Obnoviť stránku

Ako sa schladiť? Pomôže mobilná klimatizácia ale aj ochladzovač

Aktualizované

Určite to poznáte. Je teplo, vy sa potíte v MHD-čke a tešíte sa domov. Odomknete, vojdete dnu a razom dostanete facku. Namiesto toho, aby ste prišli do príjemne vychladenej miestnosti, máte doma azda väčšie teplo ako vonku. Pootváraním všetkých okien v nádeji príjemného vánku ale celú situáciu snáď ešte zhoršíte. V tú chvíľu vás napadne, že by bolo skvelé mať klimatizáciu. Vzápätí to vetujete pochybovačnými otázkami: nie je to zbytočné a drahé? Nestačil by vetráčik?

Ventilátor

Ako sa schladiť? Pomôže mobilná klimatizácia aj ochladzovač – OBSAH ČLÁNKU

 1. Ako mobilná klimatizácia funguje?
 2. Vhodná klimatizácie do bytu
 3. Čo znižuje výkon mobilnej klimatizácie?
 4. Ako funguje ochladzovač vzduchu?
 5. Ako rozoznať klimatizáciu od ochladzovača vzduchu?
 6. Klimatizácie vs. ochladzovače – čo si teda vybrať?

Pokiaľ sa chcete chvíľkovo trochu schladiť napríklad pri sledovaní televízora, nie je ventilátor zlou voľbou. Ale na vychladenie celej miestnosti jednoducho nestačí. Ak chcete prísť domov a tešiť sa, že máte v obydlí absolútne komfortnú teplotu, je klimatizácia naozaj ideálnym riešením. Avšak inštalácia vnútornej a vonkajšej jednotky splitovej klimatizácie je často nákladná a nie práve vhodná záležitosť do každého domu či bytu. Ak si nechcete nechať vŕtať do steny a zložito viesť káble a rúrky, ktoré obe jednotky spoja, ideálnym riešením je mobilná klimatizácie alebo ochladzovač vzduchu. V čom sa líšia a aké sú ich silné a slabé stránky, si prečítate v našom článku.

Mobilná klimatizácia – ako funguje?

Možno vám na prvý pohľad príde, že klimatizácia iba fúka studený vzduch, ale nie je to tak jednoduché. Zariadenie NASA je vzduch v miestnosti, jeho časť potom ochladí, a vyfúkne späť do miestnosti zbytok putuje odvodňovacou hadicou von. Pokiaľ Vás zaujíma mobilná klimatizácia do bytu bez hadice alebo jednoducho klimatizácia bez vývodu, tak vás musíme sklamať. taká zatiaľ neexistuje. 

Vhodná klimatizácia do bytu

Ako poznáte, ktoré zariadenie je ideálne práve pre vás? Sústreďte sa na výkon mobilnej klimatizácie a na plochu ktorú je schopná ochladiť. Všímajte si tiež označenie BTU, Čo je v anglickej sústave jednotka označujúca chladiaci výkon. Niekedy sa uvádza aj výkon v kilowattoch. V prepočte je jeden kw Zhruba 3412 BTU. Dostupné sú v rozmedzí 7000 až 12 000 BTU. Obecne platí, že vyšší výkon (12000 BTU - cca 3,5kW) je pre dostatočne ochladenie miestnosti spoľahlivejšie. Funkčnosť klimatizácie totiž väčšina užívateľov znižuje častými chybami pri používaní.

Mobilné klimatizácie

Čo znižuje výkon mobilnej klimatizácie?

Najväčšiu chybou je jednoduché vy strčenie výhodnej hadice od klimatizácie z okna alebo dverí. Trubica má priemer okolo 13 až 15 cm. Takže si predstavte, ako moc musí byť okno alebo dvere otvorené, aby sa hadica zmestila. Tým pádom Chladný vzduch uniká von a dovnútra sa dostáva vzduch teplý, čo rapídne znižuje efektívnosť zariadenia.

Pokiaľ nechcete vyvŕtať otvor do steny alebo skla a tým znížiť mobilitu klimatizácie, môžu vám pomôcť Tesnenia a najrôznejšie sady, ktoré stratu efektivity pomáhajú znížiť.

Tiež nieje zrovna vhodné hadicu príliš naťahovať a krútiť. Dochádza totiž nie len zníženiu tlaku, ale aj zhoršeniu prúdenia vzduchu. To môže zapríčiniť aj fatálnej poškodenie kompresora

Ďalší faktor, ktorý narušuje výkon, je bez pochyby nedostatok priestoru okolo mobilné klimatizácie. Ak ju dáte príliš blízko ku stene alebo medzi nábytok a necháte ju takto, opäť to obmedzí prúdenie vzduchu.Tesnenie mobilnej klimatizácie

Ako funguje ochladzovač vzduchu?

Ochladzovače pracujú na podobnom princípe ako klimatizácia, ale odparenú vodu výfuknu spoločne s chladným vzduchom späť do miestnosti. Tu behom pár desiatok minút stúpa vlhkosť vzduchu a akonáhle dosiahne maximum, zariadenie sa vypne nie je to či schopné z filtra odpariť ďalšiu vodu. To v praxi znamená, že vlastne nemôžete naplno regulovať, o koľko vo vašom byte klesne teplota. Zariadenie skrátka v jednu chvíľu prestane pracovať a vy musíte počkať, až presne vlhkosť vzduchu.

Na druhú stranu sú ochladzovače finančné dostupnejšie ako mobilné klimatizácie. Naviac nemusíte riešiť výhodnú hadicu. Zvlhčovanie vzduchu môže byť aj užitočné v prašnom a suchom prostredí. Len sa to nesmie prehnať kvôli zdraviu a tvorbe pliesní. Pokiaľ je vaše obydlie pliesňam náchylné, ochladzovač vzduchu neodporúčame. 

i Ďalšie tipy na to, ako ochladiť, nájdete v našom článku Ako si užiť horúce letné dni. Pomôže napríklad domáca zmrzlina alebo ľadovo vychladená Limonáda. 

Ako rozoznať klimatizáciu od ochladzovača vzduchu?

Ak sa už rozhodnete pre kúpu klimatizácie alebo ochladzovača vzduchu, štítky označujúce typ produktu sa môžu občas mýliť. Aby ste si boli 100% istý, že kupujete klimatizáciu a nie ochladzovač vzduchu alebo naopak, sledujte údaje o chladive. To v sebe skrýva každá klimatizácia. Pokiaľ o ňom zmienku nenájdete, ide práve o ochladzovač vzduchu. Často sa s týmito prípadmi stretnete napríklad hypermarketoch, kde predávajú klimatizácie za výhodnú cenu, ale v skutočnosti sa jedna o (ne)úmyselnú chybu v názve. 

Klimatizácia vs. ochladzovač – čo si teda vybrať?

Pokiaľ máte v pláne chladiť svoj domov podstate každý deň, zvoľte klimatizáciu. Sú účinnejšie, výkonnejšie a naviac vzduch odľahčuje, čo je vhodné hlavne pre tých ktorý bojujú s vlhkosťou.

Ochladzovače vzduchu sa hodia na nárazové občasné chladenie tropických teplôt. Nie sú vhodné pre každodennú úpravu teploty vo vašom obydlí.

Pokiaľ sa stále nemôžete rozhodnúť, ktoré zariadenie by pre vás bolo najvýhodnejšie, spísali sme výhody a nevýhody oboch technických riešení. 

Výhody a nevýhody mobilnej klimatizácie

 • Veľká efektivita chladenia
 • Odvlhčovanie
 • Vhodná pro dlhodobé používanie
 • Väčšia hlučnosť
 • Nutnosť umiestnenia vývodnej hadice
 • Vyššia obstarávacia cena

Ochladzovač vzduchu

Výhody a nevýhody ochladzovača vzduchu

 • Nižšia hlučnosť
 • Nižšia obstarávacia cena
 • Žiadna vývodná hadica
 • Obmedzená efektivita chladenia
 • Nadmerné zvlhčenie vzduchu
 • Nevhodná pro dlhodobé používanie
P-DC1-WEB21