Obnoviť stránku

Ako vybrať zjazdové lyže

• Autor: Redakcia

Výber zjazdových lyží ovplyvňuje viacero faktorov, predovšetkým terén, v ktorom plánujete jazdiť, vaše lyžiarske schopnosti, a v neposlednom rade aj výška a hmotnosť lyžiara. Ak hľadáte tipy, aké kúpiť lyže na zjazd, ste tu správne.

Ako vybrať zjazdové lyže

Najčastejšie otázky pri výbere zjazdových lyží

Je ťažké začať lyžovať? Aké lyže si vybrať?

Čo sa týka náročnosti techniky, lyžovanie pre vás bude pravdepodobne jednoduchšie ako napríklad snowboarding. V počiatkoch sa nevyhnete množstvu nepríjemných pádov, ale lyžiarske viazanie, na rozdiel od snowboardového, sa v prípade pádu odopne, a tak sa eliminuje riziko vyvrtnutia členka či zlomeniny nohy. Na začiatok si vyberte kratšie lyže s výraznejším vykrojením, učenie vám pôjde ľahšie.

Ako vybrať lyže podľa typu terénu?

Vplyv na to, aké lyže si nakoniec zaobstaráte, má aj to, na akom teréne radi jazdíte, alebo predpokladáte, že jazdiť budete. Každý typ terénu (pozri nižšie), totiž vyžaduje určitý typ lyží.

  • Upravená trať – vyžaduje bežné „univerzálne“ lyže
  • Celodenná, prevažne upravená, ale aj rozmoknutá trať s okolitým terénom – s vedomím tohto typu trate je dobré použiť tzv. typ allmountain
  • Trať aj terén – ideálne sú opäť modely allmountain, ale tie s väčšou šírkou
  • Prevažne či výlučne terén – hľadajte tzv. typy offride alebo freeride
  • Špeciálne použitie (prašan, skialpinizmus, snowpark) – na tieto účely sa používajú špeciálne typy lyží

Ako pripraviť lyže na sezónu?

Lyže nie sú na údržbu príliš náročné. Stačí vždy pred sezónou skontrolovať a prípadne správne nastaviť viazanie (nastavenie viazania sa prispôsobuje hmotnosti lyžiara), skontrolovať a navoskovať skĺznice a prípadne nabrúsiť hrany.

Ako sa o lyže starať počas sezóny?

Po každom návrate zo svahu by ste nemali zabudnúť:

  • Očistiť lyže od snehu a vysušiť
  • Skladovať lyže na suchom mieste, aby ste predišli hrdzaveniu a následnému otupeniu hrany
  • Skontrolovať skĺznicu a hrany – v prípade poškodenia nechať zaceliť, resp. vybrúsiť poškodenie

Aký vosk použiť na zjazdové lyže?

Voskovanie lyží nie je žiadna veda. Ak si kladiete otázku, aký vosk bude na zjazdové lyže najvhodnejší, riaďte sa okolitou teplotou. Výrobcovia totiž druhy voskov farebne rozdeľujú podľa toho, pre akú teplotu sú určené. Existuje aj celý rad špecializovaných voskov, v základných radoch sa stretneme s päticou nasledujúcich:

  • Zelený – určený pre najnižšie teploty (od -7 °C nižšie)
  • Modrý – pre teploty od -3 °C do -8 °C
  • Fialový – pre teploty okolo nuly, cca od -1 °C do +1 °C
  • Červený – pre teploty od 0 °C do 3 °C
  • Žltý – určený pre teplé počasie nad nulou, najčastejšie na jar

Ako vybrať lyže pre deti?

Výber zjazdových lyží pre dieťa nie je nič zložité, len je potrebné sa držať jednoduchej zásady: Správna dĺžka lyží by mala byť o 10 až 20 centimetrov kratšia, než je výška dieťaťa. To znamená, že dieťa s výškou 100 centimetrov by nemalo lyžovať na lyžiach dlhších ako 90 cm. Prehľadnejšie nájdete veľkosť lyží rozpísanú v nasledujúcej tabuľke:

Výška dieťaťa Dĺžka lyží
80 – 90 cm 70 cm
100 cm 80 – 90 cm
105 cm 90 cm
110 cm 90 – 100 cm
115 cm 100 cm
120 cm 100 – 110 cm
125 cm 110 cm
130 cm 110 – 120 cm
135 cm 120 cm
140 cm 120 – 130 cm
145 cm 130 cm
150 cm 130 – 140 cm

Ako správne vybrať palice k zjazdovým lyžiam?

Orientačne dĺžku lyžiarskych palíc vypočítate tak, že svoju telesnú výšku vynásobíte číslom 0,7. Najlepšie je však palice vyskúšať a overiť si, či majú skutočne správnu dĺžku.

