Obnoviť stránku

Ako sa starať o morča?

Aktualizované

Premýšľate, že si zaobstaráte morča ako domáceho maznáčika? Starostlivosť o morča a teda samotný chov nie je nič zložité – je najčastejšie chovaným zvieraťom v domácnosti hneď po psovi a mačke. Čo by ste mali o morčati vedieť, než si ho prinesiete domov, a čo všetko na chov morčiat potrebujete, aby u vás boli spokojné? Poradíme v našom článku.

Ako sa starať o morča

Ako sa starať o morča – OBSAH

  1. Chov morčiat – čo by ste mali vedieť, než si morča zaobstaráte
  2. Ako sa starať o morča
  3. Chov skinny morčiat
  4. Základná výbava na chov morčiat

Chov morčiat – čo by ste mali vedieť, než si morča zaobstaráte

Morča je spoločenské, čistotné, nevyžaduje venčenie ani zvláštnu veterinárnu starostlivosť a dobre sa znáša s ostatnými zvieratami v domácnosti. Rado sa hrá a je aktívne prevažne vo dne. Aj obstaranie výbavy pre morča je finančne dostupné. Preto patrí k najobľúbenejším domácim miláčikom.

i Dospelé morča dorastá do veľkosti cca 35 cm a váži zhruba 0,7 až 1,8 kg a môže sa dožiť až siedmich rokov.

Koľko morčiat chovať? Morča samotu zle znáša, potrebuje spoločnosť, či už vašu, alebo iných morčiat. Pokiaľ často nebudete doma a viete, že sa nebudete morčaťu venovať tak, ako by potrebovalo, kúpte si morčatá aspoň dve. Lepšie sa spolu znesú samičky a za určitých podmienok aj samčekovia, ak sú na seba zvyknutí od malička a neprídu do kontaktu so samičkou.

Starostlivosť o morča

Morčatá komunikujú rôznymi zvukmi a pískanie nie je vždy prejavom radosti, väčšinou tak dávajú najavo nespokojnosť. Sú známe tým, že takmer nehryzú, a ak sa niečoho zľaknú, tak stuhnú.

i Morča je hneď po mačke najvýznamnejším zvieracím alergénom, preto ak je niekto v rodine alergický, obstaranie morčaťa dôkladne zvážte.

Ako sa starať o morča

Morča zle znáša zimu, teplo, vlhko, prievan a náhle zmeny teplôt. Potrebuje mať možnosť sa ukryť, a cítiť sa tak v bezpečí. Morča sa tiež rado prebehne po byte. Pokiaľ má málo pohybu, začne priberať.

Počítajte s tým, že za deň morča vyprodukuje veľké množstvo bobkov a klietku je potrebné pravidelne čistiť, minimálne 2× týždenne a čím častejšie, tým lepšie. Vysypte podstielku, vnútro klietky aj záchod dôkladne umyte a vysušte. Vyčistite aj napájačku, misky, domček a hračky.

Ako kúpať morča

Morča nekúpte príliš často, skôr len v najnutnejšom prípade. Dlhosrsté maximálne raz za 1 – 2 mesiace, krátkosrsté raz za 3 mesiace. Morča kúpte ideálne pod tečúcou vodou, do vaničky by si totiž počas kúpania stačilo nacikať, a nikdy mu nenamáčajte hlavu, mohlo by vodu vdýchnuť. Použite šampón pre hlodavce, prípadne pre psov. Srsť po kúpaní dôkladne vysušte uterákom, než morča vrátite do klietky, a nezabudnite na ušká. Na vysušenie srsti môžete použiť aj fén, ale opatrne, na malý výkon a miernu teplotu.

Ako chovať skinny morča

Chov skinny morčiat

Bezsrsté plemeno morčiat bolo vyšľachtené v laboratóriách a má na dotyk teplú a jemnú kožu. Skinny morča možno ľahko skrotiť, je inteligentné a rado sa mazná a komunikuje. A ako sa o skinny morča starať?

Bezsrsté morčatá sú náročnejšie na starostlivosť a je nutné dbať aj na kvalitnú podstielku – ich jemnú kožu môže nevhodná slamová podstielka zraniť. Pre skinny morča sú ako podstielky ideálne bezprašné, sterilné hobliny, ktoré sa používajú pri chove laboratórnych zvierat. Skinny morča nesmie prechladnúť a prievan je pre neho nebezpečný. Nekúpte ho, len utierajte kožu vlhkou handričkou. Pri správnej starostlivosti sa skinny morča dožíva 6 rokov.

Základná výbava na chov morčiat

Skôr než si morča domov priveziete, mali by ste pre neho mať pripravené bývania s potrebným vybavením. Bez čoho sa určite nezaobídete?

Klietka

Možností, kde môže morča bývať, je viac, napríklad aj terárium alebo debnička – v nich však býva zlá ventilácia vzduchu aj zvýšená hladina amoniaku, čo môže viesť k ochoreniu dýchacích ciest. Pokiaľ má niekde morča stráviť celý svoj život, tak by bývanie malo byť dostatočne priestranné a vzdušné, a hlavne by sa tam morča malo cítiť príjemne a bezpečne. Do bytu je najvhodnejším bývaním pre morča klietka, ktorá spĺňa všetky potreby, ľahko sa s ňou manipuluje a dobre sa čistí.

Starostlivosť o morča

Pre 1 morča je vhodná klietka s rozmermi min. 100 × 50 cm a čím viac morčiat budete mať, tým viac miesta budú potrebovať. Nie je nutné kupovať pre morča klietku vysokú viac ako 40 cm, nevyužije ju. Ideálna výška plastovej vane je 15 – 16 cm, morča tak uvidí von a môže pohodlne sledovať okolie. Pokiaľ bude dno príliš vysoké, bude sa na dne klietky hromadiť zápach a vydýchaný vzduch.

i Chov morčiat vonku – v lete môžu morčatá žiť aj vonku, napríklad v králičom koterci a výbehu s ochranou proti mačkám, psom či líškam. Vždy je ale treba morča chrániť pred zimou, dažďom, horúčavou či prievanom.

Podstielka

Akú podstielku pre morča? Najvhodnejšími podstielkami pre morčatá sú hobliny, drevená podstielka či peletky. Každá podstielka má ale svoje výhody aj nevýhody, preto odporúčame rôzne druhy postupne vyskúšať, tak najlepšie zistíte, ktorý z nich najviac vyhovuje vášmu morčaťu. Tu je ich prehľad a vlastnosti.

Hobliny

Neprášia, sú mäkké a netlačia do labiek, je nutné každý deň čistiť pocikané miesta.

Drevené peletky

Dobre zadržiavajú zápach a po pocikaní sa úplne rozpadnú, sú ťažšie, preto ich morča toľko nevykopáva z klietky.

Drevená podstielka

Je bezprašná, kúsočky dreva nie sú ostré, dobre drží zápach aj vsakuje vlhkosť.

Kukuričná podstielka

Dobre vsakuje vlhkosť, pre morča voľte radšej jej jemnejší variant.

Slama

Je tvrdá a ostrá, preto sa neodporúča pre skinny morča.

ASAN

Nepráši, je mäkký, ak ho ale morča začne ochutnávať, mohlo by mať problémy so zažívaním.

Silikagélová podstielka

Dobre drží zápach aj vlhkosť, ale je ostrá na packy, preto voľte jemnejší variant.

Bentonitová podstielka

Pre morčatá nie je vhodná, morča ciká tak často, že bentonit nestihne stvrdnúť, a vzniká blatíčko, ktoré sa lepí na chlpy.

Piliny

Nie sú vhodnou voľbou, dráždia oči a vnikajú do nozdier.

Drevený domček

Morča sa potrebuje cítiť bezpečne a pre pocit bezpečia je domček ideálny. Drevený preto, aby ho morča mohlo obhryzovať. Domček by mal mať rovnú strechu, na ktorú si morča môže vyskočiť, zväčší si tak priestor v klietke. Tiež mu môžete zaobstarať rôzne tunely, hračky a úkryty zo sena.

Starostlivosť o morča
i Pokiaľ chcete morča vybrať z klietky, nikdy ho nelovte z jeho domčeka, ktorý vníma ako svoje bezpečné útočisko. Domček radšej nadvihnite a potom morča chyťte.

Napájačka

Misku s vodou morča často prevrhne alebo znečistí, preto je lepšie zaobstarať mu napájačku. Morča potrebuje stály prístup k čistej vode, preto udržujte napájačku čistú a vodu často vymieňajte.

Jasličky na seno

Pri výbere jasličiek sa zamerajte nielen na veľkosť – príliš malé jasličky budete musieť často dopĺňať, ale aj na bezpečnosť, či v nich nemôže morča uviaznuť. Jasličky umiestnite do klietky tak, aby do nich morča nemohlo vyskočiť a znečistiť si seno bobkami.

Miska na granule

Miska pre morča by mala byť vyrobená z kameniny alebo iného ťažkého materiálu, aby ju morča nemohlo ľahko prevrátiť.

Záchod pre morča

Záchod umiestnite tam, kam morča chodí cikať najčastejšie. Záchod pre morča by mal mať vysoký okraj – ideálne okolo 7 cm, praktický je rohový záchod, ktorý v klietke nezaberie príliš miesta. Každý deň je potrebné vybrať pocikané miesta a dosypať novú podstielku, predídete tak zápachu aj zašpineniu srsti.

Starostlivosť o morča

Morča je veľmi spoločenské a na nový domov si rýchlo zvykne. Je to ideálny domáci maznáčik, o ktorého sa s pomocou rodičov dokáže postarať aj malé dieťa. Pokiaľ morčaťu zaobstaráte pohodlné bývanie, vhodné kŕmenie a budete sa mu dostatočne venovať, dokáže byť zábavným spoločníkom, ktorý sa rýchlo stane súčasťou vašej rodiny.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03