Obnoviť stránku

Ako používať akumulátory NiCd a NiMH

Vlastníte doma aku vŕtačku alebo aku skrutkovač? Potom venujte pozornosť skladovaniu a spôsobu používania akumulátorov vnútri týchto nástrojov. Predĺžite tak ich výdrž. Prinášame vám 15 tipov, v ktorých sa dozviete, pri akých teplotách je vhodné akumulátory skladovať, ako ich nabíjať alebo ako zabrániť strate ich kapacity.

Batéria so zdrojom

Tipy a rady na správne zaobchádzanie s akumulátormi

  1. Používajte iba akumulátory určené pre dané zariadenie. Pri zapájaní akumulátorov vždy dbajte na ich správnu polaritu (teda plus a mínus). Vyhnite sa skratovaniu, nenechávajte akumulátor vo vlhkom prostredí alebo v daždi, kde hrozí nebezpečenstvo, že jeho kontakty skratujú.
  2. Na dobíjanie batérií, respektíve akumulátorov, používajte iba originálne nabíjačky alebo zdroje. Používanie alternatívnych a neoriginálnych zdrojov môže trvalo poškodiť akumulátor.

    Odporúčané skladovanie akumulátorov
  3. Oba typy akumulátorov odporúčame skladovať pri izbovej teplote v suchom prostredí. NiCd akumulátory sa snažte uchovať vo vybitom stave, naopak typ NiMH v stave nabitom.
  4. NiCd akumulátory nabíjajte až pred použitím. Na dobíjanie vždy využívajte zodpovedajúcu (najlepšie originálnu) nabíjačku. Nové akumulátory alebo akumulátory po dlhodobom skladovaní dosahujú plnú kapacitu až po niekoľkých nabitiach a vybitiach.
  5. Ak máte tú možnosť, na prvý cyklus po dlhodobom skladovaní použite normálne nabíjanie (14 – 16 hodín) prúdom, zodpovedajúce desatine menovitej kapacite.
  6. Pred nabíjaním dbajte na to, aby sa teplota akumulátora ustálila na izbovú teplotu. Nabíjanie v teplotách pod 15 °C a nad 30 °C sa prejaví v ďalšom nabíjacom cykle poklesom kapacity.


    Kapacita batérie Životnosť a kapacita batérií
  7. Pri bežnom používaní je životnosť NiCd akumulátorov približne 1 000 nabíjacích cyklov a v prípade NiMH akumulátorov predstavuje ich výdrž nabíjania odhadom 500 cyklov.
  8. Počas doby skladovania akumulátorov dochádza k ich samovybíjaniu. Pri izbovej teplote predstavuje toto samovybíjanie približne 30 % kapacity za mesiac. So vzrastajúcou teplotou vzrastá pochopiteľne aj samovybíjanie.
  9. Pri oprave chybnej batérie (len ak je to používateľsky možné) vymieňajte vždy celú súpravu tak, aby boli akumulátory z rovnakej výrobnej série. Vymeniť napríklad len jeden článok alebo časť akumulátora nie je vhodné.


    Bezpečná manipulácia s akumulátormi
  10. Spájkovanie akumulátorov nie je vhodné za žiadnych okolností. Hrozí porušenie bezpečnostného ventilu. Spájkujte jedine akumulátory s letovacími zástavkami.
  11. Akumulátor násilne neotvárajte, mechanicky neničte, nehádžte do ohňa ani nevystavujte vysokým teplotám. Nefunkčné akumulátory nevyhadzujte do domového odpadu, ale do špeciálneho elektroodpadu.
  12. Existuje mnoho variantov akumulátorov. Najčastejšie sa vyrábajú vo vyhotovení na použitie vo vysokých teplotách, na veľké odberové prúdy, na trvalé dobíjanie so zvýšenou kapacitou a pod. Pri kúpe akumulátorov sa poraďte o vhodnom druhu akumulátora na vami požadovaný spôsob využitia.


    Nabíjanie akumulátorov
  13. Neodporúčame nechávať akumulátory príliš dlho v nabíjačke v prípade, že sú už nabité. Môže potom dochádzať k prebíjaniu akumulátorov, ktoré spôsobuje pokles kapacity v nasledujúcom cykle a znižuje životnosť akumulátora. Často je tento jav zamieňaný s tzv. „pamäťovým efektom“, ten sa ale v prípade akumulátorov prakticky nevyskytuje.
  14. Ak máte niekoľko akumulátorov v jednej súprave, dodržujte konečné vybíjacie napätie 1 V na článok. Pri nižšom napätí by totiž mohlo dôjsť k trvalému otočeniu polarity jedného z článkov. To spôsobí únik elektrolytu v akumulátore a nasledovalo by tak trvalé zníženie kapacity celej súpravy. K tomuto javu najčastejšie dochádza v prípade mobilných telefónov (telefón sa vypne aj napriek dostatku energie a za pár minút ho možno opäť používať).
  15. Na nabíjanie akumulátorov a akumulátorových batérií používajte vždy vhodný typ nabíjačky. Tie nabíjačky, ktoré sú opatrené strážením teploty (to zaistí termistor vnútri batérie, prípadne metóda „ΔT/Δt“) alebo strážením poklesu napätia na konci nabíjania (metóda „-ΔV“ alebo „d2V/dt2“), možno používať aj na nabíjanie len čiastočne vybitých akumulátorov. Vďaka tomu je možné nabíjať bez toho, aby to malo vplyv na pokles ich životnosti alebo kapacity v nasledujúcom cykle. Naopak, akumulátorové batérie, ktoré sú vybíjané len čiastočne a na nabíjanie sa používa jedna z vyššie uvedených metód, dosahujú výrazne dlhšiu životnosť ako batérie, ktoré vybíjame zo 100 %.

Na záver krátke pripomenutie. NiCd akumulátory skladujte vo vybitom, NiMH naopak v nabitom stave, a to pri izbovej teplote. Počas vloženia akumulátora do prístroja dbajte na správnu polaritu, nenechávajte nabité batérie dlho prebíjať v nabíjačke, nabíjajte originálnou nabíjačkou a akumulátory nespájkujte.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18