Obnoviť stránku

Počas Veľkonočných sviatkov 29.3. a 31.3. je otvorený iba AlzaDrive v Senci. Na Veľkonočný pondelok 1.4. sú uzavreté všetky predajne vrátane AlzaDrive, stále však môžete využiť doručenie do našich AlzaBoxov.

Ako vybrať práčku

Vyberáte práčku a nie ste si istí, či zvoliť predné alebo vrchné plnenie? Ktoré programy šetria čas a čo presne znamenajú pojmy ako Fuzzy Logic, Aqua Stop alebo energetická trieda A? Pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke a poradíme vám, ako vybrať práčku, ktorá vám bude vyhovovať.

Ako vybrať práčku

Ako vybrať práčku – OBSAH

Niekoľko tipov pri výbere práčky

  1. Zamyslite sa, koľko oblečenia a ako často budete prať.

  2. Najúspornejšie práčky sú označené A, B a C.

  3. Kapacita práčky sa odvíja od veľkosti domácnosti.

  4. Vezmite do úvahy priestorové dispozície kúpeľne. Do menších kúpeľní sa hodí variant SLIM s hĺbkou do 50 cm.

  5. Práčky so sušičkou ušetria priestor, čas i prácu a sú vhodné pre alergikov i majiteľov domácich maznáčikov.

  6. Rôzne funkcie práčky ovplyvňujú aj jej cenu. Rozmyslite si, aké funkcie pre vás budú užitočné.

  7. Pokiaľ máte sušičku, alebo o nej uvažujete, vyberajte práčku s vyšším počtom otáčok.

Základné parametre pre výber práčky

Hĺbka práčky

Práčky s predným plnením sa zvyčajne vyrábajú v rozmere 85 × 60 × 60 cm. Pokiaľ máte menšiu kúpeľňu, oceníte variant SLIM s hĺbkou od 33 cm do 50 cm. Pre jednotlivcov alebo páry sú vhodné menšie modely práčok s nižšou kapacitou.

Práčky s horným plnením bežne zoženiete s výškou 90 cm, šírkou 40 cm a hĺbkou 60 cm. Záleží teda na vašich finančných a priestorových možnostiach. Pred kúpou si starostlivo zmerajte priestor, v ktorom bude práčka umiestnená.

Počítajte s tým, že práčka je investíciou do budúcnosti. Pokiaľ plánujete rozšíriť rodinu, vyberajte z väčších modelov práčok.

Kapacita práčky

Práčky s predným plnením majú oproti práčkam s horným plnením väčší bubon a vyperú až 13 kg bielizne. Jednotlivcom a párom postačí kapacita do 6 kg, rodinám s 3 a viac členmi odporúčame zvoliť práčku s kapacitou nad 6 kg.

Práčky s horným plnením majú síce menší bubon, ako práčky s predným plnením, ale aj tak vyperú až 10 kg bielizne a pohodlne obslúžia aj stredne veľkú domácnosť. Domácnostiam s 2 členmi postačí kapacita do 6 kg, rodinám s 3 a viac členmi odporúčame zvoliť práčku s kapacitou 9 kg a viac.

Otáčky

Pokiaľ periete často bundy, svetre, uteráky a iné väčšie kusy bielizne, bude sa vám hodiť práčka s vyšším počtom otáčok pri žmýkaní. Väčšinu vlhkosti z tejto bielizne a oblečenia dokážu odstrániť práčky s 1 200 otáčkami a viac.

Plánujete obstaranie sušičky, alebo už ste jej majiteľom? Potom odporúčame práčku s minimálne 1 400 otáčkami kvôli odstráneniu väčšiny prebytočnej vlhkosti. Bielizeň sa potom bude sušiť oveľa rýchlejšie a už po jednom cykle sušenia bude pripravená na zloženie do skrine. Ak by ste žmýkali bielizeň na menej otáčok, bude sušenie v sušičke trvať oveľa dlhšie a sušenie bude veľmi energeticky náročné.

Otáčky na práčke je možné regulovať smerom nadol, preto nemusíte mať obavy kúpiť práčku so 1 400 a viac otáčkami a prať v nej aj jemnú bielizeň.

  • 1 000 otáčok: Veľmi šetrné – ideálne na menšie kusy a jemnú bielizeň.

  • 1 200 otáčok: Perfektné na bežnú bielizeň – odstránia väčšinu vlhkosti aj z veľkých kusov oblečenia (bundy, svetre, tepláky atď.).

