Obnoviť stránku

Ako vybrať puzdro na mobilný telefón

Aktualizované

Výber puzdra na mobilný telefón sa neoplatí podceniť. Dôvod je jednoduchý: Mobilný telefón je nezriedka drahý, ale pomerne krehký prístroj a puzdro mu poskytne ochranu pred bežným poškodením. Chráni displej proti poškriabaniu a telefónu samotnému zvyšuje odolnosť napríklad pri pádoch. Nemenej podstatným dôvodom je ale aj dizajn. Zadná strana samotného telefónu nemusí vyzerať podľa vašich predstáv, puzdrom si ju ale môžete ľahko vylepšiť.

Ako vybrať mobilný kryt

Ako vybrať puzdro na mobilný telefón - OBSAH

 1. Tipy pri výbere puzdra/krytu na mobilný telefón
 2. Základné parametre pri výber puzdra na telefón
 3. Zadné kryty na mobil
 4. Outdoorové a športové puzdrá
 5. Vodeodolné puzdrá
 6. Flipové puzdrá
 7. Puzdrá so stojanom
 8. Nabíjacie kryty
 9. Antibakteriálne puzdrá
 10. Univerzálne puzdrá
 11. Ako vybrať ten pravý kryt alebo puzdro pre váš telefón?

Tipy pri výbere puzdra/krytu na mobilný telefón

 1. Väčšina puzdier, resp. krytov na mobil musí byť vždy určená pre daný model telefónu. Inak sa môže stať, že napríklad nebude sedieť otvor na fotoaparát a podobne.
 2. Rozhodnite sa, či chcete používať puzdro, alebo kryt – viď nižšie.
 3. Puzdro či kryt na mobilný telefón prináša rad možností personalizácie.
 4. Samostatnou kapitolou sú ochranné sklá na displej, ktoré odporúčame používať tak či tak.
   

Aký je rozdiel medzi krytom a puzdrom na mobil?

Puzdro (obrázok vľavo)

Puzdro chráni aj displej telefónu a ak potrebujete telefón používať, je nutné ho z neho vytiahnuť alebo, napríklad v prípade flipových, odklopiť. Často slúži aj ako elegantný doplnok k odevu.

Kryt (obrázok vpravo)

Kryt je nasadený len na zadnej strane a najčastejšie sa vyrába z plastu, silikónu a kože. Nechráni displej, zvyšku telefónu ale poskytuje solídnu ochranu (v závislosti na konkrétnom kryte). Ochranu displeja vyriešite ochranným sklom, prípadne fóliou.

Ako vybrať kryt – puzdro Ako vybrať kryt – kryt
Vľavo puzdro, vpravo kryt na mobil.

Nechajte si vyrobiť personalizovaný kryt priamo od nás

S Alzou si môžete ľahko vyrobiť kryt na mobil s vlastným motívom. Pošlite nám fotku, ktorú chcete mať na zadnej strane krytu natlačenú, a o pár dní vám príde originálny kryt, ktorý nikto iný nemá.

Postup je jednoduchý: Odfotografujte, nahrajte a originálna ochrana je doma. Pri výbere puzdra kliknite na položku Chcem vlastný štýl, a budete presmerovaný do jednoduchého editora. Tu si vyberte z už prednastavených motívov alebo nahráte vlastnú fotografiu. Zoznam všetkých dostupných krytov nájdete tu: Vlastné kryty na mobil

Videonávod na výber personalizovaného krytu.

Základné parametre pri výbere puzdra na telefón

Materiál

Materiál puzdra na mobil sa zásadne prejaví na jeho odolnosti. Medzi tie najviac používané patria:

 • Plast – najčastejší materiál na výrobu puzdier. Je dostatočne pružný aj odolný a telefónu poskytuje primeranú ochranu.
 • TPU – ide o odolný variant plastu, ktorý je vystužený sklenenými vláknami.
 • Polykarbonát (termoplast) – je ideálnym materiálom pre outdoorové puzdrá. Je odolný voči zmenám teplôt aj prípadným bežným nárazom.
 • Silikón – tenký a lacný materiál, ktorý pomerne dobre chráni proti nárazom a ďalším poškodením. Veľkým plusom je jeho pružnosť, vďaka ktorej sa kryty zo silikónu na telefón dobre nasadzujú.
 • Koža – elegantný materiál, ktorý je ideálny pre puzdrá určené na použitie za formálnejších okolností.
 • Umelá koža – lacnejší variant pravej kože, najčastejšie sa z nej vyrábajú flipové puzdrá.

