Obnoviť stránku

Ako si vybrať externý disk?

Aktualizované

Externé disky sú dnes jedným z najlepších a zároveň najdostupnejších spôsobov, ako ochrániť svoje dáta. Samozrejme je možné použiť úložisko na internete alebo flash disk, ale ak ide o stovky gigabajtov, prípadne aj terabajty, potrebujete zaručene niečo iné. Na trhu existuje na tento účel nepreberné množstvo diskov, ktoré sa líšia rozmerom, veľkosťou pamäte, spôsobom pripojenia, podpornými systémami aj cenou. Viete však, ako si medzi nimi vybrať?

Ako si vybrať externý disk – OBSAH

 1. Delenie externých diskov podľa spôsobu zapojenia
 2. Externé USB disky majú všestranné využitie
 3. Aj externý disk môže byť odolný
 4. Externý disk pre hernú konzolu
 5. Externé SSD sú šampiónom v prenosovej rýchlosti
 6. Ak vám nestačí externý disk, použite NAS
 7. Zvoľte si kapacitu podľa vlastných potrieb

Delenie externých diskov podľa spôsobu zapojenia

 • USB 2.0, 3.0 a 3.1 skvele doplní väčšinu stolových PC, notebookov, ale aj inteligentné televízory alebo herné konzoly
 • USB-C patria medzi výsady moderných ultrabookov, prípadne obľúbených produktov Apple MacBook
 • Bezdrôtové disky sú ako stvorené najmä pre smartfóny
 • Disk s LAN konektorom možno začleniť do siete, čím k nemu získa prístup viac používateľov súčasne
 • eSATA už sa dnes prakticky nepoužíva vzhľadom na malú podporu na strane stolových PC
 • Rozhranie FireWire ponúkne vysoké prenosové rýchlosti, ale je málo rozšírené
 • ThunderBolt bol spočiatku doménou iba zariadení spoločnosti Apple, ale postupne sa objavuje aj na PC s Windows

Externé USB disky majú všestranné využitie

Ak túžite po častom prenose objemných dát, je lepšie siahnuť po externom disku s veľkosťou 2,5". Aj napriek malým fyzickým rozmerom sa aktuálne ponúkajú v kapacitách 250 GB – 5 TB, čo stačí na väčšinu použití vrátane práce s videom. Na rozdiel od 3,5" diskov nepotrebujú externé napájanie, a preto ich nájdete aj v nižších cenových kategóriách.

i Overte si kompatibilitu s vaším PC
Pred samotným nákupom externého disku odporúčame overiť kompatibilitu s existujúcim PC. Najmä je dobré zamerať sa na verziu operačného systému a typ USB. Napríklad operačný systém Microsoft Windows XP štandardne nepodporuje externé disky s väčšou kapacitou, než sú 2 TB. Tiež je nutné myslieť na rýchlostné obmedzenia pri starších PC, ktoré majú konektory iba USB 2.0. Reálna rýchlosť je minimálne 4× nižšia voči štandardu USB 3.0.

Externé disky s veľkosťou 3,5" sú vhodné ako úložisko, ktoré zostáva doma či vo firme. Takýto externý disk je ťažší a väčší, ponúka ale výrazne vyššiu kapacitu, ktorá je vo veľmi výhodnom pomere s cenou produktu. Disk je vhodný pre nižšie zaťaženie, napr. na občasné zálohovanie alebo archiváciu dát. Majte ale na pamäti, že jeho očakávaná životnosť je približne 5 rokov a po tomto čase bude treba presunúť dáta na novší disk. Okrem PC je nutné disk pripojiť pomocou adaptéra k napájaniu.

Aj externý disk môže byť odolný

Odolnosťou voči prachu a nárazom sa v dnešnej dobe chváli celý rad inteligentných telefónov. Preto nie je vôbec na škodu mať podobne ochránený aj externý disk. Obzvlášť, ak ho často prenášate niekde hodený v taške. Odolné externé disky sú k dispozícii v 2,5" formáte a už na prvý pohľad je jasné, že výrobca sa zameral na fyzickú bezpečnosť.

Také disky sú napríklad spevnené gumovým materiálom a majú krytky na konektoroch. Disky sú tiež často certifikované armádnymi testami MIL-STD-810G 516.6 v podobe 26 pádov na rôzne hrany, rohy aj naplocho z výšky 1,5 metra. Podpornou súčasťou vybraných odolných diskov je tzv. G Shock senzor, ktorý prepne disk do režimu ochrany dát, akonáhle dôjde k náhlej zmene pohybu. Po prekonaní nebezpečenstva sa automaticky nastaví späť do bežného stavu. Na všetky tieto činnosti vás upozornia svietiace či blikajúce LED indikátory.