  • Palicu otočte tak, aby sa rukoväť dotýkala zeme a chyťte ju tesne pod krúžkom

  • Zaujmite lyžiarsky postoj, mierne sa predkloňte a pokrčte kolená

  • Vaše predlaktie by v tejto polohe malo s ramenom zvierať 90-stupňový uhol

Ak by ste lyžovali s príliš krátkymi palicami, museli by ste sa na zjazdovke neprirodzene hrbiť. Príliš dlhé lyžiarske palice by vás zasa nútili prenášať ťažisko príliš dozadu a lyžiarsky postoj by opäť nebol správny.


Zjazdové lyže

  • Podstatný je tvar a dĺžka lyží
  • Na upravenú zjazdovku aj freeride
  • Množstvo rôznych modelov


Ako vybrať zjazdové lyže – dôležité parametre

Tvar skĺznice

Tvar skĺznice

Skĺznica je tá časť lyže, ktorá sa dotýka snehu. Existujú klasické rovné a vykrojené tzv. carvingové lyže. Čím je vykrojenie väčšie, tým jednoduchšie sa bude na lyžiach zatáčať. Carvingové lyže s výrazným vykrojením však budú dosahovať nižšiu rýchlosť. Na rýchlu jazdu sa preto hodia lyže s menším vykrojením.

  • Pre začiatočníkov je vhodné čo najväčšie vykrojenie (rádius lyží 9 – 12 metrov). Na takýchto lyžiach budete síce pomalší, ale ostré zákruty vám nebudú robiť problémy.
  • Skúsení lyžiari vyhľadávajúci rýchlu jazdu môžu siahnuť po lyžiach s menším vykrojením (rádius lyží 13–17 metrov).
Tuhosť lyží

Materiál skĺznice

Zjazdové lyže môžeme rozlišovať aj podľa materiálu, z ktorého je skĺznica vyrobená. Skĺznice môžu byť väčšinou z troch možných materiálov a preto ich rozdeľujeme na tri typy:

  • Extrudovaná skĺznica: Ide o najlacnejší spôsob výroby skĺznic a preto sa tiež používa najčastejšie pri lyžiach nižšej cenovej kategórie. Hlavnou nevýhodou tohto materiálu je jeho mäkkosť a z toho dôvodu sa skĺznica dokáže ľahko poškriabať. Na druhej strane sa dá veľmi jednoducho opraviť a skvele absorbuje vosk. Hodí sa predovšetkým na zjazdovky, kde nemá príliš veľkú šancu sa poškodiť.
  • Spekaná skĺznica: Túto skĺznicu nájdeme predovšetkým v prípade stredne drahých a tých najdrahších lyží z dôvodu zložitej a nákladnej výroby. Hlavnou výhodou tohto typu skĺznice je skvelá skĺznosť a tiež dobrá odolnosť voči poškriabaniu. Vďaka vyššej hustote molekúl tiež lepšie absorbuje vosk, ale na druhej strane sa zasa horšie opravuje. Tento typ skĺznice sa dá využiť ako na zjazdovkách, tak aj mimo nich. Vďaka zvýšenej odolnosti zvládne aj nájazd na niektoré prekážky bez výrazného poškodenia.
  • Grafitová skĺznica: Grafitová skĺznica je vylepšená verzia spekanej, pretože sa do nej pridáva prímes grafitu. Vďaka tomu skĺznica dostáva oveľa lepšie klzné vlastnosti a tiež lepšie absorbuje vosk. Ďalšou výhodou je tiež jednoduchá oprava, kedy stačí poškodenú časť vyrezať a nahradiť novou časťou skĺznice. Tento typ využijete ako na zjazdovke, tak v snowparku.
Tuhosť lyží

Tuhosť zjazdových lyží

Tuhosť lyže je daná materiálom použitým na výrobu jadra. Mäkšie jadrá sú vyrobené z kompozitných materiálov, zatiaľ čo tvrdšie lyže mávajú drevené jadro posilnené titánovými výstuhami.

  • Pre začínajúcich lyžiarov, ktorí sa nepohybujú vysokou rýchlosťou a uprednostňujú opatrnejšiu jazdu, sú vhodné lyže z mäkších materiálov. Na mäkších lyžiach sa ľahšie vyberajú oblúčiky, čo začiatočníci určite ocenia. Príliš mäkké lyže by však vo vyššej rýchlosti mohli začať nepríjemne kmitať.
  • Tvrdšie lyže sú určené predovšetkým skúseným lyžiarom, ktorí mechanické vlastnosti ocenia najmä vo vysokých rýchlostiach. Na slalom je však potrebné vyvinúť viac energie, pretože tvrdé lyže horšie zatáčajú.
Tuhosť lyží

Typy viazania

Výber správneho viazania je veľmi dôležitý, pretože každé viazanie umožňuje lyžiarovi vykonávať niečo iné, či už ide o lepší prenos síl na lyže, priebeh lyže v oblúku, či jednoduchšiu a rýchlejšiu rotáciu lyží na freestyle. Aké druhy existujú?

