Refresh the page

Vynález menom Bitcoin (Recenzia)

Aktualizované

Česká firma Braiins (správcovia Slush Pool a vývojári ťažobného softvér) si nedávno založili vlastné vydavateľstvo Braiins Publishing. Prinášame recenziu na prvú publikáciu: Vynález jménem Bitcoin od rusko-amerického autora Yana Pritzker.

Vynález jménem Bitcoin (Recenzia) – OBSAH

  1. Bitcoinová literatúra: prečo ju čítať?
  2. Členenie knihy
  3. Stojí Vynález jménem Bitcoin za prečítanie?
  4. Český preklad Vynález jménem Bitcoin – zhodnotenie
  5. Braiins Publishing: zámer a edičný plán
  6. Súťaž o 12 výtlačkov

Bitcoinová literatúra: prečo ju čítať?

Kníh so zameraním na Bitcoin v posledných rokoch pribúda. A to nielen v zahraničí, ale aj od pôvodných českých autorov. Než sa pustíme do Vynálezu jménem Bitcoin, urobme si teda menšiu rekapituláciu kníh, ktoré v našich končinách už vyšli:

Je pritom zaujímavé, že hoci je Bitcoin v širokej populácii známy a populárny predovšetkým ako špekulatívne aktívum, uvedené knihy rozhodne nemožno zaradiť do investičnej literatúry. Bitcoinovú literatúru – slovenskú/českú aj zahraničnú – možno spravidla rozdeliť na dve oblasti: knihy, ktoré sa zaoberajú technologickou stránkou veci, a knihy, ktoré skúmajú širší ekonomický a spoločenský presah neštátnych peňazí. Naopak investičných odporúčaní býva v takýchto publikáciách poskromne; často preto, že autori knižiek nepristupujú k bitcoinu ako ku špekulatívnemu aktívu, ktoré musíme dobre kúpiť a včas predať. Bitcoin je niečím oveľa väčším.

Ako koniec-koncov uvádza Yan Pritzker v úvode Vynálezu jménem Bitcoin:

„V médiách sa z Bitcoinu preberá prevažne jeho cena. Jeden deň sa vyšplhá na milión dolárov, ďalší deň padá na nulu v špirále smrti. Občas sa v médiách objaví správa o tom, že Bitcoin spotrebuje všetku svetovú energiu a v priebehu desiatich rokov zničí planétu. To samozrejme nie je pravda, a až sa dozviete, ako funguje, snáď vám dôjde prečo. Porozumiete tiež tomu, prečo sú práve cenové bubliny jedným z najmenej zaujímavých aspektov Bitcoinu.”

Členenie knihy

Kniha je formálne rozdelená do deviatich kapitol, v ktorých Pritzker krok po kroku vysvetľuje, čo je to Bitcoin a na akých princípoch funguje. Neformálne potom možno Vynález rozdeliť do dvoch sekcií, každá predstavujúca zhruba polovicu knihy:

  • V prvej časti prevádza Pritzker čitateľa mentálnym cvičením, pri ktorom sa usiluje o „vynájdenie“ Bitcoinu – t. j. nájdenie riešenia k čiastkovým problémom, ktoré sužovali pokusy o predbitcoinové neštátne peniaze a platobné systémy. Jedným z nich je napríklad udržiavanie distribuovanej účtovnej knihy: ako zamedzia problému dvojakej útraty? Ako taký systém zaistí zhodu na jednej verzii účtovnej knihy? A ako ďalej zabezpečiť, aby žrebovanie práva na zapisovanie údajov (t. j. ťažba) bolo férové a dlhodobo udržateľné? Pritzker v tejto časti zrozumiteľne vysvetľuje, prečo Satoshiho riešenie v podobe reťazenia blokov s dôkazom o vykonanej práci a dynamickú úpravu obtiažnosti je jediným logickým riešením, ku ktorému mohlo dôjsť.
  • V druhej časti potom autor vysvetľuje dôsledky takto vzniknutého vynálezu: ako sa Bitcoin vyrovnáva s forkami (náhodnými aj zámernými), ako fungujú bitcoinové adresy a transakcie, ako sieť dochádza k zhode na platných pravidlách a akými procesmi sú pravidlá v priebehu času aktualizované – tu sa čitateľ dočíta o veciach ako sú soft/hard forky, BIP-y a podobne. Pritzker tu vysvetľuje, prečo je Bitcoin schopný adaptácie a dlhodobého vývoja bez toho, aby dochádzalo k centralizácii alebo erózii pôvodných princípov.