Rozmery telefónu

Rozmery telefónu sú nemenej dôležité. Prístroj musí v puzdre dobre držať. Nie je nutné, aby puzdro pochádzalo od rovnakej firmy ako telefón, aj ostatní výrobcovia vyrábajú presne padnúce puzdrá, pretože dostávajú od výrobcov telefónov presné rozmery. V prípade puzdra však musí byť uvedené, že patrí ku konkrétnemu modelu. Tu si postrážte pre istotu aj rok výroby, pretože niektoré generácie mobilov môžu mať rovnaké názvy, napriek tomu sa o pár milimetrov líšia.

Obvodové rámčeky

Obvodové rámčeky krytov a puzdier sa nevypláca podceňovať. Mnohokrát býva rámček na telefóne jeho najodolnejšou súčasťou (často býva vyrobený z kovu), pevný rámček puzdra je kľúčový z hľadiska pevného uchytenia telefónu.

Ak môžete, všímajte si tiež, akým spôsobom sú spojené predná a zadná strana puzdra s rámčekom, či je puzdro z jedného kusu, alebo vidíte škáry po lepení. Kryt vyrobený z jedného kusu materiálu toho totiž vydrží o poznanie viac než ten z viacerých kúskov. Stále je ale lepšie mať lepený kryt než žiadny.

Spôsoby uchytenia

Spôsoby uchytenia telefónu do puzdra sú v zásade dva. Buď ho do puzdra zacvaknete (to väčšinou v prípade tých puzdier, ktoré sú určené pre konkrétny typ telefónu), alebo nasuniete, čo je prípad univerzálnych puzdier. V nich ale prídete o možnosť bleskurýchleho fotografovania, pretože telefón je v nich schovaný ako vo vrecúšku. Na fotografovanie telefón musíte vybrať.

Situácia na použitie puzdra

Vlastnosť dôležitá v prípade väčšiny typov puzdier. Voľbu puzdra totiž ovplyvňuje to, či bude elegantným doplnkom do kabelky, alebo bude jeho úlohou len chrániť telefón v zhoršených prírodných podmienkach.

 • Bežné použitie – na bežnú ochranu telefónu pri štandardných príležitostiach sa hodia v podstate všetky puzdrá.
 • Formálne udalosti – tu siahajte po elegantných modeloch, ktoré nájdete najčastejšie v sekcii flipových puzdier. Sú k dispozícii v rade dizajnových vyhotovení. Zároveň je praktická aj možnosť ich použitia ako nosiča na karty. Kapsičky sú bežné vo flipových puzdrách.
 • Šport, outdoor – odolné puzdrá prispôsobené pre aktívny život. Tomu je tiež podriadený ich vzhľad, kedy sa u nich viac ako na dizajn hľadí na praktickosť využitia. V tejto kategórii je potrebné zohľadniť typ športu, ktorému sa venujete. To ovplyvňuje podobu a vlastnosti puzdra samotného.

Stupeň ochrany

Stupeň ochrany puzdra je parametrom, ktorý je taktiež potrebné sledovať. Najbezpečnejšie sú outdoorové puzdrá s vystuženou konštrukciu či výstupkami, ktoré majú za úlohu chrániť aj pri dopade telefónu displejom nadol a podobne. Základnú ochranu proti poškriabaniu na stole, v kabelke, alebo aj kĺzanie ale poskytujú aj lacné kryty zo silikónu. Stále sa ale bavíme len o ochrane zadnej strany a bokov. Na ochranu displeja voľte najlepšie ochranné sklo alebo flipové či univerzálne puzdro.

