v 4K.
 • 19:03 – Samozrejme nechýba kompletne detská sekcia bez možnosti prístupu dieťaťa napríklad medzi akčné filmy.
 • 19:02 – Podrobná ukážka novo navrhnutého prostredia aplikácie Apple TV. Opäť funguje odporúčanie ďalších filmov na základe toho, čo sledujete.
 • 18:58 – Apple TV
 • 18:56 – Apple TV má za cieľ spojiť mnoho rôznych predplatných do jedného veľkého balíka.
 • 18:54 – Video obsah je konečne tu.
 • 18:51 – Apple Arcade dorazí až na jeseň a s vysokou pravdepodobnosťou bude dostupná aj u nás. Cena za mesačné predplatné zatiaľ nebola stanovená.
 • 18:49 – Apple Arcade bude obsahovať viac ako 100 nových hier.
 • 18:45 – Apple Arcade je nová herná služba za predplatné fungujúca na všetkých Apple zariadeniach.
 • 18:43 – 1 miliarda hráčov po celom svete na iOS, v Apple Store je 300 000 hier.
 • 18:40 – Teraz sú v pláne novinky pre Apple Store v hernej oblasti.
 • 18:39 – Apple Card sa dostane do obehu v lete tohto roka a bude vyrobená z titánu.
 • 18:36 – Apple Card bude vracať 2 % z každej platby späť na váš účet. Opäť to však vyzerá, že bude dostupná len vo vybraných krajinách.
 • 18:32 – Apple bude očividne chcieť skúmať vaše útraty a celkovo sprehľadniť finančné výdavky. Ide tak o priamu konkurenciu pre finančnú službu Revolut alebo Curve.
 • 18:29 – Vyzerá to na kreditnú kartu – Apple Card.
 • 18:25 – News+ štartuje už dnes v USA a v Kanade. Neskôr tento rok v Austrálii a Veľkej Británii.
 • 18:22 – Apple News+ bude stáť 9,99 dolára a podporuje rodinné zdieľanie. Prvý mesiac zadarmo.
 • 18:18 – Prebieha živé demo aplikácie, ktorá je po dizajnovej stránke naozaj exkluzívna. Nejde o obyčajné preklopenie textových článkov.
 • 18:15 – Teraz príde na rad bližšie predstavenie služby. Vo videu bolo vidieť, že sú do Apple News+ zapojené naozaj tie najväčšie magazíny. V túto chvíľu ich bude zhruba 300.
 • 18:12 – Zapamätajte si nový názov Apple News+.
 • 18:09 – Apple News doručuje tie najzaujímavejšie správy zo všetkých oblastí. Články sú vyberané skúsenými redaktormi. Teraz sa do Apple News dostáva výber aj z klasických tlačených časopisov a novín.
 • 18:07 – Začíname s Apple News, teda službou, ktorá u nás bohužiaľ nie je dostupná. Možno sa to dnes zmení.
 • 18:05 – Tim Cook spomína celý ekosystém Applu, ktorý účelne spája hardvér, softvér a unikátne služby.
 • 18:03 – Na pódium vstupuje CEO spoločnosti Apple, Tim Cook.
 • 18:01 – Tlačová konferencia práve začína.
 • 17:45 – Apple vo svojom sídle v americkom Coupertine o chvíľku predstaví novinky vo svojom portfóliu. Už minulý týždeň prišlo na predstavenie inovovaných iPadov, iMacov a druhej generácie bezdrôtových slúchadiel AirPods.

Apple v pondelok 25. marca predstaví svoje novinky

Prvá tohtoročná konferencia spoločnosti Apple je za nami. Konala sa v pondelok 25. marca o 18.00 nášho času v Divadle Steva Jobsa a výrobca tu predstavil rad nových služieb. Súhrn predstavených noviniek je dlhý, ale o to zaujímavejšie – Apple News+, Apple Card, Apple Arcade, Apple TV, Apple TV Channels a Apple TV+. Ako konferencia prebiehala?

Predstaví Apple streamovacie služby?

Pravdepodobne to budú nie hardvérové, ale softvérové produkty. Pozvánka na akciu totiž láka sloganom „It’s show time.”, čo jasne poukazuje na streamovaciu službu zameranú na filmy po vzore Netflixu, HBO GO alebo Amazonu Prime. To ale nemusí byť všetko. Je tu istá pravdepodobnosť, že Apple ukáže tiež službu na predplatné časopisov a novín.

Týždeň pred samotnou akciou si však Apple dal „zahrievacie kolo“. Mal predstavovací týždeň, v ktorom inovoval niektoré svoje hardvérové produkty. V pondelok 18. marca Apple oživil iPad Air a omladil iPad mini, v utorok aktualizoval počítače iMac a v stredu prišla dlho očakávaná druhá generácia bezdrôtových slúchadiel, AirPods 2. Tie sa teraz môžu pochváliť puzdrom s podporou bezdrôtového nabíjania, dlhšou výdržou pri volaní a novým čipom H1, ktorý ponúkne napr. rýchlejšie prepínanie medzi pripojenými zariadeniami.

 

iPad Air iPad mini

Prvými hardvérovými novinkami Applu pre rok 2019 sa stali iPad Air a iPad mini.

Radi by sme videli tiež bezdrôtovú nabíjačku AirPower

Obe streamovacie služby by boli prípadne dobre využiteľné s novými iPadmi, teda iPadom Air a iPadom mini. Apple svoje produkty inovoval o týždeň skôr pravdepodobne z toho dôvodu, aby sa na konferencii mohol plne sústrediť na nové streamovacie služby. Ak by to tak bolo, nedočkali by sme sa bohužiaľ novej bezdrôtovej nabíjačky AirPower a po dlhej dobe vylepšeného iPodu Touch. Všetko sú ale zatiaľ špekulácie a ako to nakoniec dopadne, uvidíme v pondelok o 18.00.

Apple nové produkty uviedol len v tichosti, v pondelok 25. marca ale chystá niečo väčšie. Budú to nové streamovacie služby? A pridajú sa k nim nejaké hardvérové novinky? Uvidíme už o pár dní.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08