V závere knihy je potom v rámci vydania uvedený glosár – slovníček používaných pojmov. Publikácia je tak členená veľmi prehľadne a neobsahuje žiadnu zbytočnú „omáčku“, celý Vynález možno prečítať počas jedného večera (české vydanie má okolo 110 strán vrátane úvodu a glosára).

Stojí Vynález jménem Bitcoin za prečítanie?

Podľa môjho skromného názoru kniha rozhodne za prečítanie stojí. Ide o publikáciu s veľmi priaznivým pomerom nákladov (investovaného času) a výnosov (získaných poznatkov). Počas čítania mi Vynález do určitej miery pripomínal Antonopoulosov Mastering Bitcoin, ktorý je však oveľa hlbší a technickejší. Zatiaľ čo Mastering Bitcoin je určený skôr pre programátorské publikum a bez určitého technologického povedomia vás kniha môže odradiť a nudiť, Vynález je kniha, ktorú si môže prečítať úplne každý – a na konci byť veľmi dobre informovaný o tom, ako vlastne Bitcoin funguje.

Vynález jménem Bitcoin predstavuje ideálny východiskový bod na ďalšie štúdium Bitcoinu. Pokiaľ vás zaujímajú skôr technické aspekty, môžete potom siahnuť po Mastering Bitcoin; pokiaľ naopak ekonomické, potom siahnite skôr po Saifedeanovom The Bitcoin Standard. Antonopoulusova kniha má svoj český preklad v digitálnej podobe, na preklade Saifedeana sa momentálne pracuje a bude jedným z ďalších titulov vydaných v Braiins Publishing.

Veľké plus má autor za použitý neutrálny tón – hoci je Pritzker veľkým fanúšikom Bitcoinu, svoje presvedčenie čitateľovi nijako nepodsúva. Iba ho objektívne zoznamuje s princípmi fungovania decentralizovaného systému – a závery o prevratnosti takejto technológie nech si vyvodí drahý čitateľ sám od seba. Vynález jménem Bitcoin tak možno odporučiť aj tým, ktorí sú voči Bitcoinu prirodzene skeptickí a neradi čítajú texty, z ktorých srší autorov entuziazmus pre neštátne peniaze..

Český preklad Vynález jménem Bitcoin – zhodnotenie

Ide o prvú publikáciu nového nakladateľstva Braiins Publishing a tím pracujúci na knižke je potrebné pochváliť za veľmi dobrú prácu. Samotný preklad dosahuje vysokej kvality, čo pri odborných textoch s nejasnými českými ekvivalentmi niektorých technických termínov nie je samozrejmosťou: blockchain je tu preložený zmysluplne ako reťazec blokov, co dáva oveľa väčší zmysel, ako občas používaný „oficiálny” termín „bločenka“. Vo Vynáleze sa našťastie s takto úchylnými počeštenými termínmi nestretnete. Glosár v závere knihy navyše pri preložených termínoch uvádza aj originálne znenie, čo príde čitateľom vhod pri dohľadávaní ďalších informácií na internete.

Hor bločenko, hor.

V recenzovanom výtlačku knihy možno kritizovať tri slabšie miesta, ktoré nie sú nijako kritické – skôr ide o body, ktoré bude dobré postrážiť v budúcich publikáciách:

  • miestami chýbajú matematické operátory (násobenie * a umocnenie ^). To môže vyvolať zmätenie, pretože číslo 2^256 je potom zapísané ako 2256. Ide o ľahko prehliadnuteľnú chybu pri prevode knihy medzi textovými formátmi;
  • obrázky a grafy mohli byť vo vyššej kvalite, sú pomerne rozostrené a texty v nich sa zle čítajú;
  • kniha je tlačená na relatívne priesvitnom papieri a je zjavný text na protistrane, čo miestami pôsobí rušivo.