  • 1 400 – 1 600 otáčok: Veľmi intenzívne žmýkanie – bielizeň je pripravená do sušičky.

Motor práčky

Pri výbere práčky je dobré všímať si tiež typ motora. Motor má vplyv na hlučnosť práčky aj na spotrebu energie.

  • Klasický motor

Klasický motor sa skladá zo štyroch súčiastok – motora, remeňa, remenice a bubna. Ide o zastaralejší typ motora. Je umiestnený mimo os bubna a k prenášaniu elektriny na motor dochádza pomocou uhlíkov, ktoré sa časom opotrebovávajú. Klasický motor je teda oproti novším typom hlučnejší, menej efektívny a má vyššiu spotrebu energie.

  • Invertorový motor

Hoci sa invertorový motor skladá z rovnakých súčiastok ako klasický motor, a aj jeho umiestnenie je rovnaké, je tichší a úspornejší. Je totiž riadený elektronicky, a tak je jeho regulácia plynulejšia. Výrobcovia na neho často poskytujú predĺženú záruku.

  • Direct drive motor

Direct drive motor čiže motor s priamym pohonom je najmodernejším typom motora a nájdete ho v tých najlepších práčkach. Je umiestnený v osi bubna, čím dochádza k priamemu pohonu a nie je nutné použiť remeň a remenicu. Znamená to menšie vibrácie, lepšiu stabilitu, a predovšetkým lepší prenos výkonu. Direct drive motor je teda výkonnejší, úspornejší a menej hlučný ako ostatné motory. Výrobcovia na neho s vysokou istotou poskytujú predĺženú záruku až 10 rokov.

Hlučnosť práčky

Je potrebné si uvedomiť, že práčku púšťame takmer denne a mnohokrát aj vo večerných hodinách. Vyberajte ju teda aj s ohľadom na jej hlučnosť pri praní a žmýkaní.

Hlučnosť práčok sa čím ďalej tým viac znižuje. V súčasnosti sa najmodernejšie práčky môžu dostať pri praní na úroveň hlasitosti do 50 dB. Hlučnejšie práčky dosahujú pri praní cca 50 – 60 dB. Hlučnosť odstreďovania sa pohybuje od cca 60 dB do cca 85 dB.

Energetická trieda práčky

Energetická trieda označuje zaradenie do skupiny podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Pre jednoduchší výber slúži energetický štítok, ktorým je povinne označená každá práčka. Ročná spotreba vody a energie sa odvodzuje od 220 štandardných pracích cyklov za rok s polovičnou náplňou bubna pri teplote 60 °C a 40 °C. Najúspornejšie práčky sú v súčasnosti označené A.

Ilustračná spotreba energie práčky na jedno pranie

Energetická spotreba

Spotreba v kWh

Náklady v €

A 0,65 0,12
B 0,70 0,13
C 0,75 0,14
D 0,85 0,16

* Počítané s cenou 0,19 €/kWh

* Spotrebu energie ovplyvňuje kvalita motora práčky, zvolený program, objem bubna a ďalšie faktory.

Energetický štítok

Funkcie a programy

Okrem základných pracích programov a funkcií bývajú práčky vybavené aj ďalšími, ktoré môžu byť pre vás tiež užitočné.

  • Funkcia Aqua Stop

Systém Aqua Stop predišiel katastrofe už v mnohých domácnostiach. Zabraňuje úniku vody z prívodnej hadice v dôsledku poruchy práčky alebo poškodenia hadice. Chráni tak váš byt aj byty susedov pod vami pred vytopením. Využíva na to bezpečnostné opatrenia ako plavákový spínač, ktorý hromadiacu sa vodu v bezpečnostnej nádobe deteguje a následne zastaví práčku, zavrie prívod vody a čerpadlo vyčerpá vodu z nádrže.

  • Funkcia odloženého štartu

Máte elektrinu rozdelenú na denný a nočný prúd? Nehodí sa vám pustiť práčku hneď a potrebujete odložiť pranie až na popoludnie? Vďaka funkcii odloženého štartu si môžete presne nastaviť v akú hodinu má prací cyklus začať (pri niektorých modeloch skončiť). Pranie môžete odložiť až o 23 hodín.

