Obnoviť stránku

Animal Crossing: New Horizons (RECENZIA) – Robinson Crusoe podľa Nintenda

• Autor: Filip Němec

Séria Animal Crossing je na konzolách od Nintenda veľmi populárna, napriek tomu posledný diel s podtitulom New Leaf vyšiel už pred dlhými ôsmimi rokmi. Animal Crossing: New Horizons ale nie je len prvou zastávkou tejto série na konzole Nintendo Switch, ale tiež veľkým generačným skokom, ktorý okrem krajšej grafiky prináša aj mnoho nových herných mechaník a desiatky, ak nie stovky hodín zábavy. Do akej miery nás Animal Crossing: New Horizons očarilo, zistíte v našej recenzii.


Žáner: Sociálna simulačná hra Multiplayer: Áno Vývojár: Nintendo EPD Vydavateľ: Nintendo Homepage Čeština: Nie

Platformy a Dátum vydania: Switch (20. marca 2020)


Animal Crossing: New Horizons (RECENZIA) – Obsah článku

  1. Zbohom civilizácia. Vitaj, pustý ostrov
  2. Za všetko môže čas
  3. New Horizons je pre domácich majstrov aj svetáckych objaviteľov
  4. Sandboxový orgazmus
  5. Animal Crossing: New Horizons podporuje aj multiplayer
  6. Aj majster tesár sa niekedy utne
  7. Animal Crossing: New Horizons vydrží dlhé mesiace
  8. Recenzia Animal Crossing: New Horizons: záverečné hodnotenie

Zbohom civilizácia. Vitaj, pustý ostrov

Kto aspoň raz za čas nemal chuť so všetkým tresnúť, hodiť všetko za hlavu a odsťahovať sa na pustý ostrov, kde jedinou daňou, ktorú musíte platiť, je desiatok kmeňu ľudojedov za to, že vás nechajú na pokoji? Myslím, že takých nás je pomerne dosť. A presne to ponúka Animal Crossing: New Horizons, teda snáď až na tých kanibalov, ako je totiž pre sériu zvykom, aj New Horizons je neskutočne roztomilá, farebná a až na pár osích žihadiel tiež nenásilná hra.

Animal Crossing New Horizons; screenshot: úvodní obrázek
Vás ostrovček bude pustý len chvíľu. Sami sa totiž zaslúžite o to, aby sa počet obyvateľov čo najviac zvýšil.

Hneď na začiatku hry si prejdete až nečakane jednoduchým editorom postavy. Vzhľadom na to, ako často sa na „seba“ budete pozerať, očakával by som väčšie možnosti úprav, ale nejde o nič, čo by vás malo nejako výrazne dvíhať zo stoličky. Pár sekúnd na to si už vyberáte jeden zo štyroch variantov ostrova, na ktorý sa vydáte, líšia sa však len rozmiestnením riek a drobnými odlišnosťami v teréne. Nakoniec volíte aj medzi severnou či južnou pologuľou, od čoho sa bude odvíjať počasie na vašom ostrove.

Za všetko môže čas

Animal Crossing: New Horizons celkovo výrazne vsádza na prepojenie s reálnym svetom, takže ešte než sa pustíme do vysvetľovania herných mechanik, je potrebné zdôrazniť jednu základnú charakteristiku hry. Ako totiž spieva Lenka Filipová, za všetko môže čas! Práve plynutie času totiž bude vaším hlavným kamarátom a tiež nepriateľom. Čas v hre je totožný s tým naším skutočným, inak povedané, jedna minúta v skutočnosti zodpovedá jednej minúte v hre. Čo znamená, že keď vám vedúci celej expedície, mýval Tom Nook, oznámi, že váš nový dom bude postavený zajtra, skutočne to bude zajtra, a vy môžete svoj Switch odložiť do dokovacej stanice a ísť pokojne spať.

Je individuálne, ako na toto špecifikum zareagujete. Niekomu sa to môže zdať ako takmer geniálna herná mechanika, pretože náhle cítite skutočné prepojenie s hrou, ktorá tým získava oveľa reálnejší nádych. Niekto sa zase (a treba dodať, že aj právom) posťažuje na fakt, že postup v hre skrátka neurýchlite, ani keby ste sa na hlavu postavili. Mám však pozitívnu správu: frustrácia z čakania na veci, ktoré sa stanú druhý deň, vás bude sužovať skôr v prvých dňoch hrania – v úvodnej fáze je New Horizons totiž pomalšie, pretože sa učíte jednotlivé mechaniky a získavate prvotné skúsenosti. Akonáhle si však prejde úvodom, hra plynule prejde do slobodomyseľného sandboxu a všetko bude len vo vašich rukách.

