Obnoviť stránku

Ako na správnu vertikutáciu trávnika

Aktualizované

Trávnik predstavuje dominantný prvok našej záhrady a na dosiahnutie sviežej zelene, hustoty, odolnosti a stability trávnika je nevyhnutné sa oň pravidelne starať. Okrem kosenia a hnojenia je súčasťou tejto starostlivosti vertikutácia, ktorá trávniku zaistí potrebný prísun vzduchu a odstráni nežiaduce machy, trávnu plsť a staré rastlinné zvyšky. Prinášame vám praktické rady na tému vertikutácia trávnika.

Vertikutácia trávnika

Ako na správnu vertikutáciu trávnika – OBSAH

  1. Čo je vertikutácia a prečo sa vykonáva?
  2. Kedy je potrebné vykonať vertikutáciu trávnika?
  3. Jarná vertikutácia trávnika
  4. Jesenná vertikutácia trávnika
  5. Ako vybrať vertikutátor
  6. Správna vertikutácia krok za krokom

Čo je vertikutácia a prečo sa vykonáva?

Vertikutácia je proces, pri ktorom sa pôda rozryje pomocou vertikutátora do hĺbky približne troch milimetrov alebo ešte hlbšie. Týmto sa líši od aerifikácie, ktorá iba prevzdušňuje korene trávnika. Naopak, vertikutácia zaisťuje správne prevzdušnenie rastlín trávnika.

Pokiaľ sa pokosená tráva, ktorú kosačka nezoberie, hromadí, môže postupom času trávnik zarásť machom a začne strácať na sile. Táto vrstva machu v trávniku obmedzuje priestor, svetlo a živiny, ktoré trávne rastliny potrebujú na prežitie. Preto je dôležité ju pravidelne odstraňovať – ideálne na jar a na jeseň.

Vertikutácia trávnika
Hlavným cieľom vertikutácie je podporiť rast trávnika a udržovať jeho vitalitu.

Kedy je potrebné vykonať vertikutáciu trávnika?

Že nastala vhodná doba na vertikutáciu trávnika, spoznáte ľahko. Stačí sa len prejsť po trávniku a vziať si po ruke malé kovové hrable alebo kultivátor. Pokiaľ zaznamenáte uvoľnené zvyšky po kosení a vankúše machu, je ten správny čas použiť vertikutátor. Odstránenie trávnej plsti je kľúčové, pretože zamedzuje príjmu vody a živín a obmedzuje výmenu vzduchu medzi koreňmi trávnych rastlín. Silný rast buriny je tiež známkou, že váš trávnik potrebuje vertikutáciu, pretože buriny lepšie zvládajú nedostatok živín spôsobený trávnou plsťou ako samotné korene trávy.

i Nové alebo mladé trávniky by mali byť spočiatku ušetrené od vertikutácie, vykonávať by sa mala najskôr po dvoch rokoch, v ideálnom prípade po troch rokoch od založenia.

Vertikutáciu je obvykle odporúčané vykonávať od marca do októbra, teda v období, keď sa denná teplota pohybuje medzi 15 a 20 °C. Vertikutácii by sme sa mali vyhnúť v lete, keď je trávnik často intenzívne využívaný a môže byť vystavený vysokým teplotám, a tiež v zime, keď môže byť pôda zamrznutá.

Vertikutácia trávnika
Veľké množstvo zvyškov po kosení aj prítomnosť machu alebo buriny sú typickými znakmi na potrebu vertikutácie.

Jarná vertikutácia trávnika

Optimálne obdobie na jarnú vertikutáciu je od marca do konca mája. Ak plánujete trávnik intenzívne využívať v letných mesiacoch, je dôležité vykonať jeho údržbu práve na jar. Po vertikutácii ponechajte trávu niekoľko týždňov oddýchnuť, ideálne tak tri týždne. Posledné roky ukázali, že s vertikutáciou netreba príliš dlho otáľať. Máj totiž býva často veľmi teplý a suchý, preto je nutné trávnik dodatočne zavlažovať, aby sa trávny porast rýchlo uzavrel.

Jarnú vertikutáciu je možné vykonávať dvomi spôsobmi. Začíname buď priamo vertikutáciou ešte pred prvým kosením trávnika a pred jeho skutočným rastom. Po vertikutácii trávnik pohnojíme, následne ho môžeme o jeden až dva týždne neskôr pokosiť na bežnú výšku. Alebo starostlivosť o trávnik zahájime hnojením a jeho pokosením na bežnú výšku. Po druhom pokosení – ideálne o dva týždne neskôr – nastáva správny čas na vertikutáciu.