Užitočné vlastnosti

Medzi užitočné vlastnosti puzdier na telefóny patria:

 • Vrecko na karty – niektoré puzdrá z kategórie flipových majú kapsičku na jednu alebo viac kariet, ide o tzv. typ 2 v 1.
 • Pogumovaný povrch – zabraňuje kĺzaniu telefónu.
 • Podpora bezdrôtového nabíjania – puzdrá/kryty obvykle nie sú bezdrôtovému nabíjaniu prekážkou. Jedinou výnimkou by boli puzdrá/kryty, ktoré majú kovové časti, alebo také kryty, ktorých hrúbka presahuje päť milimetrov.
 • Stojan integrovaný priamo do zadnej strany krytu.
 • Antiradiačná úprava – pomáha minimalizovať škodlivé žiarenie z telefónu o cca 85 až 99 %.
Zadné kryty na mobil

Zadné kryty na mobil

 • Najčastejší typ krytov na mobil
 • Základná ochrana telefónu
 • Chránia zadnú časť smartfónu
 • Ľahko možno upraviť vlastným dizajnom

Zadné kryty na mobil ponúkajú solídnu ochranu telefónu pri bežnom použití aj dobrú mieru personalizácie. Zadné kryty na mobilný telefón sa predávajú v tisícoch najrôznejších motívov, navyše je veľmi ľahké si kryt nechať potlačiť podľa svojich predstáv. Najčastejšie sú vyrobené zo silikónu alebo plastu rôznej kvality a odolnosti. Chránia ale len zadnú časť telefónu, takže je ich vhodné doplniť ochranným sklom alebo fóliou na displej.

Časté otázky pri výbere zadných krytov

Ako si môžem na kryt natlačiť vlastný motív?

S Alzou veľmi jednoducho. Pri nákupe stačí zvoliť položku Chcem vlastný štýl, a v jednoduchom editore si nastavíte všetko potrebné. Vyberať môžete z už prednastavených motívov alebo si môžete nahrať svoj vlastný obrázok. Viac nájdete na stránke Vlastné kryty na mobil.

Outdoorové a športové puzdrá

Outdoorové a športové puzdrá

 • Maximálna odolnosť, napríklad do prírody
 • Ochránia telefón aj pred tvrdšími pádmi alebo prachom
 • Často oveľa masívnejšie ako iné typy
 • Vyrobené z odolných materiálov

Na outdoorové a športové puzdrá sú kladené väčšie nároky čo sa týka odolnosti. Musia telefón ochrániť pred tvrdším zaobchádzaním, vlhkosťou, prachom. Do tejto kategórie spadajú aj športové puzdra. V ich prípade sa požaduje, aby bol telefón ľahko prístupný (používajú sa napríklad na sledovanie fyzického výkonu alebo slúžia ako zdroj hudby), bývajú preto niekedy umiestnené na remienku, ktorý sa pomocou suchého zipsu upevní napríklad na ruku.

Časté otázky pri výbere outdoorových a športových puzdier

Z čoho sú odolné kryty vyrobené?

Veľmi často ide o kombináciu rôznych typov tvrdeného plastu, napríklad TSP, čo je plast vystužený sklenenými vláknami. Ďalej sa používa aj polykarbonát, ktorý je odolný proti zmenám teplôt a vydrží aj tvrdé nárazy, alebo naopak pružný silikón.

Vodoodolné puzdrá

Vodoodolné puzdrá

 • Ochránia telefón pred vlhkosťou a vodou
 • S niektorými modelmi sa dá aj potápať
 • Jednoduchý dizajn
 • Nevhodné na bežné používanie

Primárnou úlohou, ktorú vodoodolné puzdrá majú, je chrániť telefón pred vlhkosťou. Odolajú ponoreniu do vody (sú tak vhodné napríklad na plávanie, keď nechcete telefón nechať ležať bez dohľadu pri bazéne) alebo prudkému dažďu. Často bývajú dodávané aj so závesom na krk či opaskom na upevnenie puzdra k pásu, aby ste telefón mohli mať vždy pri sebe.

Časté otázky pri výbere vodoodolných puzdier

Môžem sa ísť s takým puzdrom aj potápať?

Ak si vyberiete typ, ktorý to umožňuje, tak rozhodne áno. Niektoré sú určené len na pohyb vo vlhkom prostredí, iné si poradia s dažďom. Tie najlepšie zvládnu skutočne aj potápanie do hĺbky niekoľkých metrov.

Sú tieto puzdrá vhodné aj na bežné nosenie?

Nie, pretože vodoodolné puzdrá sú väčšinou len jednoúčelovo zamerané na ochranu proti vode. Tomu tiež zodpovedá ich vzhľad. Často tak ide o priehľadné vrecká s pevným uzatváraním, ktoré si zavesíte na krk. Tie samozrejme môžete používať aj mimo vodu, telefón však príliš neochránia, napríklad pred pádom.

Flipové puzdrá

Flipové puzdrá

 • Bežný, elegantný doplnok
 • Chránia aj displej pred poškriabaním
 • Otváranie do strany alebo hore

Flipové puzdrá sú veľmi časté. Sú elegantné a ponúkajú ochranu celého telefónu vrátane displeja. Ten je tiež ľahko dostupný po odklopení prednej strany puzdra. Flipové puzdrá sa najčastejšie otvárajú do strany podobne ako kniha, čo je veľmi praktické a prirodzené. K dispozícii sú aj menej časté puzdrá s otváraním hore. Výber flipových puzdier je široký. Rozhodujte sa buď priamo podľa konkrétneho typu telefónu, a tomu zodpovedajúcim výrezom na zadnej strane a hranách puzdra, alebo podľa uhlopriečky displeja.

Časté otázky pri výbere flipových puzdier

Nebaví ma zakaždým odklápať hornú časť puzdra, keď sa chcem pozrieť napríklad na hodiny. Čo s tým?

Na trhu sú aj puzdrá, ktoré majú v hornej časti priehľadné okienko alebo výrez, cez ktoré je podstatná časť displeja dobre viditeľná. Niektoré navyše disponujú senzorom, ktorý po otvorení puzdra aktivuje displej telefónu.

Majú všetky flipové puzdrá priestor na bankové karty, doklady, vizitky a podobne?

Mnoho flipových puzdier sa predáva ako tzv. 2 v 1. To znamená, že popri priestore na samotný telefón majú práve tieto praktické postranné kapsičky. Na trhu sú ale aj puzdrá, ktoré slúžia len na umiestnenie mobilného telefónu.

Puzdrá so stojanom

Puzdrá so stojanom

 • Bežné puzdrá obohatené o stojanček
 • Rýchla a pohodlná možnosť sledovania videí
 • Slušná ochrana proti pádu
 • Zložený stojanček takmer nie je vidieť

Puzdrá so stojanom sa hodia pre všetkých, ktorí v telefóne často sledujú videá alebo si napríklad pri raňajkách čítajú spravodajstvo. Integrovaný stojan zaistí, že na displej lepšie uvidíte a k tomu si nebudete toľko unavovať ruky. Stačí ukrytý stojanček vyklopiť z tela puzdra na telefón a všetko postaviť na vhodnú plochu, napríklad stolík vo vlaku či v lietadle.

Časté otázky pri výbere puzdier so stojanom

Poskytujú puzdrá so stojanom telefónu dostatočnú ochranu?

Áno. Sú navrhnuté tak, aby telefón chránili, ale zároveň aj pridali benefit v podobe pohodlnej opierky, ktorá vám ušetrí námahu. Môžete si tak byť istí, že váš telefón chránia a nehrozí, že by sa stojanček samovoľne zložil, a telefónu by tak hrozil pád na stôl.

Nabíjecí pouzdra

Nabíjacie kryty

 • Rozširujú kapacitu batérie
 • Ich súčasťou je integrovaná power banka
 • Slušná ochrana pred pádom
 • Určené zatiaľ iba na telefóny Apple

Bez energie je mobilný telefón k ničomu. Ako záložný zdroj energie môžu poslúžiť nabíjacie kryty, ktoré pre svoje telefóny navrhla spoločnosť Apple. Súčasťou týchto robustných puzdier je totiž integrovaná power banka s kapacitou 1 369 mAh, ktorá výdrž batérie o niečo predĺži. Kryt nijako nestráca na svojej ochrannej funkcii, avšak, vzhľadom na to, že chráni iba chrbát a boky telefónu, odporúčame použiť ešte ochranné sklo.

Časté otázky pri výbere nabíjacích krytov

Ako sa samotný nabíjací kryt nabíja?

Aj nabíjací kryt je nevyhnutné čas od času nabiť. Apple pri svojich krytoch ponúka dve možnosti: buď bleskurýchle nabíjanie prostredníctvom lightning kábla alebo bezdrôtové nabíjanie pomocou kompatibilnej nabíjačky.

Antibakteriálne puzdrá

Antibakteriálne puzdrá

 • Majú špeciálnu úpravu, ktorá ničí baktérie a nečistoty
 • Vysoká úroveň ochrany prístroja
 • Slušná ochrana proti pádu
 • K dispozícii v mnohých rôznych dizajnoch

Antibakteriálne puzdrá na prvý pohľad od klasických puzdier nerozoznáte. Povrch majú ošetrený špeciálnou mikroantibakteriálnou vrstvou, ktorá likviduje batérie a ďalšie nečistoty. Puzdro je tak vždy čisté a vy pri používaní nemusíte mať obavy ani v prípade, keď telefón požičiavate niekomu ďalšiemu.