Podľa informácií od Braiins Publishing však ide o neduhy prvej várky knižiek, ktorá činila len 300 kusov – v dotlači sú chybičky už opravené.

Všetky tieto neduhy sú však odstránené v PDF verzii knihy, ktorá je dostupná zadarmo na stiahnutie.

Celkovo možno označiť Vynález jménem Bitcoin za podarenú publikáciu, ktorú stojí za to mať vo svojej knižnici – či už fyzickej, alebo digitálnej.

Braiins Publishing: zámer a edičný plán

Nové nakladateľstvo pod záštitou Braiins nemá za cieľ zarábať na predaji kníh, ale rozširovať medzi českými a slovenskými čitateľmi povedomie o Bitcoine a jeho význame. Knihu Vynález jménem Bitcoin možno zaobstarať za peniaze (vo vybraných Bitcoin-friendly podnikoch ako je Paralelní Polis a Café Decada v Prahe), možno ju ale tiež vyhrať v súťaži – či jednoducho zdarma stiahnuť v pdf formáte. Detaily súťaže uvádzame v závere článku.

Hlavným zámerom Braiins Publishing je „mať knihu o Bitcoine pre každého člena rodiny“. Ďalšími plánovanými publikáciami teda sú:

  • Bitcoin Money Book od Michaela Carasa – knižka s bitcoinovou tematikou pre deti;
  • The Bitcoin Standard od Saifedeana Ammousa – kniha pre pokročilejších záujemcov vysvetľujúca revolučný vplyv Bitcoinu na spoločnosť a ekonomické usporiadanie;
  • Bitcoin whitepaper od Satoshiho Nakamota – preklad prvej verejnej dokumentácie Bitcoinu, doplnený o odborný výklad a komentár.

Vlajkovou publikáciou nakladateľstva bude pochopiteľne The Bitcoin Standard, ku ktorému bolo potrebné nakúpiť drahé práva na vydanie. V oficiálnej tlačovej správe k tomu Braiins uvádzajú: „Na ostrý predaj fyzických kníh sa chceme hlavne zamerať pri knihe The Bitcoin Standard, kedy sme práva museli kúpiť od veľkého severoamerického nakladateľstva. ”

Ďalšie knihy sa však zatiaľ neplánujú. Citujeme ešte raz z rovnakej správy: „Ďalšie knihy nemáme zatiaľ v pláne – predsa len našou hlavnou misiou je riešiť globálne problémy ťažby Bitcoinu a knihy sú len príjemný koníček k tomu. Do budúcnosti ale nevylučujeme, že ešte niečo lokálne podnikneme. A čo Altcoiny? Sme Bitcoinová firma, takže žiadny altcoinový počin od nás nečakajte:).”

Braiins sa altcoinmi nezaoberajú.

Súťaž o 12 výtlačkov

Chcete si Vynález jménem Bitcoin uložiť do svojej knižnice či venovať niekomu vo svojom okolí? Teraz máte možnosť vyhrať fyzickú kópiu! Bitcoinový whitepaper má za sebou 12 rokov – a my pri tejto príležitosti vyhlasujeme súťaž o dvanásť výtlačkov.

Na výhru stačí jediná vec: pod oznámenie na Facebooku vložte vami vytvorené meme (môžete vytvoriť napr. s pomocou tejto stránky) s Bitcoinovou tematikou. Dvanásť najlepších memes (od rôznych ľudí) vyhráva po jednej knižke Vynález jménem Bitcoin! Výhercovia budú na Facebooku kontaktovaní v súkromnej správe od Michala Malíčka (Braiins Publishing).

Súťaž trvá do 16.11. 23:59.

Je skvelé, že v českom prostredí vznikajú iniciatívy, ako je Braiins Publishing. Ide o ďalší zásadný krok vpred v edukácii širšej populácie o Bitcoine. Tešíme sa na ďalšie vydané tituly!


We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB07