Obnoviť stránku

Ako sa starať o riasogule (NÁVOD)

Aktualizované

Už ste počuli o originálnej dekorácii, ktorá potrebuje občas pomaznať? Čo sú to riasogule, kde sa vzali a ako sa o ne správne starať, aby boli u vás doma spokojné? To všetko sa dozviete v našom článku.

Ako sa starať o riasogule

Ako sa starať o riasogule – OBSAH

  1. Čo sú to riasogule
  2. Riasogule – starostlivosť a domáce pestovanie
  3. Ako riasogule množiť
  4. Aj riasogule môžu ochorieť

Čo sú to riasogule

Riasoguľa – Cladophora aegagropila síce svojím vzhľadom trochu pripomína mach, ale je to vodná rastlina zložená z tisícov zelených riasových vlákien a v prírode ju nájdeme v jazerách od Japonska až po Island.

Ako sa starať o riasogule
i Pri správnej starostlivosti a ideálnych podmienkach sa riasoguľa dožíva aj 100 rokov.

Poznáme ju ako zelenú chlpatú guľu, ale často má skôr nepravidelný, šišatý tvar. Riasoguľa spokojne prežíva vo vode s teplotou 1 – 25 °C, ale je veľmi odolná a bez vážnych následkov prežije dokonca aj zamrznutie.

Kde kúpiť riasogule

Pre riasogule si môžete dôjsť do obchodu, ale nebojte sa ich objednať v e-shope, bez problémov totiž zvládnu aj niekoľkodňový transport v uzavretom vrecku s vysokou vlhkosťou.

Ako sa starať o riasogule
i Riasoguľa ako originálna dekorácia najlepšie vynikne v dizajnovej sklenenej nádobe či aeráriu, ale fantázii sa medze nekladú.

Riasogule – starostlivosť a domáce pestovanie

Ako sa starať o riasogule, aby mali spokojný život?

  • Priehľadnú nádobu so studenou a mäkkou (prevarenou alebo dažďovou) vodou,
  • svetlé miesto bez priamych slnečných lúčov ďalej od okna,
  • pravidelnú výmenu vody 1× za 7 – 14 dní alebo podľa potreby,
  • maznanie a kúpanie.

Ako by ste sa mali správne starať o riasogule, aby sa im u vás doma páčilo? Keď si riasoguľu prinesiete domov, jemne ju vykúpte vo vode, dajte do pripravenej nádoby a zalejte studenou mäkkou vodou.

Ak chcete do nádoby pridať aj dekoračné kamene, zbavte ich všetkých nečistôt a dobre ich umyte. Riasoguľa nemá rada priame slnečné lúče ani príliš svetla, preto starostlivo zvážte, kam ju umiestnite.

Ako sa starať o riasogule

Občas riasoguľu pomaznajte a premasírujte pod tečúcou vodou, udrží si tak guľovitý tvar a zároveň sa aj dokonale zbaví nečistôt. Jedenkrát za 1 – 2 týždne vymeňte vodu a nádobu vyčistite. Čím teplejšia voda, tým viac sa kazí a tým častejšie ju treba vymieňať.

i Ak chcete ubytovať riasogule v akváriu s rybkami, overte si, či vami chovaný druh rýb nepovažuje riasogule za vítané spestrenie jedálnička.

Prečo občas pláva riasoguľa na hladine? To sa vo vnútri len nahromadili plyny, stačí ju jemne vyžmýkať vo vode, plyny vo forme bubliniek sa uvoľnia a riasoguľa opäť klesne ku dnu.

Ako riasogule množiť

Riasogule sa množia delením a samy sa rozpadnú na dve úplne samostatné časti. Nikdy ich ale nerozdeľujte násilím, mohli by uhynúť. Ak obe oddelené časti opatrne zviažete povrázkom, riasoguľa sa za nejaký čas opäť zrastie.

Z riasogule sa počas roka oddelí až 10 malých kúskov, z ktorých vyrastú nové riasogule. Buďte ale trpezliví, rastú skutočne veľmi pomaly.

i Riasugule rastú veľmi pomalým tempom 0,5 – 1 cm za rok. Najlepšie môžete ich rast pozorovať u malých riasogúľ s veľkosťou 0,3 – 0,7 cm.

Aj riasogule môžu ochorieť

Riasoguľa je živý organizmus, a tak aj ona môže ochorieť. Pokiaľ sa vám zdá, že sa riasoguli nedarí dobre, skontrolujte, či má všetko, čo k svojmu spokojnému životu potrebuje.

A pre začiatok skúste vodu vymieňať v kratších intervaloch a častejšie riasoguľu maznajte.

Ako sa starať o riasogule

Aké problémy sa môžu u riasogúľ objaviť?

Žltnutie – pravdepodobne je riasoguľa vystavená príliš veľkému množstvu svetla, priame slnečné lúče ju môžu spáliť. Premiestnite riasoguľu ďalej od okna.

Hnedá alebo šedivá farba – postihnuté miesto oddeľte, zvyšok riasogule potom bude žiť spokojne ďalej.

Sliz – ide najčastejšie o nečistoty a v tomto prípade pomôže častejšia výmena vody a pravidelné kúpanie a žmýkanie riasogule.

Obvykle sa pri dodržaní všetkých zásad správneho pestovania riasoguľa sama spamätá, ale radšej počítajte s tým, že rekonvalescencia potrvá dlhší čas.

Ak si zaobstaráte riasogule, získate nielen zaujímavú dekoráciu, ale aj originálneho domáceho maznáčika. Pestovanie riasogúľ je pritom také jednoduché. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01