Externý disk značky Adata

Externý disk pre hernú konzolu

Máte množstvo hier a vaše herné konzoly Xbox One alebo PlayStation 4 už nestíhajú? Skvelým riešením je použiť moderný externý disk pre herné konzoly. Tie sú svojím celkovým vyhotovením a dizajnom priamo určené na ukladanie hier. Často navyše k takémuto disku obdržíte aj darčekový kupón s časovo obmedzeným predplatným pre vybranú hernú službu. Avšak v jadre ide o klasický externý disk. Ak si napríklad časom zaobstaráte konzolu vybavenú veľkým 2 TB diskom, vytvorený externý disk už potom stačí preformátovať a používať ho napríklad s notebookom.

Seagate Xbox Gaming Drive

i Zaujíma vás, ako vybrať disk tiež do počítača a aké výhody má SSD oproti HDD? V tom prípade si prečítajte náš článok Ako vybrať HDD alebo SSD disk.

Externé SSD sú šampiónom v prenosovej rýchlosti

Spoločne s výrazným rozšírením rýchlych prenosových rozhraní (napr. USB 3.2 Gen 2 s konektorom USB-C) sa na trhu objavuje čím ďalej viac externých SSD diskov. Tie sú síce relatívne malé a cenovo náročnejšie, ale ak potrebujete behom pár minút prekopírovať stovky GB dát, neexistuje lepšie riešenie. Pri klasickom plotnovom disku by to bola operácia pokojne na hodinu.

Externé SSD je samozrejme spätne kompatibilné s predchádzajúcimi verziami USB, vďaka čomu ho bude možné pripojiť aj k staršiemu počítaču, alebo naopak k novším mobilom. Výrobcovia totiž do balenia zvyčajne pridávajú dva káble. Okrem USB-C tak budete mať k dispozícii aj kábel zakončený USB-A.

Externé SSD

Ak vám nestačí externý disk, použite NAS

Najmä náročnejším používateľom sa môže ľahko stať, že externý disk jednoducho nestačí, často po stránke rýchlostnej alebo kapacitnej. Preto sú na trhu cenovo dostupné riešenia v podobe domácich NAS serverov s kapacitou pokojne aj 20 TB.

NAS je zariadenie, pre ktoré nájde využitie každý používateľ počítača. Takmer určite ste už niekedy nariekali, že sa vám na dovolenke minulo miesto na mobile alebo notebooku. NAS tento problém spoľahlivo rieši. S jeho pomocou totiž budete môcť odkiaľkoľvek pristupovať k svojmu domácemu úložisku a nahrávať tu svoje fotky, videá a ďalšie súbory. A platí to aj naopak. Máte napríklad niekoľko sto GB filmov a seriálov? Stačí ich uložiť na váš NAS a ktorýkoľvek z nich si budete môcť prehrať napríklad na smartfóne.

Co je NAS – Synology
Štyri vymeniteľné pozície pre disky majú napríklad NAS servery od značky Synology.

Inteligentné dátové úložiská pojmú veľké množstvo dát, oproti bežným externým diskom tak ponúkajú množstvo výhod. Čo všetko NAS dokáže?

 • Všetky dáta sú na jednom mieste a sú prístupné odkiaľkoľvek
 • Bezpečnosť dát je zabezpečená možnosťou zrkadlenia na druhý pevný disk
 • Automatické zálohovanie dát – dokumentov, fotografií aj videí zo všetkých mobilných zariadení
 • K dátam môže pristupovať niekoľko používateľov naraz
 • Pohodlné streamovanie multimediálneho obsahu do TV, AV prijímača, domáceho kina aj mobilných zariadení
 • Jednoduché zdieľanie všetkého obsahu s kýmkoľvek
 • Jednoduchý prístup, správa a organizácia uložených dát z ktoréhokoľvek zariadenia aj cez webový prehliadač
i Sieťové úložisko NAS
Inteligentné sieťové úložisko typu NAS je ideálna pre náročnejšie nasadenie. Ako vybrať vhodný NAS vám poradíme v našom článku.

Zvoľte si kapacitu podľa vlastných potrieb

Pri výbere kapacity disku je vždy nutné najskôr zvážiť, aké bude jeho plánované využitie. Najnižšia možná kapacita štartuje na 500 GB a môžeme ju odporučiť málo náročným používateľom. Taký zlatý stred pre väčšinu používateľov predstavujú externé disky s kapacitou 3 TB. Vďaka štedrej veľkosti sa hodia na zálohovanie všetkých multimediálnych súborov alebo aj obrazov celých diskov.

Ak nutne potrebujte s diskom cestovať a prenášať veľké objemy dát, poteší vás správa, že máme k dispozícii kľudne aj 5 TB externé disky vo formáte 2,5". Na jeho používanie tak nebudete potrebovať externé napájanie.

Čo sme napísali o externých diskoch skôr?

Radíme s výberom externého disku

Externé disky sú dnes najlepšie a najdostupnejšie riešenie, ak potrebujete doma alebo vo firme zálohovať veľké objemy dát. Malé objemy v riadku niekoľkých gigabajtov možno zálohovať na cloud (úložisko na internete) a alebo na flash disk, ak ale potrebujete zálohovať stovky gigabajtov až terabajtov, lepšie riešenie skrátka nie je. Moderné externé disky pre USB 3.0 kombinujú vysokú rýchlosť prenosu (80 – 120 MB/s) spolu s veľkou kapacitou (500 GB – 12 TB). Ako si ale medzi nimi vybrať?