  • Funkcia „Pridať bielizeň“

Veľmi užitočná funkcia pre tie prípady, keď zapnete práčku a zistíte, že ste zabudli do bubna vložiť nejaký kus bielizne. Stlačením tlačidla prací cyklus pozastavíte a zabudnutú bielizeň môžete doplniť. Podľa modelu práčky a zvoleného programu je táto funkcia dostupná v priebehu cca 80 % trvania pracieho cyklu.

  • Váhová automatika

Funkcia váhová automatika znamená, že práčka si sama zváži obsah bubna a podľa nameraného výsledku optimálne dávkuje množstvo vody a prispôsobuje prací program.

  • Fuzzy logic

Technológia Fuzzy Logic je senzorová technológia, ktorá sama zváži bielizeň a rozpozná, ako prebieha pranie. Podľa nameraných hodnôt potom nastaví dĺžku pracieho cyklu, spotrebu vody aj pracieho prostriedku. Práčky s touto technológiou perú efektívnejšie a dokážu ušetriť elektrickú energiu a množstvo spotrebovanej vody.

  • Šiesty zmysel

Ide o technológiu na veľmi podobnom princípe ako Fuzzy logic. Šiesty zmysel sa ale neriadi len hmotnosťou bielizne, ale aj typom tkaniny, ktorú navolíte. Práčka si potom sama zvolí vhodnú teplotu, dĺžku pracieho cyklu aj počet otáčok pri odstreďovaní.

  • Automatické dávkovanie

Pokiaľ má práčka vo svojich popisoch uvedené automatické dávkovanie, znamená to, že sú v nej umiestnené snímače, ktoré počítajú vhodné množstvo pracieho prostriedku a aviváže na vypranie bielizne. Predchádzate tak tomu, že vy sami zle odhadnete dávkovanie. Príliš malá dávka prášku totiž bielizeň nevyperie dostatočne, príliš veľa prášku zase môže predĺžiť pranie, a navyše môžu na bielizni zostať zvyšky pracieho prostriedku. Práčka s touto funkciou dokáže sama vyhodnotiť, koľko aviváže a pracieho prostriedku na danú bielizeň použiť a potom ich už dávkuje automaticky. Stačí tak raz doplniť zásobníky a je na dlhšiu dobu postarané.

  • Funkcia škvrny

Pokiaľ disponuje práčka funkciou škvrny, ide v podstate o intenzívne pranie, kedy priebeh programu je prispôsobený odstráneniu odolných škvŕn. T. j. zapnuté predpranie a predĺžená doba hlavného prania.

  • Skrátené programy

Veľmi obľúbené sú modely práčok so skrátenými programami. Namiesto bežného pracieho cyklu, ktorý trvá minimálne hodinu, ponúka skrátené programy prania v dĺžke 15 – 30 minút.

  • Parné pranie

Parné pranie je technológia, ktorá za pomoci pary prirodzene uvoľňuje vlákna oblečenia a tým umožní praciemu prášku preniknúť do hĺbky a odstrániť aj veľmi odolné škvrny. Zaručuje tiež lepšie odstránenie zvyškov prášku.

  • Parné programy

Parné programy, niektorými výrobcami nazývané SteamCare, sa používajú na osvieženie jemných kusov bielizne, na odstránenie pokrčenia a elimináciu pachov a alergénov. Para môže vstúpiť do procesu prania na začiatku, pri praní alebo ako dodatočný program na záver bežného prania. Para prirodzene uvoľňuje vlákna, drobné záhyby a prádlo našuchorí. Vďaka nej prací prostriedok preniká až do hĺbky a môže odstraňovať aj odolné škvrny, nepríjemné pachy. Parný program na konci prania pomáha vďaka vysokým teplotám v bubne oblečenie sterilizovať, čo je užitočné predovšetkým pre alergikov alebo aktuálne v čase epidémie koronavírusu na zbavenie oblečenia a bavlnených rúšok vírusov a baktérií (Ako vyrobiť rúšku – FOTONÁVOD).

  • Smart práčky

Smart práčky môžete ovládať pomocou vášho inteligentného mobilného telefónu alebo tabletu, do ktorého si stiahnete aplikáciu daného výrobcu. Potom už budete mať dokonalý prehľad o svojom domácom spotrebiči a môžete ho ovládať aj na diaľku. Môžete si tiež sťahovať nové pracie programy, ktorých ponuka je stále aktualizovaná. Rovnako možno získať dokonalý prehľad čerpania energie alebo návod na odstránenie problému.

Príslušenstvo k práčkam

V rámci starostlivosti o práčku existuje veľké množstvo príslušenstva. Sú to napríklad zmäkčovače vody, ktoré dokážu rozpustiť vodný kameň, alebo tiež odvápňovače so schopnosťou odstrániť vápenaté usadeniny a predĺžiť tak životnosť práčky.

Práčka by sa čas od času mala tiež vyčistiť. Na tieto účely existujú čističe práčky, ktoré čistia práčku zvnútra a odstraňujú špinu a zápach.

Jedna z najdôležitejších vecí je samotná starostlivosť o bielizeň. Na prádlo vyrobené z jemných tkanín, ktoré sa v práčke môže samovoľne poničiť, existujú špeciálne vaky na jemnú bielizeň. Samozrejmosťou sú potom aviváž a prací prášok.

V rámci bezpečnosti sa dá zakúpiť aj bezpečnostná prívodná hadica, ktorá zabraňuje vytopeniu susedov či vlastného bývania.

Pokiaľ je práčka príliš hlučná, napríklad pri vložení väčšieho množstva bielizne, použite tlmiace nohy na práčku, ktoré hluk znížia.

i

Porovnanie práčok na Alza.sk

Ako porovnať práčky podľa ich parametrov? U nás ľahko. Na produktovej stránke danej práčky kliknutím na tlačítko „Porovnať“, ktoré nájdete hneď kúsok pod tlačidlom „Kúpiť“. Keď to urobíte pri niekoľkých výrobkoch, vytvoríte ich porovnanie. Hotové porovnanie práčok zobrazíte kliknutím na ikonu váh neďaleko tlačidla „Košík“ v hornej časti stránky Alza.sk.

Tiež hodnotenie práčok u nás nájdete ľahko – každý produkt môžu naši zákazníci ohodnotiť a ich recenziu potom môže využiť ako pomoc pri výbere.

Pravidelne pre vás aktualizujeme prehľad najlepších práčok, ktorý vám s výberom tiež pomôže.

Pračky s předním plněním

Práčky s predným plnením

  • Jednoduchý presun bielizne z bubna a do bubna
  • Veľký výber modelov
  • Stabilnejšie a tichšie
  • Veľká kapacita bubna

Práčky s predným plnením sú najrozšírenejším variantom práčok na trhu. Ponúkajú obrovskú funkčnú aj rozmerovú variabilitu a hodia sa pre jednotlivcov, páry aj veľké rodiny. Na výber máte z úzkych práčok s hĺbkou od 33 cm a kapacitou 4 kg bielizne po veľkokapacitné práčky s dvojnásobnou hĺbkou, ktoré vyperú aj 13 kg bielizne. Pokiaľ sa vám nepozdáva biela farba práčky, niektorí výrobcovia ponúkajú aj strieborné či čierne modely.

Výhody a nevýhody
  • Jednoduché vyberanie aj plnenie práčky
  • Široká ponuka programov
  • Veľký výber rozmerov a kapacity
  • Odkladací priestor na vrchu
  • Možnosť umiestniť na práčku sušičku
  • Priezor vo dvierkach na kontrolu prania
  • Nevhodné do úzkych priestorov
Práčky zvrchu plnené

Práčky zvrchu plnené

  • Vhodné do malých kúpeľní/komôr
  • Užšie ako práčky s predným plnením
  • Ideálne pre seniorov

Zvrchu plnené práčky sa hodia najmä do malých bytov a garsónok, kde sa stráži každý centimeter. Sú užšie ako spredu plnené práčky a zmestia sa aj do úzkych komôr či malých kúpeľní. Vďaka svojej výške sú práčky s vrchným plnením vhodné aj pre seniorov, ktorí si pri vyberaní bielizne a plnení práčky zbytočne nenamáhajú chrbát. Keďže nie je potrebné robiť priestor na otváranie dvierok, môžete práčky s vrchným plnením obstavať vecami. Hoci je na trhu oveľa menší výber práčok s vrchným plnením než s bočným, nie je problém nájsť taký model, ktorý vám bude vyhovovať ako kapacitou, tak funkciami, a zároveň nebude drahý.

