Obnoviť stránku

Ako vybrať TV držiak | Ako pripevniť televízor na stenu

Aktualizované

Televízne držiaky predstavujú účelné riešenie, pokiaľ chcete ušetriť miesto alebo viesť dizajnovú stránku vašich izieb trochu inak. Pokiaľ zháňate TV držiak, pravdepodobne vás zaujíma, podľa čoho vybrať správny model. Kritérií je hneď niekoľko a aj tak zdanlivo jednoduchá vec ako kúpa držiaka môže mať svoje úskalia. V nasledujúcom článku sa dočítate, podľa čoho TV držiaky vybrať, a zistíte, ktorý je ideálny práve na váš televízor.

Ako vybrať TV držiak – OBSAH

 1. Prečo si zaobstarať TV držiak?
 2. Aký typ držiaku na televízor je pre vás ideálny?
 3. Vďaka štandardu VESA môžu byť TV držiaky univerzálne
 4. Podľa čoho vyberať ten správny TV držiak?
 5. Ktorú značku TV držiaku zvoliť?
 6. Ako pripevniť televízor na stenu – umiestnenie televízora
 7. Ako pripevniť televízor na stenu – vŕtanie a montáž

Prečo si zaobstarať TV držiak?

Dôvodov na to, prečo o TV držiaku premýšľať, môže byť hneď niekoľko. Tým prvým je úspora miesta, prípadne šetrenie peňazí za nábytok. S TV držiakom na stenu totiž logicky môžete vynechať televízny stolík, prípadne ho využiť inak, napríklad na umiestnenie HiFi sústavy.

TV držák
TV držiak vám v domácnosti ušetrí veľa miesta.

Ďalšou výhodou TV držiakov je pohodlie pri manipulácii s televízorom. Existuje totiž veľa držiakov, ktoré si môžete ľahko natočiť podľa svojich potrieb. Drahšie modely je potom možné dokonca voľne presúvať z miestnosti do miestnosti vďaka kolieskam. Asi posledným z dôvodov je čisto dizajnová stránka. Televízor visiaci na stene bez akejkoľvek viditeľnej podpory totiž vyzerá jednoducho dobre.

Aký typ držiaku na televízor je pre vás ideálny?

Držiaky možno rozdeliť na tri základné typy a každý z nich sa hodí na niečo trochu iné.

 • Fixné – spravidla sú najlacnejšie, ale nedajú sa polohovať. Napriek tomu sú ale asi najvhodnejšie, ak máte núdzu o priestor, pretože zaberajú najmenej miesta.
 • Kĺbové – pravý opak fixných. Môžete s nimi polohovať televízor do všetkých strán, ale zaberajú viac miesta. Kĺbové držiaky sú nielen nástenné, ale aj stropné.
 • Sklopné – predstavujú zlatú strednú cestu, čo do typu držiaka. Polohovať idú síce len hore a dole, zároveň ale zaberajú takmer rovnaký priestor ako fixné držiaky. Pokiaľ nemáte vhodné miesto na stene, aj tak by ste ale chceli s televízorom ľahko manipulovať, môžete zvážiť tiež sklopný stojan.
i

Ako vybrať držiak do stĺpa či sadrokartónu?

Ak potrebujete držiak na televízor pripevniť do stĺpu, do priečky v sadrokartóne alebo na iné miesto, kde sú možnosti montáže obmedzené, mali by ste si všímať parameter „šírka inštalačného plátu“. Pokiaľ máte napríklad na stene k dispozícii inštalačný priestor so šírkou 100 mm, musíte tomu prispôsobiť aj výber držiaka – určite si nevyberiete taký, ktorého inštalačný plát je široký 263 mm.

TV Držiak fixnýTV Držiak kĺbovýTV Držiak sklopný
Typ TV držiaku je jedným z najdôležitejších parametrov. Neberte jeho výber na ľahkú váhu. Zľava: fixný, kĺbový, sklopný.

Vďaka štandardu VESA môžu byť TV držiaky univerzálne

Pravdepodobne vás zaujíma, ako zistíte, že daný držiak sedí práve na váš televízor. Okrem ďalších spôsobov, o ktorých si povieme neskôr, je to predovšetkým tzv. štandard VESA. Ide o veľkostný údaj vo formáte napr. 600 × 400 mm, ktorý udáva vzdialenosť jednotlivých dier na skrutky v televízore. Na zadnej strane každého moderného televízoru tieto diery nájdete a zmerať ich vzdialenosť môžete úplne bez problému sami.

VESA Diagram
Meranie VESA štandardu zvládnete úplne bez problémov v domácich podmienkach.

Dávajte si ale pozor na poradie hodnôt. Prvé číslo je vždy horizontálna vzdialenosť a druhé zvislá (600 × 400 mm nie je to isté ako 400 × 600 mm). Standard VESA tak zjednocuje všetky držiaky pod jednu univerzálnu hodnotu, vďaka čomu je správny výber oveľa jednoduchší.

Podľa čoho vyberať ten správny TV držiak?

Už sme si povedali o troch typoch držiakov a štandardu VESA. Stále tu je ale niekoľko parametrov, ktoré by ste mali brať do úvahy pri výbere. Jedným z nich je uhlopriečka. Všetky držiaky majú dané rozpätie uhlopriečok televízorov (napr 40" – 70"), ktoré je na ne možné prirobiť.

TV Držiak sklopný TV Držiak sklopný
Pri správnom výbere TV držiaku môžete docieliť zaujímavé dizajnové riešenia.

Ako ďalšie je potrebné mať na pamäti hmotnosť televízoru. Každý držiak má totiž svoju určitú nosnosť, a ak ju prekročíte, mohli by ste ho strhnúť. Aj tento údaj je teda nutné brať do úvahy. Niektoré z držiakov sú potom aj lepšie prispôsobené na určitý typ televízora. Všeobecne by ale mali byť univerzálne.

Ktorú značku TV držiaku zvoliť?

Táto otázka je pomerne ošemetná, ale všeobecne platí, že na značke príliš nezáleží. Avšak s oficiálnym držiakom nemusíte riešiť všetky parametre a skrátka si len vezmete držiak, ktorý je presne nastavený na váš model televízora. Nie všetci výrobcovia však ku svojim televízorom originálne držiaky vyrábajú, a tak sa k tým univerzálnym možno predsa len nakoniec dostanete. Na tom samozrejme nie je nič zlé, výrobná kvalita je spravidla porovnateľná. Jediným mínusom je potom nutnosť skontrolovať všetky parametre.

i

Odborná inštalácia TV na stenu

Ak sa na montáž televízie necítite, môžete využiť služby našich odborníkov, a to tak, že si pri nákupe televízie na Alza. cz přiobjednátat službu Odborná inštalácia TV na stenu . Po dokončení objednávky budete kontaktovaný s termínom inštalácie. Jej súčasťou je montáž na stenu vrátane dodania potrebných materiálov, zapojenie antény a káblov, zoznámenie s funkciami televízie i naladenie programov a pripojenie na internet.

Ako pripevniť televízor na stenu – umiestnenie televízora

Montáž televízora na stenu nie je nič zložité, mali by ste sa pri ňom ale riadiť niekoľkými pravidlami. Pokiaľ ste si už kúpili kompatibilný držiak, ešte pred samotnou montážou je na čase vziať do ruky meter, vodováhu a umiestnenie televízora ešte raz premyslieť. Prečo? Pretože televízor by nemal byť umiestnený na náhodne vybranom mieste. Namiesto toho je potrebné vziať do úvahy najmä dve dôležité veci – optimálna pozorovacia vzdialenosť a výška umiestnenia.

Ako pripevniť televízor na stenu
Televízor by ste určite nemali pripevňovať príliš vysoko.
i Pozorovacia vzdialenosť by mala byť optimálna preto, aby ste mali zo sledovania televízora čo najviac. Keby bola pozorovacia vzdialenosť veľmi veľká, na televízor by ste zle videli a o „vťahujúcom filmovom zážitku“ by nemohla byť žiadna reč. Keby bola pozorovacia vzdialenosť naopak príliš krátka, televízor by zle vošiel do vášho zorného poľa, takže by ste museli pri jeho sledovaní často otáčať hlavou, čo rozhodne nie je pohodlné.

Je pravda, že pozorovaciu vzdialenosť by ste mali riešiť už pri výbere televízora. Ak ste však už nejaký TV kúpili a nevojdete sa do rozpätia vhodnej pozorovacej vzdialenosti, môžete sa pokúsiť problém vyriešiť premiestnením nábytku. Rozpätie pozorovacích vzdialeností nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Tabuľka pozorovacích vzdialeností televízora pri 4K rozlíšení
Uhlopriečka
Minimálna
Optimálna
Maximálna
40“ (100 cm)
0,7 m
1,7 m
2,5 m
43“ (108 cm)
0,8 m
1,9 m
2,7 m
50“ (127 cm)
0,9 m
2,1 m
3,2 m
55“ (139 cm)
1 m
2,3 m
3,5 m
60“ (152 cm)
1,2 m
2,5 m
3,8 m
65“ (164 cm)
1,3 m
2,7 m
4,1 m
70“ (177 cm)
1,4 m
2,9 m
4,4 m
75“ (189 cm)
1,5 m
3,1 m
4,7 m
80“ (200 cm)
1,6 m
3,3 m
5 m
85“ (215 cm)
1,7 m
3,5 m
5,3 m

A prečo by mal byť televízor vo vhodnej výške? Aby ste sa nemuseli príliš zakláňať, z čoho by vás čoskoro začalo bolieť za krkom. Sadnite si na miesto, z ktorého sa budete na televízor pozerať najčastejšie a pozrite sa priamo pred seba. Miesto, na ktoré budete pozerať, by malo byť stredom televízora. Myslite na to, až budete riešiť jej výškové umiestnenie.

Ako pripevniť televízor na stenu – vŕtanie a montáž

Či už ste si zaobstarali akýkoľvek držiak, vždy je vhodné nakuknúť do jeho manuálu, poskytne vám totiž veľmi konkrétnu predstavu o tom, ako sa držiak správne upevňuje. Držiaky na televízory sa zvyčajne skladajú z dvoch hlavných častí – dielu, ktorý sa pripevní na televízor, a dielu, ktorý privŕtate k stene. Potom tieto dva diely spojíte, čím televízor vlastne „nasadíte na držiak“. Celý proces dokončíte zoskrutkovaním oboch dielov, a teda zaistením televízora. Na čo si však dať pri montáži televízora pozor?

Ako pripevniť televízor na stenu
Všeobecný postup pripevnenie televízora na stenu. Prevzaté z návodu na držiaku AlzaErgo T310B.
 1. Závesný televízor na stenu nie je príliš vhodný v prípade, ak máte v obývačke sadrokartónovú stenu. Televízor na ňu síce zavesiť možno, často ale stena potrebuje dodatočné spevnenie. Alternatívne je možné držiak na televízor privŕtať priamo do kovových priečok držiacich sadrokartón, musíte ale vedieť, kde presne ich hľadať. Pokiaľ nepatríte medzi odhodlaných kutilov, najjednoduchšie bude kontaktovať sadrokartonárov.
 2. Body na vŕtanie najlepšie vyberiete tak, že dierovaný diel priložíte k stene, pomocou vodováhy ho uvediete do perfektne horizontálnej polohy a body (zvyčajne štyri) vyznačíte na stenu cez otvory. Na to stačí obyčajná ceruzka.
 3. Súčasťou balenia sú štandardne aj hmoždinky a skrutky do steny. Pri výbere vrtáka sa presvedčte o jeho správnych rozmeroch, aby ste nemuseli otvor rozširovať, alebo ešte horšie, aby ste ho neurobili príliš veľký.
 4. Než začnete vŕtať, uistite sa, že máte hmoždinky správneho typu. Najbežnejšie sú hmoždinky univerzálne vhodné do väčšiny materiálov, pokiaľ ale televízor pripevňujete napríklad do sadrokartónu, je lepšie zaobstarať hmoždinky určené priamo do neho. Majú širokú rozpernú konštrukciu, ktorá zaisťuje pevnejšie ukotvenie v sadrokartónovej stene.
 5. Ak vŕtate do dreva, nepotrebujete hmoždinky, ale predovšetkým správne skrutky. Pokiaľ vŕtate napríklad do drevených trámov, mali by ste použiť skrutky do dreva. Aby ste predišli možnému prasknutiu trámu, je vhodné do neho najprv predvŕtať otvory so šírkou cca 0,5 cm a vruty pripevniť až do nich. Pri vŕtaní týchto otvorov nezabudnite použiť vrtáky do dreva. Zvyčajne ich spoznáte podľa ostrého hrotu.
 6. Pokiaľ si nie ste istí, či v miestach, kde budete vŕtať, nie je nejaké vedenie (elektrina, voda, plyn), použite najprv detektor.
i Mohlo by vás zaujímať

Výber TV držiaku nie je vôbec zložitý a všetky dôležité parametre si môžete bez problémov zistiť aj v pohodlí domova. Pokiaľ chcete do televízneho držiaka zainvestovať, určite nájdete taký, ktorý vám bude plne vyhovovať. V ponuke nájdete okrem iného aj naše držiaky AlzaErgo a pre vaše pohodlie je v kategórii držiakov pripravený sprievodca ich výberom.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04