Základným faktorom pri výbere je otázka, či chcete disk používať iba na ukladanie dát či na ich prenášanie. Ak potrebujete dáta prenášať, je lepšie siahnuť po menšom externom disku s veľkosťou 2,5". Napriek malým rozmerom sa ponúkajú v kapacitách 250 GB – 2 TB, čo stačí na väčšinu použití vrátane práce s videom. Začínajú sa objavovať aj externé SSD disky, ktoré kombinujú vysoké rýchlosti a odolnosť voči vibráciám a nárazom, zatiaľ sú ale drahé a určené na špeciálne použitie. Ak vám stačí nižšia kapacita disku, je lepšie zaobstarať si na prenášanie dát radšej USB flash disk, ktorý je pri manipulácii odolnejší ako harddisk.

Externé disky s veľkosťou 3,5" sú vhodné na použitie ako úložisko, ktoré zostáva doma či vo firme. Takýto externý disk je ťažší a väčší, ponúka ale výrazne vyššiu kapacitu a tiež oveľa lepší pomer cena/kapacita. Externé disky 3,5" sa delia do celého radu tried podľa ceny a použitia. Základnú verziu predstavuje lacný USB externý disk v plastovom vyhotovení, ktorý kombinuje počítačový harddisk a jednoduchú elektroniku na prenášanie dát po USB. Takýto disk je vhodný pre nižšie zaťaženie, napríklad na občasné zálohovanie. Ak plánujete používať harddisk na archiváciu dát, majte na pamäti, že jeho očakávaná životnosť je približne 3 – 5 rokov a po tomto čase bude treba presunúť dáta na novší disk.

Viac diskov na bezpečnejšie zálohovanie

Ak potrebujete znížiť pravdepodobnosť zlyhania disku, môžete si zaobstarať niektorý z modelov Duo od Western Digital. Táto séria externých diskov obsahuje vždy dvojicu harddiskov, ktorú je možné nastaviť do jedného z troch režimov. Základný režim je JBOD, kedy počítač vidí disky ako oddelené. Tento režim sa používa v prípade, že chcete maximum kapacity. Najspoľahlivejší je RAID 1, kedy sa na oba disky zapisujú tie isté dáta, kapacita je ale polovičná. Ak jeden z diskov zlyhá, je možné ho používateľsky vymeniť a dáta sa automaticky obnovia. Na zvýšenie rýchlosti možno použiť RAID 0, kedy sa dáta zapisujú na disky prekladane, tam ale rastie riziko zlyhania, pri ktorom môžete prísť o všetky dáta.

WD My Book Duo

Externý disk sa dá pripojiť aj priamo k počítačovej sieti. Takzvané sieťové úložisko je možné pripojiť priamo ku klasickému drôtovému ethernetu, pričom ich môžu využívať všetky počítače v sieti. Tieto zariadenia majú trochu zložitejšie nastavenie, ktoré určuje prístupové práva pre jednotlivých používateľov, napríklad maximálny priestor na využitie a podobne. Ich modernejším variantom sú bezdrôtové externé disky, ktoré využívajú na prenos dát WiFi. Bezdrôtové disky umožňujú zdieľanie dát aj s tabletmi a smartfónmi, na druhej strane prenášajú dáta pomalšie. Disky pripojené cez drôtovú sieť bežne prenášajú viac ako 50 MB/s, pri bezdrôtovom variante ide zvyčajne o menej ako 10 MB/s.

Samsung 2.5" Wireless

Zvoľte si kapacitu podľa vlastných potrieb

Pre vyššie prevádzkové zaťaženie sú navrhnuté drahšie disky, ktoré majú obvykle kovové vyhotovenie plášťa a vylepšenú konektivitu. Kovové vyhotovenie napomáha chladeniu disku, čo predlžuje jeho životnosť pri trvalom zaťažení. V prípade, že plánujete vysoké zaťaženie sieťového disku, je rozumné zvoliť skôr stanicu NAS (Network Attached Storage).

Pri výbere vhodného disku je vždy potrebné premýšľať, ako ho plánujete používať – na občasné domáce zálohovanie stačí lacnejší model, pre intenzívne použitie je vhodné siahnuť po modeli na profesionálne použitie. Kapacita disku by mala zodpovedať vašim potrebám – pre kancelárske dokumenty stačia aj malé disky s kapacitou 500 GB, na archiváciu videa sú vhodné vyššie kapacity. Pamätajte však, že staršie operačné systémy môžu mať problém využiť disky s kapacitou cez 2 TB.

i Mohlo by vás zaujímať

Externé disky sú skvelým produktom so širokým využitím. Môžete ich použiť ako priestor na zálohovanie dôležitých dát, ale pokojne aj na prenášanie veľkých súborov medzi viacerými počítačmi. Patria skrátka do základnej výbavy každého majiteľa PC alebo notebooku.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07