Výhody a nevýhody
  • Plnenie a vyberanie práčky bez ohýbania
  • Zmestia sa aj do malých priestorov
  • Nie je nutné nechávať priestor okolo práčky
  • Na vrch práčky nie je možné umiestniť sušičku
  • Vrch pračky neslúži ako odkladací priestor
Parné práčky

Parné práčky

  • Zaisťujú efektívnejšie pranie
  • Dôkladnejšie odstraňujú škvrny
  • Vhodné pre alergikov a majiteľov domácich maznáčikov
  • Energetická trieda A

Parné práčky využívajú na pranie nielen vodu, ale aj paru. Para prirodzene uvoľňuje vlákna, čo umožňuje praciemu prášku preniknúť do hĺbky textílií a odstrániť aj veľmi odolné škvrny. Zároveň prinášajú úsporu energie a vody. Parná práčka totiž spotrebuje pri praní o tretinu menej vody, a vďaka jej rýchlejšiemu ohrevu aj menej elektriny. Špeciálne programy parnej práčky umožnia osviežiť oblečenie, ktoré nepotrebuje vyprať alebo odstránia zápach cigaretového dymu a telesného potu. Bielizeň z parnej práčky je nadýchaná, voňavá a lepšie sa žehlí.

Výhody a nevýhody
  • Efektívnejšie odstraňujú škvrny
  • Šetria vodu aj elektrinu
  • Para odstráni zápach za pár minút
  • Uľahčujú žehlenie
  • Vyššia cena
  • Menší výber
Vstavané práčky

Vstavané práčky

  • Zapadnú do interiéru
  • Bočné plnenie
  • Vyperú až 7 kg bielizne

Vstavané práčky majú oproti klasickým práčkam jednu zásadnú výhodu a tou je možnosť zabudovania spotrebiča do nábytku. Práčka je potom schovaná za dvierkami skrinky a nekazí dojem celistvosti kuchyne či kúpeľne. Tieto práčky sú vybavené štandardnými programami ako klasické práčky s predným plnením a je možné ich podstaviť.

Výhody a nevýhody
  • Dokonale splynú s interiérom
  • Ideálne pre jednotlivcov, páry aj rodiny
  • Rovnaké programy ako pri klasickej práčke
  • Možnosť práčku podstaviť
  • Menší výber
  • Vyššia cena
Úzké/Slim pračky

Úzke/Slim práčky

  • Priestorovo nenáročné
  • Hĺbka do 50 cm
  • Vyperú až 7 kg bielizne

Pokiaľ zvádzate doma boj o každý centimeter, úzka čiže slim práčka pre vás bude ideálnym riešením. Hoci nedosahuje klasických rozmerov, čo sa funkcií, prevádzky aj výberu týka, je úplne porovnateľná so štandardnými typmi práčok. Tiež ju zoženiete vo vyhotovení s predným plnením, s parnou funkciou, prípadne ako kombinovanú práčku so sušičkou. Ponúka tak skvelé riešenie do malých bytov či domácností s menším počtom členov.

Výhody a nevýhody
  • Nezaberie veľa priestoru
  • Vhodná pre jednotlivcov, páry aj malé rodiny
  • Programy a funkcie klasickej práčky
  • Veľký výber rôznych modelov
  • Nepraktické do veľkých domácností
Malé a mini práčky

Malé a mini práčky

  • Ideálne pre jednotlivcov
  • Šetria miesto aj energiu
  • Lacné a ľahké riešenie

Malé a mini práčky sú ideálne pre jednotlivcov alebo páry, na chate, internát aj do bytov, kde nie je miesta nazvyš a neperie sa príliš veľa bielizne. Pojmú od 2 do 6 kg bielizne, a vďaka tomu ponúkajú aj menšie rozmery a nízku spotrebu energií. Do práčky stačí naliať vodu, pridať prášok a môžete prať. Niektoré modely nedisponujú vykurovacím telesom, preto sú úplne závislé od teploty vody, ktorú do nich pridáte. Malé a mini práčky nie sú vo väčšine prípadov vybavené odstredivkou, ak teda nechcete bielizeň žmýkať ručne, starostlivo si prečítajte popis spotrebiča.