Animal Crossing New Horizons; screenshot: Tom Nook
Každý nový deň, bez ohľadu na to, či hru zapnete ráno alebo večer, vám Tom Nook odprezentuje čerstvé novinky na ostrove a zhrnie aktuálne dianie.

New Horizons je pre domácich majstrov aj svetáckych objaviteľov

Hra nemá žiadny koniec, žiadny hlavný cieľ. Jednoducho si zveľaďuje svoj ostrovček presne podľa svojich predstáv a venujete sa len tým činnostiam, ktoré vás bavia. Chytáte radi ryby? Fajn, lovte od úsvitu až neskoro do noci, miešajte si vlastné návnady a ryby potom predávajte alebo darujte do múzea. Vyrástli ste na sérii The Sims? Potom vás bude najviac lákať zveľaďovanie vlastného obydlia, čo zahŕňa napríklad tapetovanie stien vlastnými vzormi, výrobu nábytku, ale aj staranie sa o exteriér. Pestovanie kvietkov, vytváranie ovocných sadov či skaliek zo sukulentov? Všetko je možné, všetko je dovolené.

Ku všetkému spomínanému dostanete prístup veľmi skoro, plnením rôznych výziev od hry samotnej či vašich spolubývajúcich si potom len rozširujete paletu možností. Z počiatku dokážete vyrobiť len jednoduchú drevenú poličku, časom sa ale prepracujete ku komplikovaným skriniam či nábytku zo železa. Rovnako tak z vášho úvodného stanu rýchlo urobíte malý, ale útulný domček, po desiatkach hodín hrania však budete majiteľom priestranného paláca, kde oceníte nový dizajnérsky režim, ktorý umožní jednoducho hýbať nábytkom a robiť zásadnejšie dizajnérske úpravy.

Animal Crossing New Horizons; gameplay: most Animal Crossing New Horizons; gameplay: kopání
Veľkou pomocou sa stane stavanie mostov, vzápätí potom ale dostanete prístup aj k nástrojom, s ktorými budete môcť rieky zasypať a vybudovať namiesto nich pevninu.

Neskôr sa však dostanete k tomu najmocnejšiemu nástroju. Keď už z vášho ostrova bude skôr dedina než pustý ostrov s pár stanmi, dostanete možnosti zahŕňajúce budovanie súše či naopak hĺbenia riek. V úlohe poloboha tak budete môcť pretvoriť všetky tvary vášho ostrova presne podľa svojho gusta, čím vaše kreatívne chúťky pravdepodobne dosiahnu úplny vrchol. Mix vlastnej predstavivosti a znalosti herných mechaník vyústi doslova v kreatívnu explóziu, ktorá má moc hĺbiť potoky aj vŕšiť kopce.

Sandboxový orgazmus

V dnešnej rýchlej a roztržitej dobe ale mnohokrát nestačí len zábavná hrateľnosť na udržanie hráčovej pozornosti, navyše v prípade Animal Crossing: New Horizons sa nerozprávame o dňoch či týždňoch, ale rovno mesiacoch. Hra nemá žiadne klasické questy, odmeňuje tak hráčov v podstate za všetko, čo robia. Dôležité totiž je, že jednoducho niečo robíte, vďaka čomu máte úplnú voľnosť v tom, čomu sa chcete venovať a zároveň viete, že za to budete tak ako tak odmenení.

Odmenou vám budú Nook Miles, čo sú body fungujúce na princípe nalietaných kilometrov s aerolinkou. Baví vás spomínané chytanie rýb? Fajn, za každých 10 úlovkov dostanete 300 Nook Miles a keď 20 kúskov predáte, dostanete ešte viac. Ste skôr fanúšikom dekorovania domu? Vyrobte 10 kúskov dreveného vybavenia a dostanete 500 Nook Miles a tak ďalej. Z príkladov asi už chápete, že nech robíte, čo robíte, vždy za to niečo dostanete. Čoskoro navyše príde ešte odmeňovací program Nook Miles+, ktorý sa každý deň mení a ponúka vskutku stupídne jednoduché úlohy ako „pozbieraj na pláži tri mušle“.

Animal Crossing New Horizons; gameplay: lov ryb Animal Crossing New Horizons; gameplay: mušle Animal Crossing New Horizons; gameplay: muzeum
Je úplne jedno, či sa chcete venovať hlavne lovu rýb, chytaniu v piesku pobehujúcich mušlí alebo hromadeniu exponátov pre miestne múzeum.