  • Pretekárske viazanie: Hlavným rozdielom, ktorý si po vizuálnej stránke môžeme všimnúť, je to, že oproti ostatným viazaniam má to pretekárske oddelenú časť špičky a päty. Tieto viazania sú oveľa tuhšie a sú vytvorené pre extrémne rýchlosti, ktoré rekreační lyžiari väčšinou nedosahujú. Tieto viazania sú robené tak, aby vydržali čo najviac pri prudkých pohyboch a zabraňujú predčasnému vypnutiu lyžiara z viazania.
  • Rekreačné viazanie: Ide o najčastejší typ viazania, ktoré nájdeme skoro na všetkých lyžiach. Toto viazanie je možné manuálne nastaviť na osobnú hmotnosť tak, aby pri prípadnom páde viazanie automaticky vyhodilo lyžiarku od seba. Sú robené predovšetkým na jednoduché a rekreačné jazdenie. V prípade väčších zjazdov a prudších pohybov by sa mohlo stávať, že by sa lyžiarka automaticky vypínala pri každom prudšom pohybe.
  • Športové viazanie: Ide o akúsi strednú cestu medzi pretekárskym a rekreačným viazaním. Je určené predovšetkým pre pokročilých lyžiarov, ktorí zdolávajú už prudšie zjazdy a občas vykonávajú aj prudšie oblúky. Športové viazanie je o niečo viac tuhšie oproti tomu rekreačnému a v prípade vyšších rýchlostí by sa tak nemalo stávať, že by viazanie samo vypínalo lyžiarku.
  • Freestylové viazanie: Toto viazanie je určené predovšetkým pre lyžiarov jazdiacich freestyle, freeride či skialp. Špička a päta sa tu montuje zvlášť. Toto viazanie má pod sebou ešte jednu špeciálnu vrstvu, ktorá tlmí nárazy po skokoch. Tieto viazania majú tiež oveľa vyššie vypínacie sily, pretože si nemôžu dovoliť, aby im počas letu vo vzduchu odpadla lyža.
Dĺžka lyží

Dĺžka zjazdových lyží

Pri výbere dĺžky lyží by mala platiť zákonitosť: čím menej skúsený lyžiar ste, tým kratšie lyže by ste si mali vybrať.

  • Kratšie lyže – lyže, ktoré sú o 15 – 20 centimetrov kratšie ako výška lyžiara, sú vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých, rovnako tak aj pre lyžiarov s nižšou telesnou hmotnosťou, ktorým by sa na dlhých lyžiach horšie zatáčalo.
  • Dlhšie lyže – lyže približne rovnako dlhé ako výška lyžiara umožňujú dosahovať vyššie rýchlosti a sú vhodné pre skúsenejších jazdcov, ktorým vďaka dobre zvládnutej technike nebude robiť problémy vyberať zákruty.

Ako vybrať zjazdové lyže – tabuľka odporúčaných dĺžok lyží


Hmotnosť lyžiara v kg Výška lyžiara v cm Dĺžka lyží v cm – začiatočník Dĺžka lyží v cm – pokročilý
18+ 114+ 98+ 108+
23+ 122+ 106+ 116+
27+ 130+ 114+ 124+
32+ 137+ 122+ 132+
39+ 145+ 130+ 140+
45+ 152+ 138+ 148+
52+ 160+ 146+ 156+
59+ 168+ 154+ 164+
66+ 175+ 162+ 172+
73+ 183+ 170+ 180+



Šírka lyží

Šírka lyží

Výber šírky lyží závisí najmä od terénu, na ktorom budete lyžovať. Šírka lyže sa meria v oblasti viazania, pod topánkou.

  • Na upravenú zjazdovku sa hodia skôr užšie lyže (široké maximálne 70 milimetrov), na ktorých sa vám bude ľahšie prenášať váha na hranu.
  • Do hlbokého snehu na freeride sa zasa hodia širšie lyže (široké 70 a viac milimetrov), ktoré sa vďaka širšej skĺznici nebudú toľko zabárať do hlbokého snehu.
i Na lyžiach sa stáva mnoho nehôd a úrazov. Či už ste začiatočník, alebo skúsený lyžiar, nemali by ste zabúdať na bezpečnosť a nosiť lyžiarsku prilbu, v ideálnom prípade aj chránič chrbtice.

Slovník pojmov – zjazdové lyže

Chránič chrbtice - korytnačka

Chránič chrbtice sa označuje aj pojmom „korytnačka“. Slúži na ochranu chrbtice pred poškodením v prípade pádu a spolu s prilbou by mal patriť do výbavy každého lyžiara.

Skĺznica

Časť lyže, ktorá sa dotýka snehu.

Rádius

Rádius lyže je geometrická hodnota bočného vykrojenia lyže. Čím je rádius lyže menší – lyža je viac vykrojená, tým lyža lepšie zatáča, no pri priamej jazde je menej stabilná. Lyže s väčším rádiusom, teda menším vykrojením, sú vhodnejšie na priamy zjazd a pre skúsených jazdcov s výbornou technikou.

Viazanie

Viazanie slúži na pripojenie lyže k chodidlu lyžiara. Je navrhnuté tak, aby sa v prípade pádu lyža odopla a eliminovalo sa riziko úrazu.


Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02