Výhody a nevýhody
  • Ľahké a lacné
  • Šetria energiu
  • Ideálne na chatu a pre jednotlivcov
  • Vhodné aj na pranie jemnej bielizne
  • Jednoduché ovládanie
  • Na výber z dvoch programov
  • Niektoré modely bez možnosti žmýkania
Sety práčka a sušička

Sety práčka a sušička

  • Nižšia cena za komplet
  • Ušetria čas aj prácu
  • Vhodné pre väčšie domácnosti

Pokiaľ máte v domácnosti priestor na dva veľké spotrebiče, je ideálnym riešením zaobstarať si nielen práčku, ale aj sušičku. Sušička vám pomôže rýchlejšie usušiť bielizeň a ušetrí vám prácu s jej vešaním, zbieraním aj žehlením. Bielizeň po vybratí zo sušičky je nadýchaná a takmer nepokrčená, takže niektoré kusy oblečenia nemusíte ani žehliť a tie, čo žehličku predsa len potrebujú, sa vám budú žehliť o poznanie lepšie. Sety práčok a sušičiek vyjdú cenovo výhodnejšie ako kúpa oboch spotrebičov zvlášť. Navyše k sebe dizajnovo ladia a vo väčšine prípadov ich môžete umiestniť na seba bez toho, aby ste museli zložito merať, či na seba pasujú, alebo nie.

Výhody a nevýhody
  • Do väčších kúpeľní či práčovní
  • Cenovo výhodné riešenie
  • Vhodné pre páry aj rodiny
  • Možnosť umiestniť spotrebiče na seba
  • Veľký výber pracích aj sušiacich programov
  • Zaberú viac miesta
Práčky so sušičkou

Práčky so sušičkou

  • Šetria miesto
  • Vyperú aj usušia
  • Pre jednotlivcov, páry aj rodiny

Ak nemáte v byte miesto na dva veľké spotrebiče a okrem práčky by ste radi využívali aj výhody sušičky na bielizeň, je ideálnym riešením nákup práčky so sušičkou. V jednom spotrebičmi totiž vyperiete a usušíte bielizeň zároveň. Výber modelov práčok so sušičkou je veľký, a tak si na svoje prídu ako jednotlivci a páry, tak aj malé a veľké rodiny. Vyberať môžete zo širokej škály rozmerov, predného a vrchného plnenia aj programovej výbavy spotrebiča.

Výhody a nevýhody
  • Prijateľná cena
  • Vhodné do malých aj väčších kúpeľní
  • Vrchné alebo bočné plnenie
  • Veľký výber rozmerov, značiek aj funkcií
  • Eliminujú nutnosť žehlenia
  • Vyperú viac bielizne než dokážu usušiť
  • Vyššia spotreba energie
Smart práčky

Smart práčky

  • Ovládanie mobilnou aplikáciou
  • Výber z mnohých programov
  • Práčka sama rozpozná najvhodnejší program

Smart práčky majú oproti klasickým rad výhod, ktoré človeku dokážu uľahčiť prácu s danou práčkou. Mnoho z nich je napríklad možné ovládať mobilným telefónom, takže môžete zapnúť či vypnúť napríklad z gauča alebo aj z práce. Zároveň väčšina modelov ponúkne väčšiu ponuku rôznych pracích programov alebo rozpozná množstvo bielizne a zvolí najvhodnejší program sama.

Výhody a nevýhody
  • Veľké množstvo programov
  • Možnosť ovládania na diaľku
  • Smart tipy na pranie bielizne
  • Sama rozpozná najvhodnejší program
  • Vyššia cena
Profesionálne práčky

Profesionálne práčky

  • Kapacita až 15 kg bielizne
  • Vhodné na každodenné pranie
  • Unikátne vlastnosti

Profesionálne práčky sú vhodné na každodenné využitie. Jednou z výhod je kapacita, ktorá sa pohybuje od 8 do 15 kg bielizne. Z dôvodu možnosti vyprať veľké množstvo bielizne sú profesionálne práčky tiež výkonnejšie a k tomu ponúkajú aj rad rôznych programov. Niektoré z nich majú vlastnosť tichého prania alebo dokážu rozpoznať zaťaženie práčky a podľa toho upraviť spotrebu vody a energie v priebehu prania.

Výhody a nevýhody
  • Veľká kapacita práčky
  • Výber z mnohých programov
  • Vysoký výkon
  • Unikátne vlastnosti
  • Vyššia cena
  • Väčšia spotreba energie
Príslušenstvo k práčkam

Príslušenstvo k práčkam

  • Doplnky
  • Čistiace prostriedky
  • Náhradné diely

Aj vaše práčka si zaslúži pravidelnú starostlivosť a údržbu, a preto je na trhu aj široké príslušenstvo k práčkam. Okrem čistiacich a dezinfekčných prostriedkov tu nájdete tiež výmenné hadice aj nevyhnutné medzikusy, bez ktorých sa nezaobídete v prípade zakúpenia sušičky a jej umiestnenia nad práčku.