Výsledkom je neustály prísun bodíkov slúžiacich na utrácanie za nákladnejšie artikle, ako sú letenky, vylepšenia inventára či hypotéky na nový a väčší dom. Nook Miles ale nie sú všetko, základnou každodennou menou sú Bells, ktoré získavate za predaj predmetov, ale tu a tam ich tiež napríklad vykopete zo zeme ako poklad či vyťažíte z kamenných balvanov. Za Bells si potom v obchodoch nakupujete predovšetkým vybavenie domu či ostrova. Kombinácia týchto dvoch systémov odmien v podstate zastupuje klasické skúsenosti – dávajú vám najavo, že postupujete hrou a robíte správne veci, ako bonus vám ale umožnia si za to ešte niečo kúpiť.

Animal Crossing: New Horizons podporuje aj multiplayer

Už od prvej chvíle nie ste na ostrove sami, hoci umelou inteligenciou riadení parťáci tvoria len akúsi kulisu a do vášho pretvárania ostrova vám nehovoria. Oplatí sa však s nimi občas prehodiť pár slov, pretože pre vás často majú nejaký tip či rovno darček. Podľa očakávaní však Animal Crossing: New Horizons ponúka aj online či offline kooperáciu. V prípade hry na internete môžete navštevovať ostrovy svojich priateľov a naopak, čo slúži nielen na spoločnú zábavu (či „zneužitie“ kamaráta na to, keď potrebujete naťažiť naozaj veľa dreva). Nemusíte sa však báť, že by niektorý z návštevníkov urobil z vášho ostrova kôlničku na drevo, sami si môžete navoliť, čo všetko ostatní hráči môžu a nemôžu robiť.

Animal Crossing New Horizons; gameplay: letiště Animal Crossing New Horizons; gameplay: Dodo Airlines
Za 2000 Nook Miles si tiež môžete kúpiť lístok na procedurálne generovaný ostrov a z neho si odviezť čokoľvek potrebujete. Suroviny, živočíchy alebo exotické stromy, ktoré sa na vašom ostrove prirodzene nevyskytujú.

Online kooperácia je rozhodne to najlepšie, čo multiplayer ponúka. Na jednom ostrove môžete koexistovať až s ďalšími siedmimi hráčmi zároveň a taká večerná party na pláži môže za súčasných podmienok pokojne nahradiť niektoré sociálne potreby. Nespomenúť nemôžem napríklad virtuálnu svadbu práve v Animal Crossing: New Horizons, s ktorou si svadobčania a ich priatelia nahradili tú skutočnú, ktorú museli kvôli zákazu svadieb odložiť. Ako však tušíte, výsledná zábava sa nakoniec bude odvíjať najmä od toho, s kým hráte. Lokálne kooperácie bohužiaľ trpia tým, že sa všetci môžu pohybovať len v rámci obrazovky vedúceho skupiny, čomu úprimne príliš nerozumiem, keď ide o „problém“ ktorý vyriešili Lego hry už pred mnohými a mnohými rokmi.

Úplne absurdná je ale zvláštna limitácia iba jedného ostrova pre jednu Switch konzolu. Ostatní členovia vašej domácnosti pokojne môžu hrať na svojom profile, ale dostanú prístup k rovnakému ostrovu ako vy a stanú sa v podstate jeho druhoradými obyvateľmi, pretože prístup k jeho zveľaďovaniu a výraznejším úpravám budete mať iba vy. Výsledkom tak je, že viac ľudí na jednej konzole si jednoducho nezahrá a jedinou možnosťou je kúpiť si kvôli Animal Crossing: New Horizons ďalší Switch. Toto obmedzenie absolútne nechápem a dosť sa čudujem, že sa Nintendo odhodlalo k tak reštriktívnemu kroku.

Animal Crossing New Horizons; screenshot: mobilná aplikácia
Naopak palec hore dostáva Nintendo za implementáciu textového, a dokonca aj zvukového chatu do mobilnej Nintendo aplikácie, ktorá je pri kooperácii takmer nutnosťou.

Aj majster tesár sa niekedy utne

Do New Horizons sa vraciam každý deň a nie len kvôli tomu, že za každodenné hranie, aj krátke, dostanete nejaké tie Nook Miles. Hra ma jednoducho baví a so svojím ostrovčekom mám veľké plány. To však neznamená, že nie sú veci, ktoré mi na hre, často celkom výrazne, vadia. Predovšetkým je Animal Crossing: New Horizons miestami až neskutočne ukecaná a zdĺhavá hra, ktorá vás od samotnej zábavy zdržiava ponukami a rozhovormi, ktoré sú síce dobre napísané, ale vlastne vás vôbec nezaujímajú.