Časté otázky pri výbere antibakteriálnych puzdier

Na akom princípe antibakteriálne puzdrá fungujú?

Povrch puzdra najčastejšie využíva ióny striebra, ktoré neutralizujú 99,9 % všetkých mikroorganizmov a puzdro tak udržujú v čistote.

Univerzálne puzdrá

Univerzálne puzdrá

 • Nie sú viazané na daný typ telefónu
 • Pri výbere nie je potrebné brať do úvahy presné rozmery mobilu
 • Široké spektrum materiálov
 • Môžete naraziť na problémy s výrezmi, napríklad pre fotoaparáty alebo napájanie

Univerzálne puzdrá sú najjednoduchším spôsobom ochrany vášho telefónu. Do tejto kategórie môžeme zaradiť už spomínané flipové puzdrá, ktoré vyberáte pomocou uhlopriečky svojho telefónu, ale aj obyčajné silikónové kryty, ktoré sa nasadzujú na zadnú stranu telefónu. Ak sa chcete vydať touto cestou, zamerajte sa aj na ochranu displeja pomocou nalepeného skla. Do kategórie univerzálnych puzdier spadajú aj tzv. ponožky, teda látkové puzdrá, ktoré dobre poslúžia ako ochrana proti bezprostredným poškriabaniam telefónu.

Časté otázky pri výbere univerzálnych puzdier

Ako si mám univerzálne puzdro vybrať?

Ak napríklad zháňate puzdro na telefón narýchlo a zaobídete sa bez presných výrezov pre fotoaparát určených pre konkrétnu značku a model telefónu, mala by byť určujúcim parametrom uhlopriečka displeja a pomer jeho strán, a následne rozmery samotného telefónu.

Ako vybrať ten pravý kryt alebo puzdro pre váš telefón?

Pri výbere puzdra, resp. krytu na mobilný telefón, je zásadný jeho model a typ, aby zodpovedali všetky výrezy na tlačidlá, fotoaparát aj konektory. Na Alza.sk kryt na konkrétny telefón nájdete nasledovne:

 1. Otvorte si rozcestník kategórie Puzdrá na mobilné telefóny
 2. V rozcestníku si vľavo vyberte značku svojho telefónu.
 3. Vpravo potom zvoľte konkrétny model či variant.
 4. Vyberajte iba z puzdier a krytov, ktoré budú na váš telefón perfektne sedieť.
Ako vybrať kryt na telefon

V tabuľke nižšie nájdete prehľad obľúbených modelov telefónov ak nim kompatibilných krytov.

Model telefónu Kryt na daný telefón
Samsung Galaxy S22 Kryty na Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22+ Kryty na Samsung Galaxy S22+
Samsung Galaxy S22 Ultra Kryty na Samsung Galaxy S22 Ultra
iPhone 13 Pro Kryty na iPhone 13 Pro
iPhone 13 Kryty na iPhone 13
iPhone 13 Pre Max Kryty na iPhone 13 Pre Max
iPhone 13 mini Kryty na iPhone 13 mini
iPhone SE (2020) Kryty na iPhone SE (2020)
Samsung Galaxy A12 Kryty na Samsung Galaxy A12
Samsung Galaxy A52 Kryty na Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy S21 Kryty na Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21 FE Kryty na Samsung Galaxy S21 FE
Honor 50 Kryty na Honor 50
Xiaomi Poco X3 Kryty na Xiaomi Poco X3
Xiaomi Redmi Note 10 Pro Kryty na Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Huawei P50 Pro Kryty pre Huawei P50 Pro

Slovník pojmov – kryty na mobilné telefóny

TPU

Materiál používaný na výrobu puzdier na telefóny, ide o typ plastu, ktorý je vystužený sklenenými vláknami, ktoré mu prepožičiavajú vyššiu odolnosť.

Obvodový rámček

Rámček, ktorý spája prednú a zadnú časť krytu telefónu, je dôležitý s ohľadom na upevnenie telefónu samotného v rámčeku.

Puzdrá na mobilné telefóny

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19