Výhody a nevýhody
  • Domáca starostlivosť o práčku
  • Prostriedky k efektívnejšiemu praniu
  • Pravidelná údržba práčky
  • Diely na výmenu či doplnková výbava práčky
  • Možnosť výberu závisí od konkrétneho typu práčky

Akú značku práčky vybrať? Medzi najvyhľadávanejšie patria tie nasledujúce:

Časté otázky pri výbere práčky

Podľa čoho vybrať práčku?

Do domácnosti s 1 alebo 2 členmi je vhodná kapacita do 6 kg. Bežná rodina so 4 členmi si vystačí s náplňou do 9 kg a početnejším domácnostiam odporúčame práčky s kapacitou nad 9 kg.

Spotrebuje veľká práčka tiež veľké množstvo energie a vody?

Nie nevyhnutne. Mnoho modelov práčok si dokáže bielizeň zvážiť, a vďaka tomu prispôsobiť prací cyklus, množstvo vody a celkovú spotrebu energie. Takejto funkcii sa hovorí Fuzzy Logic alebo aj 6. zmysel. Pri práčkach s touto funkciou nemusíte čakať, až naplníte celú práčku a prať toľko bielizne, koľko práve potrebujete.

Aká energetická trieda práčky je najvýhodnejšia?

Energetická trieda vyjadruje spotrebu energie, vody a účinnosť prania. Veľmi úsporné práčky nesú označenie A, B a C. S vyššou energetickou triedou často rastie aj cena spotrebiča, preto sa práčky v triede A hodia na časté pranie, kde sa úspora vráti počas relatívne krátkeho času.

Ovplyvňujú rozmery práčky tiež jej vlastnosti?

Bežné práčky s predným plnením majú rozmery 85 × 60 × 60 cm, existujú však aj slim práčky s hĺbkou do 50 cm. Tieto modely sú určené do menších kúpeľní a majú nižšiu kapacitu náplne bielizne. Ak nemáte v kúpeľni problém s miestom, odporúčame zvoliť štandardné rozmery s vyššou kapacitou.

Je rozdiel pri praní v práčke s vrchným plnením alebo v práčke s predným plnením?

Všeobecne platí, že v kvalite prania pri práčke s vrchným a predným plnením rozdiel nie je. O kvalite prania rozhodujú najmä funkcie a technológie konkrétneho modelu práčky.

Môže sa v pare prať aj bez pracieho prášku?

Niektoré parné práčky majú vo výbave aj programy na pranie v pare bez pracieho prášku, ktoré počas dvadsiatich minút odstránia zápach cigaretového dymu aj telesného potu z oblečenia bez dlhého prania. Zároveň oblečenie zmäkčia a uhladia. Tento program je ideálny na odstránenie zápachu napríklad z búnd, sák alebo nohavíc po bujarom večierku.  

Je lepšie kúpiť práčku so sušičkou alebo dva spotrebiče zvlášť?

Oba varianty majú svoje pre a proti. Zásadnou výhodou práčky so sušičkou je úspora miesta, vďaka čomu si môžu komfort sušičky dovoliť aj majitelia menších bytov, v ktorých by dva veľké spotrebiče zaberali zbytočne veľa miesta. Ich nevýhodou však zostáva fakt, že v kombinovanej sušičke usušíte menej bielizne, než dáte vyprať. Vyriešiť to môžete tým, že budete prať menší objem bielizne, než je kapacita bubna, alebo budete vypranú bielizeň sušiť na dvakrát.

Ak máte v byte dostatok miesta, odporúčame teda skôr voľne stojacu práčku a sušičku. Ponúka väčšiu kapacitu, výber programov na sušenie bielizne a o niečo málo väčšiu účinnosť. Pokiaľ máte v byte miesto na dva veľké spotrebiče, odporúčame kúpu práčky a sušičky zvlášť. Vyššie spomínané sety práčky a sušičky sú potom cenovo výhodnejšie. Ak šetríte každý centimeter, je pre vás ideálna kombinácia práčky so sušičkou v jednom spotrebiči. Pri niektorých modeloch totiž nie je rozdiel takmer poznať.