Vertikutácia trávnika
Na jar sa optimálne teploty na vertikutáciu trávnika majú pohybovať v rozmedzí od 15 do 20 °C.

Jesenná vertikutácia trávnika

Druhá vertikutácia by sa mala v prípade potreby vykonávať na začiatku jesene, ideálne v období od polovice septembra do polovice októbra. Majte na pamäti, že pri jesennej vertikutácii môže byť teplo, ale nemalo by byť už horúco. Vertikutácia na jeseň slúži hlavne na odstránenie machu, buriny a trávnej plsti, trávnik tak pripraví na odpočinok v zimnom období. O trávnik sa starajte približne tri týždne pred zimným odpočinkom, aby mal ešte dostatok času na zotavenie pred náročnými zimnými podmienkami.

Ako vybrať vertikutátor

Vertikutátory sa v podstate líšia iba svojim pohonom, ktorý môže byť benzínový, akumulátorový alebo elektrický. Princíp činnosti všetkých vertikutátorov je potom totožný: V plastovom alebo kovovom kryte sa otáča vreteno s pevnými alebo otočnými nožmi umiestnenými v krátkych rozostupoch. Tieto nože prerezávajú trávnik do hĺbky asi dvoch až troch milimetrov a odstraňujú odumretý trávnik, trávnu plsť a mach na podporu lepšieho prístupu vzduchu a svetla aj lepšieho odvodnenia. Podľa konkrétneho modelu vertikutátora sú odstránené zvyšky trávnika buď vyhadzované dozadu, alebo zbierané do zberného koša.

Elektrický a akumulátorový vertikutátor

Elektrický a akumulátorový vertikutátor využijete skôr na menšie trávnikové plochy. Ich výkon je pre domácu záhradu spravidla dostatočný. Záleží len na vás, či zvolíte elektrický vertikutátor s káblom, alebo stavíte na bezdrôtovú slobodu s akumulátorovým vertikutátorom. Ako elektrický, tak akumulátorový vertikutátor vyniká nižšou hlučnosťou ako vertikutátor benzínový.

Benzínový vertikutátor

Ak ste majiteľmi veľkej záhradnej plochy, potom je pre vás vhodnejší benzínový vertikutátor. Výhoda benzínového motora spočíva v jeho väčšej výkonnosti a hmotnosti, je preto schopný zatlačiť nože naozaj hlboko do trávnika, takže ľahko preniknú aj do tvrdej pôdy.

Vertikutácia trávnika
Pri výbere vertikutátora zvážte vlastné preferencie aj rozmery vašej záhrady.

Správna vertikutácia krok za krokom

  1. Vertikutáciu vykonávajte iba na suchom trávniku, z ktorého odstráňte väčšie kamene. Aby mohol vertikutátor ľahšie pracovať, pokoste trávnik pred vertikutáciou na výšku dvoch centimetrov.
  2. Správne nastavenie pracovnej hĺbky závisí od charakteru pôdy a stupňa splstnatenia trávnika. Optimálna pracovná hĺbka býva približne 3 mm, ťažké ílovité, silne využívané či zhutnené pôdy vyžadujú pracovnú hĺbku až 6, alebo dokonca 9 mm.
  3. S vertikutátorom prechádzajte najskôr pozdĺžne po povrchu a potom naprieč, aby ste vytvorili jemný šachovnicový vzor. Pracujte v rovnakom tempe a nestojte dlho na jednom mieste, aby nedošlo k poškodeniu trávnika.
  4. Pre zmenu smeru zatlačte dole vodiacu lištu tak, že sa valec zdvihne od zeme a nože sa mierne vznášajú nad trávnikom.
  5. Po vertikutácii osejte lysé miesta čerstvým trávnym semenom, trávnik ošetrite vhodným hnojivom a doprajte mu dostatočnú zálievku, aby sa dobre zotavil a mohol znova intenzívne rásť.
Vertikutácia trávnika
Za krásnym a pestovaným trávnikom stojí mnoho úsilia, výsledok však stojí za to.

Vďaka vertikutácii získa váš trávnik lepší prísun vzduchu, vody aj živín, čo prispieva k zdravšiemu a bohatšiemu porastu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01