Nezmyselné naťahovanie skvele ilustruje moment, kedy si idete vyrobiť nejaký predmet, čo je v podstate tá najbežnejšia činnosť v hre, ktorú budete neustále opakovať. Keď pristúpite ku craftovaciemu ponku a stlačíte tlačidlo A, nezačnete hneď tvoriť, ale hra sa vás spýta, či naozaj chcete niečo vyrábať, čo je úplne zbytočná a otravná otázka, pretože keď už na ponk kliknem, tak rozhodne chcem niečo vyrábať. Dokonca, aj keby som sa náhodou ako nemehlo uklikol, jednoducho sa môže spustiť ponuka craftovacích predmetov, z ktorej stlačením jedného tlačidla vycúvam späť, podobne ako v tomto prípade mám možnosť odpovedať, že craftovať nechcem. Nepochopiteľné a zbytočné.

Animal Crossing New Horizons; gameplay: editor postav Animal Crossing New Horizons; gameplay: editor ostrova
Na pomery tak veľkej a detailnej hry by som očakával aj prepracovanejší editor postavy a najmä bohatší výber ostrova. Štyri veľmi podobné varianty môžu byť pre niekoho málo.

Žila vám bude na čelo nabiehať tiež v okamihu, keď budete chcieť niečo umiestniť, zasadiť, zatĺcť alebo vykopať. Postavy sa pohybujú po pomyselnej štvorčekovanej sieti a vybrať to správne miesto je niekedy skutočne zložité, takže napríklad pri tvorbe záhradky vás čaká opakované vykopávanie už zasadených kvetov, pretože orientácia v priestore je skrátka dosť zložitá, rovnako ako neohrabané presúvanie objektov mimo vaše obydlie. Na podobne polovičné riešenia nie sme pri Nintende zvyknutí.

Animal Crossing: New Horizons vydrží dlhé mesiace

Tak trochu smutné je to, že sa s týmito problémami nakoniec naučíte žiť, pretože všetko ostatné je neuveriteľne zábavné. Aj grafická stránka patrí k tomu najlepšiemu, jednoduchá, ale štylizovaná grafika sa k New Horizons skvele hodí, hra pritom vyzerá skvele aj v dokovacom režime, čo sa nie vždy podarí. Nezaznamenal som jediné technické zakopnutie, všetko beží presne tak, ako má, pripravte sa ale na loadingy, ktoré prebehnú zakaždým, keď vstúpite do alebo opustíte niektorý zo stanov či domčekov. Popravde, na dnešné pomery mňa nahrávanie priestorov v hernom meradle 4 × 4 metre pomocou Loadingovej obrazovky už celkom otravuje.

Animal Crossing New Horizons; gameplay: na mostě Animal Crossing New Horizons; gameplay: ulice
Bude to stáť naozaj veľa úsilia (a samozrejme i času), ale nakoniec z pustého ostrova budete môcť vybudovať niečo naozaj krásne a útulné.

To najúžasnejšie na hre je ale to, že ide o naozaj dlhodobú zábavu. Ak fandíte hlavne Switchu a máte kapitál len na jednu hru, Animal Crossing: New Horizons je skvelou voľbou. Pevne totiž verím, že sa k hre vrátite aj v lete, na jeseň a v zime, keď sa tvár vášho ostrova premení v závislosti na ročnom období. Nintendo bude navyše postupne vydávať tematické updaty, z ktorých ten prvý, veľkonočný, nás čaká už o pár dní.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Animal Crossing: New Horizons: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 83 % Alza Gaming
Verdikt:

Animal Crossing: New Horizons je zmesou survival adventúry, simulátora života a do značnej miery tiež budovateľskou stratégiou, pričom vo všetkých týchto oblastiach hra nijako výrazne nezaostáva, hoci muchy sa nájdu všade. Tím najúžasnejším je však voľnomyšlienkárska sandboxová hrateľnosť, ktora má potenciál zabaviť na dlhé mesiace, v extrémnom prípade až roky.

Animal Crossing New Horizons; recenzia

Klady

  • Dlhotrvajúca hrateľnosť
  • Veľké množstvo rozličných aktivít a celková voľnosť
  • Príjemná motivácia hrať každý deň
  • Nové mechaniky uľahčujúce hru
  • Zábavná online kooperácia až pre 8 hráčov
  • Možnosť pretvoriť si ostrov úplne podľa svojich predstáv

Zápory

  • Otravné a hranie zdržujúce momenty
  • Úplne žalostná limitácia iba jedného ostrova pre jednu konzolu
  • Nahrávacie obrazovky
  • Miestami ťažké ovládanie
Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18