Akú pračku vybrať, aby na nej mohla stáť sušička bielizne?

Možnosť postavenia sušičky na práčku sa líši pri každom výrobcovi. Všeobecne možno povedať, že sušičku je možné postaviť na práčku s hĺbkou 58 až 65 cm a väčšie. Zároveň zohráva úlohu aj šírka práčky – na SLIM verziu so šírkou 45 cm sušičku nemožno postaviť. Úspešná kombinácia práčky a sušičky závisí aj od inštalácie zodpovedajúceho medzikusu, ktorý je spravidla nutné k práčke dokúpiť. Pri sušení bielizne odporúčame sledovať, či sa na oblečení vyskytuje symbol pre sušičku. Nie každý odev je totiž na sušenie v sušičke vhodný.

Čo znamená, keď je motor práčky umiestnený priamo na bubne?

Jedným z najslabších článkov práčky je remeň. Ten sa môže časom vyťahať, prasknúť či spadnúť z remenice. V takom prípade potom nezostáva nič iné, než zavolať servisného technika, ktorý sa postará o výmenu remeňa. Práčky, ktoré majú motor umiestnený priamo na osi bubna, nepotrebujú na prenos energie remeň, a tak k takej poruche dôjsť nemôže. Medzi ďalšie výhody motora umiestneného na osi bubna patrí:

  • Menšie vibrácie
  • Nízka hlučnosť
  • Vysoká spoľahlivosť
  • Vyššia efektivita

Motor umiestnený na osi bubna je krokový. To znamená, že si ho práčka dokáže kedykoľvek zastaviť a zmeniť smer otáčania. Vďaka tejto funkcii ponúkajú práčky s motorom na osi bubna 6 ďalších prácach pohybov, ktoré pri práčkach s remeňom nenájdete. Pri takejto práčke potom nájdete špeciálne programy, napr. prevzdušnenie, pohojdávanie, drhnutie a i.

Ako vyzerá značka práčky na oblečenie?

Samostatná značka práčky na oblečenie nie je – existujú však všeobecné symboly na pranie, ktoré sa vzťahujú ako na pranie v ruke, tak na pranie v práčke. Takéto symboly majú tvar vane. Popis všetkých značiek nájdete v našom článku Pracie symboly: pranie, sušenie aj žehlenie bielizne bez rizika poškodenia.

Životnosť práčok: Ako dlho práčka vydrží?

Hoci má väčšina práčok štandardnú 24-mesačnú záruku, vydržia výrazne dlhšie. Mnohé práčky majú navyše záruku na motor, ktorá je často desaťročná alebo aj doživotná. V prípade, že chcete mať istotu čo najdlhšie, môžete si u nás na Alza.sk záruku predĺžiť.

Životnosť práčky môžete predĺžiť používaním kvalitných pracích prostriedkov a jej umiestnením na rovný povrch (využiť môžete podložku) do vodorovnej polohy.


Slovník pojmov – Práčky

Vodotesný systém WPS

Systém WPS, nachádzajúci sa v práčkach Miele, slúži na to, aby voda nevytiekla von z práčky. Priamo na kohútiku sa nachádza dvojitá magnetická prepážka. Ak dôjde k poruche na prvej, druhá sa automaticky uzavrie. Dvojitá je aj prítoková hadica. Systém je navyše vybavený inteligentnými senzormi, ktoré v prípade poškodenia vnútornej časti hadičky okamžite zastavia prítok vody.

Ručný program

Program na ručné pranie umožňuje dať do práčky aj bielizeň, ktorú výrobca odporúča prepierať v ruke – napríklad hodváb. Program je šetrný, preto sa tkanina nezrazí a nepoškodí.

Detský zámok práčky

Detský zámok je bezpečnostné opatrenie práčky, ktoré deaktivuje všetky ovládacie tlačidlá a zamedzuje otvoreniu dvierok.

Odložený koniec prania

Vďaka funkcii odloženého konca si môžete presne nastaviť, v akú hodinu má prací cyklus skončiť. Pranie môžete odložiť až o 23 hodín.

Systém kontroly stability

Systém kontroly stability dokáže rovnomerne rozmiestniť bielizeň v bubne práčky a udržiavať tak stabilitu počas prania aj odstreďovania. Vďaka tomu nedochádza k nadmernému hluku a mechanickému namáhaniu práčky.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08